חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

תכנון ובניית נדנדת גינה

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

תכנון ובניית נדנדת גינה

הודעהעל ידי Haim » 16 מרץ 2008, 20:22

עד שהגבס יוסר אני מתרכז בתכנון נדנדת הגינה . את הרעיון הכללי לספסל כבר סיימתי לדעתי , נשאר לי לקבוע את הרוחב בין הרגליים של המשולשים התומכים (למי שלא הבין , המושולשים שמחזיקים את הקורה שעליה מתנדנד הספסל).

הנדנדה מיועדת בגודל ל-3 אנשים , מבחינת משקל היא צריכה להחזיק כ-350 ק"ג (אני בכוונה מקצין)
סמל אישי של המשתמש
Haim
סופר משתמש

Re: תכנון ובניית נדנדת גינה

הודעהעל ידי ron » 17 מרץ 2008, 04:58

עליך לקבוע את הגובה של המשולש (אצלי זה 2.10 מטר) כאשר הזוית העליונה היא 22.5 מעלות. אלה המידות שמצאתי ברוב התכניות וזה עבד אצלי.
ron
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Haim » 17 מרץ 2008, 13:29

הזווית העליונה תהיה 22.5 מעלות , זה ברור . השאלה היא מה יהיה גובה הנדנדה , ומה יהיה אורך ה"יתר".

(ידעתי שזה לא היה רעיון טוב לחתוך מהשיעור שלימדו סינוסים וקוסינוסים באלגברה)
סמל אישי של המשתמש
Haim
סופר משתמש

הודעהעל ידי yossi » 17 מרץ 2008, 15:49

Haim כתב:הזווית העליונה תהיה 22.5 מעלות , זה ברור . השאלה היא מה יהיה גובה הנדנדה , ומה יהיה אורך ה"יתר".

(ידעתי שזה לא היה רעיון טוב לחתוך מהשיעור שלימדו סינוסים וקוסינוסים באלגברה)

איזה יתר?
הרי זה משולש שווה שוקיים
yossi
סופר משתמש

גיאומטריה לא אלגברה. אין דבר.

הודעהעל ידי Pini Gold » 17 מרץ 2008, 20:16

חיים, תתחיל לעבוד עם שרטוטים. בלי תרשים לא ניתן בכלל להבין אותך. תעזור לנו לעזור לך.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

Re: גיאומטריה לא אלגברה. אין דבר.

הודעהעל ידי Avi L » 17 מרץ 2008, 21:17

2.15 מטר בהצלחה
Avi L

הודעהעל ידי ron » 17 מרץ 2008, 23:28

לאחר מדידה מצ"ב שירטוט של המשולש יחד עם תמונות. מקוה זה יעזור.
קבצים מצורפים
IMG_1112.JPG
IMG_1029.JPG
IMG_1030.JPG
ron
משתמש ותיק

הודעהעל ידי harel » 18 מרץ 2008, 00:34

הנדנדה נראית נהדר. גם אני בשלבי תכנון אחת כזו. 2 תהיות/שאלות...
1. למה השרשרת עוברת מלמעלה ולא מחוברת כמקובל בטבעת שמחוברת מתחת לקורה? על פניו נראה שזה מגביל את הנדנוד (ברגע שהשרשרת האחורית פוגעת בקורה מרגישים את זה והמהלך שלה קטנטן) מה גם שלאורך זמן זה יהרוס את העץ שפשוף חוליות השרשרת והעץ, לא?

2. למה חיברת את השרשרת למושב בחלק האחורי ולא לגב? נקודות החיבור של השרשרת למושב נראות קרובות מידי זו לזו ומי שיושב ישיבה מזרחית או ילד שחלילה יעמוד בזוית המושב הנצפית בתמונה - מתכון בטוח לסלטה לאחור... אווצ'. כואב. :wink:
סמל אישי של המשתמש
harel
סופר משתמש

הודעהעל ידי Haim » 18 מרץ 2008, 11:37

רון הנדנדה נראית טוב מאוד , אני מצטרף לקודמי בתהיות לגבי חיבורי השרשרת , אבל כמה שאלות לעניין המבנה.

