חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מילוי סדקים עם אפוקסי

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

מילוי סדקים עם אפוקסי

הודעהעל ידי ofer952 » 26 ינואר 2022, 12:46

שלום פורום יקר (:

אני עומד לעבוד בפעם הראשונה עם אפוקסי.
אני רוצה למלא מספר סדקים בפלטת עץ זית עם אפוקסי שחור. חלקם סדקים קטנים וחלקם גדולים ועמוקים שמגיעים עד לצד השני של הפלטה. לאחר מכן אני רוצה לעשות גימור עם שמן טאנג.
קניתי אפוקסי טוב בסרמט.
רציתי לדעת האם יש מישהו בפורום שיוכל לתת קצת טיפים לעבודה?
ראיתי הרבה סרטונים באינטרנט, ועדיין יש לי מספר התלבטויות....
- האם השיטה של אטימת חריצים עם דבק טייפ היא טובה ?
- האם יש צורך למרוח קודם את הפלטה בסילר/פריימר ? ראיתי סרטון בו שמים שלק בכדי למנוע הכתמה של האפוקסי השחור. לאחר היציקה הוא משייף את השלק ושם hard wax oil.
- האם למישהו יש נסיון עם גימור שמן טאנג על גבי אפוקסי ?

תודה רבה ושבוע יבש !
קבצים מצורפים
1212.jpeg
ofer952
משתמש ותיק

Re: מילוי סדקים עם אפוקסי

הודעהעל ידי Edi » 26 ינואר 2022, 16:41

יצא לי באחרונה לעבוד הרבה עם אלון מבוקע, עץ מלא סדקים ועיניים, בכדי שעץ כזה יהיה שימושי חובה להשתמש באפוקסי, לצורך איטום חריצים עוברים או קרובים לדופן השתמשתי בנייר דבק לצבעים (הכחול)
הוא בסה"כ אוטם ולעיתים צריך יותר משכבה אחת, סדקים עמוקים כמעט אין סיכוי לכסות במילוי בודד של אפוקסי, לעיתים הגעתי ל3 יישומים, לא השתמשתי בסילר אבל בהתאם לצורך יצא לי להשתמש בדבק מהיר ומזרז בכדי לאטום לפני אפוקסי,יישום שמן הופך את האפוקסי לשקוף ומשלב אותו יפה עם העץ, קל מאוד לעבד אותו בשיוף, ניסור וראוטינג.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 26 ינואר 2022, 18:36

שילוב עץ עם אפוקסי הוא טרנד שתפס בשנים האחרונות ומקווה שסוף-סוף יחלוף.
אם עץ סדוק מפריע לך, אל תשתמש בו, מצא עץ שהוא שלם או לוח מתועש מצופה פורמייקה או פורניר.
מקובל לקבע סדקים בלוחות עץ באמצעות "פרפרים" או "פפיונים" מעץ בעלי גוון מנוגד/קונטרסטי, רק אצל מי שמעריך עץ טבעי.
הסדקים בלוח שבתמונה המצורפת לא נראים כאלה שבכלל דורשים התיחסות, זה עץ זית יפהפה!
אפוקסי שחור? חבל על הכסף!
אם כבר החלטת לפגוע בכבוד לוח עץ הזית, דבק שיש שחור יתן לך את אותה התוצאה, ממש לא חובה להשתמש באפוקסי יקר ומסורבל להשמה.
שמן טאנג לא ייספג באותה מידה באפוקסי או בדבק שיש. המראה שיתקבל הוא כאילו המקום רטוב.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי ofer952 » 26 ינואר 2022, 19:01

אדי - תודה על הטיפים! יצא לך במקרה לעבוד עם פיגמנט נוזלי שחור? אני חושש שיצור כתמים בעץ שלא ירדו לאחר ליטוש האפוקסי...

אלכס - באמת בהתחלה חשבתי להשאיר את הסדקים כפי שהם ולתת כבוד לעץ היפה. אבל יש בעץ זיזים עדינים שישברו בעתיד ויפריעו לשימוש בתוצר הסופי, אז החלטתי כן למלאם. בחרתי באפוקסי ולא בדבק שיש מכיוון שחלק מהסדקים עמוקים ופתלתלים, ולדעתי יהיה קשה לדחוף לכל עומקם דבק שיש.
והאמת שלטעמי האישי "פרפרים/פפיונים" לא יפים ופוגעים בהרמוניה של העץ יותר מאפוקסי שחור.
ofer952
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Alex Milch » 26 ינואר 2022, 21:03

ofer952 כתב:אדי - תודה על הטיפים! יצא לך במקרה לעבוד עם פיגמנט נוזלי שחור? אני חושש שיצור כתמים בעץ שלא ירדו לאחר ליטוש האפוקסי...

אלכס - באמת בהתחלה חשבתי להשאיר את הסדקים כפי שהם ולתת כבוד לעץ היפה. אבל יש בעץ זיזים עדינים שישברו בעתיד ויפריעו לשימוש בתוצר הסופי, אז החלטתי כן למלאם. בחרתי באפוקסי ולא בדבק שיש מכיוון שחלק מהסדקים עמוקים ופתלתלים, ולדעתי יהיה קשה לדחוף לכל עומקם דבק שיש.
והאמת שלטעמי האישי "פרפרים/פפיונים" לא יפים ופוגעים בהרמוניה של העץ יותר מאפוקסי שחור.

