חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שיש תלוי באי מטבח

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שיש תלוי באי מטבח

הודעהעל ידי bentu » 23 מרץ 2020, 21:43

אני מתכנן לבנות מטבח, שבו יש אי. הארונות באי ברוחב 85 באיזור הרחב, ואז נהיים צרים כך ש 27 סמ מהשיש באויר, ואז מסתיימים כך שהשיש בולט 57 סמ מחוץ לארונות. ראו קובץ מצורף.

אני מניח שנדרשת תמיכה לשיש, אבל אני רוצה להמנע מרגל או רגליים.
חשבתי במינימום להמשיך את החלק העליון של הארון - שעשוי סנדוויץ - עד כ 5 ס״מ מסוף השיש.
אם לדעתכם צריך יותר אז קראתי איפשהו שניתן לבנות קונסטרוקצית מתכת (שתשאר סמויה) לתמיכה - מישהו מכיר יכול להרחיב על זה?
תודה
קבצים מצורפים
Screen Shot 2020-03-23 at 20.38.58.png
bentu

Re: שיש תלוי באי מטבח

הודעהעל ידי lyuv » 24 מרץ 2020, 09:06

לא ברור לי איזה מידע אתה מבקש לקבל. אפשר לממש את הקונסטרוקציה באין סוף דרכים. האפשרויות תלויות, בין היתר, במבנה של יתר האי, מפני שהתמיכה מתחברת ונתמכת ע"י אותו מבנה.

הנקודה החשובה ביותר היא שהשיש אינו גמיש בכלל. וזה אומר שהתמיכה שמתחתיו צריכה להיות קשיחה לחלוטין. אם, לדוגמא, היית משתמש בלוח עץ בעובי 3 סמ' בתור התמיכה, אז הוא היה מספיק "חזק". כלומר לא היה נשבר תחת כל עומס סביר. אבל הוא כן היה מתגמש מעט. מספיק כדי שהשיש היה נשבר.

להערכתי הקונסטרוקציה הבאה תעשה את העבודה: מסגרת ברזל בצורת "ח" מפרופיל מרובע 50X50, דופן 2ממ לפחות. הראש של ה-"ח" מגיע כ-20 סמ' מקצה השייש. הרגליים של ה-"ח" מרוחקות 10-20 סמ' מדפנות השיש, ונכנסות עמוק לתוך האי. באמצע ה-"ח" יש קורת רוחב, שיושבת על המחיצה האנכית שרואים בשירטוט שלך.
על מסגרת הברזל לוח עץ, ועליו מונח השיש.
כמובן שהעיגון של הקונסטרוקציה בתוך האי, הוא אתגר לא קטן, מפני שהוא צריך להתמודד עם מנוף.
lyuv
סופר משתמש

הודעהעל ידי bentu » 25 מרץ 2020, 19:39

תודה על התגובה. אני מניח שהתכוונתה ל5 סמ על 5 סמ ולא חצי סמ...
חשבתי על עוד אופציה - בקובץ המצורף - האם לדעתך/דעתכם זה מספיק?
קבצים מצורפים
Screen Shot 2020-03-25 at 18.38.59.png
bentu

הודעהעל ידי aviv » 26 מרץ 2020, 01:57

bentu כתב:תודה על התגובה. אני מניח שהתכוונתה ל5 סמ על 5 סמ ולא חצי סמ...

נראה מהמם, אבל בהצלחה לחבר את זה בצורה שתחזיק מעמד, ובהצלחה לפלס דבר כזה.
בנוסף השיש לא נתמך בקצוות שלו, דבר שעם הזמן עלול להוביל לשקיעה שלו, ואז לסדיקה ושבר של השיש.
אם אתה ממש בקטע של מראה מרחף כזה, אולי עדיף לבנות את זה מחומר קל יותר, או לתת תמיכה טובה יותר, אולי בזווית.
aviv
סופר משתמש

הודעהעל ידי lyuv » 26 מרץ 2020, 09:47

bentu כתב:תודה על התגובה. אני מניח שהתכוונתה ל5 סמ על 5 סמ ולא חצי סמ...

