חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

פרוייקט קטן - מפסלת צרה

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

פרוייקט קטן - מפסלת צרה

הודעהעל ידי Se7eN » 18 ספטמבר 2020, 19:00

אחד הכלים הבודדים שהיו חסרים לי בעבודה - מפסלת צרה מאוד, 3-4 מ"מ רוחב לפינויים וניקיון חריצים. החלטתי להכין בעצמי - ידית משארית עץ לא מזוהה אבל מדהימה שהגיעה אלי מחבר, והמתכת מסוג HSS שהוזמנה בפרופיל מתאים מאיביי. השחזה לפרופיל הרצוי ביחד חופשית על מלטשת סרט שולחנית, ואז הכנסה לידית. בידית ראשית נקדח הפתח, לאחר מכן היא נחרטה, הולבשה טבעת נחושת משארית צינור מזגן - וזהו!
בתמונות לפני פיניש, מסוג שמן דני. וסלחו לי בבקשה על הצילום, לא הצד החזק שלי
חג שמח ושנה טובה ומלאת עשייה לכולם!
קבצים מצורפים
chisel1.jpg
chisel2.jpg
Se7eN
מנהל פורום

Re: פרוייקט קטן - מפסלת צרה

הודעהעל ידי itzikdiy » 18 ספטמבר 2020, 22:37

עבודה יפה! נראה מעולה.

באת לי בזמן. האמת לא חשבתי להעלות פוסט אבל זו הזדמנות לשאול.
אין לי כלים ידניים לנגרות כרגע. היום הלכתי לחנות חומרי בניין להשלים חוסרים לכל מיני עבודות בית לפני הסגר, ועל הדרך חשבתי לקנות מסור ידני לעץ ומפסלת.
מסור לא מצאתי שם וגם לא הייתי בטוח איזה סוג כדאי לקנות... אבל ראיתי מספר מפסלות במידות שונות ולא ידעתי מה לקנות בתור התחלה. אני לא מתכנן עבודות נגרות שכולן ידניות אבל כן רוצה שתהיה לי האפשרות לשלב מידי פעם ושזה ייתן לי פתרונות לעבודות מסויימות .
בסוף לקחתי את המפסלת הכי צרה שהייתה, ברוחב 10 מ"מ כי חשבתי שעדיף צרה שתשמש ליותר דברים בתור התחלה ובהמשך ארחיב את המלאי.
האם זו בחירה נכונה? הופתעתי מאוד מהמחיר, 50 ש"ח... אז הבנתי שלהחזיק מספר כאלה זה עסק יקר... או שסתם שחטו אותי או שזו ממש איכותית?

כנראה צריך לבדוק באמזון. :)

תמונה

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
רעיונות עשה זאת בעצמך ונגרות - XDIY with Itzik
ערוץ יוטיוב - https://www.youtube.com/c/itzikdiy
בלוג - https://www.itzikdiy.com
סמל אישי של המשתמש
itzikdiy
מנהל פורום

הודעהעל ידי rondadon » 19 ספטמבר 2020, 11:10

פרויקט מעניין בהחלט!

איך הברזל מחובר לעץ? בורג שמוסתר מתחת לפליז?

איציק - ניסיתי מס' מפלסות זולות יחסית (סטים של 4-5 במחירים של עשרות שקלים לסט בארץ). חסרות תועלת, אולי יהיו שמישות עם הרבה עבודת השחזה.
סט מפלסות שקניתי לפני הקורונה מאמזון, מסדרת amazon basic לעומת זאת, סבירות (מינוס), היה אפשר להשתמש איתן בעץ רך כמו אורן, אבל גם פה - מהר מאד איבדו את החדות. שניסיתי למשל לפסל איתן בסנדוויץ' אוקומה פינוי בשביל להכניס אום, כבר היה הרבה יותר קשה, ולא יצא חתך נקי, כנראה כי לא חד מספיק.

