חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

חיבורים ללא דבק

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: חיבורים ללא דבק

הודעהעל ידי Edi » 19 ספטמבר 2020, 22:04

״ אני מתרשם שאתה שואב יותר הנאה מהתנצחיות עם חברים כאן מאשר לתרום מהידע שלך לפורום ולפתח אותו.״

התנהגות קלאסית של טרול, אם לא נתיחס הוא יעלם.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 20 ספטמבר 2020, 14:07

בצילום, דוגמה מתוך אתר אמריקאי לשימוש נבון ב-pocket hole: גם חזק מאוד, גם פשוט ומהיר מכל חיבור אחר, גם נסתר וגם יפה פי כמה מכל בורג או דיבל שתכניסו מן הדופן.
קבצים מצורפים
plywood_desk-5d.jpg
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 20 ספטמבר 2020, 14:57

נסתר - בהחלט.
יפה - יש מקום לקביעה. אם כי לא ברור כמה זה משנה בארונות מטבח, שבהם במילא גם בורג מהצד לא יראה בסוף ההרכבה (וזה נכון גם לגבי הנסתר).
פשוט ומהיר - לא ממש מבין איך קבעת את זה. מבחינתי הרבה יותר פשוט ומהיר להכניס בורג מהצד במקום לקדוח את הכיסים. יש לי גם תחושה שבורג שהוכנס מהצד, דרך הדופן אל הקושרת, יתן חוזק גבוה יותר - אבל זו תחושה בלבד, ואני בטוח שיש ברשת מי שבדקו, צילמו ופרסמו את ממצאיהם.
אם זה מעניין מספיק, אני מכיר אדם שעובד בתחום הארונות בארה"ב - מספק פלטות מוכנות לפי מידה ותכנון לנגרים, כך שהוא מספק להם מעין "ערכות איקאה" שדורשות רק הרכבה בדיוק לפי תכנון שהם שולחים לו. אני יכול לשאול אותו עד כמה נפוץ שם השימוש בפוקט-הולס בבניית ארונות, מטבח ובכלל. אם למישהו יש נתונים על זה - זה לו.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 20 ספטמבר 2020, 15:26

avian כתב: יש לי גם תחושה שבורג שהוכנס מהצד, דרך הדופן אל הקושרת, יתן חוזק גבוה יותר - אבל זו תחושה בלבד, ואני בטוח שיש ברשת מי שבדקו, צילמו ופרסמו את ממצאיהם.

תחושות חשובות - אבל העובדות, יותר. הברגה לאורך הסיבים דרך ה-end-grain , בוודאי בעץ רך, חלשה יותר מהברגה לדופן העץ, שם הבורג מפריד את הסיבים לרוחב בכוח ולא הולך לאורכם. pocket hole עושה בדיוק את זה ומכוון להגיע, ובאלכסון, עד למקום האופטימלי בעובי העץ.
כצפוי, דורות של חרשי עץ כבר נתנו דעתם על השאלה, וראה למשל כאן:
https://woodworking.stackexchange.com/q ... awal-force
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 20 ספטמבר 2020, 15:55

האם אני צודק שאתה מניח שימוש בברגים באורך זהה בשני המקרים?
אבל בעוד בפוקט-הולס אורך הבורג האפקטיבי - זה שמתברג לתוך העץ - מוגבל לקצת פחות מעובי הפלטה (משמע ברב הארונות כס"מ וחצי ריאלי), הרי שבהברגת בורג מהצד אין את המגבלה הזו, ולפחות ברמת העיקרון אתה יכול להבריג בורג בכל אורך שתרצה, עד רוחב הארון עצמו. אבל גם אם נישאר בתחום הסביר, הרי שאין בעיה להשתמש בבורג באורך ארבעה ס"מ, מה שמשאיר בערך 2.5 ס"מ שמתברג לתוך הקצה של הפלטה הניצבת. ההבדל באורכים מקזז את ההבדל בעוצמת האחיזה, ועוד נשאר קצת עודף...
כמובן שבשני המקרים אנחנו מניחים ביצוע נכון, אחרת הדיון חסר משמעות.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 20 ספטמבר 2020, 17:07

