חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שאלות לגבי הפרויקט הבא...שולחן אוכל

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שאלות לגבי הפרויקט הבא...שולחן אוכל

הודעהעל ידי dudilevi » 25 נובמבר 2018, 00:31

שלום חברי פורום יקרים
אני מעוניין לבנות שולחן אוכל מלבני למשפחה מעץ אלון (יש לי עץ לא מוקצה בעובי אינטש), רגליים כנראה בצורת איקס (עדיין לא סגור על הנקודה הזו).
אורך 195 ס"מ רוחב 100 ס"מ
אשמח להתייעץ איתכם כבר בשלבי התכנון שכן זה הפרויקט הכי משמעותי לדעתי שהתנסתי בוא עד היום.
הסתכלתי על הרבה דג' ברשת ונראה לי שאני מעוניין בפלטה עם לוחות ברוחב משתנה למראה מעניין יותר, את הקורות אצמיד עם למלו.
רוחב סכין המקצוע שברשותי 26 ס"מ כך שרוחב קורה מקסימאלי יהיה 25 ס"מ.
שאלה ראשונה לגבי אורך הקורות בשולחן:
אני מניח שיהיה לי קשה לעבוד עם קורה כל כך ארוכה, חשבתי לחלק את הקורות למקטעים לא שווים באורכם. הכוונה להצמידם בהפרש לאורכם כדי לקבל מראה יותר "כפרי".
השאלה כמה קשה יהיה לחבר את המקטעים אחד לשני באזור הגדם (חיתוך הקרוס) ולא רק להצמידם ביחד לאורך הסיבים (עם זה יש לי קצת יותר ניסיון).
עוד שאלות להמשך:
הפלטה תהיה גדולה וכבדה, האם מדביקים את כולה בהדרגה או שמומלץ לחלק אותה לשני חלקים ולהצמידם בסיום למשל
באיזה דבק אתם ממליצים להשתמש להדבקת הקורות ובכלל (כיום אני משתמש בדבק אלמר לעבודות הפשוטות).
אשמח לשמוע על האתגרים מכל מי שהתנסה בפרויקט כזה בעבר
בתודה
דודי
dudilevi
משתמש ותיק

Re: שאלות לגבי הפרויקט הבא...שולחן אוכל

הודעהעל ידי Se7eN » 25 נובמבר 2018, 11:05

יהיה לך "קשה לעבוד" רק לפני שהדבקת, אז מה זה משנה? גם ככה את רוב העבודה תעשה על קורות ארוכות (או משטח ארוך)...אפשר להדביק כמו שהצעת, מחתיכות קצרות יותר, אני אישית לא חושב שכדאי לך במקרה כזה שכבר יש לך קורות באורך מתאים. במקרה של חתיכות קצרות, החוזק נובע מההצמדה של הסיבים (לונג גריין) זה לזה ולא של הגדם. כמובן שגם שם תדביק, אבל זה לא מה שמחזיק אלא ההדבקה הצידית.
אני בפירוש מעדיף להדביק בשלבים, הרבה פחות "לחץ" ו"מתח" וגם פחות סיכוי לטעויות.
לגבי דבק - אין שום בעיה להשתמש באלמרס לפרוייקט כזה, דבק נהדר ומומלץ.

דגשים נוספים:
הדבק של מספר קורות - רצוי להשתמש בכוון גדילה לסירוגין, כלומר מהצד זה צריך להראות כמו גל סינוס
תמונה
לחשוב על הקצה - יש הרבה שמשתמשים בקורת רוחב בחיבור הקצוות, צריך להבין איך עושים את זה, כדי לפצות על התרחבות וכווץ העץ,
וכנ"ל לגבי חיבור הרגליים לפלטה

בהצלחה!
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי Mike_NC » 25 נובמבר 2018, 11:54

בניתי משהו בסגנון, תובנות לאחר מעשה:
- כמו שנאמר להקפיד על פרצןף שמח פרצוף עצוב
- הייתי ממליץ על קורות באורך מלא לגבי רוחב לדעתי עדיף לרדת לאיזור ה 10-15 ס"מ קצת אולי פחות יפה אבל שומר על ישרות בהנחה שכלל קודם נשמר
- מצטרף להמלצה להדביק כל פעם הדבקה אחת ולבנות את הפלטה בשלבים
- מבחינת קורה מאונכת בקצה - לדעתי עניין עיצובי תלוי במראה המבוקש
- להשאיר סבלנות זמן ומקצוע טוב ליישור הפלטה השלמה
- אני עשיתי צול באמצע ושני צול בצדדים - לטעמי נותן מראה יותר נאה ושומר את חיבורי הרגליים נסתר ומשקל סופי יותר סביר - עדיין 110 על 220 שבתמונה לדעתי באיזור ה 50 ק"ג אפשר לחשב כמה בדיוק
- הפלטה הודבקה בשלבים ונעזרתי בלמלו לשמור על יישרות
רגליים הודבקו משתי חתיכות של צול וכורסמו לחיבור ה X
הרגליים מחוברות לפלטה עם מחבר עץ שמאפשר תנועה - אין בורג אחד בבניה
גימור - שמן דניס ומעליו יאכט ורניש - השולחן עומד בחוץ לפנים לדעתי ורניט מט יתאים אז הגימור פחות צהצב והעץ פחות בולט החוצה - עניין של טעם
קבצים מצורפים
table1.jpg
שולחן
table_under.jpg
חיבור הרגליים
Mike_NC
משתמש ותיק

