חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

עץ איפאה

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

עץ איפאה

הודעהעל ידי Itzik33 » 08 מאי 2022, 08:17

שלום,

אני צריך פלטה של כ- 100 על 50 ס"מ שתשמש כחלק עליון עבור שידה. האופציה הקיימת זה לקנות פלטת אלון בוצ'ר או פלטה לאמי/מבוקע וזה לא זול, לפי מחירים שראיתי זה מאות שקלים.
האם אפשר להשתמש בקורות איפאה ליצירת משטח עבודה ?
אין לי נסיון עם עצים מסוג זה אבל העובדה שמשתמשים בזה ליצירת דקים מעידה על חוזקו וכן הגוון שלו נראה מעניין, האם אפשר להדביק שתיים שלוש קורות מוקצעות וליצור משטח ?
האם ניתן יהיה לעבד עם ראוטר פינות עגולות ולצפות בלכה ?

תודה
Itzik33
סופר משתמש

Re: עץ איפאה

הודעהעל ידי Se7eN » 08 מאי 2022, 09:44

בהחלט אפשר לביצוע. כמה דברים לקחת בחשבון:
א. איפאה עץ מאוד מאוד קשה, כך שכל העיבוד שלו מאתגר לכלי העבודה (הקצעה, ניסור, כרסום וכו')
ב. איפאה עץ לא יציב, ככה שהסיכוי שהמשטח יישאר ישר לאורך זמן הוא לא גבוה.

אני אישית הייתי נמנע, והולך על עצים מתאימים יותר, אפילו בהדבקה עצמית ולא בקנייה של פלטה מודבקת. בד"כ זה דורש ציוד - מסור שולחן כדי להוריד את הפינות אם קנית מהוקצע, ו/או מקצוע כדי להקציע, אם קנית מנוסר שאינו מהוקצע.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי Itzik33 » 08 מאי 2022, 12:56

תודה על תשובה מנומקת.

מאד מעניין מה שרשמת לגבי חוסר היציבות של העץ. אני מניח שהעצים יבשים ומוקצעים, איזה תהליך מתרחש בתוך העץ שעשוי לגרום לעיוות ?

אילו עוד עצים עשויים לבוא בחשבון ? כאלו שניתן לקנות קורות מוקצעות ומעובדות יחסית בזול ולעבד לבד ?

כמובן שאורן זאת הבחירה האולטמטיבית בשבילי מבחינת נוחות עבודה אבל אני חושש לאור העובדה שזה עץ רך שלא יהיו סימני פגיעה ושריטות במשטח עם הזמן .
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי lyuv » 08 מאי 2022, 13:06

מחיר של "מאות שקלים" נשמע לי מופרז מאוד לפלטה "פשוטה" אחת (אפילו כשלא מדובר על דיקט). ביחוד אם אין לך דרישה לסוג עץ מיוחד/אקזוטי.
מציע שתכנס למחסן עצים, תסביר שאתה צריך פלטה "לא אורן ולא דיקט", בגודל כזה וכזה, עבור משטח עליון לשידה. ותראה מה יש להם להציע. יש מצב שתהיה חתיכה במלאי ה-"שאריות", כך שלא תצטרך לקנות פלטה שלמה.
כתלות בעיצוב ובשיקולים נוספים, אתה יכול לשקול גם עץ "פשוט" עם ציפוי פורניר (או פורמייקה, רחמנא ליצלן).
lyuv
סופר משתמש

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 08 מאי 2022, 13:33

מצטרף לתשובת se7en .
באם יש לך נסיון בהדבקת פרופילים אזי פלטה 100על 50 היא פלטה לא גדולה.
וגם אם אין לך עדיין הנסיון, אזי עכשיו יש לך הזדמנות להתנסות.
תתחיל בחומר פשוט ולא יקר, כשתצבור נסיון יהיה לך בכיף לעבוד עם כל חומר שתחפוץ.
בהצלחה.
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 08 מאי 2022, 15:50

איפאה זה עץ בעיתי, בוודאי שלא מתאים לישום כזה וגם לשימוש בחוץ בארץ שופעת שמש כשלנו לא עובד טוב.
אם תצליח למצוא פלטת אלון לאמי או בוצ׳ר במידות שאתה צריך זה מצוין, בניה עצמית מעץ קשה דורשת ציוד וגם עולה לא מעט כסף קורת אלון לא מוקצעת באורך 3 מ ברוחב של 20 סמ לערך ובעובי של 5 ס״מ שזה מה שצריך בשביל פלטה כזו יכולה לעלות כ - 300-250 ₪ לקניה כזו קטנה.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Itzik33 » 08 מאי 2022, 20:06

נראה לי שקורת אלון עדיף מוקצעת תהיה מאד מתאימה לצרכיי, אבל גם אם לא, אנסה להקציע או מקסימום אפנה לנגר שיקציע.
איפה ניתן באזור ת"א לרכוש קורות אלון ?
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 08 מאי 2022, 23:57

לא בטוח שהבנתי את הלוגיקה - אם תקנה קורת אלון ב-250 ש"ח ותוסיף תשלום לנגר, אתה שוב בטריטוריה של" מאות שקלים", כמו בקניית פלטה מוכנה, אז מה הטעם? אלא אם, כמובן, בא לך להתנסות בהדבקת קורות לפלטה (שזה בסדר גמור, כמובן - אנחנו בכל זאת בפורום נגרות).
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Itzik33 » 09 מאי 2022, 08:37

ראשית אין כאן כל כך לוגיקה, זה יותר רגש, מהבטן. רצון להתנסות , ללמוד ובסוף בסוף גם לחסוך כסף.
אין לי שמץ נסיון עם עצים מלבד אורן, MDF ו לבידים וזאת הזדמנות.
כעת אני מתכנן לבנות רהיט שיכלול משטח עץ שברצוני שיראה יוקרתי ומכובד. בשיטוט באתרים שונים ראיתי שפלטות אלון (הרוב באתרים זה אלון) בין אם בוצ'ר או מבוקע/לאמי (בעיקר הלאמי) מאד יקרות ,החל מ- 1000 ש" וצפונה לפלטות גדולות יותר ממה שאני צריך .
לאור העובדה שפלטת בוצ'ר פחות נאה בעיני לפרוייקט הנוכחי ודווקא מראה של לאמי/מבוקע מושך יוותר, האופציה שמעניינית אותי זה לקנות קורה ולנסות להקציע לבד, אם לא ילך אפנה לנגר, לחתוך אין בעייה. להדביק לפחות על פניו נראה שאסתדר ואם לא אצליח אז הלכו לפח כמה מאות שקלים שזה תשלום סביר עבור שכר לימוד והנאה ובכל מקרה החומר ישאר אצלי למשהו אחר.

אז אודה למי שיכול להפנות היכן באזור המרכז ניתן להשיג קורות אלון במחיר סביר עדיף מוקצעות וגם אם לא זה בסדר.

תודה לכל המגיבים
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי elyasaff » 12 מאי 2022, 19:53

רעיון לפלטות עץ מוכנות שאולי שווה לבדוק - איקאה
בהצלחה
elyasaff

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־58 אורחים