חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

התייעצות - מחסן לקיאק

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

התייעצות - מחסן לקיאק

הודעהעל ידי rondadon » 24 נובמבר 2019, 10:11

שלום לכולם,

אז אומנם הdw745 הגיע ומאד מפתה להתחיל לעבוד איתו (עשיתי בסופ״ש סתם כמה ניסויים על שאריות בשביל לכוון ולבדוק ניצבות של הלהב וכו׳), אבל בסדר עדיפות נמצא פרויקט לבניית מחסן לקיאק.

המטרה - מחסן שמאפשר גישה נוחה לקיאק מצד אחד, מגן עליו מצד שני, ויאפשר גם נעילה שלו.
יש לי לצד הבית ערוגה באורך כ-6 מטרים ורוחב 1 מטר (1.2 יחד עם האבני שפה), שגם ככה אין לנו כוח לתחזק, אז היא תעבור הסבה.
הקיאק עצמו באורך 5.1 מטרים, רוחב 75 ס״מ, גובה כולל הגה מורם מגיע ל-70 ס״מ

התכנון כולו הוא מאורן 10*5 (בשרטוט חישבתי אותו לפי 9.2 על 4.2).
יהיה חלק אחד שצמוד לקיר (יחובר לקיר + לאבני השפה עם גמבו / דיבל , וחלק נוסף שיהיה מעין דלת שמתרוממת.

מצרף שרטוטים + הדמיות.
את המבנה כולו אחפה עם קורות 2*10 (לא מופיעים בשרטוט / הדמיות).
אשמח להערות לשיפורים מהניסיון שלכם, האם יהיה חזק מספיק ויציב מספיק?
האם צריך להוסיף עוד קורות תמיכה?
כל עצה תתקבל בשמחה :)
קבצים מצורפים
Wall side.png
Door.png
Kayak shed.png
Open.png
rondadon
סופר משתמש

Re: התייעצות - מחסן לקיאק

הודעהעל ידי Edi » 24 נובמבר 2019, 10:15

האם זה חשוב שהחלק הקדמי יתרומם גם הוא?
הייתי מצפה את הארגז בקורות עם שגם וחריץ כך האיטום יהיה הרמטי, גם קיאק לא צריך לחיות בתוך שלולית וגם האבק לא מוסיף.
ישנם כאלו עבות או דקות יותר, שטוחות או מעוגלות, בניתי כך מחסן שאטום לחלוטין בפני גשם.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 24 נובמבר 2019, 10:24

המחסן שבניתי מ׳לוגים׳
קבצים מצורפים
A8106DC9-5F95-46A1-A14F-1665EC4F92C5.jpeg
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 24 נובמבר 2019, 10:25

חשוב שגם החלק הקדמי יתרומם לצורך הנוחות של ההוצאה וההכנסה של הקיאק.
הקיאק שוקל כ-32 ק״ג, על אורך של 5.1 מטר זה נשמע לא הרבה, אבל זה ממש לא נוח לניוד.
כאשר כל החלק העליון + הקדמי מתרומם ביחד, אני יכול פשוט ״להחליק״ אותו החוצה ישר לעגלת גלגלים יעודית שלו לצורך העלאה לגגון של הרכב.

החלק התחתון של הערוגה נשאר אדמה, אני פשוט מוציא את כל העשבייה, שם פלריג מונע צמיחה כמו בדשא סינטטי ומעל זה מפזר חצץ, אז מבחינת שלולית פחות מודאג, מה גם שהקיאק ישב על 2 קורות שאניח שם על הרצפה, ולא ישירות על האדמה.

קורות שגם וחריץ זה מה שמכונה ״גלריה״?
זה לא יצור מצב בחלק העליון שבו מי גשם למשל יאספו במרווחים הקטנים שנותרים בחיבורים?
סה״כ נשמע רעיון מעולה, אבל אני צריך שיהיה שם גם איורור מסויים כדי שהלחות שמצטברת בתוך הקיאק בזמן השיט תוכל להתאדות בזמן האחסון.
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 24 נובמבר 2019, 10:30

לא משנה באיזה קורות תצפה זה יהיה כבד מאוד להרמה, גם הקונסטרוקציה תהיה מצד אחד בעומס גדול בעת הפתיחה ובו בזמן חלשה באופן כללי.
תוכל לפתוח פתחי אוורור ככל שתרצה אפילו מרושתים ברשת חלונות.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי lyuv » 24 נובמבר 2019, 14:42

מציע שהקירות הקטנים, שבתכנון הנוכחי נשארים על הרצפה, יהיו חלק מהמכסה. זה מאוד יעזור לחזק את המכסה. בנוסף, זה יפשט את הבניה - לא תצטרך לדאוג לקבע כל קיר בנפרד.

