חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

גודל דלתות ומדפים

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

גודל דלתות ומדפים

הודעהעל ידי PKME » 12 נובמבר 2020, 10:56

היי,
אני בונה שידת 2 דלתות גובה 113 רוחב 30 עומק 40 מעץ סנדוויץ (כנראה 15 מ"מ אבל עלול להשתנות בהתאם למה שאמצע במחסן עצים). בגלל שאין גישה למסור שולחני אצטרך לבקש חיתוך בנגריה ורוצה לעשות את המדידה נכון מראש.
רוצה לוודא איתכם שהתכונית שלי לחיתוך הגיונית:

צדדים: 110X40
פאה עליונה\תחתונה 30X40 כל אחת.
מדף אמצעי בין דלתות 27X40- קיצוץ של 15 מ"מ מכל צד.
מדפים מתכווננים (על חורים סטייל איקאה) - 26.5X40 כדי שאפשר יהיה להוציא ולהכניס (2 מ"מ מכל צד זה מספיק? יותר מדי?)
קיר אחורי: 113X30
דלתות (שתיים): 30X55.5 כל אחת.

אני בעיקר תוהה לגבי הדברים הבאים:
- הדלתות - הרוחב אמור לכסות את עובי העץ משני הצדדים אבל האם צריך לקחת מרווח כדי שאפשר יהיה לסגור לפתוח? לא בטוח עדיין אם הציר הולך להיות ציר שקען (לא ברור אם אצליח להשיג את הביט) או ציר מתברג פשוט יותר.
- הדלות - האורך - החישוב שלי הוא להשאיר 2 ס"מ מרווח סה"כ (גובה הארון 110+1.5+1.5) ואז דלת עליונה תהיה 0.5 מרחק מהקצה העליון 1ס"מ מרחק בין הדלתות, והדלת התחתונה תהיה 0.5 ס"מ למטה מהקצה התחתון. הגיוני?
- המדפים אם העץ יהיה בסוף 18 מ"מ או 12מ"מ צריך להציר\להגדיל את המדפים בהתאם - הגיוני לבקש מדפים 27.6? כמה דיוק בגודל המדפים צריך להיות? האם הגיוני הגדלים שציינתי למעלה גם ל 15 מ"מ עץ? פחות מלחיצים אתי המדפים המתכוננים אבל המדף המחזק האמצעי צריך להיות בגודל הנכון בדיוק (התוכנית היא לשים פינות מתכת או ברגים חיצונים שיחוסו במילוי עץ וצבע). השידה אמורה לשרוד משקל (מרפסת שירות עם מלא דברים כבדים) אז חשוב שיהיה יציב.

אשמח לדעות והצעות!
PKME

Re: גודל דלתות ומדפים

הודעהעל ידי rondadon » 12 נובמבר 2020, 16:33

הדבר העיקרי שצריך לקחת בחשבון לדעתי, הוא שפלטה x מ״מ, היא לא באמת x מ״מ, לרוב פחות 0.5-1 מ״מ, ולכן כל המידות הפנימיות צריכות להיות יחסיות בהתאמה לעובי האמיתי של הפלטה, אחרת יהיו לך סטיות.
זה אומר שאם תבוא לנגר ותתן לו רשימת חיתוך והוא פשוט יחתוך לפי מה שכתוב, רוב הסיכויים שיהיו לך סטיות.
ֿ
אישית סבלתי מזה :) אז אני מכיר מקרוב...חתכתי לפי הרשימה, וזה לא היה ״מרובע״ שחיברתי את זה.
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 13 נובמבר 2020, 09:26

בוקר טוב
לא מבין מדוע אתה רוצה לבצע 2 דלתות לשידה הזו.
מה היתרון של פתרון זה על פתרון של דלת אחת.
גובה 1.13 מ' הוא לא כזה גדול.
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי PKME » 13 נובמבר 2020, 17:40

נשלח פעמיים בטעות. סליחה
נערך לאחרונה על ידי PKME בתאריך 13 נובמבר 2020, 17:41, נערך פעם אחת בסך הכל.
PKME

הודעהעל ידי PKME » 13 נובמבר 2020, 17:40

rondadon כתב:הדבר העיקרי שצריך לקחת בחשבון לדעתי, הוא שפלטה x מ״מ, היא לא באמת x מ״מ, לרוב פחות 0.5-1 מ״מ, ולכן כל המידות הפנימיות צריכות להיות יחסיות בהתאמה לעובי האמיתי של הפלטה, אחרת יהיו לך סטיות.
זה אומר שאם תבוא לנגר ותתן לו רשימת חיתוך והוא פשוט יחתוך לפי מה שכתוב, רוב הסיכויים שיהיו לך סטיות.

למה הכוונה שגודל הדף שונה? כלומר רצוי לתת תוכנית חיתוך שפשוט לא משתמש בשתי פאות של הדף אלא משאירה שם מרווח?

Israelgrn4 כתב:לא מבין מדוע אתה רוצה לבצע 2 דלתות לשידה הזו.
מה היתרון של פתרון זה על פתרון של דלת אחת.
גובה 1.13 מ' הוא לא כזה גדול.

