חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

אחסון עצים קשים

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

אחסון עצים קשים

הודעהעל ידי gobo » 01 דצמבר 2019, 02:04

שלום,

ביקרתי לא מזמן במי השרון וראיתי חתיכות די קטנות של עצים קשים במחירים לא כל כך קטנים.

מצד שני, יש להם גם קורות (לא מוקצעות) באורך 3-4 מטר במחיר של כמה חתיכות קטנות.

כששאלתי במשרד אם יש איזושהי סיבה בשבילי לקנות 3-4 חתיכות קטנות במקום קורה (ולשלם לנגר סמוך על הקצעה), נאמר לי שהעץ יתעוות עד שאשתמש בכולו אם אין לי תנאים מתאימים לאחסן אותו.

ומפה השאלה - איזה תנאים צריך לאחסן עצים קשים שנקנים במחסני עצים? ברור לי שלא בשמש ישירה, אבל מה הדרישות מבחינת לחות, טמפרטורה, וכו'?

אני מניח שהקורות שהם מוכרים כבר יבשות ומוכנות לשימוש, נכון? (ככה שאין תהליך יבוש שאני צריך להמשיך בבית)

אם זה משנה, אני מכוון בעיקר לאגוז, מייפל, אלון, ודובדבן.

תודה לעונים!
gobo

Re: אחסון עצים קשים

הודעהעל ידי Pini Gold » 01 דצמבר 2019, 09:39

תשובת מי השרון לגבי הצורך באיחסון העץ איננה קשורה להפרש המחירים.
המחיר לחתיכות הקטנות יותר נקבע על ידי פרמטרים אחרים כגון סוג העץ המהוקצע, נפח, ובודאי גם שעות העבודה בהכנתו.
לגבי איחסון העץ, מהוקצע וגם לא מהוקצע, לא צריך להשתגע ולהקים חדרי איחסון מתוחכמים. אבל, האיחסון חייב להיות על גבי מישור ישר ומאוזן, במקום יבש יחסית ובטמפרטורת החדר.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 01 דצמבר 2019, 10:41

פיני, אני רוצה לבנות ארון כיור לשרותים, על איזה עץ היית ממליץ?
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Pini Gold » 01 דצמבר 2019, 14:35

Edi כתב:פיני, אני רוצה לבנות ארון כיור לשרותים, על איזה עץ היית ממליץ?

אני מעדיף אלון
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 01 דצמבר 2019, 15:31

תודה
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי gobo » 01 דצמבר 2019, 18:56

תודה על התשובה, פיני.

אני מבין את העלויות הנלוות לחתיכות הקטנות. לא שאלתי את מי השרון למה זה כל כך יקר, אלא אם יש חסרון מבחינתי בקניית יותר עץ ממה שאני צריך כרגע, במחיר די דומה לחתיכות הקטנות, אם אני יכול להקציע לבד ולהישאר עם חומר לפרויקט הבא.

לגבי האחסון - מה נחשב "יבש יחסית"? והאם יש טווח טמפרטורות שכדאי לכוון אליו?

יש לי אפשרות לקבל קצת מקום בחדר אחסון שיש בו סופח לחות שאפשר לכוון לרמה הנדרשת. הטמפרטורה בדרך כלל נמוכה בכמה מעלות מהטמפרטורה בחוץ.

מדי פעם, כשהבעלים זוכר ויש לו כח, הוא מפעיל מערכת איוורור שעל הדרך גורמת להשוואת לחות וטמפרטורה זמנית. האם השינוי הפתאומי בלוחות/טמפרטורה תהיה בעיה?

Pini Gold כתב:תשובת מי השרון לגבי הצורך באיחסון העץ איננה קשורה להפרש המחירים.
המחיר לחתיכות הקטנות יותר נקבע על ידי פרמטרים אחרים כגון סוג העץ המהוקצע, נפח, ובודאי גם שעות העבודה בהכנתו.
לגבי איחסון העץ, מהוקצע וגם לא מהוקצע, לא צריך להשתגע ולהקים חדרי איחסון מתוחכמים. אבל, האיחסון חייב להיות על גבי מישור ישר ומאוזן, במקום יבש יחסית ובטמפרטורת החדר.
gobo

הודעהעל ידי Se7eN » 01 דצמבר 2019, 19:24

המתכון המומלץ ביותר הוא להשאיר את העץ במקום שבו הוא אמור להיות בסוף. כלומר, אם אתה גר באילת, תייבש את העץ באילת ולא בירושלים, ולהפך. כלל האצבע אומר אינטש ייבוש בשנה, לעץ רטוב לגמרי. העצים מהמחסן אמורים להיות די יבשים עד יבשים לגמרי, אז לדעתי כמה שבועות יספיקו.
כמובן שאפשר לבצע בדיקה של אחוזי לחות באוויר ובחומר, ולראות מתי הם מתיישרים, אם אתה רוצה ללכת עם זה עד הסוף.

מחיר החתיכות הקטנות גבוה פשוט מפני שאפשר, אין שום קשר לעלויות חיתוך, ייבוש וכו'. במקום לחלק את השאריות, הם רוצים להרוויח גם עליהן.
Se7eN
מנהל פורום

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־68 אורחים