חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

"ארגז כלים" מומלץ למתחיל בתחום

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

"ארגז כלים" מומלץ למתחיל בתחום

הודעהעל ידי Scooter007 » 11 אוקטובר 2020, 20:30

אז כן, בא לי גם, מברגות וכו יש, מסור עגול עם מסילה להתחלה יש, מלטשת יש, אבל מה עוד? מה הם הדברים הבסיסיים שאתם משתמשים בהם בדרך כלל:
- דבק - יש אחד מומלץ?
- סרגלים?
- קלבות - גדלים? סוגים?
- מלחציים? מלחצי פינה?
- נייר ליטוש - באיזה מספר משתמשים בד"כ לפני לכה?
- לכה - סוג מיוחד/מומלץ?
- פירזול - ברגים מומלצים? אומים?
- מה לגבי טרימר/ראוטר?

מן הסתם יש הרבה דברים שתלויים בפרויקט עצמו אבל תמיד יש את הדברים שחוזרים על עצמם...

ואם יש למישהו אתר טוב להזמנת הדברים זה יהיה מעולה, בכל זאת קצת מאתגר להסתובב היום בחוץ.

תודה!

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Scooter007

Re:

הודעהעל ידי avian » 11 אוקטובר 2020, 20:50

אם יש מסור עגול, מלטשת ומברגה, הייתי מוסיף ג'יגסו לטובת חיתוכים שאינם בקו ישר. אני מאוד מרוצה מכלי של מקיטה שעלה לי בערך 350 ש"ח לפני כשנה. המפרט שלו די צנוע (הקטן יותר במבחר שלהם) אבל הוא נוח, מהיר ומדויק, וחוויה שונה לחלוטין מהיונדאי שהיה לי לפני זה, שהיה מנסר בזיגזג. התלונה היחידה שלי היא לעובדה שהחלפת מסורית דורשת מפתח אלן.
אם אתה לחוץ בתקציב, הייתי מנצל את המבצע הקרוב בעלי אקספרס וקונה כלי של Deko במאה ומשהו שקלים. יש לי כמה כלים שלהם, והאיכות סבירה.
טרימר/ראוטר הוא כלי שימושי, והעלות לא כבדה - כלים סיניים, שלפי נסיון שפרסמו כאן עושים עבודה סבירה, עולים בין מאה למאתיים ש"ח.
אין לי המלצות ללכה, אבל בתחום ניירות הלטש אני נוהג להשתמש ב-60 לשיוף גס (הורדת חומר, החלקת עץ לא מוקצע), 120 לרב העבודה, ו-240 להכנה לצביעה. אפשר להשתמש ב-320 בין שכבות לגימור חלק במיוחד.
קליבות הן בהחלט אביזר חיוני, כמה שיותר יותר טוב. המידות תלויות במה שתרצה לבנות.
ברגים - שוב, תלוי מה אתה בונה ואילו חומרים. מבחר ברגי סיבית באורך 15 מ"מ, 30 מ"מ ו-45 מ"מ הן התחלה טובה, שתתאים לרב המקרים בבניית רהיטים. אם יש עדיין מטבעות בארנק, אפשר לקנות גם אקדח מסמרים - יש לי של האנטר שעלה קצת פחות ממאתיים שקלים, והוא מאיץ את העבודה במקרים רבים.
סרגל 90 מעלות טוב הוא חובה. מידה של סביב 30 ס"מ שימושית מאוד לרהיטים, אבל אפשר לקנות שניים או שלושה במידות שונות לטובת הנוחות. סרגל סימון, עם חריצים במרחקים מדודים, מקל על סימונים מדויקים.
דבק - אין לי המלצות. נראה לי שכל המותגים יעשו עבודה סבירה, והעלות יחסית זניחה. חצי ליטר מחזיק אצלי הרבה זמן.
avian
סופר משתמש

Re:

הודעהעל ידי Eliyahoo » 12 אוקטובר 2020, 09:20

שלום וברוך הבא,

התשובה הסטנדרטית לשאלה הזאת היא שפשוט תתחיל לעבוד ואז תקנה כלים לפי הצורך. זאת התשובה הסטנדרטית ולדעתי השיטה העדיפה.

אם אתה מתעקש להתחיל בקנית כלים, אז כלי אחד שהייתי קונה זה זוויתן (זוית 90), עדיף combination square, זה כלי סופר שימושי בכל עבודת נגרות.

אני מציע לך לבחור פרוייקט ולשתף אותנו, ככה נוכל לחשוב ביחד איך להתחיל ומה לקנות.

בהצלחה
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

Re:

הודעהעל ידי avian » 12 אוקטובר 2020, 11:31

אליהו, אני מכיר את הגישה שאתה מציג, והיא אכן גישה סבירה.
אבל גיליתי שלפחות אצלי, הרבה פעמים כלי חדש פותח לי אפשרויות חדשות ומגרה אותי לנסות דברים חדשים.
avian
סופר משתמש

Re: Re:

הודעהעל ידי Eliyahoo » 12 אוקטובר 2020, 11:40

avian כתב:אליהו, אני מכיר את הגישה שאתה מציג, והיא אכן גישה סבירה.
אבל גיליתי שלפחות אצלי, הרבה פעמים כלי חדש פותח לי אפשרויות חדשות ומגרה אותי לנסות דברים חדשים.

