חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

בניית מיטה - כשהאמצעים דלים (עדכון: סיימתי!)

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

בניית מיטה - כשהאמצעים דלים (עדכון: סיימתי!)

הודעהעל ידי e-r-a-n » 11 נובמבר 2020, 21:34

כבר פעמיים שקדחתי חורים בלול של הילדה (בת שנתיים בקרוב), כדי להנמיך את המזרן ובכך להגביה את המעקה, כדי למנוע קפיצת ראש
וזו, שירשה את הגובה מאבא שלה (מזל..), ממשיכה להפר את הסדר הטוב ולהראות יכולות טיפוס מרשימות, ולא הותירה לי ברירה אלא לבנות עבורה מיטה קטנה לבקשת האמא, קצת מוקדם מהצפוי.
כשאסיים אעלה הכל מסודר, אבל סתם חשבתי לשתף שני אילתורים קטנים שהועילו לי מאוד בתהליך החיתוך וההכנות.

מדובר במיטה בסטייל אוהל טיפי- רגליים באלכסון, שנפגשות למעלה
teepee bed.PNG

מאחר וההזמנה של המסור שולחן עדיין בהמתנה למלאי, הצטיידתי במקום ב..מסור אנכי ורוטר.
מאחר והכניסה לחדר שבו הילדה תישן בעייתית (זוויות בין החדר למסדרון), אני נאלץ לבנות משהו שניתן לפרק ולהרכיב מחדש בקלות.
אז החלטתי שכל רגל אבנה בנפרד, ללא כל כוונה או תיכנון לפרק אותה, אך המוטות המחברים בין הרגליים, והבסיס מזרן, יהיו ניתנים לפירוק.

שני אתגרים (טוב, לפחות לי בסיטואציה הנל) שקיימים במיטה הם שימור הזוויות וחיבורי half lap והמעקה בהדבקות.

לאחר שירטוט והתאמה לחלל החדר, המזרן, גובה המעקה מעל המזרן ושלל אילוצים אחרים (מפתיע כמה יש..), נבחרה זווית של 20 מעלות עבור הרגליים.
היות ועדיין לא הצטיידתי במסור רציני, ואין לי אפשרות להשתמש ב miter ואין לי גם גרונג שאוכל לשחזר איתו את הזווית לכלל החלקים בצורה אחידה, החלטתי שהדרך הכי פשוטה תהיה לחתוך פעם אחת את הזווית בעזרת משולש נגרים, ולהעתיק אותה עי שבלונה לכל שאר החלקים:
IMG_20201110_164447_1920x1080.jpg

ככה לכל הפחות, גם אם הדיוק שלי לא יהיה מושלם, לפחות הכל יהיה אחיד וסימטרי בסופו של דבר.

האתגר השני נבע בעיקר מהעובדה שאין לי אפילו שולחן עבודה נורמלי, עם אפשרויות מגוונות לקליבה וכד', אז מצאתי את עצמי הופך את השולחן פלסטיק המתקפל לאחד כזה באופן הבא:
IMG_20201111_125558_1920x1080.jpg

זה נתן לי את היכולת לסדר מהר מאוד ובצורה אחידה, שבלונה שתשמש כגדר לבסיס של הרוטר.
בעזרת הכלי הזה יצרתי את המגרעת הנחוצה בכל ארבעת החלקים בסהכ באולי..20 דקות.
נערך לאחרונה על ידי e-r-a-n בתאריך 14 נובמבר 2020, 14:03, נערך פעם אחת בסך הכל.
e-r-a-n
סופר משתמש

Re: בניית מיטה - כשהאמצעים דלים

הודעהעל ידי Se7eN » 11 נובמבר 2020, 21:47

יפה מאוד!!
תוכנית ממש מקורית, כזו מיטה לא ראיתי מעולם
וכל הכבוד על האלתורים

אם אתה רוצה אגב, אתה מוזמן לתאם איתי ולבוא לעבוד אצלי בסדנא (איזור ירושלים)
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי avian » 11 נובמבר 2020, 21:48

אהבתי את הרעיון של השבלונה לרוטר משולחן הפלסטיק. אני מניח שקדחת חורים שדרכם הברגים המהדקים עוברים? אין שם אפשרות לשחק עם הזווית לטובת משימות עתידיות, נכון?
לגבי החיבורים - אישית נראה לי שגם הדבקה רגילה לחלוטין, או אפילו חיבור עם ברגים, בלי יצירת מגרעת, היו נותנים חיבור חזק מספיק. גם פרויקט הנגרות הראשון שלי,לפני הרבה שנים - ובלי לדעת כמה אני לא יודע :lol: - היה מיטה לקטנה. משהו שמרני יותר - בצורה של מיטה רגילה, רק קטן יותר. ארבע רגליים אנכיות, ארבע קושרות רוחביות שמחברות את הרגליים (נדמה לי שאלו היו קורות בעובי 2 ס"מ ורוחב 7 ס"מ. אולי 10) ליחידת ראש ויחידת רגליים, כשאת החלל הריבועי בראש המיטה ממלא דיקט. צידי המיטה היו עשויים משני לוחות אורן באורך מטר וחצי ורוחב של כשלושים ס"מ שמישהו פשוט זרק אצלי ברחוב.
בלי חיבורים מתוחכמים (סתם דיבלי עץ), המיטה הזו שירתה את הילדה כמה שנים טובות, כולל אבא ואמא ששוכבים איתה על המיטה כדי לקרוא סיפור, ואז עברה לאחיינית, ושירתה אותה עוד כמה שנים.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי e-r-a-n » 12 נובמבר 2020, 09:30

