חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

סידור סדנא

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

סידור סדנא

הודעהעל ידי rondadon » 29 אוגוסט 2022, 12:04

לצערי קצת נעלמתי לאחרונה, לא רק מהפורום, אלא מהזמן לתחביב באופן כללי (שיפוץ בית שלאחריו חופש גדול והנה הלכו להם ימי שישי...), אבל עם שנת הלימודים שבאה עלינו לטובה (כפוך לשימוע של יפה בן דוד וליברמן), הזמן יחזור ועכשיו יש גם סדנא חדשה ופרויקטים חדשים לביצוע.
זה היה מאד פשוט שהסדנא הייתה מחסן של כ-3 מ"ר ואז פשוט לא היה מקום והיה צריך לדחוס דברים וזהו.
אז השדרוג הוא לא ענק, אבל בכל זאת - יש היום סדנא מפאנל מבודד (בהחלט שיפור לטובת השכנים ברגע שעובדים בפנים מבחינת רעש), שטח נטו של 7.6 מ"ר והכי חשוב בישראל - יש גם מזגן :)
שאלתי לפני כחודשיים+ לגבי מסור שולחן, והחלטתי לרדת מזה מפאת הגודל והמשקל שלו (ניר [ניקו] תודה על ההצעה לביקור התרשמות, לא פספסתי, פשוט לא היה זמן והחלטתי כעת לרדת מזה).

כרגע פשוט הכנסתי לשם את הכלים ושולחן העבודה, הספקתי במהירות לבנות גם עגלת אחסון לשאריות עצים ופלטות כי נמאס לי שהם פשוט על הרצפה, ומפה הלכתי לאיבוד.
ניסיתי כבר מספר פעמים להזיז דברים, לשנות מיקומים, ושום דבר לא מרגיש לי "נכון".

מצרף סקיצה של המצב הקיים, ושל רעיון שחשבתי עליו (ותמונה מהסדנא עצמה ה"יום המעבר").

בגדול, היום יש לי שולחן עבודה עם מגירות אחסון, מקצוע שיושב על ארון שבתוכו מדחס קטן, מסור שולחן שיושב על ארונית עם 2 מגירות אחסון ועגלת שאריות עצים דו צדדית לאחסון של עד חצאי פלטות ושאריות קטנות יותר. הכל נייד על גלגלים. על הקיר הימני בשירטוט, יש היום תלייה של מספר כלים, ואני מתכנן לתלות עליו פסים של FERNCH CLIT לכל האורך כמעט בשביל לתלות עליו יותר (מקדחה/מברגה, כלים חשמליים ידניים, כלים ידניים, ניירות לטש וכו').

יצא לי קצת לעבוד (בשביל לבנות את העגלת שאריות), ואז כל פעם אני מושך כלי מסוים למרכז החדר, עובד ומחזיר למקום בסיום. מרגיש לי קצת מסורבל. בנוסף השולחן עבודה צמוד לקיר, ואז לא נוח לעבוד עליו.

ברעיון שחשבתי עליו, רציתי לבנות שולחן עבודה מרכזי גדול יותר, שיכיל בתוכו את המסור שולחן (ואז גם יאפשר הגדלה של השטח עבודה שלו) ואת המדחס, עם אופציה לשלב רוטר עם מעלית בתוכו גם, יכיל יותר מגירות אחסון ויהיה במרכז החדר. את המקצוע אעביר ל"עגלה" קטנה יותר בצד ואת העגלת אחסון עצים לצד השני של החדר.

מבחינת חשמל, מיקמתי כרגע שלישיית שקעים באמצע קיר שמאל, שלישייה באמצע קיר ימין, שקע למזגן ועוד שלישיית שקעים בתקרה קרוב לשולחן עבודה, הרבה יותר נוח לעבודה עם מלטשת למשל שהחוט מגיע מלמעלה. הסדנא כרגע מחוברת עם קו 2.5 ייעודי עם מאמ"ת משלה בלוח, עם אופציה לשלב עוד קו מהמחסן שגם הוא על מאמ"ת יעודי. החשש שלי היה העומס של מזגן + שואב + מסור/מקצוע, אם כי נכון לעכשיו לא נראה שיש בעיה להישאר עם קו אחד, כי הכלים הכבדים (מסור/מקצוע) עובדים לזמן דיי קצר, והמזגן הוא צרכן של בסה"כ כ-700 וואט.

אשמח לשמוע מבעלי סדנאות באותו סדר גודל מה הם חושבים ומה עובד להם.
קבצים מצורפים
מצב קיים.png
מצב קיים
אופציה.png
אופציה
IMG_20220708_130339.jpg
יום המעבר
rondadon
סופר משתמש

Re: סידור סדנא

הודעהעל ידי itzikdiy » 29 אוגוסט 2022, 15:54

קודם כל תתחדש! כיף.