מהקצת מחקר שעשיתי בנושא, אכן עסק יקר להחזיק מפלסות איכותיות, וגם אותן, צריך להשחיז כמובן כל כמה זמן וזו תורה בפני עצמה. מכיוון שאיני מתעסק יותר מידי עם כלים ידניים, ויתרתי כרגע, אבל כמעט בטוח שארכוש אחת-שניים איכותיות בעתיד, בעיקר בשביל לנקות חיתוכים של המסור שולחן למחברים כמו half lap, דאדו ודומיהם.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי itzikdiy » 19 ספטמבר 2020, 11:19

תודה! פעם גם חשבתי להזמין של אמזון בייסיק ואחרי מה שאתה מספר, אוותר.
אתמול הסתכלתי על סט של 4 מהסוג שקניתי, כולל שמן ואבן להשחזה, 6, 12, 18, 25 מ"מ, יוצא כולל הכל 175 שח...
לא יודע אם הם סוג טוב אבל זה בטוח יותר משתלם ממה שקניתי אחת בודד וקטנה ... מקסימום אחזיר.
אם מישהו מכיר את הסוג והן איכותיות זה יעזור לי..
תודה.
תמונה

סמל אישי של המשתמש
itzikdiy
מנהל פורום

הודעהעל ידי הנגר הערום » 19 ספטמבר 2020, 14:41

rondadon כתב:

בעיקר בשביל לנקות חיתוכים של המסור שולחן למחברים כמו half lap, דאדו ודומיהם.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

שלום,

למטרה שאתה מציין יותר נכון ויותר יעודי השימוש ב-Router plane.
אותה פעולת "ניקוי" באמצעות מפסלת יכולה לפגום באיכות פני השטח של ה-Half lap joint.
סמל אישי של המשתמש
הנגר הערום
סופר משתמש

הודעהעל ידי הנגר הערום » 19 ספטמבר 2020, 14:54

itzikdiy כתב:תודה! פעם גם חשבתי להזמין של אמזון בייסיק ואחרי מה שאתה מספר, אוותר.
אתמול הסתכלתי על סט של 4 מהסוג שקניתי, כולל שמן ואבן להשחזה, 6, 12, 18, 25 מ"מ, יוצא כולל הכל 175 שח...
לא יודע אם הם סוג טוב אבל זה בטוח יותר משתלם ממה שקניתי אחת בודד וקטנה ... מקסימום אחזיר.
אם מישהו מכיר את הסוג והן איכותיות זה יעזור לי..
תודה.
תמונה

שלום,

לא ממליץ על המוצר שבשאלתך מן הסיבות הפשוטות ביותר: רשום שזו מתכת טובה שהיא הגדרה בלתי קבילה בתחום זה, בדיוק כמו להגדיר "זה אוטו טוב".

הנה מוצר דומה, אמנם יותר יקר אך בעל נתונים טכניים מצויינים: פלדת כרום-וונדיום (להבי מכונות הקצעה עשוים מן החומר הזה) מחוספ לחוזק של 60Rc, ידית עץ עם חיזוק טבעתי בפדחת.
רשום גם שהם מושחזים מוכנים לשימוש דבר לא ממש מקובל. בכל אופן, מפסלת חדשה רצוי להכין לשימוש, יישור הסוליה (בדומה למקצוע יד) והשחזה.
אני מעדיף להשחיז עם אבני מים, יותר ידידותי למשתמש.

https://www.amazon.co.uk/EZARC-6pc-Wood ... SJBQBEQA7Q
סמל אישי של המשתמש
הנגר הערום
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 19 ספטמבר 2020, 18:54

תודה על הפרגון.

רון - הלהב פשוט מוכנס בלחץ, לתוך חור שמתאים אליו. אם אראה בהמשך שזה מייצר אתגר, אוציא אותו ואדביק חזרה עם איפוקסי.

