חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

פרויקט- בניית שואב מרכזי- חלק ראשון

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

פרויקט- בניית שואב מרכזי- חלק ראשון

הודעהעל ידי NirS » 17 פברואר 2021, 16:54

כחלק מהרצון לשמור על בריאותי יותר ולשמור על הסדנא שלי נקיה החלטתי לבנות לעצמי מערכת מרכזית לשאיבת אבק.
התכנון לקח לא מעט זמן והוא כלל קריאת האתר של ביל פ., סרטוני יוטיוב של מריוס, והאב הרוחני שלו מתיאס וונדל.
התכנון כולל מנוע 4 כ"ס שקיבלתי מחבר, מאיץ (מדחף?) של 16 אינטש, בית מותאם למאיץ, פלטת אלומיניום מדויקת שעליה המאיץ יושב, צינור ביוב של 200 ממ ועוד.

רוב החלקים נחתכו בCNC, כאשר המאיץ עשוי מבירץ של 18ממ, והבית עשוי מלביד מצופה פורמייקה שהיה זרוק במחסן העצים וקיבלתי אותו בחינם. קוטר המאיץ הוא 16 אינטש, פלטה עליונה יושרה לגובה של 10 ממ והשניה לגובה של 16 ממ, לשם הפחתת משקל. הפינים (Fins) עשויים משתי לוחות בירץ של 4 מ"מ כבושים בתבנית בגובה של 10.5 ס"מ (גובה נטו של 9 ס"מ), סך הכל 10 פינים. המאיץ יושב על פלטת אלומיניום מדויקת לטובת מיזעור רעידות. בנוסף למאיץ בניתי ג'יג לוידוא מרכוז (ע"י מלטשת דיסק- מצורפת תמונה), ולשם איזון סטטי (ע"י הוספה והורדת חומר).

תוצאות-
יותר טוב מהמצופה. היה לי חשש גדול מנושא של רעידות כתוצאה מחוסר איזון, ולשמחתי הרעידות כמעט ולא מורגשות. במדידה של מהירות הרוח במרכז הצינור אני מקבל 32 מטר\לשניה שזה שקול לאזור ה-1800-1600 CFM במפוח (אחרי התחשבות במהירות ממוצעת משוערת ולא מקסימלית, ה-CFM הסופי יירד כתוצאה מפילטרים, הפסדי זרימה וכו'), שזה מעולה לצרכים שלי.

החלק השני יהיה בניית הציקלון (אני מקווה להתחיל ולסיים לקראת סוף חודש הבא), והחלק האחרון הרכבה מכנית+ חשמל.

מישהו מכיר במקרה בית עסק לקנית פחי אלומיניום? ליד הבית שלי (אזור חדרה) קיבלתי הצעת מחיר של 1000 שקל לפח אלומיניום של 1.2 על 3.5 מטר ועובי של 0.7ממ. נראה לי קצת מוגזם...
קבצים מצורפים
Fins molding (1).jpg
כבישת הפינים
חלקים לפני הרכבה (1).jpg
חלקים לפני הרכבה
מירכוז עם המלטשת דיסק (1).jpg
קליבות (1).jpg
קליבת המאיץ
בדיקת איכות (1).jpg
חלקים מCNC (1).jpg
חלקי המאיץ + ג'יגים
מדידת מהירות אוויר (1).jpg
מדידות אוויר
NirS
סופר משתמש

Re: פרויקט- בניית שואב מרכזי- חלק ראשון

הודעהעל ידי Se7eN » 17 פברואר 2021, 20:17

וואו, נראה מצוין!!!

השראה בשבילי - אני גם במחשבות רציניות על נושא השאיבה המרכזית.
אעקוב בציפיה
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי רזי » 17 פברואר 2021, 22:37

נראה מרשים ביותר!
מאיזו סיבה אתה חושב שלא נתקלת ברעידות, פער שהייתי מצפה מאוד שתיתקל בבניה והרכבה כזו.

