חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מערכת שאיבה מרכזית

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

מערכת שאיבה מרכזית

הודעהעל ידי חובב צפוני » 18 אוגוסט 2022, 10:57

הי
החלטתי לשדרג את הסדנא, ואחרי קצת מחשבה הבנתי שהדבר הכי חסר לי הוא מערכת שאיבה איכותית שתוריד את כמות האבק בחדר בצורה משמעותית... כיום יש לי שני שואבים תעשייתים רגילים, מחוברים לכלים שונים..
מחפש קצת מידע רלוונטי על בנית מערכת שאיבה מרכזית לסדנא כחלק מהשידרוג..
אני רואה שהרבה מדברים על הוספת שואב ציקלוני, נראה כמו שדרוג נחמד לשואב התעשייתי הרגיל שלי, אבל לא שדרוג אמיתי..
האם למישהו יש ניסיון בבניה של מערכת מרכזית?
מאיפה קונים? אילו חלקים? מה לשים לב?
יש הרבה חומר בחו"ל, אבל כרגיל עם ציוד שאני לא יודע איפה משיגים בארץ...

אם אין לכם מערכת שאיבה מרכזית, אבל יש לכם רעיונות אחרים לשדרוג של הסדנא או לדרך שבה אתם מסדרים אותה, אשמח גם לטיפים כאלו...תמונות יתקבלו בברכה :D
חובב צפוני
סופר משתמש

Re: מערכת שאיבה מרכזית

הודעהעל ידי Se7eN » 18 אוגוסט 2022, 12:05

חקרתי את הנושא הרבה, עדיין לא יישמתי.
בגדול זה תלוי בכמות הכלים והמרחקים. המומחים אומרים שעדיף להגדיל את הקטרים, כדי להגדיל ספיקה, כאשר 6" הוא ההמלצה הרגילה, ובאורכים משמעותיים יותר אפילו 8".
מבחינת איכות הנשימה, מעבר לעוצמת השאיבה והאטימות של הצנרת, הדבר הכי משמעותי זה בעצם הפילטרים, כלומר איך האוויר שנשאב חוזר לחלל הסדנא, אך ללא האבק. הפילטרים לא זולים ודורשים נקיון והחלפה, כתלות בשימוש. פילטר אפקטיבי צריך להכיל שטח פנים גדול מאוד, ולכן הוא יהיה מקופל בתוך גליל או צורה אחרת, שקית בלבד של פילטר לא יכולה להוות סינון טוב כי היא תיסתם נורא מהר. כדי לפצות, פשוט איכות הסינון ירודה, והחורים ברשת הרבה יותר מדי גדולים. מבחינה בריאותית, החלקיקים הקטנים יותר הם המסוכנים ביותר.

מפריד ציקלוני לא עוזר לאיכות האוויר, אלא להפך (הוא מחליש את עוצמת השאיבה ולכן עלול לפגוע באיסוף במקור) אבל העזרה שלו היא בהפרדת החלקיקים הגדולים יותר, כך שהפילטר ו/או מיכל האיסוף של השואב נסתמים הרבה פחות.

רכיב נוסף שמאוד משמעותי אלו הכלים עצמם. בסופו של דבר, אם הכלי לא בנוי לאיסוף אבק אפקטיבי, גם אם תחבר אותו למערכת הכי טובה שיש, האבק יתפזר בחדר. ישנם מכשירים לשאיבת חלקיקים מהחלל עצמו, ולא ישירות מהכלי, אבל לוקח להם זמן לנקות את האוויר, כך שהבעיה הבריאותית נשארת.

