חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

משטח עבודה למטבח

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

משטח עבודה למטבח

הודעהעל ידי yossim » 14 יולי 2022, 14:36

אני בונה יחידה למטבח, שתחליף יחידה של תנור וגז. ז.א., שמשני הצדדים שלה יש ארונות ושיש.
במקום שיש, קניתי פלטת אלון (רק ליחידה הזו).
את הפלטה אני מתכוון לחבר ע"י 2 ברגים מקדימה בלבד, כאשר מאחורה הוא יהיה מוחזק ע"י הקרמיקה, ואז גם ישאר מקום לטיפה תנועה של העץ. נשמע סביר?
השאלה השניה היא, כיצד לחבר בין הפלטה לשיש הקיים. חשבתי על דבק שיש או, לחילופין, סיליקון "הקץ לעובש". נראב לי שלכל אחד יש יתרונות וחסרונות. המלצות?
עוד משהו שכדאי לי לחשוב עליו?

יוסי
yossim
סופר משתמש

Re: משטח עבודה למטבח

הודעהעל ידי shimonc » 15 יולי 2022, 11:35

1. אפשר לחבר את הפלטה מקדימה וגם מאחורה עם סופר 7. הודות לגמישות שלו העץ יוכל "לעבוד" בשקט.
2. אני לא בטוח שדבק שיש מדביק גם עץ, אפשר גם בין העץ לשיש לחבר עם סופר 7.
shimonc
סופר משתמש

הודעהעל ידי yossim » 21 יולי 2022, 10:44

טוב לבנתיים הפרוייקט שונה, אז זה פחות רלוונטי, אבל בכל זאת:
הארון היה מתוכנן להיות מסנדוויץ מצופה פורמייקה בשני הצדדים. אאלט, סופר7 לא ממש יעיל על פורמייקה.
הכוונה בדבק שיש הייתה יותר למלא את החריץ בין השיש לעץ, כך שהידבקות לעץ פחות חשובה. האמת היא שהיא ממש לט רצוייה במיקרה הזה, כדי לתת לעץ "לעבוד"
yossim
סופר משתמש

הודעהעל ידי הרואה » 25 יולי 2022, 16:46

מנסיון רב
כל האגדה של לתת לעץ לעבוד נכונה רק בתיאוריה. במשטח עבודה במטבח אם לא תחבר את זה חזק מאד לארונות העץ יתעוות מאד ואז תאלץ לתת לו להמשיך לעבוד בפח האשפה.
בכלל זאת תיאוריה שרלוונטית רק לדברים מאד ספציפיים, התפוצה הרחבה שלה נובעת מאמונה מסוימת שהעץ הוא חומר עצמאי וכו' אם אתה מתחבר לזה סבבה, רק במציאות העץ יתקומם עליך וידרוש עצמאות.
אני אוהב שהעץ מקשיב בקולי, ואני מסביר לו את זה יפה עם ברגים, דבק, מחברים, כל מקרה לגופו. מכיוון שהוא קצת עקשן צריך להסביר לו בכח.
הרואה
סופר משתמש

הודעהעל ידי Pini Gold » 25 יולי 2022, 19:22

הרואה,
בכמה עובדות אני מסכים לחלוטין ובעיקר לגבי התכונה ש"העץ עקשן" - לגבי השאר אני חולק עליך.
ברור שלסוגי עץ שונים יש מקדמי התפשטות שונים - ואני מניח שזו העקשנות אליה התיחסת שאליה יש להוסיף מידת פיתול העץ, כיוון סיבים, אחידות הצפיפות יכו'.
הריהוט שאנחנו בונים באזורינו נמצאים לרוב במקומות מבוקרים. הפרשים של 30 מעלות אינן כל כך קריטיות כל עוד הלחות נשארת קבועה ולכן השפעתן עשויות להיות מינוריות ועל כן ה"הסבר בכח" שציינת - אכן עובד.
במקומות אחרים - שבהם קיימת תנודתיות גבוהה בשיעורי הלחות והטמפרטורה - שיטת ה"הסבר היפה" תעבוד לזמן מוגבל ולכן יש לנקוט שיטות אחרות.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הודעהעל ידי הרואה » 31 יולי 2022, 07:16

עשיתי כמה וכמה משטחי עבודה למטבח מעץ אלון לאמי או בוצ'ר, ואני יכול לומר מנסיון שהיה ניכר הצורך דווקא לחבר את המשטח בצורה חזקה שלא נותנת חופש, ולו היה מעט חופש לעץ 'לעבוד', הפלטה היתה מתעוותת לחלוטין.
ברור שיש עצים שונים עם תכונות שונות, מטרות שונות וחיבורים שונים.
בדרך כלל חיבור משטחים צריך להיות דווקא מהודק כדי לא לתת לעץ לעבוד, ולא להפך, אלא אם כן מדובר במסגרת שולחן שאם יהדקו את הטופ חזק לקושרות החיבור עלול להתפצל בין הקושרות לרגליים ולכן שם יש היגיון לתת חופש לעץ, בפרט בריהוט גן.
אבל כאשר מדובר בחיבור לארגז עדיף להדק כמה שיותר חזק.
הרואה
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־63 אורחים