חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שדרוג למיטה קומותיים - פרוייקט ראשון

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שדרוג למיטה קומותיים - פרוייקט ראשון

הודעהעל ידי Nir.Sh » 04 יוני 2019, 08:38

אז, הוטלה עליי משימה ללכת ולקנות מיטת קומותיים בשביל הילדים שמתעקשים להישאר ביחד באותו החדר.
החלטתי לקחת את המיטה הקיימת ולהוסיף מעליה מיטה נוספת.
השיקולים שהיו לי:
1. זהו הפרוייקט הראשון שלי אז החומר צריך להיות זול, אז בחרתי בקורות אורן ממחסן עצים
2. זהו עניין זמני עד שהילדים יעברו לחדרים נפרדים אז זה צריך להיות משהו שקל לפרק במידה וארצה להשתמש בקורות בשביל משהו אחר

מצורפת תמונה של התוצר הסופי. הכל נעשה בכלים ידניים בלבד בחיבורי מורטיס - טנון, ללא דבק בשביל פירוק מהיר.
את שתי המיטות חיברתי באמצעות דיבל 18מ"מ שקדחתי בין המיטה הקיימת למיטה החדשה.

בעיות שנתקלתי בהן במהלך הבנייה:
1. הכל נעשה אצלי במרפסת, והקורות התעוותו מעט עם שינויי מזג האוויר ואין לי יכולת הקצעה בבית
2. אין לי קליבות כל כך ארוכות בשביל להחזיק קורות באורך שני מטרים אז החיבור של המיטה, ביחד עם התעווטות הקורות הצריך לא מעט דפיקות עם פטיש בשביל שהכל יתאים כמו שצריך

אשמח לשמוע ביקורת ורעיונות לשיפור, ואודה לכם גם על תשובה לשאלה הבאה: האם לנגר החובב שעושה פרוייקט או שניים בשנה כדאי להשקיע במקצוע טוב או שזה לא משתלם ועדיף ללכת לנגריה ולשלם על הקצעה, כמה עולה בכלל הקצעה של כמה קורות בנגרייה? מתי זה מתחיל להחזיר את עצמו?
תודה
קבצים מצורפים
מיטה.jpg
Nir.Sh

Re: שדרוג למיטה קומותיים - פרוייקט ראשון

הודעהעל ידי Alex Milch » 04 יוני 2019, 11:51

לא ברור לי מה מחזיק את חלקי המיטה ביחד כשאתה טוען שלא השתמשת בדבק. לאפשר פירוק בקלות זה בסדר, לאפשר התפרקות בקלות, במיוחד של פרוייקט כזה, זה כבר מסוכן!
לפני זמן מה היה כאן דיון על ברגי דירקטה, זה המינימום שעליך להוסיף, בדיוק כמו במיטה התחתונה.

ט.ל.ח. יכול הליות שלא הבנתי איך חלקי המיטה מחוברים/מורכבים (מלבד החיבור בין שתי המיטות).
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 04 יוני 2019, 14:39

קניית מקצוע- לרובנו החובבים זו לא קנייה כלכלית בטווח של שנים, גם אם תוסיף את עלות הדלק.
היתרונות המובהקים אלו הזמינות, הגמישות והנוחות.
מאידך, לעיתים מקצוע ביתי לא יתאים לכל השימושים שיעלו בעיקר מבחינת רוחב החומר.
לא יודע אילו כלים יש לך, מקצוע אינו נחשב לכלי בסדר עדיפות עליון.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 04 יוני 2019, 16:44

לדעתי לא שווה לקנות מקצוע חשמלי - מכונה לשימוש המתואר, זה כלי יקר ואולי אפילו היקר ביותר בסדנא, ובשימוש כזה לא בטוח שאם תקנה אחד זול הוא בכלל יתאים תמיד לצרכיך (רוחב הקצעה). עם מקצוע חשמלי ידני לא עבדתי מעולם, אך דווקא מקצועות ידניים, במיוחד אחד ארוך, עשויים להתאים לצורך שלך. אחרי אימונים וניסיון אפשר להגיע לתוצאות יפות מאוד. וכמובן שהקצעה פעמיים בשנה תהיה יותר משתלמת אצל איש מקצוע מאשר לרכוש ולתחזק מכונה שכזו.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי הרואה » 04 יוני 2019, 17:46

