חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

תובנות על עץ

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

תובנות על עץ

הודעהעל ידי wood_works » 09 פברואר 2020, 00:41

אני כל פעם מופתע מחדש כמה יפה מבפנים מה שנראה למרבית האנשים עץ להסקה
כמו שאמרו חזל - you do not judge a book by its cover ...
בול ה-Ash הזה מיובש למעלה מעשר שנים ומיועד להיות קופסא לmason jar עבור חבר (גם התכולה הולכת להיות משהו מיוחד)
קבצים מצורפים
20200208_124256.jpg
20200208_131202.jpg
20200208_131209.jpg
wood_works
סופר משתמש

Re: תובנות על עץ

הודעהעל ידי wood_works » 11 פברואר 2020, 08:00

החלק השני של הפרויקט - מישמש, עץ עם grain pattern מדהים, קצת נזקים של חרקים (גם העץ הזה ישן מאוד), אבל שווה את המאמץ
החיסרון של העץ הזה, כמו מרבית עצי פרי, שהוא brittle (שביר?) מאוד, מה שמגביל את המקומות שאפשר להשתמש בו
ככל שהפרויקט יתקדם, אני אוסיף עוד קצת פרטים
קבצים מצורפים
20200210_125453.jpg
20200210_125516.jpg
wood_works
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 11 פברואר 2020, 18:33

באמת מדהים, יופי של תמונות.
בול ה- Ash נראה לי כמו פרוסות לחם טעימות.
הסימנים שהחרקים משאירים בעץ נותנים לו אופי מיוחד.

איפה ואיך פרסת את העצים האלה?
תודה.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי wood_works » 11 פברואר 2020, 20:48

את הגזעים הגדולים אני פורס עם ה-WoodMizer, כלי נהדר, לא תופס הרבה מקום כשהוא מפורק (למרבה הצער, לוקח המון זמן ומאמץ להרכיב אותו, כך שבדכ אני ממתין שתהיה לי כמות גדולה מספיק שתצדיק את ההרכבה שלו) אבל לא ניתן לפרוס גזעים קטנים יחסית, את אלה אני פורס עם ה-bandsaw עם ג'יג שהעלתי תמונה שלו לא מזמן
אני מקווה לפרוס היום עוד בול "קטן" (אגב, ה-Ash דיי רחב, בערך 14" בגובהה וקרוב ל20" ברוחב, זה לא ממש משתקף מהתמונות, אבל הוא דיי גדול) אני אנסה לצלם את התהליך ואעלה את התמונות מאוחר יותר
עוד משהו שממש אהבתי, במישמש יש צורה של מעין רגליים, נראה מעניין
wood_works
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 11 פברואר 2020, 22:37

תודה רבה על התשובה המפורטת.
בהחלט נשמח לראות את תהליך הפריסה, או בכלל כל מה שתעשה עם העצים היפים האלה.

תודה לך על שיתוף התובנות המעשירות.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 12 פברואר 2020, 00:53

יפה, שים בהזדמנות סרטון של הפריסה אם לא יקשה עליך
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי wood_works » 12 פברואר 2020, 01:52

לצערי אני לא מאוד ערוך לצילום תוך כדי עבודה, אני אשתדל לתעד כמה שיותר את התהליך - Sorry about that
wood_works
סופר משתמש

הודעהעל ידי yyoram » 12 פברואר 2020, 17:09

מה לדעתך הגובה האופטימלי של מסור סרט למטרות הפריסה האלו.
כמובן שאלה של עלות תועלת אבל האם כ 16"סמ שזה, כך אני מבין, די הסטנדרט של מסור סרט "ביתי" יספיק?
עד כמה מפסידים גובה בגלל הגיג שלך?... גם לא הבנתי בדיוק במה הגיג עדיף על שימוש בגובל לשמירת רוחב הפרוסה.
yyoram
משתמש ותיק

