חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שאיבת אבק נוחה

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שאיבת אבק נוחה

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 01 דצמבר 2008, 17:57

קניתי מ-WOODCRAFT את המכסה לדלי-צבע, שיוצר "ציקלון" באוויר הנשאב ע"י שואב אבק, וגורם לחלקיקים כבדים ליפול לתחתית המיכל ולא להגיע לשואב. התקנתי אותו וזה עובד יופי, למרות שהשואב שלי הוא ביתי, ישן ומצ'וקמק. בצילום הראשון אפשר לראות את החיבורים לראש המיכל: הצינור המגיע מהשואב (אפור) וזה היוצא כדי לשאוב את האבק (שחור, צינור שרשורי רגיל). הסימון הכחול על הפקק ועל הצינור מזכיר לי להכניס את הצינור לפתח הנכון, שאחריו מצוי הכיפוף היוצר את הציקלון.
במכסה הקנוי, הפתחים לצינור הנכנס והיוצא גדולים בהרבה מאלה המתאימים לשואב אבק ביתי. לכן, חרטתי שני "פקקים" מעץ. כל פקק נכנס במהודק לפתחים שבמכסה הפלאסטי, ובמרכז יש חור בקוטר מתאים כך שצינור צול ורבע מפלאסטיק יידחק לתוכו ועליו מולבשים הצינור הנכנס (בפתח אחד) והיוצא (בפתח השני).
לשמחתי, לא רק החלקים הכבדים שוקעים בתחתית המיכל, אלא גם נסורת רגילה, כך שהכמות המגיעה לשואב קטנה בהרבה מבעבר. למרות שהשאיבה מן המיכל לשואב היא מגובה של כ-35 ס"מ מהמכסה עד הקרקעית, נוצר בתלולית הנסורת מעין "מכתש" שבו התרכזה השאיבה. אני מתכוון לשים חוצץ כלשהו בין פתח השאיבה לקרקעית, בלי להפריע ליניקה, כדי להקטין עוד יותר את כמות הנסורת המגיעה לשואב.
המיכל תלוי על מסמר שנעוץ מדף של שולחן העבודה, כך שכאשר אני מנייד את השולחן על גלגליו, וזה קורה לא מעט, המתקן הולך איתו. כדי לרוקן את המיכל, אני פשוט מנתק אותו מצינורות ההחיאה ולוקח אותו בידית המקורית שלו לכיוון עגלת הזבל.
במסגרת ההתחכומויות חשבתי ליצור חלון שקוף בדופן המיכל כדי לראות כמה נסורת הצטברה, עד שראיתי שהרבה יותר פשוט לפתוח את הפקק ולהציץ פנימה...
קבצים מצורפים
המיכל.jpg
המיכל תלוי על השולחן
המיכל  והשואב.jpg
המיכל בצד השואב
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

מקסים

הודעהעל ידי Moshe Eshel » 01 דצמבר 2008, 18:13

איך היית מדרג את איכות השאיבה? (אחוז נשאב מתוך הסה"כ) במיוחד לגבי האבק הצף (עיקר הבעיה מבחינתי - נסורת הרבה פחות מפריע לי).

כי הפיתרון הזה נראה לי טוב, מכיוון שהשואב בעצם לא נפגע מהחלקיקים שבדרך כלל היו גורמים לו לשבוק בטרם עת - אז השאלה היא האם שואב אבק כזה מספיק טוב, או שצריך מינימום כזה בסגנון מקומות לניקוי רכב...
סמל אישי של המשתמש
Moshe Eshel
מנהל האתר

Re: שאיבת אבק נוחה -וואו!

הודעהעל ידי max63 » 01 דצמבר 2008, 18:16

מרשים מאד בפשטותו. אשמח לשמוע פרטים על החוצץ הנוסף, לאחר הצלחתו. לגבי חלון שקוף - אל תתיאש. שווה להתקין בכל מקרה. זה הופך את זה להייטקי וגם יותר נוח מעצירה ופתיחה.
האם זה עניין של מזל שהמכסה מתאים לפחי צבע מקומיים?
כל הכבוד!
מקס
סמל אישי של המשתמש
max63
סופר משתמש

Re: שאיבת אבק נוחה -וואו!

הודעהעל ידי iavihay » 01 דצמבר 2008, 18:22

נשמח לראות תמונות של הצד הפנימי של הציקלון (הצד התחתון של המכסה). כדי לקנות או לבנות..!
iavihay
סופר משתמש

