חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

"ארגז כלים" מומלץ למתחיל בתחום

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: ארגז כלים

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 12 אוקטובר 2020, 19:25

שלום.
ברוך הבא.
נראה לי חשוב שיהיה לך שולחן עבודה טוב, שמתאים לצרכים שלך.
לי לדוגמה יש מכשיר חשמלי לכל אחת מהעבודות: לקדיחה, לשקען, ולהברגה.
תנסה לארגן שואב אבק טוב לבריאות ולניקיון.
על פניו נראה, כי כבר לעבודות לייצור שולחן וכדומה, לא תהיה לך ברירה אלה להחזיק משור שולחני.
המון הצלחה עם סיפוק בתחביב.
עלה והצלח.
Israelgrn4
סופר משתמש

Re: "ארגז כלים" מומלץ למתחיל בתחום

הודעהעל ידי Scooter007 » 12 אוקטובר 2020, 22:01

1. תודה לכולם על היחס, לא מובן מאליו שיש לכם עצבים לטירון
2. הארון לא ישב בתוך נישה ככה שאכן יש צורך ב"חיבורים פנימיים", נראה לי ששיטת החיבור תקבע אחרי שאבין איזה עץ לבחור (ספוילר לשאלה הבאה )
3. הארון אמור לשבת בגינה, מתחת לפרגולה (לא חשוף לגשם) אבל עדיין בתנאי חוץ, איזה עץ מומלץ לשימוש?
4. מבנה הארון אמור להיות יחסית פשוט, 2 פלטות בצדדים, למעלה,למטה, גב ודלת קדמית. הדלת לא תהיה מקובעת על צירים, אני רוצה לחבר לה "אוזניים" שיכנסו לתוך שתי מסילות מתחת לפלטה העליונה (מבפנים כמובן) ככה שהדלת "תחליק" למעלה ואחורה ולמעשה תתמקם מעל המקרר.
בגב יהיו "פסים" לאיוורור עם רשת.
5. לגבי החיתוכים - אני פה באמת בשביל הכיף והיצירה ככה שאני רוצה לעשות אותם בעצמי, אם אני אסע לנגריה כדי לחתוך את הפלטות אני כבר אמשיך לאיקאה
6. מה זאת אומרת "שולחן עבודה טוב"? בסוף מדובר על משטח גדול ונוח לעבודה עם יכולת לקבע אליו את הפלטות/קורות וכו, אני טועה?
7. השם הוא יוסי
8. עכשיו אני מתחיל לחשוב להוסיף לרשימת הפרוייקטים שולחן בר לגינה חחח

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Scooter007

Re:

הודעהעל ידי avian » 13 אוקטובר 2020, 09:47

אם הארונית לא חשופה לגשם ורטיבות (אין ממטרה שמגיעה אליה, למשל) אז אין לדעתי בעיה להשתמש בסנדוויץ. בעיקר אם אתה מתכנן לצבוע את הארונית בצבע אטום. סנדוויץ הוא חומר פחות יקר מעץ מלא, ונוח יותר לעבודה (אין עיניים, פחות נוטה לקבל עיוותים, חוזק שווה בכל הכיוונים כך שלא צריך לעשות חישובי כיוון סיבים).
אם אתה דווקא רוצה מראה של עץ, אז שתי האופציות הסבירות ביותר הן קורות אורן ופלטת אורן. תלוי במראה המבוקש. אם יש לך סבלנות, אפשר לעבוד עם עץ ממוחזר ממשטחים למראה כפרי וגס יותר. אבל זה דורש יותר זמן ועבודה (מציאת המשטחים, פירוקם, מיון הקורות העקומות/פגועות וכן הלאה).
אם אתה מתכנן שהמיניבר הזה ישרת גם את הנכדים שלך עוד שלושים שנה, אז אולי תרצה לבחור באלון לבן, שנחשב עמיד במיוחד בתנאי חוץ. אבל זה יהיה יקר יותר משמעותית, ולי אישית נראה מיותר.
לגבי פתיחת הדלת - מצאת את הפרזול הנדרש? לפני שאתה מתחיל, וודא שיש לך אותו "ביד" - שלא תתקע אחרי זה, ותוכל למדוד בדיוק כמה מקום הוא דורש. בנוסף, זה כמובן מטיל אילוצים על תכנון הארונית - העומק שלה יצטרך להיות גדול, או לפחות דומה, לגובה שלה. ואלו לא הפרופורציות המקובלות. אם הרעיון הוא לפתוח את הדלת ולהשאיר אותה פתוחה כל זמן ששוהים בחוץ, נסה לחשוב על דרך שבה הדלת תשמש כדלפק.
לגבי האוורור - לא צריך חריצים, ברבים - מספיק אחד בחלק העליון.
avian
סופר משתמש

Re:

הודעהעל ידי Eliyahoo » 13 אוקטובר 2020, 10:22

ראשית אני מחזק את העצות הטובות שנתן avian בתגובה מעלי.