הודעהעל ידי wood_works » 12 פברואר 2020, 18:15

ישנם מספר גורמים משפיעים על היכולת של המסור לבצע את הפריסה, הראשון שבהם הוא רוחב הלהב. ללהב רחב, 1" ומעלה, יש פחות נטייה להתעוות, הוא הרבה יותר חזק, ניתן למתוח אותו קצת יותר.
המסור שלי הוא בגובהה של 20" (זה לא הגובה המדוייק של החיתוך היות ש"מאבדים" כמה אינטשים לטובת המייצבים), שזה לא מעט, אבל אני לא רואה את עצמי פורס כזה לוג, זה לא מאוד מעשי ואפילו לא בטוח
הפרמטר השני הוא כמובן חוזק המנוע, פריסת עץ לרוב עוברת דרך ה-end grains, כך שיש התנגדות לאורך כל החיתוך ונדרש מנוע דיי חזק (שלי מצוייד במנוע של 5HP)
הדבר הבא זה מספר שיניים פר אינטש (TPI), אני משתמש בלהב אגרסיבי במיוחד לצורך הפריסה, 3TPI, ותמיד מוסיף לעובי עוד מעט עמ להעלים את סימני הלהב עם jointer/planer
מרבית הלוגים הקטנים שאני מעלה ל-bandsaw קטנים משמעותית מהיכולת של המסור שלי להתמודד איתם, כך שאם יש ברשותך מסור עם הפרמטרים שפרטתי למעלה, 16" יהיה מספיק ביותר, זה מאוד לא פשוט לפרוס גזע עבה יותר כשאתה נדרש גם לדחוף את הלוג ללהב וגם לשמור על מסלול קבוע, שוב - לוג מעל לכמה אינטשים כבר מתחיל להיות כבד ומסורבל לשליטה

לעיניין הג'יג -
בעיקרון הוא נועד בעיקר לבצע את שני החיתוכים הראשונים בכך שהוא מייצב את הלוג ולא מאפשר לו להתגלגל תוך כדי חיתוך. לאחר שני חיתוכים (90 מעלות אחד לשני) ניתן להשתמש בגובל (למדתי מונח חדש) עמ לפרוס באופן חזרתי עובי קבוע
אתמול לא הספקתי להתחיל את הפריסה של הלוג (זה הולך להיות משהו יפה במיוחד, אני מקווה, זה לוג של California Black Walnut, עץ פשוט מיוחד) אני אנסה לעשות את זה היום, וכפי שציינתי, אני אתעד כמה שאוכל את התהליך, אני מקווה שזה יבהיר את השימוש בג'יג
wood_works
סופר משתמש

הודעהעל ידי wood_works » 13 פברואר 2020, 07:57

היום יצא לי לפרוס את ה-Walnut, השתדלתי לתעד את כל התהליך בסדרת התמונות המצורפות
כשלב ראשון אני מוריד את ה-bark, לא שלב הכרחי אבל זה מאריך את פרק הזמן שאני צריך לחדד את הלהב היות שה-bark מכיל הרבה חול, מה שמקהה את הלהב דיי מהר. עמ שאוכל להשתמש בחיתוכים כ-book match, אני מסמן את הקצה עם משולש שיאפשר לי ל"הרכיב" את החיתוכים בצורה מתאימה.
אחכ ממקמים את הלוג על הג'יג ומכוונים את התומך האחורי למיקום המתאים, הקצה של הג'יג נושק ללהב כך שזה דיי ברור כמה חומר ירד מהבול, ומקבעים את הבול עם הברגים המחודדים, באופן כזה הבול לא זז במהלך החיתוך, לפני החיתוך אני מוודא שהלהב ניצב לשולחן, באופן זה אני נמנע מחיתוך מקבילי, ומרסס את הלהב עם סיליקון להפחית את החיכוך.
החיתוך הראשון משמש כרפרנס, כלומר הבול מסובב ב90 מעלות והחלק החתוך יושב בצורה יציבה על הג'יג, והחיתוך השני משמש כרפרנס לגובל. את הגובל אני מקבע לעובי, אני זקוק לקצת יותר מ3/4" לכן העובי נקבע לאינטש, מכאן זה דיי פשוט - החיתוך נעשה ביד חופשית, slice after slice, דיי חזרתי ועם מעט ביזבוז של עץ

כמה הערות:
ראשית - להב מחודד ! להב קהה ממש קשה לעבודה, גם בלהב רחב החיתוך לא יצא ישר
שנית - לתת ללהב לבצע את החיתוך, לא למהר ולאפשר לdust להתפנות (למסור מחובר שואב אבק חזק מאוד), לא לאלץ את הלוג ללהב
שלישית - ככל שהלוג קטן יותר - העובי יקטן, באופן כזה הקצוות לא יבוזבזו בגלל הarching של העץ. ככלל, לוג של 9" ומטה, אני פורס לעובי של 5/8", אבל היות שהפעם אני צריך עובי על פני רוחב, אני מוכן להקריב מעט

מקווה שהתיאור והתמונות מסבירות את ההליך
קבצים מצורפים
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg