חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

תכנון המטבח וקצת מור״ק

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

תכנון המטבח וקצת מור״ק

הודעהעל ידי dorz » 22 מרץ 2024, 18:50

היי חברים,
אז בין לבין ההתיעצויות איתכם בנושא החיבור של הקופסאות של הארונות בנושא הג׳יג של הדיבלים ונושא איסוף/ שאיבת האבק...
ישבתי לעשות שיעורי בית.
1. ראיתי כמה סרטונים ל sketchup לנגרות ועקבתי אחרי המדריכים שלהם ולמדתי למדל ולעבוד עם התוכנה הזו, כולל לדמות מספר אלמנטים וצרכים של נגר.
2. הלכתי להכיר קצת יותר טוב את עולם השיש ולהבין מה נדרש ומה אנחנו רוצים מבחינת עיצוב.
3. לקחתי את התוכניות של המעצבת שבעבר דיברנו עליהן ותכננו רעיונית את המטבח ובניתי מודל של כל מרחב המטבח שכך אוכל להציג לאישה, לחשוב על הדברים ולראות אותם טוב יותר וכו׳. למודל מרחבי הכוונה היא שהארונות הם קופסאות נטו שמדמות את מרחב הברוטו של הארונות, מיקומים ומה מתחבר למה.
4. לאחר המודל המרחבי בניתי מודל נגרות לכל הארונות, יש בו כמה טעויות, המרכזית היא שרק את המזווה (הארון הגדול משמאל) בניתי מקופסא של סנביץ 17 ממ, ואת השאר בניתי ב 12 ממ. הסיבה היא שהארון מזווה הוא גדול ואמור להחזיק המון משקל כולל הארון העליון. הבנתי שזה לא היה נכון כאשר ראיתי שאין אפשרות להזמין סנביץ 12 ממ עם צד אחד פורמיקה... ואז הלכתי להתיעץ עם דוד שלי שלצערי אמר לי לא לבנות בעצמי אלא ללכת לחברה, אבל במקרה גם יש איזו חברה שהוא עבד איתה המון פעמים בשנתיים האחרונות... אבל גם שם המחיר הגיע ל 45,000 שח (באחרים אותו תכנון שאני משתף איתכם כאן הגיע גם ל 114,000 ש״ח. הכי יקר שקיבלתי. הרוב הציעו סביב ה 70,000. רק ארונות! ללא שיש, כיור וכו׳. נטו ארונות.

בקיצור, בחברה שדוד שלי המליץ עליה, המטבח בהר טוב, הם מקסימים ומעולים. הם סיפרו לי שהם בונים הכל מ17ממ פורמיקה דו״צ כיוון שכך העץ ישר יותר. הם טענו שזה שיגעון ואני טענתי שזה חסכון... לעבוד עם פלטה מסוג אחד חוסך טעויות, חוסך המון פחת וכו׳... והפער הוא גרושים בעלויות החומר....
בשורה התחתונה אף אחד לא הצליח לשכנע אותי לא לבנות בעצמי. אז אנחנו דוהרים לשם.
התכנון שלי הוא שבפסח, כשיש חופשה מרוכזת בחברה, אבנה ארון מגירות - זה שצמוד לתנור האפיה. כיוון שמדובר בשני ארונות זהים, קל להזמין לזה חיתוכים, וגם זה מאפשר לי ספייר לזמן החג במידה ועשיתי טעות וקילקלתי. כך שאוכל לתרגל וללמוד במהלך הפסח.