הודעהעל ידי tzving » 25 נובמבר 2018, 16:20

Mike_NC כתב:הרגליים מחוברות לפלטה עם מחבר עץ שמאפשר תנועה - אין בורג אחד בבניה

הי, שולחן יפיפה!
אני מתכנן לבנות שולחן דומה בזמן הקרוב, תוכל להרחיב על מחבר העץ שהשתמשת בו?
tzving

הודעהעל ידי dudilevi » 25 נובמבר 2018, 18:34

תודה!
כל העצות ממש לעניין!
השולחן של מייק קולע בדיוק למה שאני מתכנן.
ארד לרוחב קורה של כ 10-15 ס"מ כהמלצתכם.
את הפלטה אבנה מאינטש אחד, בקצוות חשבתי לרדת עם "וילון" של 2 אינטש כדי לשוות מראה יותר עבה. אני מבין שאתה פשוט הצמדת קורה אחרונה בפלטה עבה יותר. נשמע מעניין!
אני חשבתי להמנע מקורה לרוחב הפלטה בקצה.
בחלק זה חשבתי לנסר את הפלטה לרוחבה בקצה (רצועה של כ 10 ס"מ) ולהצמיד את החלק שניסרתי מתחת לגדם שיראה השלמה תואמת ועבה יותר כמו בדופן הארוכה.
שאלה לגבי מרחק רגלי האיקס מקצה הפלטה
התלבטתי מה המרחק הרצוי בין קצה השולחן לרגל שיאפשר ישיבה בצד הצר של השולחן וחשבתי על כ 40 ס"מ
מה דעתכם?
תודה
דודי
dudilevi
משתמש ותיק

הודעהעל ידי dudilevi » 25 נובמבר 2018, 18:35

שכחתי לציין
השולחן בצילום מדהים! :)
תודה!
dudilevi
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Alex Milch » 25 נובמבר 2018, 18:58

אין לי כוונה לקבוע נחרצות איזה רוחב של לוחות ובאיזה כיוון להדביק ליצירת לוח עבור שולחן למשל.
לוח שולחן שהכנתי לעצמי מעץ אלון מבוקע עם שפה טבעית (לא גזום) בעובי של 24 מ"מ לאחר הקצעה (נרכש כחומר גלם של "1) ברוחב של 110 ס"מ מודבק מ-4 לוחות בלבד. כיווני צוחק/בוכה לא קיבלו יחס מועדף כיוון שהמראה היה חשוב יותר. הלוח היום כבן 5 שנים וישר ומישורי כמו לוח שיש. אורכו 185 ס"מ. לשם הנוחיות (לא מהרתי לשום מקום) הלוח הודבק משני זוגות בנפרד ובסוף שני הזוגות ללוח הסופי. קל ונוח.

ההערות שנרשמו בשירשור הזה עד כה מבוססות קרוב לודאי מקריאה באינטרנט אך לא קריאה מספיק מעמיקה. גם אני שואב לא מעט מידע ממקורות אלו, מספרים שברשותי ולא מעט מנסיוני האישי.
הייתי רוצה להבהיר בענין כיווני הלוחות בזמן ההדבקה. מה שנרשם ע"י Se7eN הוא על בסיס מידע חלקי בלבד. צריך לקחת בחשבון עוד מספר גורמים כגון: סוג העץ, כיוון הפריסה ללוחות, המירקם, רוחב הלוחות ומה החשיבות למראה.
לפעמים, בתלות בחלק מן הגורמים שרשמתי, אכן מתקבל לוח סופי בעל חתך סינוסואידלי לרוב די עדין ומבחינת מראה מעין "מעבר חציה" כיוון שמראה פסי טבעות הגדילה שונה משני צידי הלוח הבודד. האפשרות הנוספת הפחות נפוצה במקורות המידע היא הדבקת הלוחות באותו כיוון (כולם צוחק או בוכה) וע"י כך עשוי להתקבל לוח שלם שהוא קעור או קמור, תלוי מהיכן מסתכלים. זו השיטה לקבלת מראה אחיד מבחינת הסיבים.
בשתי השיטות הכוונה ליישר/לפלס את הלוח ע"י באמצעות חיזוק/חיבור למיכלול הבסיס. לכן, לא כל סוג של לוח (בעיקר מבחינת בחירת החומר גלם) מתאים לכל סוג מיבנה בסיס.

