חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

חזית לארון אמבטיה - מתלבט לגבי החומר

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

חזית לארון אמבטיה - מתלבט לגבי החומר

הודעהעל ידי omribe » 08 אוגוסט 2019, 10:18

מתלבט בנוגע לחומר שממנו יבנו החזיתות של ארון האמבטיה (תכנון בקובץ המצורף).

מדובר על מגירות בגובה של 30 ס"מ ורוחב 60 ס"מ עם ידיות שקועות.

האפשרויות הן:
1. אלון מלא (ללא הדבקה, חתיכה אחת בגובה של 30 ס"מ)
2. סנדויץ' בירץ' מצופה אלון 8 מ"מ
3. אלון תלת שכבתי

מבחינת נראות, מבחינתי האלון המלא יהיה הכי מוצלח. אבל הדעות חלוקות להאם העץ יתעוות אחרי זמן מה, כל נגר אומר לי משהו אחר.
הבירץ' עמיד, אבל יראו את הבירץ' בחלק הפנימי של הידית השקועה ובצדדים יודבקו קנטים של אלון 8 מ"מ - פחות אסטטתי.
אלון תלת שכבתי גם עמיד, אבל הגימור של הידית השקועה יהיה פחות יפה, כי זה חושף את השכבה הפנימית.

שאלותי:
האם האלון המלא צפוי להתעוות?
אם כן, מה עדיף מבין שתי האפשרויות האחרות?
ואולי יש אפשרות נוספת?
קבצים מצורפים
ארון אמבטיה.png
omribe

Re: חזית לארון אמבטיה - מתלבט לגבי החומר

הודעהעל ידי Se7eN » 08 אוגוסט 2019, 10:47

מה עם האפשרות של אלון מלא אבל הדבקה של כמה קורות אורך זו לצד זו?
זה הפתרון המקובל למניעת עוות בעץ מלא

לדןגמא:
תמונה
השאלה אם העץ יתעוות או לא זו לא שאלה שיש לה תשובה ודאית, כי זה תלוי במגוון משתנים. אם תלך למחסן עצים תראה קורות 4 מטר כמעט ישרות, וכאלו שהן בננות. עצים מאותו איזור שנכרתו ונוסרו באותו הזמן וכל אחד מגיב אחרת. כי עץ זה חומר אורגני מורכב, זה לא חתיכה של ברזל או פלסטיק שהם חומרים כמעט לגמרי הומוגניים.
מניסיוני האישי רוחב 30 הוא גדול מאוד לעץ מלא, וסיכוי העוות גבוה.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי Alex Milch » 08 אוגוסט 2019, 18:22

לפני שאני מגיב, מי בונה את הארון? אתה או נגר?
לבינתיים, הלוחות בתמונה המרשימה שהעלה קודמי מועמדים לעיוות, אולי אפילו יותר מלוח עץ בודד מיחידה אחת.
בנוסף, עפ"י שאלותיך לגבי אפשרויות, אני שלוח מהרבה פסים צרים לא בדיוק הכיוון.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי omribe » 09 אוגוסט 2019, 18:22

הארון נבנה ע"י נגר.

ההמלצה של הנגר היא סנדויץ' בירץ' מצופה אלון 8 מ"מ.
התייעצתי עם נגרים שונים, כל אחד נותן תשובה שונה לגבי הסיכוי שאלון מלא יתעוות. אפילו פה שתי דעות שונות בשתי תגובות שונות :)
omribe

הודעהעל ידי Alex Milch » 09 אוגוסט 2019, 20:40

שאלתי מי בונה כיוון שלאחרונה אני פוגש מיקרים של עבודה ברמה נחותה ע"י נגרים שעובדים ב"סטנדרט גבוה".
לאחר בנית עשרות רבות של חזיתות בגדלים דומים, מסוגי עצים שונים, אני יכול להבטיח לך שלא יקרה עיוות ו/או כל נזק.
זאת בתנאי שהעבודה נעשית באופן שיבטיח את הנ"ל.
1. גימור לוח החזית מכל הצדדים (כל הפאות) ברמה אחידה וזהה. השאלה אם אתה יכול להכריח את הנגר לנהוג כך. אותי לא צריך להכריח כי אני יוזם את זה (לא, זו לא הצעה לביצוע העבודה עבורך).
2. חובה לבנות את ארגז המגירה כך שהוא רק במעט קטן מלוח החזית ואת החזית לחבר אל הארגז ב-6-8 ברגים.
דעות שונות תמיד טוב להתיחס בחיוב ולנסות להפיק מהן את המיטב. הידע והנסיון של נגרים ושל חובבי עבודה בעץ הוא שונה ומגוון. אני מכיר מספר חובבי נגרות שעולים בידע ובמיומנות שלהם על לא מעט נגרים. אצל חובבים שרוב הידע שלהם מבוסס על לימוד מן האינטרנט, מצד אחד זה מקור מידע בלתי נדלה אך מנסיוני אוכל להעיד כי תאוריות בעיקר על תנועת עץ לא תמיד פוגשות את המציאות, דבר שלומדים רק עם מנסיון.
נ.ב.
דעתי האישית על ידית אינטגראלית היא ש"די כבר" כיוון שברמה הפרקטית למשל, זו תעלה לצבירת ליכלוך מה גם שמדובר על חדר רחצה/אמבטיה שהלחות שנוחתת לתוך התעלות רק גורמת לנזק במשך הזמן. מה שאני מציע במקום זו מגירה ללא ידית כלל עם מסילות בעלות מנגנון פתיחה בלחיצה. במיקרה ותבחר בשיטה זו, חשוב להדגיש לנגר לא לשכוח להתקין מוט סינכרון בגלל רוחב המגירה.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי aviv » 09 אוגוסט 2019, 22:33

מסכים עם אלכס בכל מילה, ידיות שקועות בארון מקלחת היא רעיון גרוע מאוד, לא פרקטי בכלל עם ידיים רטובות, ולבעלות הציפורניים המאורכות בכלל לא נוח, לילדים לרוב יש בעיה לפתוח אותן וחס ושלום שלא תתפס אצבע.
יש ידיות מתכת מאוד יפות שמשתלבות במראה נקי בצורה מאוד אלגנטית, הרבה יותר יעילות ופרקטיות במקלחת.
aviv
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־54 אורחים