את המגירות תכננתי לפי המדריך של blum למגירות הספציפיות שאני משתמש - Blum Movento 688 ולפי מספר מדריכים שמצאתי ביוטיוב לאיך לבנות מגירות טובות.
פרטים כללים.
ארונות המטבח הם בעומק 70, כלומר 72 אחרי חזית והשיש יהיה 75. המזווה ככל הנראה יהיה בעומק 75 כדי שיסתיר את המקרר.
לשמחתי הרבה, הלכתי לבקר את דרשן, ותפסתי אותו לקראת סוף יום פנוי ואקסטרה סבלני. פתחתי את הלפטופ, הראתי לו את התוכניות ועברנו עליהן, נתן לי לא מעט טיפים וגם המליץ לי להמנע ממנגנונים מסוימים כמו קלפה שני מפרקים שתכננתי לעבוד איתה בחלק מהארונות העליונים.
כמובן, לקחתי מחירים למסילות, למנגנוני ההרמה (קלפות) וחזית המטבח שאזמין ממנו (אלא אם תהיה כאן המלצה אחרת) וכל זה ביחד יוצא בערך 10,000 שח.
את כלי העבודה העיקריים יש לי, את חלקם חידשתי לאחרונה ואחרים כמו זוויות שונות, מברגה ומקדחה נוספות וכו׳ קניתי לאחרונה.
הכלים שנשארו לי לקנות הם ראוטר ומסור שולחן (ה dewalt 10" 7942) לחיתוכי גימור במידה ואצטרך.
את הראוטר אני צריך למגירות. לפחות בשלב זה, זו המשימה העיקרית עבורו, אבל בהמשך יהיה עוד ארונות, שולחן אוכל וכו... לא חסר עבודות. וזה רק הבית הראשון.
אה, ואם אראה שאני ממש צריך עבור פילוס הארונות וחזית המגירות פיקס - אז פלס לייזר. ראיתי במנמ מספר דגמים ורז המליץ על חברה ישראלית שנותנת אחלה מוצר בסביבות ה 1200 ש״ח.

אז מה עכשיו?
עכשיו אני בשלב של לתכנן הכל מחדש לפי סנביץ׳ 17 ממ. זה משפיע כמובן על הפנים, ועל המידות של המגירות שאצטרך לבנות מחדש. קצת מעצבן, קצת מרתק... אבל זה חלק מהתהליך וההרפתקאה הזו.

משתף אתכם בתמונות ואם מישהו ירצה, בשמחה אעלה גם את הקובץ sketchup של המטבח...
תמונהתמונהתמונה
dorz

Re: תכנון המטבח וקצת מור״ק

הודעהעל ידי itzikdiy » 22 מרץ 2024, 22:16

בהצלחה, תעלה עדכונים בהתקדמות!
רעיונות עשה זאת בעצמך ונגרות - XDIY with Itzik
ערוץ יוטיוב - https://www.youtube.com/c/itzikdiy
בלוג - https://www.itzikdiy.com
סמל אישי של המשתמש
itzikdiy
מנהל פורום

הודעהעל ידי avian » 23 מרץ 2024, 09:16

אחלה פרויקט - כל הכבוד על ההשקעה (והאומץ).
אם יש לך אפשרות, בדוק טוב טוב את הקירות במטבח לוודא שהם ישרים ומפלסים. בליטות בטיח או קירות לא לגמרי מפלסים יכולים בקלות "לאכול" לך ס"מ או שניים (במשמעות שלא תוכל להצמיד את הארון לגמרי לקיר).
אפשר לעשות התאמות בדיעבד, אבל זה כאב ראש.
במטבח שבנה לי נגר בבית הקודם הוא מראש תכנן את הארונות מעט פחות עמוקים, והשאיר רווח בין הקיר לגב הארון מהסיבה הזו, ובדיעבד זה הוכיח את עצמו.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי dorz » 23 מרץ 2024, 12:23

avian כתב:אחלה פרויקט - כל הכבוד על ההשקעה (והאומץ).
אם יש לך אפשרות, בדוק טוב טוב את הקירות במטבח לוודא שהם ישרים ומפלסים. בליטות בטיח או קירות לא לגמרי מפלסים יכולים בקלות "לאכול" לך ס"מ או שניים (במשמעות שלא תוכל להצמיד את הארון לגמרי לקיר).
אפשר לעשות התאמות בדיעבד, אבל זה כאב ראש.
במטבח שבנה לי נגר בבית הקודם הוא מראש תכנן את הארונות מעט פחות עמוקים, והשאיר רווח בין הקיר לגב הארון מהסיבה הזו, ובדיעבד זה הוכיח את עצמו.
טיפ מעולה המון תודה, אנחנו עדיין לא יכולים להכנס לבית למדידות לצערי. הקבלן לא מאפשר לאף אחד ולאף ספק מלבד השותפים לפרויקט.... זימבור.
עוד מעט פרוטוקול, אז אמדוד הכל.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
dorz