אכן התכוונתי ל-5סמ' (50 מילימטר). למה חשבת חצי סמ'?
בכל אופן, הפתרון שלך נראה לי טוב. בתנאי שהפלטה שמתחת לשיש, מחוברת באופן קשיח לקורה האלכסונית. למשל - שהיא מרותכת אליה.
שים לב שעל השיש פועלים כמה כוחות, ואתה צריך לטפל בכולם. הכח הכי פשוט הוא סתם כח כלפי מטה, שמנסה לגרום לשבר בקו החיבור בין האזור המרחף לאי. הקורה האלכסונית מטפלת בכח הזה היטב.
כח נוסף, ובעייתי יותר, הוא פיתול - אדם הנשען על שפת השיש (ימנית/שמאלית). הקורה תומכת רק במרכז השיש. אז מה תומך בשיש כנגד הפיתול? מרכיב אחד הוא החוזק של השיש עצמו. זה תלוי בעובי השיש, אבל סביר שלא מספיק. לכן הפלטה צריכה לספק את יתר התמיכה. והיא צריכה להיות "עמידה" בפני פיתול. כלומר מחוברת לקורה באופן קשיח מאוד (ללא שום גמישות), ולא סתם צמודה אליה.

לגבי בעיית הפילוס שאביב ציין - אני לא חושב שיש בעיה. בין השיש לקונסטרוקציה (לא חשוב באיזו תצורה) ממלאים בדבק שיש, והוא דואג לחלוקת עומס אחידה, ולפילוס מושלם.
lyuv
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 26 מרץ 2020, 17:43

אפשר לשים פלטת אלומיניום מתחת לשיש עם חיבור זויתי אסתטי לארון.
חוץ מזה מה זה שיש? טבעי, מלאכותי, גם בוצ׳ר מתאים, לכל אחד מהחומרים תכונות משלו
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי arikbar » 26 מרץ 2020, 18:30

במידה ואתה יכול להוריד את השיש הייתי חותך בכול קיר פתח של 40 מ"מ ומשחיל מוט מרובע לאורך הארונות ושיוצא לכיוון השיש שללא תמיכה
פעם בצד ימין ופעם בצד שמאל .
יחזיק את השיש ופחות יראה לעין.
מקווה שאני מובן
סמל אישי של המשתמש
arikbar
סופר משתמש

הודעהעל ידי amirmoshe » 26 מרץ 2020, 19:27

אם ברעיון שלך זה מסתדר שווה לשקול הצמדה פיזית של הקונזול אך ללא הדבקה קשיחה. במצב כזה במקרה עומס לא יהיה שבר של השיש אלא הפרדה קלה בין המשטחים.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
amirmoshe
סופר משתמש

הודעהעל ידי bentu » 30 מרץ 2020, 10:54

בסוף החלטתי לשנות ולבנות את כל הקופסא ממתכת (ראו קובץ). פרופיל 20 על 40 מגולוון. האם למישהו נסיון בעומסים - האם מספיק יציב?
תודה
קבצים מצורפים
Screen Shot 2020-03-30 at 10.52.42.png
bentu

הודעהעל ידי lyuv » 31 מרץ 2020, 08:33

חייב להגיד שמאוד התרשמתי מהתכנון. מראה הבנה יפה של הכוחות וחשיבה הנדסית ברמה גבוהה.
לא הצלחתי למצוא בו ליקוי. כלומר שנראה לי תכנון טוב. אבל אני אומר את זה בערבון מוגבל שאין לי נסיון מעשי במוצר כזה.

שים לב שחשוב שכל קורות האורך יהיו מרותכות היטב לקורת הרוחב שבקצה. השתמשת בקורות עדינות (יחסית), ולכן חשוב שהן יתמכו זו בזו, דרך קורת הרוחב.
lyuv
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] ו־62 אורחים