חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

הדרך הנכונה ביותר לתלות קורת עץ בין קירות (סוג קורה? עיגון?)

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

הדרך הנכונה ביותר לתלות קורת עץ בין קירות (סוג קורה? עיגון?)

הודעהעל ידי TommyB » 18 דצמבר 2023, 19:23

שלום לכולם,
ברצוני לבנות "גלריה מרשת" בחדר הילדים, מעין רשת בגובה 1.80 לערך, שמעוגנת בעזרת עוגנים לקיר ובאחת מהפאות אאלץ להרכיב קורת עץ בין קירות החדר, אפשר להגדיר את זה כ"ערסל ענק", לדוגמא: https://www.loftnets.com/themes/francet ... ider/4.jpg

בתצורה בה ארצה להתקין, יש לי 3 פאות בהם אתקין עוגנים בקיר ופאה אחת שתמצא במרכז החדר, על כן אאלץ להתקין קורה נוספת שתחזיק את הרשת.
רוחב החדר - 262 ס"מ, אני תוהה מה סוג העץ שכדאי להשתמש בו, מה סוג העוגן / דיבל שמומלץ להשתמש על עץ על מנת שיחזיק לאורך זמן ולא יתנפץ, מה עובי הקורה שאמורה לשאת במשקל המדובר (לציין שהמשקל מפוזר על כל שלושת הקירות ועל עוגנים במרחק כ15 ס"מ אחד מהשני).
בנוסף, איך אני מחבר את הקורה לקירות? בעזרת פלאח פלדה, נעל שמותקנת על הקיר והקורה יושבת עליה?
אין לי הרבה ניסיון בעבודה בעץ, עם זאת יש ידיים טובות והרבה יצירתיות ורצון לעבוד, אודה להמלצות.

תודה :)
TommyB

Re: הדרך הנכונה ביותר לתלות קורת עץ בין קירות (סוג קורה? עיג

הודעהעל ידי oferyuval » 19 דצמבר 2023, 08:06

לא ברור לי ממה שקראתי מה אורך המסגרת הדרושה ? (אני רואה רק את רוחבה).
מה אורך הקורה שאינה צמודה לקיר ? האם שקלת רגל לקורה זו ?
מה המשקל שהמסגרת אמורה לחזיק ?
איך הרשת מתחברת לקורות העץ ?
איך עולים לרשת ?
סקיצה יכולה לעזור.
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 19 דצמבר 2023, 11:03

אני חושב שאסור לקחת סיכונים, ופרוייקט מסוג זה חייבים להתייעץ עם מהנדס קונסטרוקטור, הוא יתן לך את המפרטים הרלוונטיים.
אם תיקח פה עצות בפורום (בלי לזלזל חלילה באף אחד מהחברים) וחס וחלילה הקונסטרוקציה תיפול... תאמין לי שאתה לא רוצה להיות שם.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי avian » 20 דצמבר 2023, 00:07

עם כל הכבוד לבטיחות, לשלם אלף שקל לקונסטרוקטור (לפחות. הם לא טורחים לתת חווד עבור פחות, מנסיוני) עבור מבנה פשוט כזה זה קצת מוגזם.
בהנחה שלא מדובר בערסל שיסחב שלושה ילדים אוביסיים בהתקף פעילות חריג, הרי שקורת 5*15 מעץ אורן תישא בעומס במפתח כזה בלי שום בעיה. קורות כאלו משמשות כקורה אופקית במתקני נדנדה בהרבה תוכניות שראיתי ברשת, על מפתח של 2.5 מ' - ושם העומסים גבוהים יותר. רוצים להתפרע? לוקחים 15*10 או 20*10... אגב, למה דווקא עץ? קורת פלדה בחוזק דומה תהיה הרבה פחות בומבסטית.
וגם אם יתברר שיש בעיה - הרי שלא תהיה קריסה פתאומית וקטסטרופית, אלא כזו עם סימנים מקדימים - ברגים שמתחילים להישלף או רעשים חריגים מהקורה.
חיבור של הרשת לקורה - בורג חודר עם שייבה גדולה בצד השני. זה יחזיק בקלות גם עומס שליפה של מאות ק"ג על כל וו.
חיבור לקיר - יש מחברים ייעודיים לזה, שתומכים את הקורה משלושה צדדים. סימן השאלה היחיד הוא לגבי הקירות שאליהם תתחבר הקורה. אם לא מדובר בקיר בלוקים, לבנים או בטון (משמע קיר גבס, בלוק גבס או איטונג), לא בטוח שהייתי נכנס לזה. כי אז גם לא בטוח שהעיגונים בשאר הצדדים יחזיקו.
ודיסקליימר - אני לא קונסטרוקטור, מהנדס אזרחי או משהו בסגנון, וכל הכתוב לעיל הוא דעה אישית בלבד שאין לראות בה יעוץ
כלשהו.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 20 דצמבר 2023, 14:21

אלף שקל בשביל בטיחות של ילדים שמשחקים ועלולים ליפול מגובה מטר שמונים אם משהו משתבש... שכל אחד יחליט כמה שווים החיים של ילדיו. שלא נדבר על אחריות צד ג' אם חלילה זה יקרה לחבר שלהם.

ושתי הערות כדי לסבר את האוזן:
א. בניתי רהיטים, כולל מוגבהים, ובניתי קונסטרוקציות מעץ, וגם את הבית שלי בניתי בעצמי. ואצלי יש קו שמצדו האחד סביר לבצע לבד, ומצדו השני חייבים אחריות מקצועית לחלוטין, בלי משחקים. לטעמי הבקשה פה היא בקטגוריה השנייה.
ב. כשרואים קונסטרוקציה שקרסה, או אפילו מדף או ארון שנפלו מהקיר בגלל כשלים בעיגון, פתאום מתחילים להסתכל אחרת על הדברים האלה, ומבינים שלא תמיד זה עובד ולא כל שיפוצניק שיודע ש"לדפוק 2 ג'מבו מחזיק אחי, אל תדאג בחיים, לא יקרה כלום!", באמת יודע על מה הוא מדבר.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי avian » 21 דצמבר 2023, 20:46

אפשר להעביר את הקו בהרבה מקומות - הרי גם שולחן שיקרוס וישפוך מרק חם על אנשים זה לא עניין נעים...
אנחנו מדברים פה עם גובה די נמוך (אלוהים יודע כמה פעמים נפלתי מגובה גדול יותר כילד), במתקן שיהיה בתוך הבית ולכן כל תחילת שבר תתגלה מיד, ולא מדובר בעומסים אדירים.
ואולי העמדה שלי היא בגלל שאיבדתי אמון בקונסטרוקטורים, או לפחות ברצינות שבה הם לוקחים את תפקידם, אחרי שבניתי פרגולה וכדי לקבל אישור קונטסטרוקטורים (בדקתי עם כמה) רצו רק תמונות של הפרגולה הבנויה - בלי לשאול אפילו עם אילו ברגים היא מעוגנת לקיר - או באיזה קיר מדובר...
ואגב ג'מבו - זה מה שהספק (שמתהדר בזה שהתכנון של הקיט שהם מספקים נבדק על ידי קונסטרוקטור) סיפק עם הקיט, למרות שנאמר לו במפורש שמדובר בקיר שבנוי מאיטונג (בלוק ג'מבו מספק בו כושר עיגון עלוב במיוחד).
avian
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google Adsense [Bot] ו־25 אורחים