חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שידת החתלה: עץ מלא או סנדוויץ'?

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: שידת החתלה: עץ מלא או סנדוויץ'?

הודעהעל ידי Shlomo » 01 אוגוסט 2010, 08:45

1. שולחן יפה מאד לטעמי. לדעתי יש בעיה קטנה עם צורת החיבור של הפלטה העליונה. גם אם לא קיבעת את הקושרות בשתי הקצוות ללוחות האורך, עדיין יכול להווצר רווח/פיצוץ בין הקושרות לשתי הלוחות הארוכות שמכסות על הקושרות בשינויי מזג אוויר.

2. אם את שוקלת לעשות את השידה מאורן, הייתי שוקל להשתמש בצפצפה (poplar) שעולה אותו מחיר כמו אורן ועולה עליו במספר תכונות מאחר והוא עץ קשה ולא רך.
Shlomo
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Oshgili » 01 אוגוסט 2010, 08:52

בוקר טוב לכולם (:

שלומו, רוורס לרגע: בעיה עם צורת החיבור של הפלטה העליונה לרגליים, הכוונה? או של הקורות שמרכיבות את הפלטה?
למה שייווצר פיצוץ או רווח?
אויש, החתונה ביום חמישי! אל תעשה לי את זה!
Oshgili
סופר משתמש

וכמובן שהתכוונתי לכתוב שלמה, כי אני לא עילגת.

הודעהעל ידי Oshgili » 01 אוגוסט 2010, 08:53

(:
Oshgili
סופר משתמש

הודעהעל ידי Shlomo » 01 אוגוסט 2010, 13:59

IamVegan כתב:בוקר טוב לכולם (:

שלומו, רוורס לרגע: בעיה עם צורת החיבור של הפלטה העליונה לרגליים, הכוונה? או של הקורות שמרכיבות את הפלטה?
למה שייווצר פיצוץ או רווח?
אויש, החתונה ביום חמישי! אל תעשה לי את זה!

אינני חושב שתהיה בעיה עד לחתונה, הבעיה יכולה להווצר במהלך השנים. תקוותי שאינני נביא זעם, ואולי לשמחתך יהיה כאן מישהו מקצועי יותר שיתקן אותי (אולי אלכס).

הבעיה שאני רואה היא בקורות שמחברות את הפלטה.
מתוך התמונה נראה שתחמת את קורות הרוחב, בשתי קורות האורך הקיצוניות. הבעיה היא שקורות האורך המרכזיות ינועו עם שינויי האקלים לרוחב, בעוד קורות הרוחב ישארו קבועות.
כתוצאה מכך, בתקופה יבשה יותר העץ יתכווץ ולכן יגרום ללחץ בחיבור של קורות האורך הקיצוניות לקורות הרוחב - פוטנציאל ל"פיצוצים".
בתקופה לחה יותר קורות האורך יתרחבו וירחיקו את קורות האורך הקיצוניות מקורות הרוחב - פוטנציאל למרווחים בחיבורים.

שלמה
Shlomo
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Pini Gold » 01 אוגוסט 2010, 15:28

אושרה, שלמה צודק אבל ניתן להתגבר על כך בכמה שיטות שעיקרן השארת "חופש" בקוטר החור לברגי ההידוק של הרגליים לפלטה.

אם זה מעניין אנסה להסביר באמצעות סקיצות מאוחר יותר.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

Re:חיבור לוח עליון - סקיצות

הודעהעל ידי Pini Gold » 01 אוגוסט 2010, 15:34

הנה בקובץ המצורף
קבצים מצורפים
Document.pdf
(216.9 KiB) הורד 265 פעמים
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

Re:חיבור לוח עליון - סקיצות

הודעהעל ידי Shlomo » 01 אוגוסט 2010, 17:49

פיני,

לפי התרשים שלך נדמה לי שאתה מדבר על הקושרות של הרגלים ללוח העליון, מה שהנחתי שאשרה מראש חיברה נכון. דרך אגב באם החיבור הוא לא בחור רחב כמו שרשמת תהיה בעיה דומה בלוחות הרוחב של הפלטה העליונה.

אני מדבר על הלוח העליון. מצ"ב התמונה של אשרה עם חיצים לבעיה שאני רואה,
החץ האדום הוא כיוון התזוזה של הלוחות. והחיצים השחורים מצביעים על המקמות הבעייתים בעיני שיכולים לגרום למרווחים/פיצוצים.

שלמה
קבצים מצורפים
table.jpg
החץ האדום הוא כיוון התזוזה של הלוחות. והחיצים השחורים מצביעים על המקמות הבעייתים בעיני שיכולים לגרום למרווחים/פיצוצים.
Shlomo
משתמש ותיק

תודה על ההסברים, עכשיו הבנתי.

הודעהעל ידי Oshgili » 02 אוגוסט 2010, 17:23

אין לי מושג מה לעשות עם זה. הממ \:

אבא אמר בטלפון לפני יומיים שיש לו פתרון לזה (אבל זה היה לפני כל ההסברים אז מקווה שהוא בכלל הבין למה התכוונתי). אסע לשם מחרתיים לפני החתונה ונראה מה יש לו להגיד, מקווה שיעזור. המון תודה על הסבת תשומת ליבי לבעיה!