דיווחיים מהחזית

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 01 דצמבר 2008, 19:21

אני חייב כמה תשובות - והן אופטימיות לשמחתי
למשה: השואב שואב הכל - נסורת ואבק צף. איכות השאיבה לא התשנתה במובן זה שמה שהוא לא שאב קודם הוא גם לא שואב עכשיו (וזה לא מעט) אבל מה שהוא שואב, הוא משאיר במיכל. בדקתי, שנסורת ואבק למיניהם שהצטברו במיכל בכמות של יותר משתי כוסות - השאירו רק חלקיקים בודדים על שקית הבד של השואב ובמיכל הקטן העצמי שלו! אני מניח גם, כי כשהשואב לא נסתם עד מהרה באבק וחלקיקים, איכות השאיבה ההתחלתית שלו נשמרת לזמן ממושך יותר. ועוד עניין קטן של נוחיות: הרבה יותר קל למצוא במיכל הגדול בורג שנשאב בטעות! במקום הקטן שלי, שואב של מכוני רכב יוציא אותי מדעתי שגם כך אינה מאוזנת לגמרי.
למקס: החלון מיותר - כי כל מה שצריך לעשות הוא לשלוף את הפקק ולהציץ. התקנתי את החוצץ - וזה עובד! בתמונות תראה את המכסה (לפי בקשת אביחי) לפני החוצץ ואחריו. התקנתי אותו שרירותית במרחק של 10 ס"מ מפתח היניקה, וה"קרחת" שנוצרה קודם לכן על הנסורת בקרקעית המיכל, נעלמה.
אין מקריות: המכסה (יש למיטב זכרוני בשני גדלים) מתאים לפח צבע שגודלו זהה בארה"ב ובארץ. כפי שתראה בצילום יש לו גם אטם ספוג. מה שרואים בבירור הוא שצינור הכניסה מכופף לכיוון הדופן.
לאביחי: לדעתי אין כל בעייה לעשות מיתקן כזה לבד - אבל המדף ב- WOODCRAFT + המבצע היו חזקים מכל.
הנה כאן הלינק לקטלוג של וודקראפט. מוצר דומה יש גם ברוקלר.
http://www.woodcraft.com/family.aspx?FamilyID=4310
קבצים מצורפים
מכסה בלי כיסוי.jpg
מראה המכסה מלמטה
עם הכיסוי.jpg
המכסה עם החוצץ
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

Re: דיווחיים מהחזית

הודעהעל ידי Saba_jackson » 01 דצמבר 2008, 20:01

נראה לי שהאבק והנסורת כועסים עליך... עכשיו אני נזכר שיש לי במחסן מה שהוא דומה, אמנם לא בצורת דלי אלא בצורת קונוס מאורך,
ארוץ עכשיו לעשות ניסוי.
Saba_jackson
סופר משתמש

שואב - שאלה ליאיר

הודעהעל ידי Pini Gold » 01 דצמבר 2008, 21:07

יישום פרקסלנס.
כיצד היית מגדיר במונחים שלך את עוצמת השאיבה?
האם עתה עוצמת השאיבה טובה יותר ממה שקיבלת מהשואב הדיסקרטי ?
טוב זה שתי שאלות ואני מקווה שלא הסחתי את דעתך המאוזנת היטב.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

אתה לא מספיק לחשוב.. וזה יפה!

הודעהעל ידי harel » 01 דצמבר 2008, 21:22

עצמת השאיבה בוודאי אפקטיבית יותר כמו אחרי שמנקים/מחליפים פילטר ושמים שקית חדשה, השאלה אם השואב הזה כשואב מספק יניקה איכותית מספיק.
אני עובד עם שואב 1000W של GHIBLI (שואב איטלקי רטוב/יבש תעשייתי) ולא מרוצה מהתפוקה אבל קרוב לוודאי שיחידת הפרדה כזו תקל על פעולתו ותהפוך אותו אפקטיבי יותר.
סמל אישי של המשתמש
harel
סופר משתמש

נשאבתי לתוך זה...

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 01 דצמבר 2008, 22:35

לעניות דעתי האינטואיטיבית, יחידת ההפרדה לא משפרת את ביצועי השואב - בהשוואה מול שואב עם פילטר נקי - אלא רק משמרת לאורך זמן ארוך יותר את עוצמתו כפי שהיתה במצב של פילטר נקי, כיוון שהפילטר נסתם לאט יותר. ברור ששואב חזק יותר ייתן תוצאות טובות יותר.
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

נראה לי שזה מסנן מקדים

הודעהעל ידי eyal g » 02 דצמבר 2008, 10:17

אני מבקש לתקן טעות בהבנת המושג ציקלון.
ציקלון מפריד את האבק מהאויר ע"י סיבוב האויר בדפנות- האבק שכבד מהאויר מצמד לדפנות בכוח צנטריפוגלי ונופל לפח איסוף. האויר הנקי נשאב מהמרכז כלפי מעלה. רמת נקיון האויר אחרי ציקלון גבוהה יחסית.
מה שאנחנו רואים בדלי הוא גם סוג של מסנן שפועל על העיקרון "שבירת האינרציה"של האבק . זה מסנן מקובל במערכות זורמות ל"תפיסת חלקיקים גדולים". עיקרון עבודה - חלקיקים שמצויים באויר ימשיכו לרחף בו מהאינרציה של האויר. משנים את כיוון הזרימה(אצלך בדלי כלפי מטה-שבירת אינרציה ראשונה) ומגדילים את קוטר הצינור (קוטר הדלי לעומת קוטר הצינור-שבירת אינרציה שניה) ומקבלים האטה במהירות הזרימה ושינוי כיוון המהירות, כך שכל החלקיקים הכבדים נופלים ונתפסים בדלי.אצלך בדלי עשית גם תוספת שגורמת לאבק להתקע בדופן וזה תורם להורדת האינרציה.
בעצם זה מסנן מקדים שמונע סתימה קבועה של השואב אך לא מונע מחלקיקים קטנים להמשיך לרחף באויר.
בכל מצב זה נותן שיפור משמעותי בסינון ובתדירות הנקיון.
לינק לאתר בעניין :
http://billpentz.com/woodworking/cyclone/Index.cfm
eyal g
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־47 אורחים