לגבי פחי אלומיניום- לא רחוק ממך, ניסית ׳רז מחסני ברזל׳ באבן יהודה? אולי שם תמצא את הישועה.
* למרות הדמיון, אין לי קשר לרז מחסני ברזל.
רזי

הודעהעל ידי עידן מ » 18 פברואר 2021, 08:39

בוקר טוב.
הביצוע של הכנפיים מרשים ביותר
עידן מ
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 18 פברואר 2021, 09:09

נראה טוב, שאיבת אבק יעילה נדבך חשוב בעבודות עץ
על איזה מיכל / שק איסוף חשבת?
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי NirS » 18 פברואר 2021, 10:21

מבחינת רעידות- בזמן ההפעלה ובדיקת מהירות האוויר בכניסה למפוח. שמתי את היד על המנוע (לא מדויק כמו מד תאוצה, אבל מספיק טוב) להרגיש את הויברציות. לשמחתי הן מינימליות , ובכל מקרה המנוע יותקן על הקיר עם בולמי זעזועים.

לגבי האיסוף- אני מחפש חבית מתאימה לאיסוף ולריקון נוח. לגבי הפילטר- אני מניח שארכוש בד לבד לסינון ואבנה ממנו את הפילטר.

בסוף, החלטתי לקנות פח 0.8ממ ולוותר על האלומיניום. זה יהיה קצת מאתגר...
NirS
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 18 פברואר 2021, 11:13

לאחרונה החלפתי שואב אבק, לחדש יש פילטר בתקן HEFA ההבדל בין האוויר היוצא מהשואב החדש לישן שהיה לו פילטר איכותי אך רגיל הינו משמעותי ביותר ומורגש, לא הייתי מזלזל באיכות המסנן במיוחד שאחת מהנקודות שרצית לשפר הינה בתחום איכות האוויר.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 18 פברואר 2021, 12:44

NirS כתב:לגבי האיסוף- אני מחפש חבית מתאימה לאיסוף ולריקון נוח.

הפתרון שאני מצאתי לחבית (כרגע עבור צקלון קטן, אבל אין סיבה שלא יתאים גם לגדול יותר) - חבית פלסטיק, בד"כ בצבע כחול. משמשת לאחסון מזון במפעלי מזון, מזון וציוד לבע"ח ועוד שימושים ייחודיים שכאלו, אבל גם נמכרות כמשומשות, ואז המחירים ממש זולים. היתרון זה שיש אטימות מלאה, והמכסה יכול להיות מסתובב או כזה שמוחזק ע"י "בנד" מתכתי, שזה לדעתי פתרון הריקון הקל ביותר שיש. אני קניתי של 30 ליטר ב-40 ש"ח, אבל גם הגדולות (יש לפחות עד 200) לא עוברות 100 ש"ח.
אגב אם אני זוכר נכון יש אחד באיזור שלך - באזה"ת קיסריה שמוכר כאלו משומשים, אבל הוא לא היחיד בארץ.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי NirS » 18 פברואר 2021, 16:58

השואב ימוקם מעל הסדנא שלי, למקום פתוח בו איכות האוויר פחות חשובה. עדיין אני ארצה לתפוס את האבק דק שיוצא אבל אין לי כוונה להילחם בחלקיקים הקטנים מכמה מיקרונים.

ואכן, אני מתעד להשתמש בחביות הכחולות האלה. למרות שהפתרון שמריוס הציג נראה לי מגניב ביותר. https://www.youtube.com/watch?v=tREMRr81olg
שנגיע לגשר- נחצה אותו.
NirS
סופר משתמש

הודעהעל ידי ניר8 » 18 פברואר 2021, 19:45

פרוייקט חשוב ועבודה יפה!
בקשר למיכל אפשר עם מזל למצוא שואב חבית כזה שלא שמיש.
אה וחשוב צינור גמיש ארוך שישאב גם את האבק שלי

Sent from my H3123 using Tapatalk
ניר8
משתמש ותיק

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־62 אורחים