גדולי אומני העץ מפארים את עבודותיהם באופן זה ומרחיקים נפם משילוב עם אפוקסי.
על טעם ותרבות האפוקסי...מי אני שאתווכח.
ראה דוגמא של אחד הספסלים מאלון מבוקע שהכנתי עבור מארחת ומשמרת תרבות יפן ("אומני עץ" זה לא אני).

נ.ב.
את הזיזים ניתן להעלים ע"י ליטוש.
יש סיכוי טוב שמגוון האפוקסי יכתים את העץ.
אין צורך למלא את מלוא עומק הסדקים בדבק שיש הרי זה לא אמור לשמש כחיזוק מכני, ואם שני הצדדים שמישים אז ממלאים קצת מכל צד.
האפשרות האיכותית ביותר מבחינת נראות היא מילוי הסדקים ב"מרק" שתכין מאבקת ליטוש (בדרגת קמח) של העץ ו"דבש נגרים".
אחרון חביב, אינני מנסה לשכנע אותך לנטוש את תרבות האפוקסי אלא להאיר את עיניך לאפשרויות אחרות המקובלות בעולם עבודת העץ.
קבצים מצורפים
IMG_20210418_183311.jpg
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי ניר8 » 27 ינואר 2022, 00:19

קטונתי מבעד ונגד - אני משתמש בנייר דבק דק מתכתי והוא בהחלט עושה את העבודה. ב"יציקות" האחרונות שהשתמשתי בו כמעט ולא היו נזילות והאפוקסי מילא יפה את כל החריצים והגיע לצד התחתון.
ניר8
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Edi » 27 ינואר 2022, 07:43

אני באופן כללי ממש לא אוהב את השולחנות היצוקים אפוקסי, אבל ישנם פרויקטים שלא ניתן להשאיר סדקים פעורים כמו לדוגמה המיטה שאני בונה לבתי וחתני, גם השידה המצולמת שעדיין בתהליך עבודה לא יכלה לעבור עם החתך הזה לכל עומק העץ.
קבצים מצורפים
6B361761-147A-45F7-83D4-34D9DB3EC654.jpeg
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי ofer952 » 27 ינואר 2022, 20:12

Alex Milch כתב:
ofer952 כתב:אדי - תודה על הטיפים! יצא לך במקרה לעבוד עם פיגמנט נוזלי שחור? אני חושש שיצור כתמים בעץ שלא ירדו לאחר ליטוש האפוקסי...

גדולי אומני העץ מפארים את עבודותיהם באופן זה ומרחיקים נפם משילוב עם אפוקסי.
על טעם ותרבות האפוקסי...מי אני שאתווכח.
ראה דוגמא של אחד הספסלים מאלון מבוקע שהכנתי עבור מארחת ומשמרת תרבות יפן ("אומני עץ" זה לא אני).

נ.ב.
את הזיזים ניתן להעלים ע"י ליטוש.
יש סיכוי טוב שמגוון האפוקסי יכתים את העץ.
אין צורך למלא את מלוא עומק הסדקים בדבק שיש הרי זה לא אמור לשמש כחיזוק מכני, ואם שני הצדדים שמישים אז ממלאים קצת מכל צד.
האפשרות האיכותית ביותר מבחינת נראות היא מילוי הסדקים ב"מרק" שתכין מאבקת ליטוש (בדרגת קמח) של העץ ו"דבש נגרים".
אחרון חביב, אינני מנסה לשכנע אותך לנטוש את תרבות האפוקסי אלא להאיר את עיניך לאפשרויות אחרות המקובלות בעולם עבודת העץ.

ספסל מאוד יפה!
דבק שיש שחור לא יכתים את העץ?
ofer952
משתמש ותיק

הודעהעל ידי ofer952 » 27 ינואר 2022, 20:15

ניר8 כתב:קטונתי מבעד ונגד - אני משתמש בנייר דבק דק מתכתי והוא בהחלט עושה את העבודה. ב"יציקות" האחרונות שהשתמשתי בו כמעט ולא היו נזילות והאפוקסי מילא יפה את כל החריצים והגיע לצד התחתון.

תודה ניר.
האם תוכל לכתוב את שם היצרן של הטייפ המתכתי? היכן קנית אותו?
בנוסף, אם יצא לך להשתמש בפיגמנט נוזלי לאפוקסי, האם קרה שהכתים את העץ? ואיך ניתן למנוע זאת?
ofer952
משתמש ותיק

הודעהעל ידי ofer952 » 27 ינואר 2022, 20:16

Edi כתב:אני באופן כללי ממש לא אוהב את השולחנות היצוקים אפוקסי, אבל ישנם פרויקטים שלא ניתן להשאיר סדקים פעורים כמו לדוגמה המיטה שאני בונה לבתי וחתני, גם השידה המצולמת שעדיין בתהליך עבודה לא יכלה לעבור עם החתך הזה לכל עומק העץ.

אהבתי (:
ofer952
משתמש ותיק

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־51 אורחים