חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מחפש המלצה לכלי הבא שלי :)

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: מחפש המלצה לכלי הבא שלי :)

הודעהעל ידי avian » 21 ספטמבר 2020, 18:25

יש לי מקצוע כזה, של דקו. עלה סביב מאה חמישים ש"ח, אם אני זוכר נכון, שזה סכום שאני מוכן להמר בו על מוצר שאני לא בטוח כמה אשתמש בו, אם בכלל.
הנסיון שלי איתו הוא שנדרש לימוד לפני שאפשר להפיק ממנו תוצאות סבירות, כך ששווה לשמור הרבה שאריות לאימון (או להתאמן על עץ משטחים או משהו דומה). בפעמים הראשונות חפרתי איתו חורים וחריצים במשטח שרציתי להקציע - מזל שלכל מדף יש צד שלא רואים :lol:
עם הזמן למדתי להשתמש בו, והיום אני מצליח להפיק ממנו תוצאות סבירות שחוסכות לי זמן ומאמץ עם המלטשת כשאני מטפל בעץ לא מוקצע (למשל ממשטחים), ולאחרונה מצאתי אותו שימושי מאוד בהתאמת התריסים לבית העץ החדש שבניתי לילדים - מאוד נוח לגלח מ"מ או שניים מהאורך של משטח עץ עם הכלי הזה (אבל יש סיכוי טוב לקריעה של קצות הסיבים. אז לא ממליץ בעבודה שבה רוצים להקפיד על איכות הגימור).
בקיצור - כלי שאפשר בהחלט להסתדר בלעדיו, אלא אם אתה עובד הרבה עם עץ לא מוקצע. לחובב ממוצע מלטשת תהיה הרבה יותר שימושית ללא שום ספק. בכל מקרה, מקצוע יד חשמלי כזה לא נותן תוצאות ברמה של מקצוע עליון-תחתון. אולי עם מפעיל ממש מנוסה אפשר להתקרב - אבל אני רחוק מלהתאים לתיאור.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 21 ספטמבר 2020, 18:35

הנגר הערום כתב:שלום,

אני חושב שהפגנת הזילזול כלפי הצעה של מנהל פורום ( moshik ) היא בוטה ולא ענינית בטח שמצד "מחנכי הדור".
אני רק אומר...ימים נוראים אנו עוברים...

אף פעם לא הייתי חזק מדי בלהתייחס לדובר במקום לדברים. גם אם פול סלרס (או כל גורו מוכתר אחר בתחום) היה נותן את העצה הזו, הייתי שואל אותו אם הוא רציני.
אני חושב שהעצה הזו לוקה הן בשיקולי המקום - זה ממש לא כלי שמתאים למי שעובד במרפסת קטנה בבניין מגורים - הן בשיקולי השימושיות - הערך המוסף של כלי כזה לחובב מתחיל ביחס לכלים כמו מסור עגול או מלטשת הוא קטן - והן בשיקולי מחיר - לקפוץ מעלויות של ג'יגסו ומברגה לעלות של מקצוע עליון-תחתון זו קפיצה לא ריאלית.
עכשיו, אם יש לך משהו להגיד לגופו של עניין, ולא לגופו של דובר - אשמח לשמוע.
אבל אם אתה רק מחפש להתנצח עם כל מי שלדעתך, בשלב זה או אחר, לא נתן לך את הכבוד הראוי למעמדך כחבר של קבע בנגריה של טבע - אז חסוך ממני.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 21 ספטמבר 2020, 18:42

avian כתב:יש לי מקצוע כזה, של דקו. עלה סביב מאה חמישים ש"ח, אם אני זוכר נכון, שזה סכום שאני מוכן להמר בו על מוצר שאני לא בטוח כמה אשתמש בו, אם בכלל.
הנסיון שלי איתו הוא שנדרש לימוד לפני שאפשר להפיק ממנו תוצאות סבירות, כך ששווה לשמור הרבה שאריות לאימון (או להתאמן על עץ משטחים או משהו דומה). בפעמים הראשונות חפרתי איתו חורים וחריצים במשטח שרציתי להקציע - מזל שלכל מדף יש צד שלא רואים :lol:
עם הזמן למדתי להשתמש בו, והיום אני מצליח להפיק ממנו תוצאות סבירות שחוסכות לי זמן ומאמץ עם המלטשת כשאני מטפל בעץ לא מוקצע (למשל ממשטחים), ולאחרונה מצאתי אותו שימושי מאוד בהתאמת התריסים לבית העץ החדש שבניתי לילדים - מאוד נוח לגלח מ"מ או שניים מהאורך של משטח עץ עם הכלי הזה (אבל יש סיכוי טוב לקריעה של קצות הסיבים. אז לא ממליץ בעבודה שבה רוצים להקפיד על איכות הגימור).
בקיצור - כלי שאפשר בהחלט להסתדר בלעדיו, אלא אם אתה עובד הרבה עם עץ לא מוקצע. לחובב ממוצע מלטשת תהיה הרבה יותר שימושית ללא שום ספק. בכל מקרה, מקצוע יד חשמלי כזה לא נותן תוצאות ברמה של מקצוע עליון-תחתון. אולי עם מפעיל ממש מנוסה אפשר להתקרב - אבל אני רחוק מלהתאים לתיאור.

