חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שידת צד (שהיא בעצם מעמד למדפסת...)

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: שידת צד (שהיא בעצם מעמד למדפסת...)

הודעהעל ידי rondadon » 21 נובמבר 2020, 10:16

תודה רבה לכולם

אדי, לא הקצעתי לבד. שקניתי את העצים, הוספתי תשלום על הקצעה, הוא שאל אותי אם להקציע את כולם לאותו עובי ורוחב, ולאחר התייעצות איתו, בחרתי באותו עובי, אבל מבחינת רוחב, שיקציע רק פאה אחת, ואת השנייה אחתוך כפי שארצה במסור שולחן, כדי לנצל מקסימום מהקורות, שלא היו ברוחב אחיד.

למה לא אורן? אין סיבה מיוחדת, בעיקר כשי להמנע מהעיניים של האורן והרצון להתנסות בעצים אחרים.

עמית,
לגבי ה''סדנה'', מדובר על מחסן קטנטן, 1.9*1.8 לערך מידות מקיר לקיר. אני עובד בפנים, אם מתאפשר, אם לא, עובד בחוץ (תלוי בפרויקט ובשלב בפרויקט). המסור שולחן על עגלה עם גלגלים, אז אם צריך אני מגלגל אותו החוצה לחיתוכים גדולים.

בנושא המסור עצמו, הוא מדויק ככל שמשתמשים בו מדוייק :) הגובל שנע על המסילות, יציב מאד ושומר על מקביליות ללהב. את הזווית של הלהב לשולחן אני בודק עם זוויתן הנדסי קטן, כדי לוודא 90 מעלות מדויק, לא מסתמך על השנתות שכתובות על המסור עצמו, זה היה קריטי לי בעיקר לצורך פריסת הלוחות, במיוחד האלון למשטח העליון שהיה צריך גם לעבור הדבקה לפלטת לאמי קטנה.

ישראל,
אכן, זוכר את דיוני הפוקט כן או לא. בגדול, חשבתי להתשמש בדיבלים, אבל הג'יג שקניתי בזמנו מאמזון היה אינצ'י, והמקדח מ''מ, אז או שיש חופש או שהוא לא נכנס בכלל. אני מתכנן להזמין ג'יג מ''מ לדיבלים כדי להתנסות גם איתם.

הג'יג זז חלק לגמרי אחרי מריחת נר שעווה על המוביל למסילה ובתחתית הג'יג (קראתי את הטיפ הזה פה בעבר, לא זוכר מי כתב).

אגב, מסכים לגבי העובי, בדיעבד, גם לדעתי קורות 4*4 ו 2*2 היו עדיפות מבחינת מראה. זה היה פרויקט בעיקר להתנסות בעצים חדשים, בהוספת מגירות ויצירת פלטת לאמי, ותכלס יהיה בעליית גג כשידה למדפסת, אז לא נורא מבחינתי הקצת ''מגושמות'' של הפרופורציות.
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 21 נובמבר 2020, 15:50

ישראל, אף אחד (לפחות בדיון שאני זוכר) לא טען שחיבורי קרג הם פסולי חיתון, ולא ראויים לשימוש בשום מצב. השאלה היתה האם בארץ נגריות לא משתמשות בהם באופן נרחב בבנית ארונות כי הם מיושנים ושמרנים, או כי סוג החיבור הזה הוא לא סוג החיבור האופטימלי לשימוש הזה, בתחשיב שכולל גם זמן ועלות.
כזכור, שאלתי חבר שעובד בתחום בארה"ב כמה נפוץ השימוש ב"ברגי כיס" אצל נגרים שם, והוא טען שגם שם השימוש בהם די נדיר.
בשורה התחתונה - בהחלט יש בהם שימוש, אבל זה רחוק מלהיות פתרון פלא, שמתאים באופן אופטימלי לכל מצב וחיבור.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Ronst » 23 נובמבר 2020, 08:12

עבודה יפה מאוד.
איך מוצמדת הפלטה העליונה? מקווה שהשארת לה אפשרות לתנועה.
סמל אישי של המשתמש
Ronst
סופר משתמש

