חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שיפוץ גיטרה שעברה התעללות

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שיפוץ גיטרה שעברה התעללות

הודעהעל ידי pl_sharon » 01 אוגוסט 2020, 01:16

שלום
מצאתי גיטרה (ספרדית מתוצאת ארטסנס Artesanas) זרוקה ברחוב. מישהו חתך (לא בעדינות) את החזית שלה' הדביק עליה כל מיני פיצ'פקס וצבע אותה בצבע עם נצנצים.
לא יכולתי להשאיר אותה ברחוב לאחר התעללות כזו.

בינתיים הסרתי את הפס שמחזיק את החזית במקומות בהם הוא היה שבור. ליטשתי את הנצנצים והורדתי את רוב הפיצ'פקס (הדביקו אותם עם סופר גלו)

אני מחפש שבלונה או תכנית עם מידות לחזית לגיטרה על מנת להחזיר אותה למצב של נגינה.

שרון
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2020-08-01 at 01.05.36.jpeg
pl_sharon

Re: שיפוץ גיטרה שעברה התעללות

הודעהעל ידי Se7eN » 01 אוגוסט 2020, 20:26

הי
קודם כל אני ממש מצטער שזה מה שאני הולך להגיד, באמת. הלוואי שהיה לי משהו שמח יותר.
בעקרון מה שאתה מנסה לעשות זה הדבר הכי מורכב שיש בכלי נגינה ואחד הכי מורכבים בעבודה עם עץ לדעתי. משטח התהודה של הגיטרה, אותו חלק שאתה רוצה לבנות, מכיל בתוכו המון המון ידע ותכנון, שאם אין לך רקע לא תוכל לייצר באופן תקין. המשטח הזה מהדהד כדי להעביר את הצליל שהמיתרים יוצרים ולהגביר אותו ע"י נפח גוף התהודה. לכן הבנייה שלו, חומר, הדבקה וכו' מאוד מורכבת. מה שמסבך הכל, זה שהמיתרים מחוברים אליו, לחלק שנקרא "גשר". בגלל הגשר, לוח התהודה צריך להחזיק הרבה מאוד לחץ. לכן מוסיפים לו בתחתית חיזוקים (באנגלית - bracing) כדי שהוא יוכל לעמוד במשימה. הצורה והמיקום שלהם משפיעים בצורה משמעותית על הצליל המופק, וזה אחד ההבדלים בין דגמים ובין בונים, בצורה והמיקום שלהם. צריך לגלף כל אחד מהם בצורה ייחודית ולבדוק את ההשפעה על הצליל. למרבה הצער, לא משהו שאפשר ללמוד מיוטיוב, אפילו אחרי כמה שעות טובות. בנוסף, אחרי שמכינים לוח כזה, צריך להדביק אותו לגוף, כלומר להכין תשתית מתאימה שצריכה להיות מאוד מדויקת ואז להפעיל לחץ בעזרת עשרות כליבות מיוחדות כדי לבצע את ההדבקה (אתה מוזמן לחפש ברשת ולראות מה הכוונה). המיקום של הגשר נעשה אחרי ההדבקה של לוח התהודה, והוא קריטי ביותר, תזוזה של חצי מ"מ תשפיע על הדיוק בצליל והגיטרה הזו לעולם לא תנגן תווים מדויקים. בשביל ההדבקה צריך כליבות מיוחדות, כי זה נעשה דרך פתח התהודה (החור העגול).
בקיצור, אני חושב שאם אין לך רקע מאוד משמעותי בבניית כלים אקוסטיים אין סיכוי שזה יוכל לעבוד לך. דווקא לשאלה המקורית שלך התשובה מאוד פשוטה, אתה לא צריך שבלונה מיוחדת, פשוט אפשר להעתיק לדף את הצורה של הגיטרה, ולהוסיף את החור אחרי מדידה של המרחק לחור הישן, באמצעות התבוננות על לוח האצבוע (פרטבורד). את המיקום של הגשר עושים בכל מקרה בחישוב מתמטי פשוט, תבנית לא באמת תעזור כי אפשר לדעת את זה רק אחרי ההדבקה.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי yyoram » 01 אוגוסט 2020, 21:35

יש בארץ אומן בקנה מידה עולמי בשם אמנון ויינשטטין.
העיסוק המרכזי שלו הוא כינורות.
איש נעים ומיוחד מאוד.
חפש באינטרנט - אולי יהיה לך מזל בענין הגיטרה וגם אם לא אז תחשף לעולם עץ מרתק.
yyoram
משתמש ותיק

הודעהעל ידי yyoram » 01 אוגוסט 2020, 21:36

טעות הקלדה.
השם הנכון הוא אמנון ויינשטיין
yyoram
משתמש ותיק

הודעהעל ידי pl_sharon » 03 אוגוסט 2020, 23:16

תודה לכול העונים.

יש לי ניסיון מסוים בעבודה בעץ אבל ברור לי שהמשימה שלפני היא בסדרי גודל אחרים.

כשראיתי סרטונים על בניית גיטרות (צברתי שעות של בינג' בניית גיטרות) הבנתי את גודל המשימה שאני לוקח על עצמי. רק מלראות איך האמנים המדהימים האלה מקישים על לוח התהודה בשביל לבחון את האופן בו הוא מהדהד התגבר לי החשק לנסות.

אפילו התחילו לי גם הרהורי כפירה על בניית לוח תהודה מחומר שהוא לא עץ (מתכת כמו של מארק קנופלר מהדייר סטראייטס).

בהחלט אחפש את אמנון ויינשטיין ואתייעץ איתו.

אשמח לעדכן אתכם בהתקדמות

תודה
pl_sharon

הודעהעל ידי wood_works » 04 אוגוסט 2020, 08:31

מאוד ממליץ על הספר הזה, למדתי ממנו המון - אבל נדרשת המון סבלנות, קריאה קפדנית ואין סוף תירגול
קבצים מצורפים
20200803_222215.jpg
wood_works
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־64 אורחים