חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

יצירת לוח מעץ מלא ולביד

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

יצירת לוח מעץ מלא ולביד

הודעהעל ידי rondadon » 28 ספטמבר 2021, 21:44

אפשרות שחשבתי עליה, ההיגיון שלי אומר "לא יעבוד", אבל יש מנוסים הרבה יותר ממני פה ואשמח לתובנות.
הלוח לאמי האחרון שהדבקתי מאלון לבן, התעוות יופי יופי (קיבל קשת יפה מאד), למרות הדבקה עם כיוון סיבים הפוך לכל לוח (סה"כ הדבקה של 3 לוחות ברוחב 10 ס"מ כל אחד, עובי 1.8 ס"מ ואורך 90, כך שהתקבל לוח 90*30*1.8 ).

עלה לי הרעיון, כמו שיש לוחות וריו/טריו שבנויים מ-2 שכבות עץ מלא דקות שבניהם לביד, לייצר לוח כזה לבד, אבל מכיוון שהחלק התחתון לא מעניין אותי מבחינת המראה (אף אחד לא יראה אותו), ועצים קשים גם קשים להשגה באיזור שלי וגם המחיר שלהם קשה לעיכול...לעשות רק שכבה אחת עליונה בעובי 4-6 מ"מ שתודבק על לביד ליבנה, ואז להוסיף קנט מאותו העץ שיכסה את כל הקצוות.

המטרות הן קודם כל לייצר לוח יציב, וכהשפעת לוואי מבורכת לחסוך בעץ.
האם הדבקה של שכבה אחת בלבד בעובי כזה תגרום לעיוותים, בהנחה של שימוש בלביד ליבנה באיכות סבירה-טובה בעובי 12/18 מ"מ?
rondadon
סופר משתמש

Re: יצירת לוח מעץ מלא ולביד

הודעהעל ידי Se7eN » 29 ספטמבר 2021, 00:43

להערכתי זה אמור לעבוד תקין, אם כי לבנה בכללי יותר נוטה לעוות מדיקטים אחרים, אז דווקא עליו אני פחות ממליץ במקרה כזה.
המאסטר מתיאס וונדל עשה משהו דומה:
https://www.youtube.com/watch?v=TSwrKT42Kkc

בגדול ציפוי בעובי כזה ייחשב כ"פורניר עבה", וזה משהו לא מאוד נדיר.

ואגב, מה שקרה לך נשמע מוזר למדי. יכול להיות שיישמת גימור רק בצד אחד?
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי rondadon » 29 ספטמבר 2021, 15:17

לגבי מה שקרה, אין לי הסבר ממש.
הלוח עבר 3 שכבות לכה, יישום בכל הצדדים כמובן.

לאחרונה התחלתי יותר ויותר להתעניין בנושא של הקצעת עץ מלא (במכונות), וכבר נתקלתי ב-2-3 סירטונים שמסבירים שכדי שהעץ לא יתעוות אחרי ההקצעה, יש להקציע אותו בשלבים, ולהמתין יום-יומיים בין כל שלב, כיוון שכל פעם שמקציעים בעצם גורמים לעץ לאי-איזון בלחצים/לחות. היה בחור אחד שממש הדגים את ההבדל בין לוח שהוקצע פעם אחת, לבין אחד שהוקצע ב-2 שלבים ואחרון שהוקצע ב-3 שלבים, ורואים ממש את ההבדל ביציבות של העץ.

https://youtu.be/DiY2mgpYhOQ?t=406

על פניו, מה שקרה לי אולי קשור לצורת ההקצעה, כי הקצעתי והדבקתי את הלוח באותו היום, ויום למחרת בבוקר כבר יישמתי עליו גימור, ויום אחרי כבר התחילה להיווצר הקשת. יש לי לוחות נוספים שהוקצעו באותו היום ועדין יושבים בצד, ואם אני בודק אותם, כולם היום כבר עם עיוותים כאלה או אחרים ולא ישרים.

