חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

אזהרה - דיסק מסור\מסור שרשרת עבור משחזת זוית

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

אזהרה - דיסק מסור\מסור שרשרת עבור משחזת זוית

הודעהעל ידי Eliyahoo » 05 אוקטובר 2021, 08:14

שלום חברים,

משחזת זוית עם להב לניסור עץ היא כלי מסוכן ביותר וכבר שנים אני שואל את עצמי למה הוא בכלל מותר למכירה.

מתברר שבאנגליה כבר עשו מעשה ואסרו את השיווק של הכלי (לפחות של אחד הסוגים).

למי שלא מכיר, הנה סרטון שפרסם Stumpy Numbs על הכלי עם הסבר טוב על מה כל כך מסוכן בו:
https://youtu.be/x1hf2UILN80

אני מכיר אישית לפחות בנאדם אחד (איש מקצוע) שכמעט איבד אגודל בגלל כלי דומה וStumpy בעצמו (נגר סופר מנוסה) מציג תאונה קשה שהוא חווה עם המכשיר. אני לא רוצה לחשוב אפילו על כלי כזה בידיים של חובבן, זאת סכנת נפשות אמיתית.

ישנם הרבה סוגים של מסורים שמיועדים לחיתוך עץ: גרונג\פנדל, מסור עגול, מסור שולחן, מסורים ידניים, ג'יגסו, מסור סרט ... גם בהם כמובן צריך לדעת איך להשתמש בצורה בטוחה, אבל הם בטוחים בהרבה מהכלי הנ"ל.

אלי
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

Re: אזהרה - דיסק מסור\מסור שרשרת עבור משחזת זוית

הודעהעל ידי אמיר ח. » 05 אוקטובר 2021, 15:22

תודה רבה, אלי. נושא חשוב מאוד.
בדיוק אתמול ראיתי את הסרטון, ונדהמתי לגלות עד כמה דיסק כזה יכול להיות מסוכן, ושאלתי את עצמי איך בכלל חברות מוכנות לייצר ולשווק דבר כזה, ועוד יותר תמוה איך אנשים לא חושבים פעמיים לפני שמשתמשים בדיסק כזה.

דרך אגב, באנגליה גם Dado blade שמרכיבים על מסור שולחני נחשב בלתי חוקי.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי Ronst » 05 אוקטובר 2021, 20:52

פוסט חשוב, תודה.
סמל אישי של המשתמש
Ronst
סופר משתמש

הודעהעל ידי itzikdiy » 05 אוקטובר 2021, 22:25

ראיתי. חשוב מאוד!

תודה.
רעיונות עשה זאת בעצמך ונגרות - XDIY with Itzik
ערוץ יוטיוב - https://www.youtube.com/c/itzikdiy
בלוג - https://www.itzikdiy.com
סמל אישי של המשתמש
itzikdiy
מנהל פורום

הודעהעל ידי amirmoshe » 06 אוקטובר 2021, 18:20

אביזר מסוכן ומיותר...

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
amirmoshe
סופר משתמש

הודעהעל ידי ניר8 » 06 אוקטובר 2021, 18:27

מסכים!
בסוכות האחרון ראיתי את גיסי שקנה דיסק לעץ (לא עם שרשרת, חלק כזה), הוא מחבר את זה למשחזת 4.5" ומתחיל לחתוך קרשים.
האריזה נראית כמו משהו סיני עם כיתוב בעברית, בלי שום אזהרה... סכנת נפשות.
אמרתי לו לכבות ולזרוק מיד לפח.

Sent from my H3123 using Tapatalk
ניר8
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Alex Milch » 06 אוקטובר 2021, 18:45

לא ראיתי את הסרט כיוון שהוא לא רלוונטי עבורי.
קשה מאד לסווג מכשירים/מכונות/תהליכים על פי דרגות ואסביר:
1. לפני שנים אחדות נגר סופר מנוסה ולא ממש צעיר חתך פרופילי ברזל עם משחזת זוית. הטעות הגדולה שלו היתה שעבד ללא מסכת מגן או לפחות משקפיים. מה שקרה הוא שבשב מסוים הדיסק שהיה מן הסוג העבה יותר התפרק וחלקים עפו לו לעבר הפנים. במיקרה כזה משקפיים לא היו מספיקים והמזל שלו היה שחלקים פגעו בםניו מתחת לעין ובמצחו. הענין נגמר במספר תפרים.
2. מיקרה מאד ישן עוד מתקופת היותי חובב שקרה לבנו של נגר מן הטובים והמנוסים שהכרתי. הבן מספר שנים אחרי צבא שעבד עם האבא עוד בתקופת היותו תלמיד:
א. הבחור מחזיק לוח עץ בכף ידו וקודח עם מקדחה נטענת. הקידוח הסתיים ביציאת המקדח דרך גב ידו.
ב. אותו "תכשיט", מכניס למכבש לוח סנדביץ' להדבקת פורניר על גביו. תוך כדי כיוונון וסידור הלוח הוא גם לוחץ להפעלת המכבש. כשליש גופו העליון + כל ידו הימנית תפוסים בלחץ ובחום במכבש.
התוצאה פצעי מעיכה וכוויות בדרגה של כשנה וחצי עם חליפת לחץ.
לא הכל מיקצוענות ונסיון יש תאונו שקורות שלא בשליטתנו אך הרוב כן. על הפציעות שלי בפעם אחרת, פציעות חמורות עם סיום סביר, תוצאה של "אל תעשה את זה" אבל הפעם זה לא יקרה וזה קרה!
הסירטון לא רלוונטי לי כיוון שסוג הדיסק הזה לא מיועד לחיתוך אלא לכירסום פיסולי. בכל מיקרה, דיסק כזה שבנוי/מיוצר נכון, ברגע של תפיסה השרשרת עוצרת והדיסק שלו רק מסתובב.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי Eliyahoo » 07 אוקטובר 2021, 13:08