באופן כללי להיות חובב נגרות זה תחום לא כלכלי בכלל.
אם זה מסב לך הנאה - לך על זה.
אתה צריך להחליט כמה חשוב לך הקצעה זמינה, לדעתי למי שעובד עם עץ מלא זה הכלי השני בחשיבותו אחרי מסור שולחן.
לגבי רוחב מקסימלי - אפשר בקלות להסתדר עם 26.
לגבי הקצעה ידנית - לנסר הכל ידנית קל לאין ערוך מאשר להקציע ידנית, וגם מסור ידני זול יותר ממקצועות ידניים, ודורש הרבה פחות מיומנות ותחזוקה. אם הכיוון של כלים ידניים מדבר אליך, המלצה שלי, להתחיל עם ניסור ידני והקצעה חשמלית.
סט מקצועות ידניים חדש איכותי (כולל אבני השחזה וכו'), יעלה לך בערך כמו מקצוע עליון תחתון חצי מקצועי (מטאבו HC260 למשל).
סט מקצועות ידניים ישן, יעלה לך כמעט כמו מקצוע עליון תחתון חצי מקצועי יד שניה.
הרואה
סופר משתמש

הודעהעל ידי Pini Gold » 04 יוני 2019, 19:04

זה די נפוץ אצל החובבים (הלא כלכליים) שאם יש להם מקום ואכן עובדים בעץ מלא בתדירות גבוהה - יש להם מקצוע/מיישרת.
לי אין ואני נעזר בשירותי הקצעה בנגריות מקומיות ודי מרוצה, בנתיים.

אחלה מיטה.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 05 יוני 2019, 01:24

הרואה כתב:באופן כללי להיות חובב נגרות זה תחום לא כלכלי בכלל.

זה אמנם לא נושא השרשור, אבל אני בכלל לא מסכים... את הפרוייקטים הראשונים בחיים שלי בניתי כי רציתי רהיטים איכותיים ולא הייתי מוכן לשלם את הסכומים שהם עולים בחנות. משם התחביב התפתח להנאה וכיף והמון פרוייקטים קטנים ויפים, מתנות וכו', אבל בתכלס כל הוצאה שהשקעתי החזירה את עצמה בפרוייקטים.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי Edi » 05 יוני 2019, 06:52

זה שההשקעה הגלובלית מול התוצר הכללי משתלמת, נראה שכך אצל רובנו, אך ורק משום שהזמן שלנו אינו פאקטור במשוואה הכלכלית הזו.
ומשום שאינו פאקטור האם אין כלים ספציפיים שיכולנו לעשות את העבודה בלעדיהם? בהתחלה בנינו עם ג׳יגסאו ומברגה, במורכבים יותר נעזרנו בציוד בנגריות,קנינו כלים שהיום אי אפשר לחשוב על עבודה בלעדיהם האם לא ניתן לעשות אותה כמו אז בהתחלה?
קניית כלים יקרים אצל חובב נגרות אינו מעשה שכלתני נטו ובד״כ החישוב הכלכלי הנלווה נעשה לטובת הצדקת הרכישה.
אני יכול להודות, אני קונה כלים בעיקר מפני שאני נהנה שיש לי מבחר כלים, אני נהנה מהשימוש בכלי חדש, אני אוהב שיש לי אפשרויות שונות לבצע עבודה והזמן שלי - 100% של הנאה.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי lyuv » 05 יוני 2019, 09:01

נראית עבודה יפה, עם הרבה תכנון של החיבורים. גם אני אשמח ליותר פירוט לגביהם.
בעניין המקצוע - יתכן שפותח השרשור טעה בשם הכלי, או שאינו מכיר מספיק את כלי הנגרות?
יש לי מקצוע חשמלי (מהסוג שמוליכים ביד חופשית) כבר הרבה מאוד שנים, ולא השתמשתי בו אפילו פעם אחת. כשאני צריך עבודה עם עץ מוקצע, אני פשוט קונה עץ מוקצע. ואת הגימור מבצע עם מלטשת (סרט או רוטטת).
lyuv
סופר משתמש

הודעהעל ידי arikbar » 05 יוני 2019, 18:06

כמו שנכתב בחלק מהתגובות כלים בגדול זה לא כלכלי אבל מוצדק למי שאוהב ולכן אני אוהב שיש לי תחת היד הכל וכשאפשר זה רצוי תחשוב על זה ככה ו
סמל אישי של המשתמש
arikbar
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־72 אורחים