עצות מפה:
1. שרטוט - תעשה לעצמך טובה גדולה ותכין שרטוט. שרטוט זה כמו בניית דגם, אתה בונה את הרהיט וירטואלית ומגלה הרבה מאוד שאלות ובעיות שלא חשבת עליהן אבל מה שיפה הוא שאתה מגלה אותן לפני שחתכת את החומר ולא אחרי.... תחסוך לעצמך הרבה זמן, כסף ותיסכול.
אני אישית משתמש שנים בsketchup שהיום יש לה גרסה וובית חינמית.

2. סעיף 5 שלך, חיתוכים בנגריה או לבד - גם אני הייתי שותף לגישה שלך בהתחלה ואז חבר אמר לי משהו מאוד נכון: "אם אתה הולך לנגריה שתחתוך לך מדוייק, זה שווה ערך להשאלת כלי מחבר, זה לא גורע מזה שזאת יצירה שלך". ואל תדאג, יהיה לך מספיק מה לעשות חוץ מזה (תכנון, חיבורים, פרזול, גימור וכו').
בעבודה עם פלטות יש חשיבות מאוד מאוד גדולה לזה שהכל יהיה מדוייק וישר (כל הזוויות 90, באנגלית square). אנחנו החובבים שעובדים עם מסורי קבלן או עם מסורי מסילה מתקשים לקבל פלטות מספיק מדוייקות ואז בהרכבה זה די מקשה וגם לא נראה כמו שצריך.
שוב, ההחלטה כמובן בידיך ואני בטוח שגם אם תעשה את זה לבד אתה תצליח.

3. שולחן עבודה - לא חייב בתור התחלה אבל אני מסכים שברגע שיש לך משטח גבוה, יציב וישר זה קלאסה אחרת. בהחלט אחד ה"כלים" המרכזיים. אם אתה עובד בגינה ועם כלים חשמליים (בניגוד לידניים כמו מפסלות, מסור ידני, מקצועות וכו') אתה בהחלט יכול להתחיל עם שולחן לבן מתקפל, מאלו שקונים בהום סנטר.

4. חומר - תחליט לגבי חומר, מזה תגזר החלטה לגבי איזה חיבורים להשתמש. במידה ואתה הולך על פלטות, אז תחליט אם זה סנדוויץ מצופה פורמייקה או בירץ, או סנדוויץ חשוף עם גימור צבע אטום ..... וכו'. יש כמה אופציות
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

Re: "ארגז כלים" מומלץ למתחיל בתחום

הודעהעל ידי Scooter007 » 13 אוקטובר 2020, 14:57

הסבר יותר מפורט מזה לא יכולתי לבקש, תודה לשניכם על הטיפים.
נראה שהחומר הנבחר יהיה פלטות אורן, מאוד אוהב את מראה העץ ולא בונה על זה לשנים רבות.
כמובן שהכל יתחיל משרטוט מפורט, יש סתם סקיצות כרגע כי אני אכן מתלבט לגבי אופי פתיחת הדלת.
לגבי החיתוכים - מתעקש לעשות בעצמי

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Scooter007

Re:

הודעהעל ידי avian » 13 אוקטובר 2020, 16:13

סקוטר, אין שום בעיה שתנסר לבד, בסופו של יום זו ארונית שתשב בגינה, לא באולם הקבלה בבית הנשיא. מקסימום יהיו סטיות קטנות.
אבל המלצה מניסיון - יצר לעצמך ג'יגים לחיתוך ישר (אל תבהל מהשם המפוצץ. בדרך כלל זה בסך הכל שניים-שלושה קרשים מחוברים יחדיו), והקפד על סימונים ועבודה מדויקת, ויהיה בסדר.
avian
סופר משתמש

Re:

הודעהעל ידי Eliyahoo » 13 אוקטובר 2020, 16:21

הבחירה בפלטות אורן היא טובה, זה אחלה חומר ויש ייתרון גדול שבניגוד לסנדוויץ, אין לך בעיה שצריך לכסות את הקנטים, זה חסכון של לא מעט עבודה.

קח בחשבון שהעזרה פה לא בחינם, אנחנו מצפים לתמונות בתמורה :D
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

Re:

הודעהעל ידי avian » 13 אוקטובר 2020, 16:38

אני דווקא אוהב את מראה השכבות החשוף. עניין של טעם.
avian
סופר משתמש

Re: Re:

הודעהעל ידי Eliyahoo » 13 אוקטובר 2020, 16:44

avian כתב:אני דווקא אוהב את מראה השכבות החשוף. עניין של טעם.

בבירץ' כן,
בסנדוויץ רגיל (אוקומה, טווין) לא הייתי משאיר קנט חשוף.
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

Re:

הודעהעל ידי Edi » 13 אוקטובר 2020, 18:03

ברגים!
דאג שתהיה לך כמות מכל בורג שאתה משתמש בו, הכי לא חכם זה להתקע בלי ברגים באמצע פרויקט, להגיע למצב שיש לך מלאי איכותי זה לא בשמיים מבחינת עלות
Edi
סופר משתמש

הקודםהבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־69 אורחים