חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

חיבור עץ גלריה

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

חיבור עץ גלריה

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 30 אוקטובר 2007, 00:55

לראשונה נתקלתי בתופעה הבאה: אחרי שקניתי כמות של עצי גלריה, וחיברתי אותם ללוח (כפי שניתן לראות בצילום השני) נזקקתי לחתיכה נוספת שאותה קניתי במחסן שונה.
כשבאתי לחבר אותה, ראיתי שהבליטה בחתיכות הראשונות היא חצי עגולה - ואילו בחתיכה השנייה היא טרפזית. החתיכה השנייה מתחברת היטב ללוחות מסוגה, ואם משתמשים בדבק, יש לו שטח אחיזה לכל שטח המגע (הכתפיים, וגם הטרפז) בעוד שבחיבור העגול השטח המודבק הוא רק בכתפיים. נתקלתם בדבר דומה? מה דעתכם? האם יש שני סוגים של עץ גלריה?
קבצים מצורפים
חדש.jpg
כך נראה העץ החדש, והבליטה הטרפזית חופפת בדיוק לשקע של לוח מסוג זה
חיבור ישן.jpg
כך נראית הלוחות הראשונים, עם הבליטה החצי עגולה
נערך לאחרונה על ידי Yair Feldmann בתאריך 30 אוקטובר 2007, 01:23, נערך פעם אחת בסך הכל.
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

זאת ועוד...

הודעהעל ידי harel » 30 אוקטובר 2007, 01:18

גם אני נתקלתי בהבדלים שבין לייסט גלריה שרכשתי בשעתו בכמיסה, לליסט שרכשתי בגרוס. יש מספר מקורות לגלריה ועל כן השוני.
מרגיז לא פחות הוא שגם באותו הלייסט, כשאתה בא להדביק אותו חתוך כבר המגרעת עמוקה מהזיז ונוצר מירווח. עבדתי קשה להדביק ולהקציע חתיכה של 30X30 ס"מ שעליה צוייר פאזל וגיליתי את הזוועה רק בחיתוך עם הנימה... שכר לימוד :lol:

הפתרון שסייע לי - לשים במגרעת לפני ההדבקה הסופית כמות של נסורת מעורבבת בדבק. יש לך רעיון אחר?
קבצים מצורפים
IMG_0072.jpg
סמל אישי של המשתמש
harel
סופר משתמש

המסקנה שלי

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 30 אוקטובר 2007, 01:22

אני שמח שלא רק אני נתקלתי בבעייה...אני חושב שהפתרון הבנאלי הוא לקנות באותו מקום - ו/או לבדוק בזמן הקנייה.

יכול להיות, שבבנייה של גלריה, שאין בה אלמנט של הדבקה אלא רק הנחת הלוחות זה לצד זה, מספיקה הבליטה החצי-עגולה - אבל כשרוצים ליצור לוח (כמו לשולחן) עדיף לעבוד עם הטרפזית.
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

Re: המסקנה שלי

הודעהעל ידי harel » 30 אוקטובר 2007, 01:35

לא חושב שיש קשר בין סוג החיתוך של הפין והמגרעת של הגלריה לשימוש בלוחות. סה"כ רוב השימוש שלנו בגלריה הוא כן בהדבקה ויצירת משטחים שלקנות אותם מוכנים יעלה הון. לדעתי והבנתי מה שקובע הוא כמה אחיזה יש בין הלוחות ועל פי זה נקבע חוזק החיבור. ככה שעגול או טרפז או סתם מלבן זה משנה פחות, חשוב רק שיהיה יותר מגע בין הלוחות. בשרטוט שצרפתי בא' יש הרבה יותר מגע בין העצים ולכן החיבור יהיה חזק יותר.
סמל אישי של המשתמש
harel
סופר משתמש

Re: חיבור עץ גלריה

הודעהעל ידי javali » 30 אוקטובר 2007, 05:55

חשוב לזכור שעץ גלריה לא מיועד ליצירת לוחות מודבקים גדולים. המטרה שלו היא יצירת משטחים לא מודבקים, כך שכל לוח מתרחב או מתכווץ בנפרד, מבלי שהמשטח כולו יזוז.

בניגוד לדיעה הנפוצה, מטרת הלשונית אינה להגדיל את משטח ההדבקה. משטח חלק נותן הדבקה יותר טובה מאשר לשונית מחוספסת, ובשימוש נכון בדבקים מודרניים הדבק יותר חזק מהעץ, כך שאין צורך בהגדלת משטח ההדבקה. המטרה של הלשונית כפולה - ראשית היא שומרת שהמשטח ישאר פחות או יותר אחיד, ושנית היא מבטיחה שכאשר הלוחות מתכווצים לא נוצר מרווח.

