חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

יבוש עץ ירוק חרוט

מידע, טיפים וטריקים, וכל מה שמסביב: מחרטות, כלים והשימוש הנכון בהם. איך מוציאים את היצירה מתוך גוש העץ? באילו כלים להשתמש ועוד?

יבוש עץ ירוק חרוט

הודעהעל ידי maamoon » 05 דצמבר 2008, 12:25

אי חורטים עץ ירוק, כידוע לכם לחרוט עץ ירוק יותר קל ויותר נוח מאשר עץ יבש, העץ שמתייבש מקבל תכונות כוח יותר גבוהה מאשר בצורה הירוקה שלו, בחיפוש בגוגל מצאתי שיש לטבול את העץ ללילה במיכל עם סבון כלים מסוג מסויים, השאלה שלי האם מישהוא ניסה את זה או התחווה בזה ואיך אתם מייבשים את העץ הירוק שלכם אחרי חריטה... איזה סבון נסיתם, השיטה עובדת על זה שתמיסת המים עם הסבון ריכוז המים יותר נמוך ולכן המים שבעץ נשאבים לתוך התמיסה.
האם נסיתם מלח? האם ניסיתם סבון מסוים והצליח ואחר לו? איזה סבון? סבון כלים למדיח או סבון רגיל בשביל סקוש?
סמל אישי של המשתמש
maamoon
סופר משתמש

Re: יבוש עץ ירוק חרוט

הודעהעל ידי Moshe Eshel » 06 דצמבר 2008, 20:12

וואו מאמון, איזה קופת שרצים אתה פותח פה... אחד הדיונים הכי לא נגמרים שקיימים.

אז ככה שיטת הסבון, מדובר בסבון כלים הכי רגיל שיש (תבחר את זה עם הריח שאתה אוהב) - לא למדיח, משרים לפי העובי של הכלי (בין יום אחד ליותר תלוי), זה לא מייבש את הכלי, אבל טוענים שהסבון מחליף את המים (או חלק מהמים) שבפנים מה שעוזר ליבוש ללא סדקים - אני לא ניסיתי, אבל רוב אלו שניסו אומרים שהחריטה אחר כך היא לא נעימה, וגם זה דוחה פינישים או גורם להם לצאת לא משהו.

החברה היקרה של הסבון הם כל החומרים הכימיים שמוכרים בחנויות החריטה שאמורים לעשות אותו דבר - בגדול להפוך את העץ לפלסטיק.

שתי השיטות הם קיצור דרך שהמקצוענים (לפחות אלה שאני מכיר, ואני מכיר כמה) לא משתמשים בו - הם כולם נותנים לקערות להתייבש טבעי, באיזור מוגן משמש ועם שליטה על הלחות, ולפעמים שמים חלק בשקיות נייר עם שבבים.

עוד שתי טכניקות שעובדות בעיקר על קערות רטובות דקות מאוד הן
1. יבוש במיקרו - בהפגזות קטנות עד שמרוצים (זה לפעמים מעוות קצת את העץ, אז שווה לעבוד בזהירות - למרות שצריך מהר כי העץ מתחיל בהתעוותות מאוד מהר כשהוא דק).
2. יבוש עם אלכוהול (והדלקה) - קצת מפחיד, ג'ימי קלוס Jimmy Clewes מדגים את זה בDVD שלו

אה כן, שכחתי לכתוב מה אני עושה - אני נותן לזה להתייבש לבד (מכניס לבית), לפעמים מצליח ולפעמים לא (המעבר לבית הוא קצת דרסטי)..., אפשר גם קצת לאטום עם שעווה או צבע (בהנחה שאתה עומד לחרוט לפיניש כשזה יתייבש).
סמל אישי של המשתמש
Moshe Eshel
מנהל האתר

הודעהעל ידי maamoon » 06 דצמבר 2008, 21:27

גם אני חושב כך אם כל העניין הוא של מעבר מים למה לא לאטום עם צבע וזה יעשה את הבקרה על מעבר המים, רוב תודה משה
סמל אישי של המשתמש
maamoon
סופר משתמש

הודעהעל ידי ranshara » 07 דצמבר 2008, 02:12

צריך לחשוב מה קורה אם מורחים דבק או צבע או כל מה שלא יהיה רק על הגדע מכיוון שהייבוש המהיר נעשה דרכו, ואז מה שקורה הוא שהעץ מתייבש לאט מהדפנות.
אני ראיתי היכן שהוא שמורחים דבק על כל הכלי ומשאירים אותו להרבה הרבה זמן בצד ואז חוזרים עליו במחרטה(כמובן שהחריטה הראשונה קצת עבה).
העיקרון הוא פשוט! ייבוש מבוקר ואיטי!
בהצלחה, בבקשה תדווח.
ranshara
מנהל פורום

הודעהעל ידי maamoon » 07 דצמבר 2008, 15:28

העיקרון הוא:
עץ משחק עם חום מעט מאוד יחסית למשחק (שינוי מימדים) עם רטיבות , מכיוון שאיבוד המים דרך הגדע בניצב לסיבים הוא גבוהה מאוד יחסית לאיבוד המים דרך הסיבים לאורכם ולכן שיעורי הכיווץ שונים ולכן עקב שוני זה יוצא כוחות שונים שיוצרים צדקים, ולכן אוטמים את הסיבים בשביל לנסות ולאחד את איבוד האדים , עד יציבות עם הסביבה , ולכן גם מומלץ לכסות עם נילון בשביל לצור אווירה מבוקרת ושהסביבה לא תשתנה כל הזמן עם בוקר ערב וחורף קיץ
סמל אישי של המשתמש
maamoon
סופר משתמש

חזור אל חריטה, גילוף ופיסול בעץ

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־23 אורחים