חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

קרג ג׳יג ופורמיקה

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: קרג ג׳יג ופורמיקה

הודעהעל ידי Alex Milch » 17 מרץ 2019, 18:04

יניב כתב:אלכס - אני השתמשתי בקרג למגירות כי לא רציתי שיראו את הברגים על דפנות המגירה מפורמייקה (שלא נצבעה). האם יש טכניקה לבנות את המגירות עם חיבור ברגים קונבנציונאלי כך שלא יראו את הברגים? כאשר צובעים זו לא בעיה אבל בפורמייקה זה אפשרי? במגירות שיש לי בבית שבנה נגר ראיתי שהשתמש בסיכות מאחור (וכנראה גם מקדימה) לחיבור הדפנות כדי שלא יראו ברגים. אבל בהיעדר אקדח סיכות יש טכניקה אחרת?
Sent from my iPhone using Tapatalk

יניב, לא השכלת להבין אותי, אם תקרא שוב ותתמקד בתוכן, תראה שהכוונתי לכך שאני נגד שימוש לא מושכל! בשיטה. את הכוונה מאחורי דברי ניתן לקרוא בהסבר של ממציא הערכה.

מגירות: מחברים את הדפנות עם חיבור מדרגה/ rabbet joint באופן שמתאפשרת הכנסת ברגים מקדימה ומאחורה. כך אני בונה כשחשוב לא לראות ברגים. יש גם שיטות חיבור מורכבות וחזקות נוספות עם חיבור באמצעות הוספת דבק.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי הרואה » 17 מרץ 2019, 23:50

אלכס,
ניסית לבנות קוביות של ארונות ומגירות עם קרג ג'יג וזה לא היה חזק?
כי אני בניתי כמה כאלו, בין היתר שידה לחדר של הילדים המופרעים שלי שנכנסים למגירות וסוגרים על עצמם, וכמובן קופצים ממנה למיטה וכו', בינתיים היא שורדת שנתיים וחצי כמו חדשה.
הרואה
סופר משתמש

הודעהעל ידי קוקו » 18 מרץ 2019, 00:03

https://www.youtube.com/watch?v=apsH8eBfjVA

דעתו של הכהן הגדול על חוזקו של החיבור הזה

הרואה כתב:אלכס,
כי אני בניתי כמה כאלו, בין היתר שידה לחדר של הילדים המופרעים שלי שנכנסים למגירות וסוגרים על עצמם, וכמובן קופצים ממנה למיטה וכו', בינתיים היא שורדת שנתיים וחצי כמו חדשה.
קוקו
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 18 מרץ 2019, 10:38

קוקו כתב:https://www.youtube.com/watch?v=apsH8eBfjVA

דעתו של הכהן הגדול על חוזקו של החיבור הזה

הרואה כתב:אלכס,

הסרטון לא ממש מדעי, בכל החיבורים מלבד הקרג השתמשו בדבק, גם בקרג אם רוצים בחיבור ממש חזק אפשר ורצוי להשתמש בדבק, מאידך שאר החיבורים שהוצגו, ללא דבק לא היו מחזיקים כלל.
לא חושב שזה פתרון מושלם אבל ההשוואה מוטה לגמרי
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 18 מרץ 2019, 17:23

חברים יקרים, אתם מפספסים את העיקר ומביאים כל מיני דוגמאות מבלי לקרוא את דברי ממציא השיטה ואני בכוונה לא אתמצט את דבריו כי רובכם מכורים לתכני אינטרנט בצורה עיוורת, אז תקראו...
אני לא אדם דתי, אפילו לא שומר מסורת, לכן אינני נוהג ליחס דברים למיני "רבנים", "גורוים", "כהן גדול", ויסלחו לי אנשי הדת הנוספים שלא זכרתי את תאריהם. גם אני מרבה לקרוא בנושאי עץ ונגרות באינטרנט אך הידע והנסיון שלי בתחומים בהפ אני שולט, נרכשו בלימוד פורמאלי כזה או אחר.

לענין הניסוי של ה"כהן הגדול", מכיר את הניסוי עוד מקודם. אני בא מתחום התיכנון וההנדסה ובדיקות חוזק והרס אינם זרים לי. מתחילים בהגדרת מטרת הניסוי. בהתחשב ברקע של האיש, לא הבנתי מה הוא ניסה להוכיח...שלענה יותר מר מחזרת?
סוגי חיבור שאין כל דמיון ביניהם?
הניסוי כפי שהוא נעשה אינו ממחיש את חוזק החיבור, המאמצים שפועלים על החיבורים בכלל לא בכיוון שנבדק.
בדיקת חיבור ה-KREG הכי לא רלוונטית מכיוון שלא נלקח בחשבון שבסוג העץ הרך שהיה בשימוש, ככל הנראה (אין התיחסות) הכניעה החלה עם התחפרות ראש הבורג לתוך העץ.

עכשיו אני כותב בפעם השלישית, אולי בכל זאת המכורים לשיטת ה-KREG ישכילו לקרוא את מה שציינתי, להפנים ולהשתמש בתבונה בשיטה.
בזה סיימתי את הפרק הנוכחי בהתיחסותי לנושא.

נ.ב. הרואה, יש שיטת חיבור נסתרת לכוורת חזקה ולא על בסיס חיבורי 1/4 סיבוב. השיטה מפורטת באחד הפוסטים הישנים יותר שלי בליווי סקיצות.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי Eliyahoo » 18 מרץ 2019, 18:58

אוסיף את דעתי.

לאחרונה קניתי רכשתי חיקוי סיני זול לקרייג.

רכשתי אותו למטרה ספציפית: הייתי צריך להצמיד קורה מצופה בפורניר לדופן של פלטה ארוכה (מצורף שרטוט, וקורת הפורניר מסומנת בעיגול).

הייתי יכול לעשות את זה במספר דרכים:
1. דומינו\דיבלים ודבק: הבעיה היא שיש צורך לקלוב את הקורה עם קליבות מאוד ארוכות. במקרה שלי זה אומר להתחיל לחבר מספר צינורות וליצור קליבת צינור ארוכה ואז לעשות הדבקה מגושמת ולא נוחה.
2. דבק וברגים מהצד : לא בא בחשבון כיוון שהקורה מצופה בפורניר ואין מצב שאני הורס אותו.
3. pocket holes ודבק : קל, פשוט, לא צריך קליבות , החורים מלמטה ומאחורה. לגבי החוזק, ברגע שהדבק מתייבש הוא נושא ברוב העומס. אני אציין שלא מדובר פה על חיבור גדע אלא חיבור חיבור של side grain לדופן סנדוויץ. זה חיבור שאמור לתפוס חזק עם דבק.

במקרה הזה בחרתי בדרך השלישית. לא ממש היתה לי ברירה אחרת.

אני אישית נמנע מחיבורי pocket, למעשה, זאת היתה הפעם היחידה שהשתמשתי בהם , אבל במקרה הזה זה היה מתאים לדעתי.
קבצים מצורפים
kreg.jpg
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

הודעהעל ידי Alex Milch » 18 מרץ 2019, 19:32

אליהו, זה בדיוק אחד מסוגי החיבור כאשר רשמתי "ליישם בצורה מושכלת".
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הקודם

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־54 אורחים