הודעהעל ידי Se7eN » 23 מרץ 2024, 19:20

אהלן
רוצה להציע לך גישת ביניים בין לבנות לבד לבין להזמין מנגר.
אני בניתי את המטבח שלנו לפני קצת פחות משנה, והוא יותר גדול (חושב בערך 20-30 אחוז יותר). הפתרון שמצאתי אחרי הרבה התלבטות היה ללכת למפעל CNC עם התוכנית. הם בנו את המטבח בתוכנה שלהם, עשו לי קצת כיולים ודיוקים, נתנו לי מחיר, וכך גם הוציאו לייצור.
העלות של כל הארונות (ללא פרזול) שכללה גם כרסום של כל החזיתות הייתה בערך 7000 ש"ח. וזה לא מחיר לחברים, פשוט המחיר הרגיל שלהם.
ממה שהבנתי ככה עובדים היום מרבית הנגרים, הם באים ללקוח, מודדים ואפילו מתכננים, אבל שולחים לייצור בCNC ואז עושים את ההרכבה.
המקום שייצר לי גם מכר לי את כל פרזולי העזר, וההרכבה לקחה לי יומיים (פעם ראשונה שאני עובד עם פרזולים תעשייתיים ברמה כזו).
היתרון הכי גדול מבחינתי של ה-CNC היה שהתוכנה יודעת להכין קדחים לפרזולים, וככה ההרכבה שלהם, שזו עבודה לא פשוטה כי היא מאוד מאוד מדויקת, הופכת להיות משחק ילדים
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי ניקו » 23 מרץ 2024, 21:28

וואו, כל הכבוד על היוזמה ונחישות. פרויקט-פרויקט!
אני בטוח שתלמד המון ומקווה שתמשיך להעלות תמונות ופכים מההרפתקה הזו. אני סקרן מאוד לראות את השלבים השונים.
בהצלחה!!
ניקו
סופר משתמש

הודעהעל ידי הרואה » 24 מרץ 2024, 00:05

כמה הערות כנגר מקצועי:
1. בשום אופן לא לבנות מ12 ממ זה לא יציב ולא תקני
2. עומק מטבח מעבר לסטנדרט מה שאומר שיש לך פה עלויות משמעותיות יותר של עץ (האופטימיזציה של הפלטות תהיה פחות יעילה משמעותית), של פירזול, ושל שיש (וזה כנראה הכסף הכי גדול פה בסיפור), בנוסף העומק גם לא כל כך נוח.
3. מטבח כזה בהזמנה מנגר לא ציינת אלו חזיתות, אבל בהנחה שמדובר על חזית פורמייקה אין מצב שזה יעלה לך יותר מ40 אלף ש"ח כולל מע"מ.
4. איך תהיה גישה למגירה העליונה שמתחת לאי?
5. כיריים פריסטנדינג ואחריהן ארון צר בודד לא יתנו לאי יציבות וגם לא יראה טוב בסוקל, מציע לך לשקול לעבור לבילט אין + כיריים בתוך השיש.
6. מצטרף להמלצה להזמין את הכל חתוך וקדוח בCNC, המחיר בדרך כלל סביב ה400 - 500 ש"ח כולל מעמ לפלטה סנדוויץ 17 דו צדדי חתוך וקדוח עם קנטים, יש מקומות שיגבו עוד 1000 עד 2000 ש"ח על תכנית, והכל יתחבר לך כמו פאזל, כולל מדבקות על כל חלק איזה למה הוא מיועד וכו', בניית מטבח כזה יקח לך יומיים עבודה במקום שבועיים לבד וגם יצא הרבה יותר טוב בלי השוואה. אציין כי אני גם נותן שירות CNC כזה אצלי במפעל אבל אני כרגע עמוס עד פסח.
הרואה
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 24 מרץ 2024, 08:55