תוכל להסביר לגבי החלונות לאורך החלק העליון של הקירות?
בניתי כמה מבנים מפנל מבודד, אבל אני לא מכיר את הצורה הזו של החלונות והמסגרות. זו זכוכית?
(אולי גם תמונה מקרוב תעזור ).
תודה.
רעיונות עשה זאת בעצמך ונגרות - XDIY with Itzik
ערוץ יוטיוב - https://www.youtube.com/c/itzikdiy
בלוג - https://www.itzikdiy.com
סמל אישי של המשתמש
itzikdiy
מנהל פורום

הודעהעל ידי Edi » 29 אוגוסט 2022, 16:46

רון תתחדש
מחסן אוורסט של עין חרוד?
תשתמש בקירות כמה שאפשר, FERNCH CLIT פתרון מעולה.
תחשוב אולי לוותר חלקית על כניסת אור יום ובנה תאי אחסון צמודי תקרה.
נסה לתכנן לפני ביצוע, שיטת הסלמי פחות יעילה, סדר את הכלים באופן כזה שהשימושיים יותר יהיו מונגשים.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי ניקו » 29 אוגוסט 2022, 19:56

הי רון,
בעיה מוכרת.
אני חושב שאין פתרונות כלליים (פרט להעלות את כל מה שאפשר על הקירות וגו׳). בסופו של יום, כל סדנא היא אישית, וצריכה להיבנות באופן אורגני תוך כדי שימוש.
אני עובד בחלל טיפה יותר גדול, ועדיין לא מרוצה לגמרי מהסידור. אבל מה שעזר לי מאוד להגיע לסידור האופטימלי (בינתיים) הוא להכין ב-sketchup מודל של החדר יחד עם צורות שתואמות בדיוק את המימדים של כל מכונה ומכשיר (מסור, שולחן הרכבה, מקצוע...). אז צילמתי מסך, הדפסתי, וחתכתי את הכל לחתיכות. זה מאפשר לך להזיז דברים ב״חלל,״ ולנסות קונפיגורציות שונות, בלי לשנע את הכלים עצמם. בצורה זו הגעתי לסידור הנוכחי.
בהצלחה, ועדכן
ניקו
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 29 אוגוסט 2022, 20:33

תודה לכם :)

איציק,כמו שאדי ציין, זה מחסן אוורסט (או בשם החדש שלהם ''מודובוקס''), ככה הפרופילים מגיעים, עם מקום לחלון זכוכית. רציתי בהתחלה פשוט לבנות מפאנל סטנדרטי, אבל התנאי של האישה היה - ''שזה יראה יפה''...אז הזמנו, יותר יקר כמעט פי 2 מלקנות ולבנות לבד, אבל גם לא היה לי יותר מידי זמן פנוי, שגם שווה כסף :)

מבחינת ניסיון של מיקום של דברים בחדר, זה דיי קל, כי הכל על גלגלים, אז פשוט מזיז מפה לשם. מכיוון שאני עובד דיי הרבה עם לבידים, חשבתי על האופציה של שולחן גדול מרכזי, שאוכל גם לשים עליו פלטה שלמה על מנת לפרק אותה עם מסור עגול, במקום להזיע בחוץ על הרצפה (המזגן שם שינה לי את התחביב...).

ניר, אכן משחק עם מודלים תלת מימדיים מהיום שקיבלתי את החדר והתקינו אותו, כך עשיתי את הסידור הראשוני. מנסה להרוויח כל שטח רצפה אפשרי כדי שיהיה נוח לעבוד בפנים.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 29 אוגוסט 2022, 20:48

תתחדש.
על מנת לצמצם כמה שיותר אזורים בלתי מנוצלים כדאי לבצע את שולחן העבודה רב תכליתי.
על פי הסקיצה מאוד נכון לשתול את המשור בתוך השולחן בפיאה הצרה שלו. ואז המשוואה של אורך ההזנה ואורך הקבלה מצטמצם לחצי.
על שולחן משור עם חזית של 60 ס"מ לא יהיה לך מקום לשתילה של רוטר, אבל כדאי שהוא
יהיה שתול על שולחן העבודה.
כל מה שתצליח לתלות על הקירות הוא רווח נקי.
כלים כמו מקצוע תושיב על משטח עם גלגלים בהתאמה לגובה שולחן העבודה וכך תחסוך
עוד פעם את השטח של הקבלה.
כל נושא איחסון חומר חתוך הוא בעיה אישית, עד שתקבל החלטה אמיצה, איזה גודל חומרים אתה לא זורק. לדעתי, אתה תשנה את דעתך הרבה פעמים, וכל פעם לטובה.
הסדנה שלי גדולה, אבל מאחר והמדיניות הנוכחית שלי לשמור גם על פריטים קטנים, אזי האיחסון
הופך מפלצתי, והמון שטח "מבוזבז " עליו.
אני מזמין אותך אלי לסדנה. תוכל לראות בעיניים את כל ה "פשלות " שלי שהיום לא הייתי
עושה אותן.
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 29 אוגוסט 2022, 21:37

