חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מדפים צפים

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

מדפים צפים

הודעהעל ידי Itzik33 » 04 מאי 2021, 08:08

שלום לכולם

אני בונה מדפים צפים לסלון, המדף יבנה מלוח סנדוויץ בירצ' 16 מ"מ במעין תיבה מלבנית ארוכה פתוחה בצד הקיר ואשר תושחל לקונסטרוקציה צמודה לקיר שתורכב מעץ אורן . בשלב הזה אין ביכותי להעלות תמונה, אעשה זאת מאוחר יותר.
מידות המדף הן אורך 130 ס"מ, רוחב 35 ס"מ, ועובי 7.2 ס"מ (נגזר מעובי קורת האורן 50X50 מוקצע שזה כ- 40 מ"מ בפועל + 32 מ"מ שזה עובי שתי הפלטות בירץ' TOP & BOTTOM).
התכנון הוא שהפלטות הארוכות (חלק עליון ותחתון) יונחו על הפאות הצרות בצדדים כך שהקנטים של הפאות הארוכות יהיה גלויות בצדדים.
האם לדעתכם ומנסיונכם הדבקה של פלטה עליונה ותחתונה לפאה הצדדית ללא חיזוק מכני של ברגים או מסמרים יחזיק את המשקל העצמי של הפלטה התחתונה והאם קיימת סכנת היפרדות/התרוממות של הפלטות לאורך זמן (שינויים בטמפ', התיישנות וכו') בקצוות או בנקודות חיבור שונות ?

תודה
Itzik33
סופר משתמש

Re: מדפים צפים

הודעהעל ידי טוני » 04 מאי 2021, 10:51

אני הייתי מכניס בין שתי הפלטות עוד 2 יחידות של פלטה בגודל 4 ס"מ על 35 ס"מ (עובי 16 מ"מ) כדי לחלק את העומס.
זה לא הרבה משקל וזה מחזק טוב את הפלטה התחתונה.
טוני
סופר משתמש

הודעהעל ידי woodsmash » 04 מאי 2021, 12:16

חיבור של שתי קורות בתשעים מעלות אחת לשניה נקרא Butt Joint והוא מאוד חלש כשדבק הוא הדבר היחיד שמחזיק אותם. תנסה למצוא פתרון שיכלול משהו מעבר לזה אחרת יש סיכוי לא מבוטל לכשל.
https://www.youtube.com/watch?v=B1A3aiEHIzk
זה סירטון עם מלא אופציות, אולי זה יתן לך רעיון.
יש המון פתרונות שונים כמו ברגים שקועים, ודיבלים מעץ, ועוד ועוד...
woodsmash
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Itzik33 » 04 מאי 2021, 13:18

ההצעה של טוני ראויה ואני אוסיף עוד שתי פלטות פנימיות למנוע בטן בפלטה התחתונה.
לגבי החיבור BUTT JOINT, מובן שזה לא צורת החיבור החזקה שקיימת אבל למעט כוח גרביטציה על הפלטה התחתונה אין שום כוח שמופעל על החיבורים. מה שאותי מדאיג זה התרוממות והיפרדות בחיבורים כתוצאה מהתיישנות הדבק ותנועת העץ כאשר אין משהו מכני שמחזק, אני אשקול לשים דיבלים מעץ

עוד תגובות יתקבלו בברכה

תודה
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי Itzik33 » 04 מאי 2021, 19:31

מצרף תמונות
קבצים מצורפים
Shelf.PNG
Shelf 1.PNG
Itzik33
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 05 מאי 2021, 08:56

מתוך סקרנות, האם הרצון לקנטים גלויים הוא עיצובי?
אם לא, למה לא ללכת על חיבורי 45 מעלות, ואז לא רואים שום קנט גלוי של הלביד?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Itzik33 » 06 מאי 2021, 05:38

שאלה מצוינת, התכנון הראשוני ב- SKETCHUP אכן היה עם זוויות 45, מאד רציתי ליצור פינה חדה ונקייה. עשיתי כמה ניסיונות על שאריות אבל לא הצלחתי לעשות חיתוך נקי של 45,
פשוט אין לי את המיומנות הנדרשת ולכן ויתרתי.
טעות שלא נלקחה בחשבון הייתה גודל הפלטה, כאשר קניתי את הבירץ' ביקשתי שיחתכו את הפלטה לשני חלקים (לא שווים, הגדול יותר היה אורך 1.4 על 1.2 ), גיליתי שללא עזרה של יד נוספת (הבן עזר)
לא ניתן לחתוך את הפלטה בצורה ישרה, זאת פלטה כבדה מאד וגולשת מחוץ לגבולות השולחן כך שאפילו לחתוך ישר היה אתגר לא פשוט וגם כך הייתה סטייה מסוימת בחיתוך.
בקיצור, אני מקווה שבפרויקטים הבאים אגיע גם ליכולות של חיתוך 45 נקי.

בגדול המדפים כבר מוכנים רק שנתקעתי בלי כליבות מספיק ארוכות על מנת להדביק את החזית.
הזמנתי מאמזון וכעת אצטרך להתאזר בסבלנות.

השלב הבא זה צביעה וגם כאן אצטרך את עזרת הפורום. אני רוצה לצבוע את הפלטה כך שיובלט המרקם של העץ אבל בגון בהיר מאד (המדפים יורכבו על קיר שנצבע באפור כהה). ראיתי סרטונים שמשתמשים בצבע שנקרא GEL STAINER, מורחים בנדיבות ואז מנגבים. מה המקביל שניתן למצוא אצלנו ?
Itzik33
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־69 אורחים