Se7eN כתב:יפה מאוד!!
תוכנית ממש מקורית, כזו מיטה לא ראיתי מעולם
וכל הכבוד על האלתורים

אם אתה רוצה אגב, אתה מוזמן לתאם איתי ולבוא לעבוד אצלי בסדנא (איזור ירושלים)

תודה, ותודה על ההצעה. אשקול אותה לחיוב, שכן התמונה לא משקפת אבל אני עובד במרפסת בחלל של 1.4מטר על 4מטר :mrgreen:

avian כתב:אהבתי את הרעיון של השבלונה לרוטר משולחן הפלסטיק. אני מניח שקדחת חורים שדרכם הברגים המהדקים עוברים? אין שם אפשרות לשחק עם הזווית לטובת משימות עתידיות, נכון?
לגבי החיבורים - אישית נראה לי שגם הדבקה רגילה לחלוטין, או אפילו חיבור עם ברגים, בלי יצירת מגרעת, היו נותנים חיבור חזק מספיק. גם פרויקט הנגרות הראשון שלי,לפני הרבה שנים - ובלי לדעת כמה אני לא יודע :lol: - היה מיטה לקטנה. משהו שמרני יותר - בצורה של מיטה רגילה, רק קטן יותר. ארבע רגליים אנכיות, ארבע קושרות רוחביות שמחברות את הרגליים (נדמה לי שאלו היו קורות בעובי 2 ס"מ ורוחב 7 ס"מ. אולי 10) ליחידת ראש ויחידת רגליים, כשאת החלל הריבועי בראש המיטה ממלא דיקט. צידי המיטה היו עשויים משני לוחות אורן באורך מטר וחצי ורוחב של כשלושים ס"מ שמישהו פשוט זרק אצלי ברחוב.
בלי חיבורים מתוחכמים (סתם דיבלי עץ), המיטה הזו שירתה את הילדה כמה שנים טובות, כולל אבא ואמא ששוכבים איתה על המיטה כדי לקרוא סיפור, ואז עברה לאחיינית, ושירתה אותה עוד כמה שנים.

כן, קדחתי חורים דרך השולחן. הקרבתי אותו קצת למטרה, אבל האמת, הוא תמיד היה קרבן למטרות מהסוג הזה, אז אני בסדר עם זה..
אין אפשרות משחק לזוויות, אבל זה בערך מה שרציתי, אחידות בביצוע, אז כן יש שבלונה מוכנה ל-40 מעלות מתי שאחפוץ :)
לגבי המגרעות - אני יודע שיכולתי גם להקל ולשים אותם אחד על השני, אבל רציתי דווקא להתנסות במשהו טיפה מורכב יותר, ועד כה הייתי עושה דברים כאלה ידנית, עם מסור, ורציתי להתנסות בביצוע עם הרוטר, ולקבל משהו חלק ומדויק. לכן השקעתי בזה. התוספת בחוזק היא בונוס

דווקא במיטה של הגדולה יותר, כשנבנתה, השתמשתי בדיבלים מעץ לחיבור הקושרות ועם הזמן נראה שהם לא מחזיקים מעמד, קצת התאכזבתי לראות שנוצרו רווחים קטנים ויצרתי כמה חיזוקים נסתרים במשך הזמן לטפל
e-r-a-n
סופר משתמש

הודעהעל ידי e-r-a-n » 14 נובמבר 2020, 13:40

הבניה הסתיימה היום.
בסה"כ אני מרגיש ההספק מכובד, עבדתי עליה משלישי אחה"צ וסיימתי לעבוד על כל החלקים אתמול בצהריים, והרכבה היום בבוקר.
המיטה מרגישה יציבה מאוד. היה לי חשוב שהשלבים הקדמיים יהיו יציבים שכן הם אלו שהילדה תטפס ותניח רגליים כל הזמן בכניסה ויציאה מהמיטה.
לשלב הנמוך ביותר יצרתי שתי קושרות לרוחב שניתן לראות מבצבצות ברוווחים
והשלב האמצעי, יצרתי תותב קטן שיושב בזווית בין הבסיס מיטה לבין המעקה, ותופס את שניהם במקום (לא צילמתי, הוא ממש קטן, מצד אחד ישר ונצמד לבסיס, מצד שני בזווית כמו של המעקה, של 20 מעלות, כדי למנוע חופש שלו)

אני קצת מאוכזב שחשבתי קצת מאוחר מדי להשתמש בהדבקה ודיבל עץ לשלב העליון, במקום שיראו זוג ברגים. לקח להבא...

