חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

פיצוצים בפורמייקה תוך כדי חיתוך

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: פיצוצים בפורמייקה תוך כדי חיתוך

הודעהעל ידי Doron » 31 מאי 2022, 16:54

לגבי נגרים - בחלק ממשורי קרייזיק יש להב קטן שאחראי על חירוץ מקדים
אכן - להב טוב עושה עבודה יותר טובה... אבל לפעמים קשה לשמור על חדות להב לאורך זמן - במיוחד עם יש לך הרבה שעות משור
מלבד פורמיקה - היתה לי בעיה חמורה עם TEAR OUT בחיתוכי פלטות בירץ'
ניסיתי גם הדבקת מסקנטייפ (עזר חלקית מאוד)
הפתרון הוא לחקות את עבודת מסור הנגרים... כלומר:
אתה מעלה את להב המשור לכדי כ 2 ממ בלבד - מעביר חירוץ מקדים בפלטה - (במידת הצורך - בשני הצדדים) לאחר מכן מעלה את הלהב וחותך חיתוך מושלם
בהצלחה
Doron
סופר משתמש

הודעהעל ידי Itzik33 » 31 מאי 2022, 17:30

אני מבין את ההיגיון בשיטה של חיתוך מקדים אם כי לגבי חובבן (כמוני) שעובד בחצר על מסור שולחן שעומד על סטנד עם פלטות גדולות שקשה מאד מאד לשמור על יציבות בפעם הראשונה זה לא ישים לעשות חיתוך נוסף כי אין סיכוי (לי, בתנאים שאני עובד) לעבור במדויק על אותו חיתוך פעם שניה.

אבל בפלטות קטנות זה עשוי לעבוד. אני אעשה ניסיון ואדווח.

תודה
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 31 מאי 2022, 20:38

מסיים בקרוב פרוייקט של 2 ארונות אמבטיה לבית, שהגוף בנוי מקומבי מצופה 2 צדדים, והשתמשתי בשיטה שדורון תיאר, חיתוך מקדים של 2-3 מ''מ מכל צד, ואז השלמה לכל העומק - יוצא חיתוך נקי לגמרי, ואני עם להב 40 שיניים של פרוד.

נכון, עם פלטות גדולות על מסור שולחן קטן כמו הדיוולט זה לא אופטימלי, והיו לי איזה 2-3 פיקשושים, אבל בעבודה איטית זה אפשרי בהחלט. את הצדדים עם הפיקשושים, שמתי פשוט כלפי חוץ, כי הם יצופו עם פלטות צבועות בכל מקרה.

(אין כמעט תמונות מהתהליך עבודה בפרויקט כי הוא נעשה בלוח זמנים צפוץ ותוך כדי שיפוץ מלא של הבית, אבל מקווה שניתן לראות בתמונה המצורפת שהחיתוכים נקיים)תמונה

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Itzik33 » 01 יוני 2022, 09:19

עדכון:

עשיתי ניסיון בשיטות שאנשים כאן רשמו והרי התוצאות.
הניסיונות בוצעו על שארית פלטה טווין 17 מ"מ מצופה פורמייקה מבריקה משני צידיה.

בניסיון ראשון הדבקתי סלוטייפ (מהסוג שמשתמשים לכיסוי אזורים בעת צביעה - לבן רחב שמתקלף בקלות) לאורך הפלטה משני צידיה , הרמתי את הלהב כך שהוא רק מבצבץ מעל הפלטה. התוצאה לא משהו, הרבה פיצוצים לאורך החיתוך

ניסיון שני (עדיין עם סלוטייפ) הפעם עם הרמה של הלהב בגובה של בערך שן. התוצאה הייתה הרבה יותר טובה אם כי עדיין היו פיצוצים פה ושם.

בנסיון שלישי (ורביעי) ביצעתי חירוץ מקדים משני צידי הפלטה (ללא סלוטייפ) והתוצאה , החיתוך יצא נקי ומושלם, אפס פיצוצים.

מסקנה, אכן חיתוך מקדים עובד.

אבל... זה מתאים יותר (עבורי) לפלטות קטנות שקל לשלוט בהם, בניסיון הראשון אומנם לא היו פיצוצים ושבירות לאורך החיתוך אבל נראה היה שבצד אחד של הפלטה היה מרחק של כשליש מ"מ בין הפורמייקה לקנט, כלומר החיתוך היה סוג של BEVEL. כנראה שכאשר החלפתי צד, החיתוך השני כביכול לא חפף את הראשון, כאילו הפלטה זזה קצת.
בפעם השניה הקפדתי להצמיד את הפלטה לגדר ויצא חיתוך נקי ומושלם משני צידי הפלטה.

שלחתי שאלה למספר ספקים לגבי להב יעודי לחיתוך פורמייקה, אעדכן שתהיה לי תשובה.

יום טוב לכולם.
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי yossim » 06 יוני 2022, 08:50

אתמול חתכתי לוח עם פורמייקה, חיתוך ראשוני. ( בד"כ אני קודם מפרק את הלוח עם מסור עגול (חיתוך גס. בערך לגודל שאני צריך), ואז מדייק את החיתוך על מסור שולחן.)
למרות שבחיתוך הזה, איכות החיתוך פחות חשובה, רציתי חיתוך כמה שיותר נקי, בעיקר לתירגול.
עברתי בשני פסים. הראשון, בגובה מילימטר. רק לחתוך את הפורמייקה העליונה. (היה עליו סרט דביק, בשביל הסימון, אבל לא נראה לי שזה ממש שינה)
השני, מסור למטה.
החיתוך יצא נקי לחלוטין!

האמת שזה דיי הגיוני. בחיתוך הראשון, התנועה של הלהב היא לכיוון "המשך העץ", לא כלפי מעלה, ולכן אין פיצוצים.
בחיתוך השני, התנועה היא כלפי מעלה, אבל יש את העץ שמגן.

את החיתוך המדוייק יותר, אני אבצע על מסור שולחן, בכיוון ההפוך (חיתוך תחתון, כשהלהב נמוכה, ועליון כשהלהב גבוהה). אז גם אחליף ללהב פורמייקה שקניתי מ"יש-חד" המעולים (והנחמדים).
yossim
סופר משתמש

הודעהעל ידי Itzik33 » 06 יוני 2022, 10:48

איזה להב קנית מ- מ"יש-חד" עבור הפורמייקה ?
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי yossim » 06 יוני 2022, 14:57

אני כבא לא זוכר, אנסה לבדוק.
אבל דיברתי עם נציג שלהם בטלפון, וקיבלתי את המלצתו.
yossim
סופר משתמש

הקודם

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־68 אורחים