נשתמע.
Oshgili
סופר משתמש

Re: מידע לשולחן הבא

הודעהעל ידי Alex Milch » 02 אוגוסט 2010, 21:08

בבנית פלטה לשולחן יש לקחת בחשבון התכווצות והתפשטות של לוחות העץ, זאת תופעה ידועה ולכן יש להתגונן מפניה. עץ פולט לחות לסביבה יבשה ממנו וסופח לחות מסביבה לחה ממנו. אני אצטמצם למידע לשולחן הספציפי בלבד ולא לכל התורה לגבי פרוייקטים/מבנים שונים. לכל דבר יש להתיחס בהתאם.
עפ"י בדיקות מעבדה, אנחנו יודעים שלכל עץ יש מקדם/אחוז התפשטות שונה בהתאם לתכולת הלחות שלו והסביבה בה הוא נמצא. באמצעות הנתון הזה ותנאי הסביבה (אם הם ידועים) העכשיוים והעתידיים באזור הרהיט (חורף/קיץ) ניתן לחשב את מידת ההתפשטות/התכווצות של לוח מסוים. לצערי אין לי את המספר לגבי LIMBA (אגוז אפריקאי) אך זה לא עקרוני, אפשר להעריך לא רע גם בלי זה. השינוי מושפע גם מאופן חיתוך/פריסת לוחות העץ במינסרה, PLAIN/FLATSAWN או QUARTERSAWN. שעור השינוי בראשון יהיה בערך פי שתים מן השני, לכן אסור לערבב לוחות משני סוגי חיתוך. מקובל לחשב כ-1% שינוי ברוחב. זה לא הכל, זה אמור לקרות על כל 2% שינוי בלחות היחסית במקום בו נמצא הרהיט. השינוי באורך הוא זניח. הדרך הראשונה והפשוטה להתמודד עם השפעת הלחות/יובש, היא ע"י גימור מוקפד. יש לבצע גימור על כל הצדדים כדי ליצור בידוד אחיד. גימור טוב עשוי למנוע בכ-70% את השפעת הסביבה. עץ מסחרי אמור להיות מיובש בתנור (KD) ל-8-12% לחות. הצרות יתחילו בסביבת העבודה וסביבתו הקבועה של הרהיט. השינוי בלוח של 80-100 ס"מ עשוי להגיע ל-8 מ"מ ויותר. זה נשמע הרבה, לצערי חוויתי את זה במציאות (אכלתי אותה :cry: ). לקבלת תוצאה אופטימלית, רצוי להרכיב פלטה ממספר אי זוגי של לוחות כאשר הלוחות משני צידי האמצע הם ברוחבים אחידים ככל האפשר. לצערי בנית את הלוח בצורה יפה למראה, אך לא נכון מבחינה הנדסית. שני לוחות האורך החיצוניים לא נכונים ומיותרים. מקובל להוסיף לוח רוחב בקצה פלטה, על מנת להבטיח יציבות וישרות, אך אין זה חובה במיוחד כאשר השולחן בנוי מ-4 רגליים וקושרות בהיקף (זה לא במיקרה שלך). בסקיצה המצורפת (לסובב ב-180 מעלות במישור האופקי את הלוח הרוחבי) ניתן לראות את הדרך הכי מומלצת לחבר קושרת רוחב באמצעות סין (זכר) וגרז (נקבה) שמומלץ שיהיו במספר אי זוגי. אפשר לבצע גם סין וגרז אחד ארוך, אך מבחינת החיבור להתיחס כאילו הם נפרדים. קודחים חורים עוברים בלוח הרוחבי שישמשו להחדרת פיני אבטחה. בסינים שמשני צידי המרכזי מבצעים חורים מאורכים עם כיוון השינוי הצפוי. כל הסינים צריכים להיות יותר צרים מרוחבם של הגרזים. הדבקה - רק בין הסין וגרז המרכזיים וכך תתאפשר התפשטות/התכווצות סימטרית.
לגבי הידוק הפלטה למיבנה השולחן, אפשר לחבר קבוע את אחד האורכים ואת שלושת הצדדים הנותרים בכל אחד מן השיטות הרבות והמקובלות - פיני סיפק פירוט מעולה.
קבצים מצורפים
lastscan.jpg
חיבור לוח רוחבי לפלטה
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

Re: מידע לשולחן הבא

הודעהעל ידי harel » 03 אוגוסט 2010, 00:01

אושרה - יופי של שולחן. בהחלט מתנה לא שגרתית, מקורית ועם ערך מוסף... רק לאיזו מעטפה דוחפים את זה? :lol:

אלכס - ההסבר שלך ושל פיני ממצה אבל לא מתייחס למה עושים עכשיו עם השולחן הגמור. מאחר והוא לפני גמר אני מבין מהדברים שלך שציפוי בלכה במספר שכבות שתאטום את העץ תקטין את הסיכוי לנזק עתידי? מה לגבי איטום בסנדינג סילר למשל לפני שכבות הלכה? לא עדיף?

ובכלל לגבי לחות העץ... כמו שאמרת עץ שמגיע לנגריה ממחסן העצים מגיע סביב ה- 10% לחות. ככל שישן יותר ואולי גם קטן יותר... אחוז הלחות ממה שאני רואה לא משתנה שהעץ נמצא בתוך הבית/הסדנא שלנו בחילופי מזג האויר. חתיכה שקיבלתי מזמן ובדקתי לפני כחצי שנה שהלחות בחוץ היתה סביב 30% מד הלחות שלי הראה 7%. הלכתי לבדוק(ולצלם) עכשיו, שבחוץ 75% לחות בת"א מד הלחות מראה 8%... כמה כבר הבדל יכול להיות בשינויי תנאי האקלים בתוך בית שתחדור לחות לעץ ותגרום לו לשינוי? אשמח להבין יותר.. העץ כמובן בלי שום גימור, מאוחסן אצלי בתוך הבית ואורך החתיכה 40 ס"מ.
קבצים מצורפים
IMG_4622.jpg
סמל אישי של המשתמש
harel
סופר משתמש

הקודםהבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot] ו־54 אורחים