חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

התייעצות - ידית למפסלת

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: התייעצות - ידית למפסלת

הודעהעל ידי zDanielz » 11 ינואר 2021, 14:55

זה נראה לי מאוד אינדיבידואלי.
במפסלות ישרות לפינוי חומר ועבודות נגרות אני מחזיק בברזל עצמו ולא בידית, זה מאפשר לי יותר שליטה ומרגיש לי יותר נכון אז בגלל זה אני מעדיף ידית קטנה וקלה שתהייה כמעט בלי משקל.
לעומת זאת, בעבודות גילוף, אני כן אוחז בידית כי הרבה פעמים נדרש מכה חזקה והחזקה יציבה ובמקרה הזה אני מעדיף את מה שהכנת.
zDanielz
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 11 ינואר 2021, 15:00

isidor כתב:הי EDI,
יש לך טעות, הוא לא כתב מה שאתה טוען... כנראה שרשמת מהזיכרון.
.
הוא כתב "במיוחד ממי שעובד עם המפסלות בצורה ידנית-מסורתית."

בברכה, איזי

איזי,
תודה על ההארה, אכן כתבתי מהזכרון אך הבסיס היה מציטוט אחר באותו פוסט של מיכאל "לעבודה בכלים ידניים, כמו שאני משתמש בהן" ( הפעם זה הועתק :P )
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 11 ינואר 2021, 15:02

Se7eN כתב:
Edi כתב:יש לי סט מפסלות איכותי ועוד כמה עם ידית פלסטית של יצרן עממי איני מבין את הניואנסים השונים בידיות ובשימושים השונים, כתבת ״ כמו שאני עובד בהן״ למה הכוונה?

בגדול, רוב המפסלות שנמכרות מיועדות לעבודה גסה ומסיבית, בהן המפסלת לא חדה במיוחד, ומופעל כח רב כדי שהיא תחדור לעץ. הן מיועדות לדפיקות חזקות, עם פטיש ברזל, ולכן כוללות הרבה חיזוקים וידיות מאוד מסיביות.
בעבודה ידנית-מסורתית, הדפיקות הרבה יותר עדינות, ושימוש מרכזי הנו בטכניקת המכונה "paring" בה בעצם מקלפים את העץ, בדומה למקצוע, פעולה שדורשת כלי חד מאוד ושליטה טובה בכלי, בד"כ בלי פטיש בכלל. צורת האחיזה בכל פעולה היא קצת שונה, אבל בעבודה ידנית בד"כ בכלל לא אוחזים בידית כשדופקים עליה, אלא בלהב עצמו, כדי להשיג שליטה מקסימלית. במקרים כאלו, ידית גדולה ומסיבית מהווה בעיה, כי היא מקשה על ייצוב המפסלת.

ואני באמת לא מנסה לצאת פלצן או משהו, כשעובדים בפועל הדברים האלו מאוד מורגשים.

איזי - תודה על העזרה. אני שמח על הדיון ולא חושב שהוא מיותר, הוא נועד לשמוע רעיונות ודעות ממי שמשתמש, לא לקבוע מה השיטה הכי נכונה. את זה כל אחד יבחר לעצמו כמובן....

זו ממש לא התפלצנות אחיזה בכלי ואיך שהוא מרגיש לך ביד זה אספקט מאוד משמעותי בעבודה עם כלים.
תודה עבור ההסבר
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי bas bablun » 13 ינואר 2021, 18:42

שלוש סוגי ידיות של מפסלות.
הימנית היא מפסלת הפז'ו הפשוטה אבל ככ טובה, אני אוהב אותה יותר מכל שאר המפסלות, כי היא יחסית דקה ונח מאד לעבוד איתה במקומות צרים. גם הידית המלבנית נוחה, גם מתאימה לי לגודל של היד וגם לא מתגלגלת על השולחן.
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2021-01-13 at 16.43.21.jpeg
WhatsApp Image 2021-01-13 at 16.43.40.jpeg
bas bablun
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 13 ינואר 2021, 18:58

תודה רבה!!
Se7eN
מנהל פורום

הקודם

חזור אל נגרות