יש אשפי עץ שמקציעים למשעי משטחים עם מקצוע ידני שאינו מגיע עם חיבור לחשמל, מקצוע ידני חשמלי הוא בדיוק כזה רק ממוכן.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי הנגר הערום » 21 ספטמבר 2020, 18:48

avian כתב:
הנגר הערום כתב:שלום,

אני חושב שהפגנת הזילזול כלפי הצעה של מנהל פורום ( moshik ) היא בוטה ולא ענינית בטח שמצד "מחנכי הדור".
אני רק אומר...ימים נוראים אנו עוברים...

אף פעם לא הייתי חזק מדי בלהתייחס לדובר במקום לדברים. גם אם פול סלרס (או כל גורו מוכתר אחר בתחום) היה נותן את העצה הזו, הייתי שואל אותו אם הוא רציני.
אני חושב שהעצה הזו לוקה הן בשיקולי המקום - זה ממש לא כלי שמתאים למי שעובד במרפסת קטנה בבניין מגורים - הן בשיקולי השימושיות - הערך המוסף של כלי כזה לחובב מתחיל ביחס לכלים כמו מסור עגול או מלטשת הוא קטן - והן בשיקולי מחיר - לקפוץ מעלויות של ג'יגסו ומברגה לעלות של מקצוע עליון-תחתון זו קפיצה לא ריאלית.
עכשיו, אם יש לך משהו להגיד לגופו של עניין, ולא לגופו של דובר - אשמח לשמוע.
אבל אם אתה רק מחפש להתנצח עם כל מי שלדעתך, בשלב זה או אחר, לא נתן לך את הכבוד הראוי למעמדך כחבר של קבע בנגריה של טבע - אז חסוך ממני.

שלום,

חוסך!
סמל אישי של המשתמש
הנגר הערום
סופר משתמש

הודעהעל ידי e-r-a-n » 21 ספטמבר 2020, 19:41

אני עם מסור עגול והפנטזיה שלי כרגע שאני ממש קרוב למימוש שלה זה דווקא מסור שולחן. ולפניה רוטר (שכבר קניתי)
לא חשבתי אפילו בכיוון של מקצוע, הרי אפשר לקנות עצים שעברו הקצעה, אבל.. כן, כנראה היא לא תמיד טובה.
בכל מקרה זו תהיה מחוסר הבנה, לא של זלזול....
אפשר להקציע עם ביט הקצעה וסבלנות, אם צריך. כך שמעתי. לא מניסיון. לכן גם שאלתי על מקצוע חשמלי. אני לא מבין כלום.. :)
e-r-a-n
סופר משתמש

הודעהעל ידי קספר » 22 ספטמבר 2020, 09:27

אז אחרי שהיה פה דיון מעניין (סחטיין לי שפתחתי את האשכול :) ) אני חוזר רגע לבסיס -
האם עם מסור עגול אפשר להתחיל לחתוך מהאמצע? או שחייבים תמיד להתחיל בצד (לדוג' למקרים בהם אני רוצה לחתוך ריבוע בתוך פלטה)
שאלה שניה- רוטר- גם כן משהו שאני מפנטז עליו לסוג הדברים שאני בונה- ניסתי לחפש ביוטיוב סרטונים איך בדיוק עובדים עם זה ולא מצאתי. אשמח לקישור למשהו בסגנון (וכמובן לסרטונים דומים למסור)
קספר

