חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

גובה הטול רסט

מידע, טיפים וטריקים, וכל מה שמסביב: מחרטות, כלים והשימוש הנכון בהם. איך מוציאים את היצירה מתוך גוש העץ? באילו כלים להשתמש ועוד?

Re: גובה הטול רסט

הודעהעל ידי Dganit » 15 ינואר 2008, 08:51

שלום גל

גם אני בחיתולים בתחום, אך מחזקת את מה שעזר כבר אמר. גובה הטול רסט צריך להיות במרכז הכלי, לפעמים קצת מתחת למרכז, אתה צריך לעבוד עם המפסלות על צד הקערה הפונה אליך - הקערה מסתובבת כך שזה נוגע בכל ההיקף ולכן לא צריך לרדת עם הטול רסט מתחת למרכז הקערה, בטח לא יותר משני סנטימטר.
לגבי הרעידות, תוסיף משקל למעמד שעליו נמצאת המחרטה.
מקווה שהבנתי את שאלתך ועזרתי.
שווה לקפוץ לחברה קרובים אליך שעוסקים בנושא ולראות אותם בעבודה , כך לומדים יותר.
מהיכן אתה בארץ ?
Dganit
סופר משתמש

הודעהעל ידי moshik » 15 ינואר 2008, 14:03

מהדגמה חיה של אחד החורטים הטובים בעולם:
מחלקים את פנים הקערה לשלוש
את שני השלישים החיצוניים חורטים מעל המרכז (הטולרסט נמצא מעל המרכז)
ואת השליש הפנימי חורטים כאשר הטולרסט נמצא מתחת למרכז.
סמל אישי של המשתמש
moshik
מנהל פורום

הודעהעל ידי max63 » 15 ינואר 2008, 18:42

* מיהו אותו מאסטר מיסתורי?
* האם התואר ניתן על ידך או על ידי החורט עצמו?
* האם הגבהים הם מהסתכלות או שצויינו בע"פ?
[אגב, בוידאו של מומחה אחר ניתן מידע מעט שונה. נראה שהאמת נעה סביב האמצע ומשתנה לפי הכלי, ההשחזה שלו והמחזיק בה. הסכמנו?]
סמל אישי של המשתמש
max63
סופר משתמש

הודעהעל ידי Moshe Eshel » 15 ינואר 2008, 19:03

מקס, מושיק ויהודה, כולכם צודקים...

האמת היא שאין שום דבר שהוא קבוע וחשוב למעט זוית המפגש של האיזור החותך עם העץ. ולאותה זוית ניתן להגיע בדרכים שונות, וכל אחד בוחר לו את הצורה בה הוא רוצה לעבוד.

המאסטר (ויקרא שמו דייל לארסון) הוא די מאסטר - והוכיח שיודע על מה הוא מדבר ללא צל של ספק, ולגבי ההצהרה גם אני הייתי ושמעתי ואפילו ראיתי את אותם הדברים בדיוק, גם בציור, גם בהדגמה, וגם בהסבר. ואין ספק שהשיטה עובדת. באותו חדר עמד עוד מאסטר (לדעתי יותר מאסטר מהראשון) שהקשיב בשקט והנהן, למרות שמידיעה (שוב פעם בכל החושים הרלוונטים) שהוא (המאסטר האחר ששמו כנאמר אלי אביסרה) עושה את הדברים בדרך אחרת (דומה יותר למה שאתה כתבת מקס, אבל כמובן עם כל מיני וואריציות) - הוא לא חש צורך להכחיש או להסביר אחרת... ואני בטוח שאם אי פעם תפגוש מאסטר שלישי - יש סבירות שיגיד צורה אחרת (למרות שקשה לי לתאר לעצמי עוד ואריציה כרגע)... אני נהניתי מאוד אתמול (יותר מהחלק השני מאשר מהראשון שהקצב היה איטי מדי לטעמי), ולמדתי דברים חדשים שלא ידעתי לפני - ואנסה אותם בהמשך...

ואוסיף שכמו שמקס אמר האמת אכן מסתובבת סביב האמצע... אין מה לעשות, אבל לעיתים נודדת בתלוי בצורך... סתם בשביל לבלבל את כולם - בחריטה אליפטית (ואקסנטרית ברוב המקרים) - אם זזים אפילו במ"מ מהאמצע המדויק אפשר לזרוק את העסק לפח - כי אליפסה זה כבר לא יצא... אבל בחריטה רגילה יש יותר מרווח "טעות"/ביצוע

אחת הסיבות שמדובר באומנות והם אכן מאסטרים, זה שיש יותר מתשובה אחת לכל שאלה, והם יודעים לבחור תמיד את התשובה הכי נכונה להם - ולעשות עם זה דברים מדהימים (תמונות ווידאו מהאירוע בהמשך).
סמל אישי של המשתמש
Moshe Eshel
מנהל האתר

הודעהעל ידי gal-galim » 16 ינואר 2008, 22:57

טוב חברים תודה על הנכונות הבנתי את הטעות (של טירון בן יומו ) -שלי עבדתי עם תומך רחוק מהעובד (לצורך ההבהרה לא יכולתי לקרב אותו פנימה לתוך העובד כי הפתח היה צר מידי) אני גם יודע שזו טעות שיכולה להיות מסוכנת.
וסתם אנקדוטה משונה אני הייתי גם כן בכיתה עם דייל לארסון ( עד עכשיו קר לי... ) ואני הייתי זה ששאל אותו על גובה התומך בחריטת הקערה ... מצחיק שאני מתכתב עם אנישים שאני לא יודע מי הם אבל עם חלקם הייתי יחד לפני מספר ימים
צריך לציין את התשובה שלו שהיתה מאלפת והיא שבשני החלקים העליונים של חריטת הקערה הוא עובד מעל המרכז כי אם תזרק לו המפסלת היא תזרק החוצה מהעובד ולא לתוכו.
ושוב תודה על הנכונות לעזור
אגב יצצרתי כדור בדרך שהוא הדגים ויצא לא רע
תמונות תגענה בהמשך
gal-galim
סופר משתמש

הקודם

חזור אל חריטה, גילוף ופיסול בעץ

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־22 אורחים