כשאני עושה משטחים מלוחות גלריה אני מוריד את הלשונית והמגרעת. זה עובד נפלא...
סמל אישי של המשתמש
javali
סופר משתמש

רגע רגע שאבין...

הודעהעל ידי harel » 30 אוקטובר 2007, 07:54

אם אתה מוריד את הלשונית והמגרעת למה מלכתחילה להתעסק עם הגלריה?

מעבר לזה אתה עוד כותב "משטח חלק נותן הדבקה יותר טובה מאשר לשונית מחוספסת" אז למה בחיבורי לוחות משתמשים בלמלות? דיבל עץ?

בקישור הבא אתה יכול לראות שגם בהתקנת ריצפת גלריה משתמשים בהדבקה ולא כפי שכתבת www.chen-parquet.co.il/Pine-Wood-Parque ... -Floor.asp
סמל אישי של המשתמש
harel
סופר משתמש

Re: הסיבה..

הודעהעל ידי moshik » 30 אוקטובר 2007, 08:51

עץ גלריה אינו מיועד להדבקה אלא להברגה
הפרופיל העגול נועד להשאיר מקום לראש הבורג הנסתר.
סמל אישי של המשתמש
moshik
מנהל פורום

Re: רגע רגע שאבין...

הודעהעל ידי javali » 30 אוקטובר 2007, 09:12

harel כתב:אם אתה מוריד את הלשונית והמגרעת למה מלכתחילה להתעסק עם הגלריה?

כי השגתי גלריה במחיר מאוד זול..

harel כתב:מעבר לזה אתה עוד כותב "משטח חלק נותן הדבקה יותר טובה מאשר לשונית מחוספסת" אז למה בחיבורי לוחות משתמשים בלמלות? דיבל עץ?

משתי סיבות - האחת אנשים לא יודעים שדבק מספיק חזק (או שהם לא יודעים להשתמש נכון בדבק). השניה נוחות - הלמלות והדיבלים מבטיחים שהלוחות לא יזוזו האחד יחסית לשני, וזה מפשט את תהליך ההדבקה.

harel כתב:בקישור הבא אתה יכול לראות שגם בהתקנת ריצפת גלריה משתמשים בהדבקה ולא כפי שכתבת www.chen-parquet.co.il/Pine-Wood-Parque ... -Floor.asp

אם תקרא בדפים האחרים שם תראה שההדבקה היא לא של הלוחות אחד לשני אלא של הלוחות לבסיס. רוחב של לוח עץ משתנה בהתאם ללחות החיצונית. לכה מאיטה את קצב השינוי, אבל לא מונעת אותו. השינוי ברוחב עלול להיות בסדר גודל של אחוז מהרוחב. זה אומר שרצפה מלוח אחד (או לוח מודבק) ברוחב של 3 מטר תשנה את הרוחב שלה בשלושה סנטימטרים פעמיים בשנה. אם אין לה מקום להתרחב היא תתעקם או תשבור את מה שמחזיק אותה. אם אין לה מקום להתכווץ, היא תתפצל. אם זה לא יקרה בשנה הראשונה זה יקרה בשנה החמישית.
סמל אישי של המשתמש
javali
סופר משתמש

עץ גלריה..

הודעהעל ידי iavihay » 30 אוקטובר 2007, 12:20

אני עובד עם עץ זה מס' שנים. נוח לעיבוד ולהדבקה, ואף בניתי ממנו רהיטים. אם עובדים עם ספק אחד, ניתן להשיג את העץ עם חיתוך טרפזי בלבד ובמידות זהות. במידה והשקע עמוק מידי, ניתן לנסר מעט ולהקטינו ואז ההדבקה יוצאת צמוד. את הרווחים שרואים בגדע העץ אני נוהג לסגור עם טריזים קטנים משאריות של אותו לוח.עם מעט דבק. ולאחר ליטוש זה נראה נהדר.ולא מזהים את הטריזים..למי שמפריעה צורת הקנט, יכול להדביק סרגל דק על הקנט..מה שחשוב הוא לקנות לוחות ישרים.דבר המונע קשיים בהדבקה. ועיוותים של הלוח בעתיד.יש לשים לב גם לכוון הלוחות. ולהדביקם הפוכים (כוון צמיחה)אחד לשני.
iavihay
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־59 אורחים