משהו שרשמת שלכד את תשומת ליבי זה: "לבנה בכללי יותר נוטה לעוות מדיקטים אחרים"
זה דיי סותר את כל מה שאני למדתי עד היום על לבידים :D
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 29 ספטמבר 2021, 16:29

מה שלמדת על לבידים זה נכון, לביד ליבנה יציב בהרבה מכל סוג לביד אחר ובטח מן הסוגים וה"איכויות" שמגיעים לארץ.
הרעיון של לחכות יממה בין הקצעת שבב לשבב מזכיר לי את המאמר האינטרנטי שמלמד כי בנית רהיט על שלביו השונים צריכה להתבצע בחלל בו ישכון הרהיט כדי להסתגל לתנאי הסביבה.
זה אומר, ניסור, הקצעה, הרכבה וגימור בסלון, בפינת האוכל, בחדר הרחצה, במטבח, בחדר השינה וכד'.
ככה מלמדים נגרות באינטרנט.
מה שנכון הוא כי הקצעה בשבבים עמוקים גורמת לשיחרור מאמצים פתאומי בעץ, הדבר שיכול לגרום לעיוותים, ולכן יש להקציע בשבבים קטנים ולהפוך צדדים כל הזמן.
מידת העיוות תלויה גם במידת הלחות של העץ, מידותיו, החלק ממנו הלוח מנוסר ומיבנה הסיבים שלו.
ההגיון שלך מנחה אותך נכון. הדבקת שיכבת עץ רק על צד אחת של לביד זה כמו להדביק כל סוג של ציפוי רק על צד אחד.
הנקודה יותר מורכבת מכיוון שהדבקה של פורמייקה/פורניר במכבש רק על צד אחד, יגרום לעיוות ודאי. לא כך לגבי הדבקה ידנית עם דבק מגע, העיוות לא ודאי בכלל.
כנ"ל לגבי הדבקת פורמייקה בעוביים שונים על שני הצדדים.
לגבי הדבקת שיכבת עץ אחת על לביד עם דבק מגע, יכולה לגרום לעיוות בגלל שבשכבת העץ יש יותר אנרגיה מאשר בלביד ולא משנה שיטת ההדבקה.
לביד ליבנה עבה ושיכבת עץ דקה בהדבקה ידנית יכולה למנוע את העיוות. לא הייתי מנסה.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 01 אוקטובר 2021, 20:57

בדיוק בגלל זה אני אוהב את הפורום לשאלות משמעותיות ופחות את יוטיוב :)
תודה רבה אלכס וseven על התגובות

אחרי ההודעה של אלכס, אולי הבנתי מה הסיבה שהקורות התעוותו - היה לי קורה של 2 צול, הקצענו 2 פאות, ואז עשינו פריסה ל2 קורות של צול, ואז הקצעה מלאה לכל קורה. משער שהפריסה מ2 צול לצול היא זו שדורשת לתת לעץ לנוח קצת אחר כך, מכיוון שהיא משנה באופן משמעותי את ה"לחצים" בעץ?

לגבי ה"פורניר עבה", החלטתי לעשות ניסוי עם קורה אחת שנעשתה ממש מפותלת ואחרי הקצעה ירדה לעובי של בערך 13 מ"מ בלבד עד שהצלחנו להוציא את הפיתול. אני אפרוס אותה ל2 בהמשך, הדביק על לביד ואז אקציע את החלק העליון על מנת להוריד את העובי וליישר. אעדכן בתוצאות

Sent from my SM-A515F using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי יאירכ » 03 אוקטובר 2021, 20:19

רון, סתם לשם הסקרנות, אתה יכול להעלות תמונה של הפלטה והלוחות לאחר העיוותים? תודה...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
יאירכ
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 03 אוקטובר 2021, 20:34

זו הפלטה, היא היתה בקו צמוד עם המבנה לפני כמובן...והיא לא מחוברת בחיבורים שמגבילים תנועה.
את הלוחות אצלם בהמשךתמונה

Sent from my SM-A515F using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־54 אורחים