1. ראיתי כמה דוגמאות של נדנדות . בחלק הספסל הוא 90 מעלות , בחלק יש יותר זווית .מתוך הנחה שרצוי לשים מזרון אחרת כואב לשבת ככה הרבה זמן , מה עדיף ?
2. אורך הזרועות של המשולש אצלך 2.30 מ' , לדעתי בפרופורציה לספסל אין צורך בקורות כאלו ארוכות וניתן להסתפק גם ב2 מ' ואפילו 1.90 . מה דעתכם ?
3. באיזה קורות השתמשת ?
4. צלם מקרוב את הספסל ואת החיבורים בגב ובתחתית שלו .
5. איך חישבת את החיתוך של "האוזניים" בקצה המשולש ?
סמל אישי של המשתמש
Haim
סופר משתמש

הודעהעל ידי ron » 19 מרץ 2008, 00:36

אנשה לתת תשובות לשניכם.

קודם כול אני מצטער שלא ידעתי על הפורום כשבניתי את הנדנדה בגלל שהראל עלה מיד, בעין של נץ לכמה בעיות שלמדתי אותם רק מאוחר יותר בבניה.

1. עם כל הכבוד לעץ עורן המסיבי שהשתמשתי לבניה, אני לא ממש סומך על חוזקו. ביגלל זה, פחדתי לקדוח חור בקורה העליונה כדי לחבר את השרשרת: זה היה מחליש את הקורה בצורה משמאותית. הפיתרון של החט מברזל הוא לדעתי עד היום, הכי טוב: לא פוגע בעץ והוא מאוד יציב. לא מגביל את תחום הנידנוד, אם יהיה שיפשוף (שאין), השיפשוף הוא עם הברזל. לפי בדיקה שעשיתי היום, אין שום סימנים של נגיעה לא בקורה ולא בברזל. מהסתכלות בזמן הנידנוד, אין כמעט נגיע לכן החלטה זאת היתה נכונה.
2. הגב אומנם מחובר חזק על המושב אבל, אם השרשרת היתה מחוברת עליו, היו כוחות רבים שהיו מחלישים אותו: כוח קדימה, כוח כלפי מעלה והצורך לסבול עוד 150 קילו (חצי משלושה אנשים + חצי ממשקל המושב): נראה לי שהגב לא היה עומד בזה. הגב מתוכנן לסבול כוח קטן יחסית כלפי אחורה (כאשר אנשים נשענים עליו) וזהו. תחשוב שהוא מחובר רק בחלק התחתון שלו למושב. לכן פסלתי אופציה זאת. חיברתי את השרשרת לבורג מחובר לקורה של המושב כאשר למטה יש פלך ברזל כדי לפזר את העומס (מחר אצרף תמונה).
3. אתה צודק שהחיבורים למושב הם לא יציבים: את זה לא ראיתי מראש ואתה צודק, במצב מסוים אומנם חריג מאוד אבל אפשרי, המושב עלול להתפך אחורה. הפיתרון הזמני שהכנסתי, הוא קיבוע של השרשרת האחורית למשענת היד ע"י הכנסת בורג דרך השרשרת. עכשיו, לא ניתן להתפך. הפיתרון הסופי שאני שוקל הוק לעשות חור במשענת היד ולהעביר את השרשרת דרכו: זה גם יותר טבעי ביגלל שעכשיו יש לי שיפשוף בצד של המישענת יד. רק מחקה לימים יפים כדי לעשות את החור ולצבוע מיד.

לחים:
4. 100 מעלות זה אמור ליהיות יותר טוב מה-90 מעלות שלי: בניתי כך ביגלל מיגבלה של הכלים שלי. במקום זה, תליתי את הנדנדה קצת בזוית וזה נוח גם.
5.אורך הצלע קובע את הגובה של הקורה העליונה. אני גבוע לכן רציתי שהחלק התחתון של הקורה העליונה יהיה בגובה של כ- 1.90 מטר וכך זה יצאה. אני מניח שזה לשיקולך.
6. מחר אצלם את החיבורים ואמדוד את הקורות ויתן לך תושובות.
7. הצורה של החיבור העליון הוא מוכתב מהקורה העליונה. כאשר שתי הקורות צלעות המשולש מונחות אחת על הלשניה בזוית 22.5, שירטטתי מרובע ברוחב של הקורה האליונה ובגובה של 2/3 של הגובה של הקורה העליונה כך שישאר מספיק בשר בצלעות כדי לסבול את הקורה והמשקל של הנדנדה: הרי כל הכוח הוא כלפי מטה בנקודה הזאת. החיבורים האחרים במשולש הם רק כדי שהצלעות לא יפתחו.

מחר אמדוד ואצלם.
ron
משתמש ותיק

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־69 אורחים