האוורסט או בשמו החדש שווה את הכסף הלא מועט שמשלמים עליו, אבל הזהר מנפילה של חפצים כבדים על הרצפה, עצם לא כבד במיוחד חורר לי אותה, אני משתמש ביחידה כזו 1x3 לצרכי אופניים גינון ועוד.
שקול אולי יריעת לינוליאום שתגן על הרצפה.
איך הוא בבדידוד רעשים?
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 29 אוגוסט 2022, 23:14

השתדלתי לקרוא את כל התגובות אבל אני קצת עייף אז אולי פספסתי
ההצעה הכי פשוטה שלי היא להצמיד את השולחן לקיר ולא לשים אותו במרכז. מעבר של 65 גורם לך כל היום להתסובב סביב השולחן, במקום לעבוד בנוחות. תצמיד אותו לקיר השמאלי, מגירות עמוקות (ותאי אחסון) בצד הימני (בסרטוט), בשני הצדדים הצרים אפשר להשתמש לתליית כלים ואביזרים, האינטרנט מלא ברעיונות.
הרעיון של מסור שולחן בפנים הוא נהדר לדעתי. רק צריך לשים את כל השולחן על גלגלים, שתוכל להזיז למרכז החדר במידה ותצטרך לחתוך משהו גדול. אני מתכוון לגלגלים שיורדים לפי דרישה, מה שנקרא retractable wheels
אחסון חומר ושאריות תמיד קשה, אני מציע אם ניתן לאחסן בחוץ, מקום מוגן משמש ישירה וגשם.
בהצלחה!
אגב אני סיימתי לא מזמן לארגן את הסדנא החדשה שלי, 35 מ"ר אבל עם הרבה יותר ציוד, וגם שם היו המון דילמות והתלבטויות מה, איך ואיפה... שלא תחשוב שרק עוד כמה מ"ר היו מסדרים הכל :lol:
Se7eN
מנהל פורום

סידור סדנא

הודעהעל ידי oferyuval » 31 אוגוסט 2022, 08:02

גם אני מנסה לסדר עכשיו חלל קטן (הרבה יותר קטן) כך שניתן יהיה לעבוד בו.
בדומה למה שנכתב כאן על ניצול הקירות, אני מציע גם לנצל את התקרה. את הגובה.
לתלות ולהתקין על התקרה כל מה שניתן בלי שזה יפריע לך.
אם התקרה נמוכה, כמו אצלי, המערכת החשמלית יכולה להיות על התקרה. התאורה כמובן אבל גם שקעים על התקרה במקום על הקירות (מאד נוח למכשירים שאתה מחבר ומנתק).
אם התקרה גבוהה יותר אפשר לתלות עליה כלים שונים ואף מדפי אחסון פתוחים, למשל לח"ג.
גם מה שאתה שם על הקירות, רצוי שיהיה גבוה וישאיר את חלל העבודה שבו אתה מסתובב, כמה שיותר פנוי. אני מתכנן למשל להציב את השואב על מדף גבוה, צמוד לתקרה כדי לפנות שטח רצפה.
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי Pini Gold » 31 אוגוסט 2022, 12:52

תתחדש. ככל שהתחביב יתפתח אצלך תצטרך יותר מקום. אבל תתעודד, אני נתקל ברעיון קצת מחוץ לקופסה שלפיו מוותרים על השולחן ועל המשור הקיים ובמקומם בונים/מקימים שולחן MFT (ראה FESTOOL MFT והרבה רעיונות ברשת לבניה עצמית) - שולחן כזה משמש לחיתוכים באמצעות משור עגול ומסילה עם המון אפשרויות הידוק, זוויות חיתוך ובעיקר מדוייק מאוד. ניתן להצמיד את השולחן הזה לקיר ובמקום שנחסך ישאר הרבה שטח למשור סרט/שולחן ראוטר.
שולחן ה MFT המקורי יקר מאוד, לכן כרגע אני וחבר פורם נוסף עוסקים ברצינות בבניה עצמית של ה MFT וכבר בניתי TEMPLATE מדוייק לקידוח חורי מיקום האביזרים.
הרעיון מועתק מחובב בריטי ידוע, הנה הקישור לסרטו שלו:

https://www.youtube.com/watch?v=xIi-I04ocVM

תוכל להבחין מסידור הסדנה שלו - די דומה לשטח העבודה שלך.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־64 אורחים