Se7eN כתב:אהלן
אני בניתי את המטבח שלנו לפני קצת פחות משנה, והוא יותר גדול (חושב בערך 20-30 אחוז יותר). הפתרון שמצאתי אחרי הרבה התלבטות היה ללכת למפעל CNC עם התוכנית. הם בנו את המטבח בתוכנה שלהם, עשו לי קצת כיולים ודיוקים, נתנו לי מחיר, וכך גם הוציאו לייצור.
העלות של כל הארונות (ללא פרזול) שכללה גם כרסום של כל החזיתות הייתה בערך 7000 ש"ח. וזה לא מחיר לחברים, פשוט המחיר הרגיל שלהם.
ממה שהבנתי ככה עובדים היום מרבית הנגרים, הם באים ללקוח, מודדים ואפילו מתכננים, אבל שולחים לייצור בCNC ואז עושים את ההרכבה.
המקום שייצר לי גם מכר לי את כל פרזולי העזר, וההרכבה לקחה לי יומיים (פעם ראשונה שאני עובד עם פרזולים תעשייתיים ברמה כזו).
היתרון הכי גדול מבחינתי של ה-CNC היה שהתוכנה יודעת להכין קדחים לפרזולים, וככה ההרכבה שלהם, שזו עבודה לא פשוטה כי היא מאוד מאוד מדויקת, הופכת להיות משחק ילדים

יצא לי במקרה להיות ב"יניב מטבחים" בטירת הכרמל, נגרית מטבחים גדולה ועתירת ציוד מתקדם. יניב (אדם נחמד מאד ואוהב לעזור שטרח לקצר לי דלת ארון ולהדביק קנט למרות שאינו עושה תיקונים ועבודות קטנות) שסיפר לי על רמת הדיוק הגבוהה שמתקבלת.
זה מתחיל ממכשיר לייזר שממפה את חדר המטבח בדיוק רב, המידע מועבר למחשב ולתוכנת תכנון cabinets יעודית. בעזרת התוכנה המתכנן "משבץ" ארונות, והמידע מועבר למכונת ה cnc שחותכת הכל בדיוק רב, מה שמקל מאד על ההרכבה ומשפר מאד את המראה.
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי dorz » 24 מרץ 2024, 09:37

היי בוקר טוב, תודה.
אין לי בתכנון לחתוך את הפלטות בעצמי כיוון שאין לי את המרחב לזה.
התכנון הוא להזמין את הפלטות חתוכות מגרוס עצים מפתח תקווה. שמעתי שהם טובים.

אם יש לך מקום שאתה ממליץ אני אשמח מאוד לפרטים. זה בול הזמן ואפילו דחוף כי בפסח אני רוצה לבנות ארון אחד מכל המטבח כדי ללמוד עליו.
את המפתח לדירה אקבל בעוד כ4-5 חודשים. ואז אבנה את היתר בדירה. אבל חייב לעשות ניסוי כלים קודם.

dorz

הודעהעל ידי dorz » 24 מרץ 2024, 09:38

oferyuval כתב:

יצא לי במקרה להיות ב"יניב מטבחים" בטירת הכרמל, נגרית מטבחים גדולה ועתירת ציוד מתקדם. יניב (אדם נחמד מאד ואוהב לעזור שטרח לקצר לי דלת ארון ולהדביק קנט למרות שאינו עושה תיקונים ועבודות קטנות) שסיפר לי על רמת הדיוק הגבוהה שמתקבלת.
זה מתחיל ממכשיר לייזר שממפה את חדר המטבח בדיוק רב, המידע מועבר למחשב ולתוכנת תכנון cabinets יעודית. בעזרת התוכנה המתכנן "משבץ" ארונות, והמידע מועבר למכונת ה cnc שחותכת הכל בדיוק רב, מה שמקל מאד על ההרכבה ומשפר מאד את המראה.
נשמע מעולה, אדבר איתם.
אבל זה מצב שמישהו אחר עושה את כל העבודה... לא אני...
קצת מבעס מבחינתי.

עדכון - פספסתי את זה שאתה הרכבת את המטבח בעצמך. חשבתי שהם עשו הכל.
כפי שכתבתי לך בפרטי הדלקת אותי ונדבר.

נערך לאחרונה על ידי dorz בתאריך 25 מרץ 2024, 07:23, נערך פעם אחת בסך הכל.
dorz

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot] ו־34 אורחים