Alex Milch כתב:לא ראיתי את הסרט כיוון שהוא לא רלוונטי עבורי.
קשה מאד לסווג מכשירים/מכונות/תהליכים על פי דרגות ואסביר:
1. לפני שנים אחדות נגר סופר מנוסה ולא ממש צעיר חתך פרופילי ברזל עם משחזת זוית. הטעות הגדולה שלו היתה שעבד ללא מסכת מגן או לפחות משקפיים. מה שקרה הוא שבשב מסוים הדיסק שהיה מן הסוג העבה יותר התפרק וחלקים עפו לו לעבר הפנים. במיקרה כזה משקפיים לא היו מספיקים והמזל שלו היה שחלקים פגעו בםניו מתחת לעין ובמצחו. הענין נגמר במספר תפרים.
2. מיקרה מאד ישן עוד מתקופת היותי חובב שקרה לבנו של נגר מן הטובים והמנוסים שהכרתי. הבן מספר שנים אחרי צבא שעבד עם האבא עוד בתקופת היותו תלמיד:
א. הבחור מחזיק לוח עץ בכף ידו וקודח עם מקדחה נטענת. הקידוח הסתיים ביציאת המקדח דרך גב ידו.
ב. אותו "תכשיט", מכניס למכבש לוח סנדביץ' להדבקת פורניר על גביו. תוך כדי כיוונון וסידור הלוח הוא גם לוחץ להפעלת המכבש. כשליש גופו העליון + כל ידו הימנית תפוסים בלחץ ובחום במכבש.
התוצאה פצעי מעיכה וכוויות בדרגה של כשנה וחצי עם חליפת לחץ.
לא הכל מיקצוענות ונסיון יש תאונו שקורות שלא בשליטתנו אך הרוב כן. על הפציעות שלי בפעם אחרת, פציעות חמורות עם סיום סביר, תוצאה של "אל תעשה את זה" אבל הפעם זה לא יקרה וזה קרה!
הסירטון לא רלוונטי לי כיוון שסוג הדיסק הזה לא מיועד לחיתוך אלא לכירסום פיסולי. בכל מיקרה, דיסק כזה שבנוי/מיוצר נכון, ברגע של תפיסה השרשרת עוצרת והדיסק שלו רק מסתובב.

אני לא יודע אם הדיסק עם השרשרת אכן מפסיק את סיבוב השרשרת כאשר הוא נתפס, זה מצריך בדיקה ואולי מישהו פה יודע. אני אישית מעולם לא עבדתי עם כזה וגם לא מתכוון לעבוד עם זה.
אמנם הסרטון הוא ספציפית נגד דיסק עם שרשרת של מסור שרשרת עליו אבל ישנו דיסק נוסף שניתן למצוא בקלות שהוא פשוט דיסק מתכת עם שיניים לחיתוך עץ. זה לדעתי כלי עוד יותר מסוכן מזה עם השרשרת ואני מקווה שגם הוא יאסר לשימוש. זה פשוט kickback בהזמנה.

לגבי הייעוד של המכשיר והשימוש בו לפיסול,
בסרטון הבחור מראה סרטוני פרסום של הכלי שבו הוא משווק ל*חובבים* בתור כלי שעושה הכל. ייתכן שמומחה פיסול יכול להשתמש בכלי הזה בצורה בטוחה, אבל אני מדבר על תופעה שבה חובבים שראו את הכלי ברשתות החברתיות ולא שמעו מעולם על kick back , קונים את הכלי מתוך מחשבה שהם חסכו קניה של מסור גרונג, ג'יגסו ועוד ...
אני ראיתי בעיניים של חובב מלביש דיסק עם שיני ניסור על משחזת ומתכונן בחדווה לנסר קורה ...

אלו האנשים העיקריים אליהם מכוון הפוסט שלי, למרות שאני לעצמי לעולם לא אשתמש בשום אביזר שמיועד לעץ על גבי משחזת (פרט אולי לדיסקים עם נייר שיוף וגם את זה אני אעשה לעיתים מאוד נדירות).
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

הודעהעל ידי Itzik33 » 07 אוקטובר 2021, 13:40

היה לי פעם להב כזה שקניתי אותו לצורך גיזום עצים. אכן מסוכן מאד ברמה מטורפת. ברגע שקניתי את מסור השרשרת דבר ראשון היה לזרוק את הלהב לפח על מנת שלא להתפתות.
בכלל דיסק זה כלי מאד מסוכן שכל פעם שאני עובד איתו אני מגייס את כל הריכוז והזהירות ובסוף העבודה מודה לאלוהים שנגמר בשלום.
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 07 אוקטובר 2021, 14:18

אליהו, את ענין עצירת השרשרת לא אמרתי כניחוש, הנחה או היתכנות.
כך בנוי דיסק תקני מסוג זה.
לגבי להב משונן לחיתוך עץ בהחלט מתאים לכלי בעל מהירות משתנה.
מה שמכונה "מסור עגול" שמפעילים ביד אחת, מסוכן לקיק-בק עשרות מונים מדיסק לעץ על משחזת זוית של 4.5 אינץ' בעל מהירות משתנה.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], Google Adsense [Bot] ו־61 אורחים