שתי סיבות - אחת נראה לי הדלת תהיה כבדה ב1.13*30, לא? התוכנית היא אולי לחבר גלגלים לשידה אז יש חשיבות נוספת ליציבות. סיבה שניה היא שאני רוצה להתנסות בבניית שידה :)
PKME

הודעהעל ידי Alex Milch » 13 נובמבר 2020, 18:31

מהיכן אתה בארץ?
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 13 נובמבר 2020, 18:33

הכוונה היא שנניח ואתה מכין תוכנית לפי עובי 15 מ''מ, והרוחב החיצוני שלך הוא 30 ס''מ, אז בתאוריה, המדף הפנימי האמצעי צריך להיות 27 ס''מ. בפועל, הפלטה היתה 14 מ''מ, אז עכשיו יש לך מדף שקצר ב-2 מ''מ ממה שהוא אמור להיות, ואם תחבר אותו, הוא ימשוך את הדפנות פנימה וה''קופסא'' שלך כבר לא תהיה עם 2 צדדים ישרים.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי PKME » 14 נובמבר 2020, 00:54

rondadon כתב:הכוונה היא שנניח ואתה מכין תוכנית לפי עובי 15 מ''מ, והרוחב החיצוני שלך הוא 30 ס''מ, אז בתאוריה, המדף הפנימי האמצעי צריך להיות 27 ס''מ. בפועל, הפלטה היתה 14 מ''מ, אז עכשיו יש לך מדף שקצר ב-2 מ''מ ממה שהוא אמור להיות, ואם תחבר אותו, הוא ימשוך את הדפנות פנימה וה''קופסא'' שלך כבר לא תהיה עם 2 צדדים ישרים.

אה, התכוונת עובי. בעעע אז מה עושים?

אני מב"ש
PKME

הודעהעל ידי Alex Milch » 15 נובמבר 2020, 18:33

PKME כתב:
rondadon כתב:הכוונה היא שנניח ואתה מכין תוכנית לפי עובי 15 מ''מ, והרוחב החיצוני שלך הוא 30 ס''מ, אז בתאוריה, המדף הפנימי האמצעי צריך להיות 27 ס''מ. בפועל, הפלטה היתה 14 מ''מ, אז עכשיו יש לך מדף שקצר ב-2 מ''מ ממה שהוא אמור להיות, ואם תחבר אותו, הוא ימשוך את הדפנות פנימה וה''קופסא'' שלך כבר לא תהיה עם 2 צדדים ישרים.

אה, התכוונת עובי. בעעע אז מה עושים?

אני מב"ש

עבור בנית ארון כל כך פשוט יהיה מיותר שתגיע לחיפה רק כדי לקבל יעוץ והדרכה, יחד עם זאת אתה בהחלט מוזמן.
אנסה לעזור בכתב. סקיצה ותומכי מדף מצורפים.
כיוון שאינני מכיר לוחות סנדביץ' בעובי 15 מ"מ (זה לא מבטיח שלא קיים) אציע לך לבחור בסנדביץ' אוקומה/אדום (אדום לא בהתיחס לגוון הדבק בין השכבות) בעובי כ-17 מ"מ. חשוב שתגיע למחסן העצים עם קליבר, למדוד את עובי הלוח והדיקט ובהתאם לעדכן את המידות לחיתוך החלקים. בהתחשב בתוכנית שצרפתי, הגג, החצץ והתחתית זהים במידותיהם. בקש שיחרצו את הדפנות בהתאם למוגדר בשרטוט לצורך החלקת הגב למקומו. את הגב קבע עם סיכות/מסמרים/ברגים אל הגג, החוצץ והתחתית, הכל כמובן לאחר הרכבת המיבנה הבסיסי ותוך וידוא שהאלכסונים זהים כשתשכיב את הארון על פניו. הוספתי גובה של 8 ס"מ בתחתית הארון על מנת שלא יישב על הריצפה. הוסף קושרת רוחבית, חיבור באמצעות ברגים מן התחתית ומשני הצדדים של הדפנות. תוכל להוסיף חיזוק כזה גם בחלק האחורי. כדי לנתק את הארון מן הריצפה התקן רגליות מסוג מס' 4, 2 על כל דופן ואחת באמצע הקושרת הרוחבית. עבור המדפים המודולריים תוכל לבחור להשתמש באחד משלושת הסוגים הנפוצים ביותר שבתמונה. להתקנתם קדח חור 5 מ"מ. המדפים - העמק יהיה כעומק הגג/החוצץ/התחתית פחות 5 מ"מ. אם תבחר בתומכים מס' 2, רוחב המדף יהיה כרוחב פנים הארון פחות 1 מ"מ. עבור דגמים מס' 1 ומס' 3, בנוסף ל-מ"מ, תפחית גם פעמים את עובי הבליטות מעבר לדופן מבפנים.
דלתות - המידות שרשמתי הן מידות סופיות, כלומר לאחר הדבקת קנטים מפורניר שיוסיפו 1-1.5 מ"מ בסה"כ לכל כיוון. הצירים, 2 לכל דלת, יהיו מסוג "ישר" שמכסים דופן מלאה. בקש צירים עם תושבות מסוג "משוכלל" שיקחו עליך את כיוונון הדלתות. חומר הדלתות, מפאת גודלם (קטנים יחסית), יוכלו להיות מאותו חומר/לוח של מיבנה הארון.
הפרופורציות של הארון הן כאלה שמאד רצוי שתוותר על רעיון הגלגלים, זה מיבנה מאד לא יציב ולכן יהיה עדיף אפילו לקבע אותו לקיר במיוחד אם יש ילדים קטנים בסביבה.

אם דבר-מה לא ברור, תשאל.
קבצים מצורפים
1605443018644-acf9ef1f-b3c9-414a-939d-201403bf8761 (1).jpg
Untitled.png
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 15 נובמבר 2020, 20:04

יותר מפורט ממה שאלכס כתב לא נראה לי שיש :)

rondadon
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־73 אורחים