חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

לביד זול

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

לביד זול

הודעהעל ידי טוני » 01 מאי 2021, 13:31

אחרי SHOPPING קניתי את הסנדביץ הזול ביותר.
אני מצרף צילום של החתך.
בפעם הבאה אחפש את היקר ביותר.
קבצים מצורפים
לביד איכותי.jpg
טוני
סופר משתמש

Re: לביד זול

הודעהעל ידי rondadon » 01 מאי 2021, 20:36

מזכיר לי מאד את הפלטות הראשונות שקניתי בלי לדעת שיש הבדל בכלל בין סוגי לבידים שונים.

אין לי מושג מה הסוג, אבל הספק קורא לו סנדוויץ' ארגזים

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 01 מאי 2021, 21:03

טוני כתב:אחרי SHOPPING קניתי את הסנדביץ הזול ביותר.
אני מצרף צילום של החתך.

אסביר בקצרה על סוגי לבידים.
מה שאתה מראה בתמונה הוא לביד שמכונה טווין או קומבי ועשוי מסוגי עצים שונים.
הוא אכן הזול מבין סוגי הלבידים. החתך בעל המראה העלוב הוא תוצאה של רדיפה אחרי הוזלת עלויות יצור.
לבידים מיוצרים משכבות של עץ (נקראים קילוף) בעוביים שונים בתלות ביעוד שימושם (לא בארץ, עוד לא הגענו לשם). עובי ומספר השכבות וכמובן סוג העץ מגדיר את השימוש בלביד.
בזמנים שהקפידו על איכות כולל בשני מפעלי יצור הלבידים בארץ, את גליונות הקילוף חותכים למידות אורך או רוחב בהתאם לנדרש, מיישרים את השפות ותופרים לגליונות מעט גדולים יותר מ-122X244 ס"מ.
כיום, כדי להוזיל עלויות יצור, מחפפים, כלומר לא תופרים אלא מניחים ידנית את חלקי הגליונות, ליתר ביטחון בחפיפה ומדי פעם עם רווח קטן. זה מה שרואים בתמונה שלך ולצערי זה קיים גם במה שמוגדר היום כלביד האיכותי, אוקומה או אדום (גוון האוקומה הוא אדמדם). כל סוגי הלוחות למעט MDF מצופים בפורניר אוקומה או גבון (אותה משפחה).
שיטת היצור הירודה הזאת היא גורם משמעותי בתופעה של עיוותים בלוחות לביד שבעבר זה לא היה קיים.

נ.ב. החלטתך לרכוש את הלביד היקר ביותר אינה נכונה ואינה הגיונית כיוון שזה לא מבטיח איכות ובטח שלא את יעוד השימוש. כדי להכיר סוגי לבידים צריך להסתובב במחסני חומרי גלם ולתחקר את נותני השרות במקום.
אין כל דמיון בין סוגי לבידים שרואים בתמונות באינטרנט לבין לבידים קיימים במחסני עצים.
יבואנים שונים מצמידים תגיות לטובין שלהם שאין להם כל משמעות. למשל, חברת "אברבוך" מיבאת לבידי אוקומה ממותגים כ-סופר אוקומה. אישית, אני מוצא טעם לפגם בהגדרה הזאת. יש להם גם מוצר מכונה "אוקומה".
התנסיתי בשניהם בהפרש מחיר זעום של שקלים בודדים, תאמינו או לא, לא מצאתי שום הבדל, לא בהרכב השכבות, לא במראה ולא במישקל. גם את זה לא אהבתי.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי hank » 02 מאי 2021, 23:51

טוני כתב:אחרי SHOPPING קניתי את הסנדביץ הזול ביותר.
אני מצרף צילום של החתך.

על זה אפשר להגיד - אין לי מספיק כסף לקנות בזול.
בנוסף למה שכתב אלכס, יש סוג לביד שאכן יותר יקר אבל יותר טוב, וזה לביד לבנה או בירץ'. הוא בנוי בשכבות דקות יותר מלבידים אחרים, כך שבלביד 12מ"מ יהיו יותר שכבות מאשר בלביד אוקמה, ואין רווחים בפנים. זה מוסיף לחוזק וליציבות. אינני יודע אם כל השכבות הן מעץ לבנה (אלכס - יש לך תשובה?) אבל השכבות החיצוניות כן. יש רמות איכות - הכי גבוהה בלי תיקונים בשכבות החיצוניות, הכי נמוכה עם תיקונים בשני הצדדים.
hank
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 03 מאי 2021, 08:24

השאלה שאותי מעניינת בעיקר, זה באיזה מצבים נעדיף בירץ' ובאיזה נסתפק באוקומה?
המחיר במחסן שבו אני קונה, 180 לאוקומה 17, לעומת 290 לבירץ' 18 (לא זוכר באיזה רמת איכות, אבל לפי המחיר נשמע לי הגיוני שלפחות צד אחד נקי). המחירים נכונים ללפני כשנה, יתכן ועלו מאז, וזה הבדל דיי משמעותי במחיר.

עד היום קניתי רק אוקומה (אחרי הפיאסקו של הסנדוויץ' ארגזים בהתחלה, שעכשיו אני יודע שנקרא קומבי, תודה אלכס).

באיזה מצב, יש הצדקה אמיתית להעדיף ולשלם יותר על בירץ'?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 03 מאי 2021, 14:56

ל - hank:

כל השכבות של לביד ליבנה מאותו עץ, אפשר להרגיש את זה לפי מישקל הלוח ומראה השכבות.
לביד ליבנה יותר טוב? יותר טוב ממה? לאיזו מטרה?
פגמים ותיקונים בציפוי החיצוני של לביד ליבנה אינם מצביעים על איכות ירודה.
כאשר רוצים ליצור לוח בסיגנון VARIO אך עם MDF בשני הצדדים, משתמשים בלביד ליבנה מסוג ב'-ב' (בשפת המחסנים והנגרים).
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 04 מאי 2021, 15:13

ענף הבניין משתמש הרבה בלביד בשם טגו.
זה לביד במידות של 2.44X0.62.
לביד זה מצופה בחומר חלק שאינו מסוג התגמירים שאנו רואים ביום יום.
אורך חיי לביד כזה בענף הבניין הוא קצר ביותר, מכל מני סיבות שאינן מתחום העניין הרגיל.
למה הזכרתי את הסוג הזה ?
פעם ביצעתי חיתוך לפלטה טגו חדשה, מהניילונים, ובין השכבות התחבאה לה שיכבה
שאינה עץ, חומר שדומה לטיט או בטון, מאז לא אחת ביקרה אותי שיכבה כזו, בעת שביצעתי
חיתוכים לפלטות כאלו.
סתם, לידיעה.
Israelgrn4
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־67 אורחים