איציק לשאלתך: מפסלות הן אכן עניין קצת מורכב. בגדול בחנויות חומרי בניין תמצא בעיקר ציוד שמתאים לשיפוצניקים ואנשים שמשתמשים במפסלות שלא עבור עבודה מדויקת - מפינוי קורות בפרגולה ועד חיתוך ברזל (ראיתי במו עיני). לכן המפסלות שהם ימכרו יהיו עמידות יחסית, במיוחד מבחינת הידית, והלהב יהיה חזק ע"מ לאפשר עבודה בעומסים צידיים וכו', אבל לא מפלדה טובה, כזו שניתן להשחיז לרמת חדות גבוהה. אגב גם בחול המצב די דומה, ולכן צריך לחפש מוצרים כאלו בחנויות מתמחות. בארץ אני מכיר את צלח באור יהודה, וכמובן חנויות הכלים הידניים האינטרנטיות, טול עדן, תירוש, דאבטולס כו'.

ספציפית המפסלות שאתה מצאת נחשבות באיכות סבירה, מיצרן מוכר (מארפלס-->אירווין-->סטנלי). בגדול כלל אצבע הוא שמפסלות לעבודת נגרות מסורתית יגיעו עם ידיות עץ - כמובן שזו לא ערובה אוטומטית לאיכות, אבל ההיפך בד"כ כן. המחיר גם סביר למשהו שהמוכר בחנות יגדיר כאיכותי, בכל מקרה מפסלות ממותגות, גם בחול, מתקרבות יותר ל-100 ש"ח ומעלה ליחידה בקנייה של בודד, ו-50 ש"ח למפסלת בסט נחשב מחיר טוב. לדוגמה סט ידוע שנותן יחס עלות/תועלת טוב של סטנלי, עולה כ-80 דולר עבור 4 מפסלות.

בכל מקרה, גם מפסלת יקרה וגם זולה צריך להשחיז, כך שאם אין כלים וידע להשחזה, לא משנה מה יהיה מחיר הקנייה, המפסלת תהפוך למברג בשלב כלשהו. ההבדל בין כלים זולים ליקרים יגיע בשני פרמטרים:
1. מידת המוכנות "מהקופסה" - לטעמי עניין זניח כאמור
2. היכולת של הפלדה להשיג חדות - לא כל פלדה מסוגלת להגיע לרף הנדרש - וחשוב יותר, היכולת שלה לשמור עלהחדות הזו בעבודה למשך זמן סביר.
כמובן שיש עוד הבדלים של הנדסת אנוש וכו', אבל מפסלת זה לא משהו שמסובך לחקות ולכן הפערים לא יהיו משמעותיים. כפועל יוצא של שני הדברים האלו, גם רוב המפסלות הזולות שפגשתי יצליחו לתת תפוקה סבירה לפחות, בהשחזה נכונה.

ולסיום, סרטון השוואתי על איכות מפסלות, יש כמובן עוד רבים בנושא:
https://www.youtube.com/watch?v=QoeyWO5jKW8
(אני הבעלים המאושר של הסט של אלדי אגב, בין היתר...)

אני יכול לחפור על הנושא הזה עוד, אם יש שאלות ספציפיות. מי שרוצה גם מוזמן לדבר איתי ולקפוץ (כשיתאפשר...) להדגמות.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי itzikdiy » 19 ספטמבר 2020, 20:15

תודה על הפירוט Seven!

סמל אישי של המשתמש
itzikdiy
מנהל פורום

הודעהעל ידי Edi » 19 ספטמבר 2020, 20:38

מעניין,תודה
מיכאל מה הדרישות מעץ ליצור mallet עבור מפסלות
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי zDanielz » 19 ספטמבר 2020, 21:18

נראה מצויין! אשמח לדעת כמה עלתה לך הפלדה ואם היא הגיעה מחוסמת?

איציק, אני יכול להמליץ בחום על הסטנלי סוויטסהארטס שהן במחיר סביר (80 דולר ל4 יח׳).
וכמו שסבן אמר השחזה זה חלק בלתי נפרד, אפשר גם להשקיע במוביל טוב וזה חוסך את כל הידע הנדרש
zDanielz
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־76 אורחים