חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

טיפ קטן להכנת סנדינג-סילר ביתי

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

טיפ קטן להכנת סנדינג-סילר ביתי

הודעהעל ידי אמיר ח. » 10 ינואר 2022, 03:43

שלום,
כידוע לכם, כל ניסיון לגוון רהיט שנבנה מעץ אורן בצבע אחר (אלון, אגוז וכו') יוביל לחוסר שביעות רצון מהתוצאה. הסיבה לכך היא שבדרך-כלל הסיבים של העצים הרכים אינם סופגים את הגוון באופן אחיד, מה שגורם להופעת כתמים (blotches) בעץ.
הפתרון לתופעת הכתמים הוא שימוש במוצר שנקרא Pre-stain wood conditioner שחודר לתוך הסיבים של העץ ו"סותם" אותם באופן שווה, דבר שגורם לסיבים לספוג את הגוון באופן כמעט שווה.

לא מצאתי בארץ Pre-stain, אך הבנתי שהרוב משתמשים במוצר שנקרא Sanding-Sealer שאוטם את נקבוביות העץ ומהווה שכבת יסוד לפני פעולת הגיוון. ניסיתי את הסנדינג-סילר והתוצאה אכן מצויינת. הבעיה היא, שרוב החנויות שאני מכיר מחזיקות את המוצר הנ"ל בבודדים, וכל פעם צריך להזמין במיוחד.

אחרי חיפוש באינטרנט הבנתי שניתן להכין סנדינג-סילר ביתי ובאופן מאוד פשוט, תוך שימוש במים, דבק נגרים ולכה שקופה על בסיס מים. ניסיתי והתוצאה מעולה, ובזמן האחרון התרגלתי למרוח שתי שכבות של "סנדינג סילר ביתי" לפני כל פעולת גיוון. זה זול, מהיר ואפקטיבי.
בקשר לכמויות וליחס בין המרכיבים, אין כאן נוסחה מנצחת, זה עניין של ניסוי וטעייה. צריך לנסות ולבדוק מה היחס המתאים. אני אישית מערבב דבק נגרים לבן (חצי כוס אספרסו) עם שתי כוסות מים. אני לא מוסיף לכה שקופה. בעזרת רולר קטן אני מורח שתי שכבות בהפרש של שעה אחת. אני משייף אחרי שכבה ראשונה עם נייר לטש דרגה 400. אחרי יישום הגוון הרצוי אני מקבל משטח חלק, נקי ואחיד. ממליץ לנסות.

הניסוי בוצע עם דבק נגרים 305 של טמבור, ולזור לעץ גוון אלון.
בברכה.
אמיר ח.
סופר משתמש

Re: טיפ קטן להכנת סנדינג-סילר ביתי

הודעהעל ידי Edi » 10 ינואר 2022, 09:21

יופי של טיפ, תודה אמיר
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי atzmonster » 10 ינואר 2022, 10:32

תודה על השיתוף
סמל אישי של המשתמש
atzmonster
סופר משתמש

הודעהעל ידי ניקו » 10 ינואר 2022, 11:02

רעיון מעניין. אני אנסה.
תודה
ניקו
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 13 ינואר 2022, 16:26

אמיר ח. כתב:אני אישית מערבב דבק נגרים לבן (חצי כוס אספרסו) עם שתי כוסות מים.

תודה, מעניין. אני רוצה לנסות את זה.
תוכל להסביר את הכמויות ? חצי כוס אספרסו דבק עם שתי כוסות אספרסו מים ? כלומר יחס של 1:4 ?
צריך להכין כל פעם מנה לשכבה אחת ? (אני מניח שזה מתייבש מהר).
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 13 ינואר 2022, 18:09

שלום,
זה חצי כוס אספרסו עם דבק נגרים, ושתי כוסות שתיה חד-פעמי עם מים, זה יספיק לשתי שכבות עבור פרויקט כמו שולחן קפה או שידה קטנה וכו'..
אפשר כמובן להכין כמות יותר גדולה עם כוס אספרסו דבק ו-4 כוסות שתיה חד-פעמית מים.
צירפתי תמונה להמחשה.
אשמח לדעת אם זה יעבוד גם לך.
בהצלחה.
קבצים מצורפים
SS.png
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 13 ינואר 2022, 18:46

יותר ברור מזה לא יכול להיות :)
תודה.
אני מניח שכוס אספרסו זה כ 50 סמ"ק וכוס חד פעמית כ 200, אז אנחנו מדברים על יחס של 25:400 כלומר 1:16 (למי שכמוני לא שותה אספרסו :wink: )
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 13 ינואר 2022, 19:57

דבק לבן + מים ביחסי עירבוב שונים אינו Wood Conditioner בשום אופן אלא חומר מתאים לביצוע Photo Transfere על גבי עץ.
בכלל, Wood Conditioner מיועד לטישטוש הבדלי ספיגת חומר מגוון שקוף על גבי עצים שונים, רכים וקשים כאחד מן הסיבה שאיננו יכולים להבטיח ליטוש לרמה אחידה ממש.
החומר מיועד ליישום רק למיקרים של השמת גיוון שקוף ולא לצביעה אטומה. חשוב להתאים את סוג ה-Wood Conditioner לסוג הנוזל המגוון, כלומר עבור חומרי גיוון על בסיס מים או בסיס טרפנטין יש להשתמש ב-Wood Conditioner על בסיס זהה בהתאמה.
Wood Conditioner בהכנה ביתית יכול להיות עשוי מחלק 1 לקה פוליאוריתנית + 2 חלקים טרפנטין, 1 חלק לקה על בסיס טינר + 3 חלקים טינר, 1 חלק שלאק נטול שעווה + 1 חלק אלכוהול.
מי שרוצה להשקיע יותר:
⅔ כוס שמן קוקוס
⅓ כוס שבבי שעוות דבורים
2 כפות שמן מינרלי מתאים למאכל

חובה להמתין ליבוש מלא של ה-Wood Conditioner לפני השמת הגיוון לפעמים עד 24 שעות.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 13 ינואר 2022, 22:10

תודה על הטיפ. נשמע מאד מעניין.
יש לי שאלה טכנית.
מאחר ומדובר בעיקר בתצורה של דבק פלסטי, האם בעת הליטוש החומר המלוטש לא סותם את פני נייר הלטש ?
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 14 ינואר 2022, 08:10

Alex Milch כתב:דבק לבן + מים ביחסי עירבוב שונים אינו Wood Conditioner בשום אופן אלא חומר מתאים לביצוע Photo Transfer על גבי עץ.

תודה על המתכונים.
לגבי ה photo transfer : אפשר עם דבק לבן מדולל להעביר תמונה מודפסת לעץ ? ליצור ע"ג העץ העתק של תמונה ?
oferyuval
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־66 אורחים