חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

בניית מיטה מתקפלת - מיטת מרפי

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

בניית מיטה מתקפלת - מיטת מרפי

הודעהעל ידי PKME » 09 מאי 2021, 21:23

אני רוצה לבנות מיטה מתקפלת, משהו בסגנון הזה: https://www.youtube.com/watch?v=gBuLiKp ... dernFamily

התוכנית היא לקנות בסיס מיטה ללא רגליים, ומזרן מוכנים ולבנות סביבן מסגרת דמוית ארון, ציר חיבור ורגליים מתקפלות.
מספר שאלות:
1. הציר זה עיקר ההתלבטות. בסרטון המצורף נראה שהם השתמשו בציר ארוך רגיל (כמו בתמונה). מצד שני כל סט שראיתי דורש ציר מסובך ויקר . חוץ מעניין המשקל הכבד להרמה, והבטחון (שאפשר לפתור ע"י רטמת ביטחון), מה הסיבה להשתמש בצירים המסובכים? והאם יש בעיה בשימוש בציר הנ"ל.
2. אני בדרך כלל בונה מPLYWOOD 17MM, ספציפית פה, בהינתן שהמיטה קנויה, נראה שאין כובד על שום חלק נוסף (כולל התחתית של המיטה שהתהפוך ל"דלת" של הארון (ליופי), האם 4MM זה מספיק? כמובן שרגליים יעשו ממשהו אחר.
קבצים מצורפים
zir.jpg
PKME

Re: בניית מיטה מתקפלת - מיטת מרפי

הודעהעל ידי Se7eN » 09 מאי 2021, 23:12

אני לא מומחה בתחום, אבל בניתי מיטה כזו וישנתי עליה מספר שנים.
מה שחשוב להבין שהכל פה עומד בעומסים גדולים, אפילו גדולים מאוד, ולכן התכנון ההנדסי חייב להיות תואם. קצת קשה להסביר בכתב, אבל רק לדוגמה, התכנון הראשוני של הרגליים התפרק תוך כדי שימוש. ומי שתכנן אותו זה מהנדס שעזר לי. אח"כ עברנו לרגליים מסוג אחר והן החזיקו ללא בעיות.
הציר הוא באמת נקודת המפתח, אני לא חושב שציר כזה (נקרא ציר פסנתר) מתאים לעומסים כאלו בכלל. הברזל יכול להגזר. אל תשכח שחצי ממשקל כשישנים על המיטה, תלוי על הציר הזה. יש כמה דרכים לבנות מנגנון שכזה שיהיה עמיד, אבל באמת זה לא עניין של מה בכך, ועצתי לך היא לפחות להתייעץ עם מהנדס. סיטאציה שהמיטה הזו תיפול תוך כדי שימוש היא לא נעימה ועלולה לגרום לפציעה, אבל מצב שהיא תפתח כשהיא מאוחסנת מסוכן אפילו יותר בעיניי ועלול להיות אפילו קטלני.

ולא הבנתי את השאלה לגבי הדיקט, מה אתה רוצה לבנות ממנו? אם זה חיפוי בלבד, אין בעיה לדעתי.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי PKME » 10 מאי 2021, 12:58

Se7eN כתב:אני לא מומחה בתחום, אבל בניתי מיטה כזו וישנתי עליה מספר שנים.
מה שחשוב להבין שהכל פה עומד בעומסים גדולים, אפילו גדולים מאוד, ולכן התכנון ההנדסי חייב להיות תואם. קצת קשה להסביר בכתב, אבל רק לדוגמה, התכנון הראשוני של הרגליים התפרק תוך כדי שימוש. ומי שתכנן אותו זה מהנדס שעזר לי. אח"כ עברנו לרגליים מסוג אחר והן החזיקו ללא בעיות.
הציר הוא באמת נקודת המפתח, אני לא חושב שציר כזה (נקרא ציר פסנתר) מתאים לעומסים כאלו בכלל. הברזל יכול להגזר. אל תשכח שחצי ממשקל כשישנים על המיטה, תלוי על הציר הזה. יש כמה דרכים לבנות מנגנון שכזה שיהיה עמיד, אבל באמת זה לא עניין של מה בכך, ועצתי לך היא לפחות להתייעץ עם מהנדס. סיטאציה שהמיטה הזו תיפול תוך כדי שימוש היא לא נעימה ועלולה לגרום לפציעה, אבל מצב שהיא תפתח כשהיא מאוחסנת מסוכן אפילו יותר בעיניי ועלול להיות אפילו קטלני.

ולא הבנתי את השאלה לגבי הדיקט, מה אתה רוצה לבנות ממנו? אם זה חיפוי בלבד, אין בעיה לדעתי.

תודה. גם אני הופתעתי מהציר בסרטון, אבל יכל להיות שיש שם עוד צירים תומכים.
חלק מהסיבה בקניית מיטה גנרית ולא בניה מאפס היא בדיוק זה - לוודא שהעומסים מתוכננים היטב. חשבתי, שאם אתכנן משהו שבמצב פתוח הוא בעצם מיטה לכל דבר (4 רגליים שאולי אפשר להבריג בהברגה רגילה, במקום קיפול), החלק של הקיפול אמור להיות שווה ערך לפשוט "לשים" את המיטה ב"ארון" (מעטפת בלי מדפים) אנכי, עם קצת עזרה של צירים ורתמות, וסגירה טובה של "הארון" וחיבורו לקיר כדי שלא יפתח או יתמוטט על מישהו. האם זה תכנון לקוי?

מבחינת הדיקט, התכוונתי ממה להכין את ה"ארון" הזה? עכשיו במחשבה שניה הוא גבוה (2 מ) כלומר בטח צריך עובי רגיל אחרת לא יעמוד.
PKME

הודעהעל ידי Alex Milch » 10 מאי 2021, 16:32

PKME עונה לך במסר פרטי
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google Adsense [Bot] ו־66 אורחים