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 23 נובמבר 2020, 16:50

שלום avian
אני מאד מקווה כי ברור לך שאין לי כל עניין לדחוף שיטה כזו או אחרת .
וכן לא באתי לריב או לפגוע באף אחד, ואם זו הרגשתך הרי אני מתנצל.
כל אחד ינהג כפי הבנתו והציוד הנמצא ברשותו.
בעבודה הנוכחית מאד אהבתי את הג'יג לחיתוך, וסביר להניח שאפילו אנסה לייצר אחד כזה.
כי זו כל המשמעות של הפורום הזה, סחר מכר של רעיונות טובים ובחינם. טוב לך, קח.
אני חוזר ומזכיר.
מה שכן אהבתי בעבודות שהוצגו כאן בפורום, שיש עוד אנשים המשתמשים בשיטה זו. זה הכל.
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 23 נובמבר 2020, 17:17

ישראל, לא נעלבתי והכל טוב.
מהניסוח של ההודעה המקורית שלך הבנתי, כנראה בטעות, שאתה חוזר לדיון ההוא עם אמירה לא מדויקת - ורציתי להעמיד דברים על דיוקם. לאור ההודעה הנוכחית, נראה לי שאין לנו מחלוקת.
הג'יג לחיתוכים האלכסוניים מצא חן גם בעיני, ויש סיכוי שאבנה גרסה שלו (למסור table top, אפילו לא שולחני...)
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי PKME » 27 נובמבר 2020, 00:15

Eliyahoo כתב:סחתיין על העבודה רון, נראה פגז.

איציק, אם אני מזהה נכון, אלו מסילות צד סטנדרטיות שניתן לרכוש בנגריות או חנויות מוצרי פרזול. אני משתמש בהן כל פעם שאני רוצה משהו קצת יותר רציני מהמסילות הלבנות הפשוטות שעולות 12 שקל.
אלו מסילות מצויינות שגם מאפשרות פתיחה מלאה וגם מסוגלות לשאת משקל גדול.

שאלה על המסילות - כל מסילות הצד שראיתי היו מאוד עבות (לא עומק אל תוך הצד של המגירה אלא ה"גובה" של המסילה כאשר היא מחוברת) בדיוק בגלל עניין נשיאת המשקל. אך בתיקון מסילות של מגירות ישנות באחת השידות כאן מצאתי שהמסילות הן בסה"כ 15 מ"מ ולא מצאתי כאלה חדשות למכירה (הישנות התעקמו).

מישהו נתקל במסילות צרות יותר? לא ראיתי שום דבר מתחת ל 45 מ"מ.
PKME

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 27 נובמבר 2020, 12:29

לא מזמן קניתי בחנות צלח באור יהודה מסילות כאלו אבל צרות.
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי arikbar » 29 נובמבר 2020, 12:37

אם בא לך לתקן את המגרות אתה יכול לפרק את הפירזול והחזית ולהעביר צד אחד של המגרה במסור כשגובה הלהב הוא קצת יותר מגובה חיבור המסילה ורוחב כאמור 2.5 סמ פחות ממידת הפנים של הארונית.
זה לעצלנים ולמצב שלו בא לך לבנות מחדש
סמל אישי של המשתמש
arikbar
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 29 נובמבר 2020, 18:04

אחד מיתרונות העבודה מהבית בתקופה הזו, אפשר להתגנב לסדנה באמצע היום לדברים מהירים :)

אז הקשבתי ל arikbar, והרצתי את הצד על המסור (אחרי שהשקעתי את המסמרים עם מברג ופטיש עוד 2 מ''מ פנימה), הורדתי בערך שכבה אחת מהלביד, ועכשיו זה יותר טוב, לא חלק לגמרי (אבל בדקתי וגם המסילה לבד לא חלקה לגמרי), אבל משמעותית טוב יותר.

תודה רבה על העצה!
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Pini Gold » 29 נובמבר 2020, 20:05

arikbar כתב:אם בא לך לתקן את המגרות אתה יכול לפרק את הפירזול והחזית ולהעביר צד אחד של המגרה במסור כשגובה הלהב הוא קצת יותר מגובה חיבור המסילה ורוחב כאמור 2.5 סמ פחות ממידת הפנים של הארונית.
זה לעצלנים ולמצב שלו בא לך לבנות מחדש

אריק, רעיון שימושי מצויין. מסילות אלה אינן סלחניות לסטייה אפילו קלה ממידות המרווחים בין הדפנות.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הקודםהבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־62 אורחים