זה באמת אישי, כל אחד ומה שהוא צריך, מה שעובד לו , מה שבא לו.
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

Re: "ארגז כלים" מומלץ למתחיל בתחום

הודעהעל ידי Scooter007 » 12 אוקטובר 2020, 11:44

Eliyahoo כתב:שלום וברוך הבא,

התשובה הסטנדרטית לשאלה הזאת היא שפשוט תתחיל לעבוד ואז תקנה כלים לפי הצורך. זאת התשובה הסטנדרטית ולדעתי השיטה העדיפה.

אם אתה מתעקש להתחיל בקנית כלים, אז כלי אחד שהייתי קונה זה זוויתן (זוית 90), עדיף combination square, זה כלי סופר שימושי בכל עבודת נגרות.

אני מציע לך לבחור פרוייקט ולשתף אותנו, ככה נוכל לחשוב ביחד איך להתחיל ומה לקנות.

בהצלחה
אמירה לגיטימית, אני פשוט שונא להיתקע תוך כדי עבודה
אני לא הולך להשתולל בקניות גדולות, מנסה להבין מאנשים מנוסים מהו "המינימום הנדרש" בכדי ליצור בכיף.

Scooter007

Re:

הודעהעל ידי Eliyahoo » 12 אוקטובר 2020, 12:01

Scooter007 כתב:
Eliyahoo כתב:שלום וברוך הבא,

בהצלחה
אמירה לגיטימית, אני פשוט שונא להיתקע תוך כדי עבודה
אני לא הולך להשתולל בקניות גדולות, מנסה להבין מאנשים מנוסים מהו "המינימום הנדרש" בכדי ליצור בכיף.

בוא אני אכין אותך מראש, אתה תתקע בכל מקרה.
למקצוען שבונה שוב ושוב את אותם דברים יש את כל הכלים שהוא צריך וגם כל צעדי הבניה סגורים אצלו בראש.
אנחנו החובבנים, כל פעם בונים משהו אחר ולכן כמעט תמיד לא יהיה לנו את מה שאנחנו צריכים.

אבל בסדר, אם אתה רוצה "מינימום נדרש", בוא רק תגיד מה אתה רוצה לבנות כי תסכים איתי שהכלים שנחוצים לבניית שידה מפלטת סנדוויץ מאוד שונים מהכלים שצריך בשביל שולחן מעץ מלא.
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

Re: "ארגז כלים" מומלץ למתחיל בתחום

הודעהעל ידי Scooter007 » 12 אוקטובר 2020, 12:21

הפרויקט הראשון יהיה בנית ארון קטן עבור מקרר מיני בר...
משהו בסגנון של איך שהוא מאוחסן בבית מלון.
הפרויקט השני יהיה שולחן גינה עם "נהר אפוקסי"

תודה

Scooter007

Re:

הודעהעל ידי Eliyahoo » 12 אוקטובר 2020, 12:56

Scooter007 כתב:הפרויקט הראשון יהיה בנית ארון קטן עבור מקרר מיני בר...
משהו בסגנון של איך שהוא מאוחסן בבית מלון.
הפרויקט השני יהיה שולחן גינה עם "נהר אפוקסי"

תודה

אני מניח שאת העבודה הראשונה תעשה עם פלטות כלשהן,
בשביל זה תצטרך שיטה לחבר אותן, למשל מחבר ביסקוויטים או דיבלי עץ או מערכת לחורי כיס (כמו kreg jig).

כמובן שמאוד רצוי זוויתן כמו שכבר רשמתי, כדי שתוכל לבדוק 90.

וקליבות (שאולי תצליח להסתדר בלעדייהן במידה ואתה משתמש בkreg). הקליבות צריכות להיות ארוכות מספיק בשביל לתפוס את הארון מצד לצד ומלמעלה למטה.

מה שרשמתי כמובן מאוד כללי כיוון שהתאור שלך מאוד כללי.

הצעד הבא שהייתי מציע הוא שרטוט והחלטה לגבי חומרים. אני מזמין אותך לשתף אותנו ונוכל להמשיך את החשיבה ביחד.
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

Re:

הודעהעל ידי avian » 12 אוקטובר 2020, 16:55

סקוטר, האם הארונית למקרר תהיה בתוך נישה, או שהצדדים חשופים? אם הראשון, אז אתה יכול להשתמש באקדח להאצת העבודה.
אבל לטובת החיתוכים הייתי משקיע בעיקר בג'יגים לחיתוך מדויק - או חותך תמורת תשלום בנגריה. זה יהיה החלק הקריטי ביותר.
עוד אלמנט שתצטרך - מקדח לצירים (בהנחה שתשתמש בצירים כמו בדלת מטבח).
avian
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־50 אורחים