חיתוך של לוחות לרוחבן וחיבורן חזרה, זו אופציה שכלל לא הייתי שוקל אותה. לוחות באורך 2מ' להדביק בזוגות, לא אמורה להוות בעיה.

מידע תאורטי ונסיון מעשי מתנגשים לא פעם. דוגמא נוספת לכך היא שולחן שבניתי לפני כ-15 שנים מ"אגוז אפריקאי" שידוע כעץ בעל מירקם לא הומוגני למדי. גודל השולחן 3X1.2 מ'. עובי הלוח 22 מ"מ עם הלבשה למראה מעובה מפרופיל של 2X8 ס"מ שמחובר מסביב עם דבק וברגים. נכון ללפני מספר שבועות, השולחן של כביום היוולדו. הגימור מוקפד ביותר על פני כל חלקי העץ גם היכן שלא רואים. עץ בדרגת יובש/לחות של 8-12% הוא חלק מן ההצלחה.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי Mike_NC » 25 נובמבר 2018, 19:06

תודה רבה, שולחן ראשון שלי ומנסה ללמוד מטעויות ולשתף אחרים בטעויות שלי - חובב מוחלט

אשמח לעיצות כיצד לבנות בסיס נכון כדי שהעץ לא יקבל גלים - לשולחן הבא
השולחן בתמונה לא נשאר ישר כבר אחרי שנה (שמיש לחלוטין אבל בהחלט לא שיש) אבל לא הקפדתי על סינוס אלא הלכתי על מראה ובחרתי את הצד והחיבור מסיבות של צורה ולכן המלצתי כן להקפיד כי קראתי שזה חשוב

מה שבוצע בו זה אכן קורה אחרונה מכל צד עבה יותר לכל האורך ברוחב של כ 20 ס"מ - אולי שילוב העוביים תרם לעיוות ?

בקצה בדיוק מה שתואר חתיכה של כ 20 ס"מ שהיא המשך הקורה חתוכה ומודבקת מלמטה
רגליים עשיתי כ 35 ס"מ פנימה נראה לי מספיק כדי לשבת בקצה
ממליץ להרחיב ל 110 רוחב - הסבר - לגובה שולחן סטנדרטי של 75 ס"מ פיסוק הרגליים (של 8 על 8 ס"מ) יוצא כ 80 ס"מ (אחרי הורדת גובה הפלטה אז הרגליים הן 70 ס"מ) כדי לשפר את המראה והנוחות לדעתי עדיף להרחיב את השולחן לפחות ל 110 (כ 15 ס"מ מקצה הרגל לקצה השולחן)
לחיבור הרגליים לפלטה - הדבקתי טרפז עץ קטן (משהו כמו 2 על 2 ס"מ - לא באמת מדדתי) עם הצד הצר מודבק לשולחן (באפוקסי מיכוון שלא הייתה לי כליבה שיכולה להגיע למיקום הזה) ויצרתי חתיכת עץ שמצד אחד מתלבשת על הטרפז ובהמשך שלה תופסת אץ הקרש שיושב על ה X של הרגליים למעלה - החיבור הזה מספיק חזק לתפוס את הכל במקום עם טיפה חופש שרצוי כדי לאפשר התרחבות העץ
חלק מהעבודה בוצע בנגרית חידושים במשמרות שמאפשרת עבודה עצמית לחובב שאין לו את המקום\כלים לפרויקטים גדולים (הקצעה, הדבקות גדולות, ניסור סופי של הפלטה והרגליים)
Mike_NC
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Edi » 25 נובמבר 2018, 19:41

לדעתי הסיפא בפוסט האחרון של אלכס משמעותית מאוד, רמת הלחות של העץ משפיעה על התנהגותו העתידית.
עבודה יפה מאוד מייק!
מאיזה עץ השולחן?
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי dudilevi » 01 דצמבר 2018, 12:17

שלום חברים
הרעיון לחלק את הקורות לפחות לשניים נובע בעיקר משיקולים פרקטיים.
לצערי הנגריה שלי די קטנה והתנהלות סביב מסור השולחן עם קורה באורך 2 מטר די בעייתית, את המקצוע אני יכול להוציא החוצה.
לאחר שראיתי דג' לשולחן כזה שנראה טוב לטעמי, אימצתי את הרעיון. עדיין חושש מכמות החיבורים והיכולת להדביק משטח ישר יחסית.
שאלה לאלכס, כתבת:
"בשתי השיטות הכוונה ליישר/לפלס את הלוח ע"י באמצעות חיזוק/חיבור למיכלול הבסיס. לכן, לא כל סוג של לוח (בעיקר מבחינת בחירת החומר גלם) מתאים לכל סוג מיבנה בסיס".
תוכל בבקשה לפרט מה הכוונה לפלס ע"י חיבור למכלול הבסיס?
ושאלה למייק:
האם רגלי האיקס מחוברים למסגרת של קושרות והיא מחוברת לפלטה עם הטרפז?
תודה
דודי
dudilevi
משתמש ותיק

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google Adsense [Bot] ו־47 אורחים