אם אתה רוצה לשאול עוד שאלות ממוקדות אתה מוזמן להרים טלפון, דבר איתי בפרטי
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי חובב צפוני » 18 אוגוסט 2022, 12:11

תודה!
אשמח למספר שלך בפרטי.
אבל לטובת הקבוצה, והחברים שמתענינים, האם יש לך רשימת חלקים כדי להרכיב מערכת כזו? מאיפה מתחילים?
חובב צפוני
סופר משתמש

הודעהעל ידי NirS » 18 אוגוסט 2022, 13:25

בניתי לפני מספר חודשים שואב אבק מרכזי. למטה מצורף הלינק לחלק השני של הבניה (הלינק לחלק הראשון מופיע בהתחלה).
אם יש לך גישה לCNC אני יכול לשלוח לך את הקבצים שהשתמשתי בהם. אם תרצה להגיע לאזור מגוריי (חדרה והסביבה) אוכל לעזור לך בחיתוך וכרסום החלקים הקריטיים ולהשאיל לך חלק מהג'יגים שהשתמשתי בהם.

viewtopic.php?f=1&t=13970&p=83117#p83113
NirS
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 18 אוגוסט 2022, 13:52

חובב צפוני כתב:תודה!
אשמח למספר שלך בפרטי.
אבל לטובת הקבוצה, והחברים שמתענינים, האם יש לך רשימת חלקים כדי להרכיב מערכת כזו? מאיפה מתחילים?

שואב ("מפוח"), מערכת סינון כלשהי, צינורות. מפה מתחילים... העניין הוא שיש הרבה אפשרויות, כתלות בצרכים ובתקציב.
השאלה ככה כללית מדי, זה כמו לשאול מה צריך כדי לבנות שולחן. מאוד תלוי איזה שולחן...
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי חובב צפוני » 18 אוגוסט 2022, 14:29

ניר - מה שבנית אכן נראה מקצועי מאוד!!
אשמח להגיע לביקור ולהתייעצות. שלחתי לך הודעה בפרטי.

אני יותר בכיוון של לקנות חלקים מוכנים ופחות לייצר בעצמי את החלקים...
seven - אני חושב שיכול להיות יעיל מאוד לחברי הפורום, אם מישהו היה בונה 'מפרט' למערכת מרכזית בסיסית שתהיה נקודת התחלה וממנה כל אחד יכול להתאים לדרישות שלו.
תרשים של החלקים, תפקידם, מאיפה משיגים אותם וכמה הם עולים זו התחלה טובה..
כרגע לא ברור לי אפילו מאיפה משיגים את החלקם הבסיסיים..
חובב צפוני
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 19 אוגוסט 2022, 20:26

Se7eN כתב:הדבר הכי משמעותי זה בעצם הפילטרים, כלומר איך האוויר שנשאב חוזר לחלל הסדנא, אך ללא האבק

לא עדיף פתרון שזורק את האוויר המסונן החוצה ?
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 21 אוגוסט 2022, 08:04

oferyuval כתב:
Se7eN כתב:הדבר הכי משמעותי זה בעצם הפילטרים, כלומר איך האוויר שנשאב חוזר לחלל הסדנא, אך ללא האבק

לא עדיף פתרון שזורק את האוויר המסונן החוצה ?

יש מערכות כאלו במבני תעשיה, אבל הן גם מחזירות אוויר נקי פנימה, אי אפשר רק להוציא.
לא ריאלי בסדנאות חובבים, בטח בישראל החמה.
אבי ,פילטר בתקן Hepa עושה עבודה מעולה בהחזרת אוויר נקי
אני מבין שאשתך ויתרה לך על המקום?א
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי חובב צפוני » 21 אוגוסט 2022, 08:43

אדי, אתה מבין נכון.. :D
אני מחפש לינק לחלקים הרלוונטים, למשל מסנן כזה שאפשר להתחיל לבנות ממנו מערכת.
חובב צפוני
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 21 אוגוסט 2022, 09:11

בפעם השלישית, אתה מחפש לבנות משהו מאוד מקצועי בצורה מאוד חובבנית, וזה פשוט לא עובד ככה... אי אפשר לבנות מערכת בקומבינה, הרכיבים השונים צריכים להיות תואמים זה לזה.
הזמנתי אותך לדבר איתי בטלפון, אין דרך יותר קלה מזאת כרגע.
Se7eN
מנהל פורום

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־48 אורחים