חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

עץ אלון מלא לעומת סנדוויץ בירץ' מצופה עץ אלון

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

עץ אלון מלא לעומת סנדוויץ בירץ' מצופה עץ אלון

הודעהעל ידי m11 » 22 נובמבר 2021, 10:34

שלום,

אשמח לדעת מבחינת חומרים איזה עדיף (מבחינת איכות עמידות):

1. עץ אלון מלא או סנדוויץ בירץ' מצופה עץ מלא?

הבנתי שבמקרים מסוימים העץ המלא מתנהג קצת בצורה לא צפויה (כמו מתרחב/מתכווץ מה שלא קורה סנדוויץ בירץ' מצופה ).

זה עבור החלק החיצוני של מספר רהיטים כמו חדר שינה, ספרייה ושולחן לסלון.

2. האם ייתכן שההצעות מחיר עבור שתי החומרים שציינתי הן זהות (נאמר שאמנם בציפוי פחות העלות אבל העבודה יותר מאשר על עץ מלא)?

תודה
m11
משתמש ותיק

Re: עץ אלון מלא לעומת סנדוויץ בירץ' מצופה עץ אלון

הודעהעל ידי Pini Gold » 23 נובמבר 2021, 16:50

אני מניח שמדובר באלון מלא לעומת לביד מצופה בפורניר אלון.
נראה לי שיש להקשיב טוב יותר לנגר שלך. תנסה לבדוק איתו מה משמעות ״רק בחלקים חיצוניים של מספר רהיטים״. האם מדובר רק באיזורים בודדים - או בחלקים נרחבים מהרהיט/ים. למשל משטחי שולחן או מדף - עדיף כלכלית להשתמש בלביד מצופה ויש לקחת בחשבון שלעיתים ההחלטות האלה נובעות משיקולי חיסכון בתהליכי עבודה וניצול זמינות חומרים. בכדי לתת מענה סביר כנגד נזקים של התפשטות/התרחבות העבודה בעץ מלא דורשת מיומנות ותכנון קפדני של איזורי החיבורים, ולכן זמן עיבוד ארוך יחסית ללבידים ועלות חומר גבוהה יותר, אך התוצאה עמידה יותר יחסית ללביד מצופה כנגד חבטות ושריטות.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 24 נובמבר 2021, 09:59

לפי זה שהמחיר זהה, אני משער שהכוונה היא ללוח לאמי מול לוח וריו, ולא לביד עם פורניר דק.

פה הידע המעשי שלי בתחום מסתיים :)

בתאוריה, הלוח וריו אמור להיות יציב יותר ולספק את המראה והעמידות של עץ קשה מלא.

החיסרון היחיד שאני צופה זה הקנטים, בעוד שבעץ מלא יהיה לך פשוט את הצד של העץ או הגדע (endgrain), פה צריך להדביק קנט מסביב מה שיצור סוג של "מסגרת" מסביב ללוח.
מה יותר יפה, זה כבר סובייקטיבי.

Sent from my SM-A515F using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי m11 » 30 נובמבר 2021, 12:14

מדובר על חדר שינה, שולחן סלון, ספרייה. רק הארון הזזה בכל מקרה יהיה מצופה פורניר.

לגבי זה שהמחיר זהה:

הנגר טוען שלא משנה איזה משתי הצורות שהזכרתי בתחילת ההודעה כולל MDF ירוק צבוע בתנור (ששם אומר שאמנם החומרים זולים אבל יש יותר עבודה) בכל המקרים המחיר זהה. ככה שלא יודע כמה אני יכול לסמוך על דבריו בנושא.

שאלתי אותו אולי מדובר בלאמי או וריו, אמר לא, אלה בירץ' מצופה פורניר אלון הוא טוען שזה עדיף.

הוא נתן דוגמא ללקוח שלקוח שקנה רהיטים מעץ מלא (גר באיזור עם לחות גדולה קרוב אליי, שכנראה זאת הסיבה שהזכיר את המקרה) לפני שנה והתרחשו כמה שינויים בעץ שהצריכו תיקון.

באופן אישי הייתי מעדיף עץ מלא, השאלה אם אני צריך לקחת בחשבון התנהגות לא צפויה של עץ בגלל מזג האויר באיזור וכו' לעומת הפתרון השני של פורניר?

והאם זה שכל המחירים משום מה הוא טוען שזהים (והמחיר לא זול בכלל) לא קצת חשוד?

תודה
m11
משתמש ותיק

הודעהעל ידי rondadon » 30 נובמבר 2021, 12:27

הדבר היחיד שמוזר לי זה שעץ מלא אלון יהיה זהה במחיר לבירץ' עם פורניר דק, נשמע לי מופרך לגמרי.