הודעהעל ידי Edi » 22 ספטמבר 2020, 09:47

מסור עגול הינו כלי מסוכן מאוד, כמה שימושי ככה מסוכן, ניתן לבצע איתו חיתוכים שונים ומגוונים, כולל חיתוך באמצע הלוח, חשוב להתחיל מהבסיס להכיר את הכלי הספציפי שלך ורק אחרי התנסות משמעותית לנסות שימושים פחות טריוויאליים.
לא מצאת סרטונים ביוטיוב על שימוש ברוטר? חפש router woodworking, תמצא למכביר, נסה להתמקד בtrimmer שהוא כלי יותר ורסטילי ונוח ובד״כ מספיק למתחיל.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 22 ספטמבר 2020, 10:08

e-r-a-n כתב:אני עם מסור עגול והפנטזיה שלי כרגע שאני ממש קרוב למימוש שלה זה דווקא מסור שולחן. ולפניה רוטר (שכבר קניתי)
לא חשבתי אפילו בכיוון של מקצוע, הרי אפשר לקנות עצים שעברו הקצעה, אבל.. כן, כנראה היא לא תמיד טובה.
בכל מקרה זו תהיה מחוסר הבנה, לא של זלזול....
אפשר להקציע עם ביט הקצעה וסבלנות, אם צריך. כך שמעתי. לא מניסיון. לכן גם שאלתי על מקצוע חשמלי. אני לא מבין כלום.. :)

במגבלות גודל הלהב, ניתן להקציע עצים גם עם מסור שולחן. עדין לא ניסיתי בעצמי (מתישהו אמצע זמן לכל הניסויים שאני רוצה לעשות...), לא יודע אם התוצאה קרובה לתוצאה של מקצוע, אבל אפשרי. חיפוש ביוטיוב אחר table saw planer jig ו table saw jointer jig יביא תוצאות רלוונטיות שמדגימות את הג׳יגים והשימושים שלהם.

https://www.youtube.com/watch?v=21u4bou930w

https://www.youtube.com/watch?v=OClAbVzTxT8

קספר כתב:אז אחרי שהיה פה דיון מעניין (סחטיין לי שפתחתי את האשכול :) ) אני חוזר רגע לבסיס -
האם עם מסור עגול אפשר להתחיל לחתוך מהאמצע? או שחייבים תמיד להתחיל בצד (לדוג' למקרים בהם אני רוצה לחתוך ריבוע בתוך פלטה)
שאלה שניה- רוטר- גם כן משהו שאני מפנטז עליו לסוג הדברים שאני בונה- ניסתי לחפש ביוטיוב סרטונים איך בדיוק עובדים עם זה ולא מצאתי. אשמח לקישור למשהו בסגנון (וכמובן לסרטונים דומים למסור)

לגבי רוטר, כמו שכתב אדי - יש ים תוכן ביוטיוב, ואני מצטרף להמלצה על טרימר, אני קניתי רוטר בתור התחלה, ומצטער על זה, הרבה יותר מסורבל לעבודה ידנית.

ומצטרף לאדי גם בנושא הבטיחות, תעיף מבט על circular saw safety ביוטיוב גם כן, עוד לפני שאתה רוכש אחד ומתנסה איתו. אני חוויתי kickback עם המסור העגול בגלל טעות של לא לתמוך את הקורה כמו שצריך ליד החיתוך - פחד אלוהים...
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי קספר » 22 ספטמבר 2020, 10:14

טעות של מתחילים - אכן כיוונתי לטרימר - חשבתי שזה נקרא רוטר משום מה.
קספר

הודעהעל ידי moshik » 25 ספטמבר 2020, 15:10

לא התכוונתי ליצור וויכוח שקצת גולש אבל לפעמים יש לזה ייתרון.
אני לא חושב שיש עבודת נגרות שעשיתי ב 25 שנה האחרונות שלא התחילה במקצוע
זה לא חייב להיות מקצוע גדול וכבד יש מכשירים יחסית קטנים שעושים עבודה טובה
מסור עגול יכול לתת פתרון לחיתוכי רוחב
לחיתוכי אורך לא הייתי ממליץ אלא אם משקיעים במסור ומוביל של חברה ידועה (משהו כמו 4000 ש"ח)
אפשר לחתוך לאורך עם גיגסו קרוב למידה ולהקציע למידה.
ההמלצה שלי נועדה לפתוח את המחסום הכי משמעותי לנגר כבר בשלב הזה.
אז נניח שהוא ירכוש מסור עגול ואח"כ אולי ראוטר כזה או אחר
ואולי ישתדרג למסור שולחן ואולי מסור סרט
עדיין מחסום ההקצעה יישאר
עדיף לפתור את המחסום הזה בתחילת הדרך.
עבודה עם עץ מוקצע בצורה טובה ישר ויציב מקטינה משמעותית את הסכנה לתאונה כל שהיא.
סמל אישי של המשתמש
moshik
מנהל פורום

הקודםהבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־74 אורחים