כדי להקל על פתיחת המכסה, אתה יכול להוסיף צירים שמיועדים למיטה "מתרוממת". לדעתי אפשר לקנות כאלה בחנויות פרזול, עם אפשרות כיוונון כח ההרמה.

קח בחשבון שעץ, בעיקר בתנאי חוץ, צפוי להתעוות. אז כדאי לחבר את הקורות זו לזו בחוזק רב יותר מאשר "רק" לצורך הקונסטרוקציה. כך שהן ינטרלו, ככל הניתן, את העיוות זו של זו.
lyuv
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 24 נובמבר 2019, 18:03

Edi כתב:לא משנה באיזה קורות תצפה זה יהיה כבד מאוד להרמה, גם הקונסטרוקציה תהיה מצד אחד בעומס גדול בעת הפתיחה ובו בזמן חלשה באופן כללי.

גם לי זה נראה כך.
אולי תוכל להניח את הקיאק ע"ג זיזים (או מדף) ולהתקין מעל זה גג קבוע ?
את הזיזים אפשר להתקין בגובה העגלה כך שזה יכול לחסוך הרמה והורדה.
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 25 נובמבר 2019, 11:06

הערוגה נמצאת לצד הבית, לא בתוך הגינה, לכן להשאיר את הקיאק חשוף לחלוטין על סטנד עם גגון לא רלוונטי לצערי (לא שמי שירצה לגנוב אותו מה״מחסן״ לא יוכל, אבל בכל זאת יצטרך להתאמץ קצת יותר).

להזיז את הקירות הצדדים שיהיו יחד עם המכסה זה אפשרי מבחינתי, אבל זה אומר שזה יוסיף עוד משקל ל״דלת״.
לא יצא לי לצערי להתעסק עם זה אתמול, אבל אבדוק מה החישוב משקל שמופיע בסולידוורקס (למי שלא מכיר, אפשר להגדיר חומר וזה יספק נתון דיי קרוב למציאות של המשקל לפי המודל).

פחות מפריע לי הנושא שיהיה כבד להרים את זה (את זה אני יכול לפתור ע״י הבוכנות כמו שהוצע פה או גלגלת וחבלים), יותר מפריע לי העומס שתואר שיהיה על הקורה שתחובר לקיר ועליה יהיו הצירים של ה״דלת״, אם כי מדובר על פתיחה וסגירה של המנגון הזה בסה״כ במקרה הטוב פעמיים בסופ״ש (פעם להוציא את הקיאק ופעם להכניס אותו, אם יזדמן לי לצאת לים בכלל).

בתכנון שלי אני שם כ-8 צירי ספר גדולים, מה שאומר כל 70 ס״מ לערך ציר, ומחבר את הקורה לקיר עם דיבלים מסיביים גם כן כל 70 ס״מ לערך.

מבחינת נעילה חשבתי להתקין מנגנונים בסגנון של התמונה המצורפת ב-2 הצדדים (זה נכון לתכנון המקורי שבו הקירות בצדדים קבועים ולא חלק מה״דלת״), מתלבט כיצד ניתן יהיה לנעול את זה באם אעביר את הקירות ל״דלת״.
קבצים מצורפים
2010_03_12_02_22_00_____.jpeg
(7.85 KiB) הורד 10 פעמים
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 25 נובמבר 2019, 11:09

lyuv כתב:קח בחשבון שעץ, בעיקר בתנאי חוץ, צפוי להתעוות. אז כדאי לחבר את הקורות זו לזו בחוזק רב יותר מאשר "רק" לצורך הקונסטרוקציה. כך שהן ינטרלו, ככל הניתן, את העיוות זו של זו.

מה הכוונה של חיבור בחוזק רב יותר מאשר רק קונסטרוציה?
להוסיף עוד תומכים?
להשתמש במחברי עץ כלשהם ולא פשוט butt joints? (לא יודע איך זה נקרא בעברית...ככה זה שלומדים מיוטיוב...)
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 25 נובמבר 2019, 11:33

אתה יכול את הדופן הקדמית להתקין עם צירים והיא תהיה משטח קדמי בפתיחה כך שהכנסת הקאייק תתתאפשר ביתר קלות.
Edi
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google Adsense [Bot] ו־71 אורחים