המוט העליון היה קצת טריקי, חיפשתי פתרון נקי,מצד אחד יכולתי להשתמש במקדח פורסטנר ולהעביר את כל המוט בשלמותו מבעד לרגל, אבל אז היה לי קושי איך לקבע אותו, שכן רציתי שיוסיף טיפה חוזק למבנה.
לא יכולתי להשתמש בדבק כי רציתי לאפשר פירוק של המיטה בשעת הצורך, כי היא לא נכנסת לחדר בשלמותה.
יכולתי אולי להשתמש בתותב כזה שנכנס במאונך לתוך המוט, אבל המוט צר (30ממ) ולא רציתי להסתבך יותר מדי.
בסופו של דבר בחרתי להשלות טיפה, לחתוך 3 חלקים, החלק הפנימי ושניים חיצוניים. שמתי לכולם אינסרטים של 5ממ, ולקחתי בורג 5ממ * 50ממ, עם דרמל הורדתי לו את הראש, והשתמשתי בו כבורג דו צדדי. אז המוט הפנימי וה"פקקים" החיצוניים פשוט מתהדקים זה לזה.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

ואחת המסקנות העיקריות לאחר כל התהליך הזה - זה השירשור שאני עוד מעט פותח לגבי טיפים והמלצות למרסס צבע חשמלי :lol:
השתמשתי בגוון לבן כלשהו של שאבי שיק. יישמתי עם רולר משי, אבל זה עדיין לא מגיע לתוצאה חלקה. יש סימנים. מברשת משאירה סימני הברשה.
לכה יישמתי בספריי, כי כבר איבדתי את הסבלנות עם כל החלקים.
את המוט העליון, בכלל בדרך לא צפוייה הגעתי לצבוע בגוון האפור, שכן הפחית צבע לבן נגמרה לי לגמרי, אז השתמשתי בשאריות צבע מהמיטה הקודמת. בדיעבד זה הוסיף טאץ' ממש יפה לדעתי.

אילתרתי דרך נחמדה לצבוע את כל החלקים העגולים מבלי להשתגע שהם מסתובבים לי, וניצלתי את זה שכבר קיבעתי בהם אינסרטים.
אז לקחתי שתי חתיכות שאריות, והשתמשתי בבורג כדי להחזיק אותם במקום כמו גלגלת, וישר צבעתי שכבה שלמה מכל הכיוונים.
4.jpg

דבר נוסף שקצת פחות מוצלח זה שיתכן שהמעקה טיפטיפה נמוך מדי. הוא כרגע 9סמ מקצה העליון של המזרן, אני מקווה שזה יהיה בסדר.
זה נבע מאילוצי רוחב מיטה, זוויות, גובה רצוי של המיטה, גובה רצוי של המזרן ועוד..וכדי לשמר את הסימטריה מכל הכיוונים בחרתי להשאיר את זה ככה.
e-r-a-n
סופר משתמש

Re: בניית מיטה - כשהאמצעים דלים (עדכון: סיימתי!)

הודעהעל ידי rondadon » 14 נובמבר 2020, 14:23

נראה נהדר! הילדה בטוח מבסוטית :)

לגבי הצבע, מרסס צבע צריך לימוד וכיוון, גם אני רכשתי אחד של דקו, ועדין לא הצלחתי להגיע איתו לגימור יפה.

לעומת זאת, עם שאבי-שיק, הצלחתי עם מברשת ורולר ספוג. דבר ראשון, ללטש את העץ היטב, אישית ליטשתי עד 240. שכבה ראשונה תרים סיבים, ואחריה ליטוש שוב עם 240. שכבה שנייה לאחר מכן כבר יוצאת חלקה יותר, אבל עדין לא חלק. שוב ליטוש עדין עם 240, ואז שכבה שלישית.
לפני שכבת לכה סופית מעל, ליטוש עם 320 (ממש עדין).
חשוב מאד, אחרי כל ליטוש לנקות היטב את האבק של הליטוש.

עשיתי את זה על שידה (שבקרוב אסיים את המגירות ואז אשתף פה), ויצא חלק ונעים למגע ולמראה (לא "שלייפלק" מושלם, אבל לא רע בכלל).

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי ניקו » 14 נובמבר 2020, 16:16

אהבתי את העיצוב ואת התוצאה הסופית. בטוח שהילדה תהנה. שאפו!
ניקו
סופר משתמש

הודעהעל ידי yyoram » 14 נובמבר 2020, 17:22

יפה מאוד
בונוס ממשי לילדה זו האפשרות לכסות מלמעלה עם סדין.
מי שלא ראה ילדה מאושרת יושבת בתוך אוהל פרטי לא ראה שמחה בחייו... :wink:
yyoram
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 14 נובמבר 2020, 19:20

נראה כאילו נלקח מ "זורנל"
נראית עבודה על הכיפק.
תמשיך להראות תמונות ודרכי עבודה.
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 14 נובמבר 2020, 19:35

יפה מאוד!
Edi
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־65 אורחים