בירץ 2.44×1.22 עובי 18 יעלה היום לי כחובב שקונה יחידות בודדות 350 לערך. פלטה מוכנה לאמי אלון 22 ממ באותו גודל תעלה לפחות פי 4.

לא נשמע לי הגיוני שבירץ' עם פורניר עולה אותו הדבר. אולי לי כחובב יעלה פי 2, לא פי 4+.

לגבי יציבות וכו', בתאוריה בירץ' עם פורניר אמור להיות יציב יותר, אין לי מספיק ניסיון בפועל מעבר לתאוריה (אצלי גם התעוות משטח אלון שהכנתי, ולעומתו משטח אחר שהכנתי נשאר ישר לגמרי).

rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי m11 » 30 נובמבר 2021, 21:37

אם המחיר של עץ מלא גדול פי 4, זה נכון שהעבודה שמצריך בירץ' מצופה פורניר היא גדולה יותר מאשר עץ מלא ולכן המחיר (לדבריו) נשאר זהה (טוען שגם ב-MDF צבוע המצב זהה ולכן לא משנה איזה מ-3 הסוגים נבחר, המחיר זהה)?

ואם מישהו פה יודע, האם מחיר החומרי גלם של העצים עלו בחודשיים-שלושה האחרונים (בערך ב-10-15%)?

תודה על העזרה
m11
משתמש ותיק

הודעהעל ידי rondadon » 30 נובמבר 2021, 22:06

לי נשמע חירטוט, לא מוצא שום סיבה הגיונית שיכולה להצדיק עלות זהה למוצר מעץ מלא מול מוצר מליבנה מצופה פורניר, אבל אולי מהוסים ממני ומי שגם עוסק בנגרות כמקצוע יוכל להציג נקודת מבט אחרת.

rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי OrenA » 01 דצמבר 2021, 14:39

מדי פעם חברים מבקשים ממני לחשב עלות חומרים כשהם מקבלים הצעת מחיר מנגר.
בכל המקרים בהם נתקלתי החלק של עלות העץ כמעט זניח אל מול עלות העבודה (והוצאות נוספות, כולל פרזול) שהנגר מתמחר.
לדוגמא, הצעת מחיר: 12 אלף ש"ח, עלות עץ: פחות מאלף ש"ח.

במקרה שלך, חסרים פרטים רבים. ללא שרטוט עם מידות ופירוט של החומרים והפרזולים לא ניתן להתייחס בצורה מדויקת.
על סמך המידע החלקי שכן סיפקת, אני מעריך שגם כאן עלות העץ בתמחור הינה נמוכה בכל מקרה (פחות מעשירית), ולכן סוג ה"חזיתות" (לא ברור בדיוק למה הכוונה ב"חלק חיצוני") לא משפיע על המחיר.
OrenA
סופר משתמש

הודעהעל ידי m11 » 01 דצמבר 2021, 19:18

דוגמא לאחד הרהיטים בהצעה:

חדר שינה שכולל קומודה עם של 4 מגירות עם מראה שלא צמודה לקומודה, 2 שידות מגירה אחת בכל שידה. המגירות כולן טריקה שקטה.
למידות של הקומודה אין ממש חשיבות היות ולרוחב שבין 80 ל-130 ס"מ וכנ"ל לעומקים הנגר לא מייחס חשיבות בשינוי במחיר.

מיטה 2 מ' אורך על 2 מ' רוחב עם ארגז מצעים ומשענת לראש בגובה סטנדרטי.
הפירזול של גראס, ידיות מתוך מבחר שהנגר מציע.
המחיר 15 אלף ש' כמו שאמרתי לא ממש משנה לסוג החומר (במקור ביקשנו עבור עץ מלא אלון).

לכמות המגירות הנגר לא מייחס חשיבות מהותית ( נניח מגירה אחת יותר בשידה או פחות), מבחינת הדוגמא של החדר מדובר לא על משהו יוצא דופן.
למידות של הקומודה/שידות גם כן הוא לא מייחס חשיבות.

לגבי החומרים הכוונה היתה - שהגוף הוא סנדוויץ (אבל לא בירץ') והחזית היא עץ מלא (אבל אמר מלבד מספר מקומות במיטה עצמה שלא הכל אפשרי עץ מלא באיזורים מסוימים -אשמח להבין טכנית איפה באמת אפשר שיהיה ככה נידע מה לדרוש ולצפות).

תודה
נערך לאחרונה על ידי m11 בתאריך 02 דצמבר 2021, 11:02, נערך 2 פעמים בסך הכל.
m11
משתמש ותיק

הודעהעל ידי OrenA » 01 דצמבר 2021, 20:03

ציינת בהודעתך הראשונה שמדובר רק ב"חלק החיצוני" של הרהיטים. למה הכוונה במקרה של הרהיטים הללו? אבל כבר עושה רושם שהתמחור מורכב ברובו מעלות העבודה.
OrenA
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־65 אורחים