התשובה של החבר מארה"ב - משתמשים בזה, בישומים ספציפיים כשזה נדרש בגלל העיצוב, אבל זה די נדיר. הסיבה העיקרית היא האיטיות - חיבור כזה דורש הרבה יותר זמן מחיבור רגיל עם מסמרים/סיכות/ברגים מהצד.
לטענתו, זה נפוץ יותר אצל חובבים ובוני רהיטים מיוחדים, בעוד שבתחום העסקי (בוני ארונות שמתפרנסים מהתחום) זה כמעט לא קיים. איך הוא סיכם את זה? "תסתכל על חברת הרהיטים הכי גדולה בעולם, איקאה - הם לא משתמשים בזה בכלל".
מקווה שזה תורם משהו לדיון על כמה השימוש בחיבור הזה נפוץ, ומה הסיבה לכך.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 20 ספטמבר 2020, 17:11

avian כתב:איך הוא סיכם את זה? "תסתכל על חברת הרהיטים הכי גדולה בעולם, איקאה - הם לא משתמשים בזה בכלל".

שמחתי לשמוע את ההסבר שלו, אבל לטעמי המשפט הזה לא רלוונטי בכלל... ברהיטי איקאה גם אין ברגים עוברים, אין סיכות וכמעט אף פעם אין דיקטים. הרהיטים שלהם מתוכננים לחיסכון מקסימלי בעלויות, נוחות הובלה והרכבה ע"י מי שאינם בעלי מקצוע ובעלי ציוד כלשהו. זה לא המצב אצל נגרים, וגם לא אצל חובבי הנגרות כמו חברי הפורום.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי Edi » 20 ספטמבר 2020, 17:23

יש לי כמעט את כל הג’יגים של קרג ואני משתמש בהם לא מעט, לא כי אני חושב שזה החיבור האולטימטיבי או המהיר ביותר אלא משום שזה סוג חיבור שבד״כ מסתדר עם הציפיות שלי ונוח לי לשימוש.
לכל שיטת חיבור יש את היתרונות והחסרונות שלה, לכן רצוי לדעת להשתמש במגוון שיטות
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 20 ספטמבר 2020, 19:01

Se7eN כתב:
avian כתב:איך הוא סיכם את זה? "תסתכל על חברת הרהיטים הכי גדולה בעולם, איקאה - הם לא משתמשים בזה בכלל".

שמחתי לשמוע את ההסבר שלו, אבל לטעמי המשפט הזה לא רלוונטי בכלל... ברהיטי איקאה גם אין ברגים עוברים, אין סיכות וכמעט אף פעם אין דיקטים. הרהיטים שלהם מתוכננים לחיסכון מקסימלי בעלויות, נוחות הובלה והרכבה ע"י מי שאינם בעלי מקצוע ובעלי ציוד כלשהו. זה לא המצב אצל נגרים, וגם לא אצל חובבי הנגרות כמו חברי הפורום.

דווקא יצא לי להרכיב יותר מרהיט איקאה אחד עם ברגים עוברים. שולחן וכסא לילדים. מיטת ילדים, ארון נעליים, שידת מדפים ובטח היו עוד כמה.
להזכירך, הדיון התחיל מארונות. הבחור מייצר ביום יותר ארונות (את החלקים להם, בכל אופן) ממה שרובנו נבנה כל החיים. לכן יש לו פרספקטיבה די טובה על מה מקובל בתעשיה (להבדיל מנגרים חובבים, אמני עץ וכדומה).
לא אומר שאין לחיבור הזה יתרונות, וגם הוא התייחס ליתרונות שיש לו במקרים מסוימים מבחינת העיצוב, אבל יש לו גם חסרונות, שמהמידע שבידיו הופך את החיבור הזה לפחות מקובל אצל מי שמהירות הבניה היא אלמנט מכריע (כי בעבודה זמן הוא כסף - בניגוד לתחביב שבו זמן הוא כיף).
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 20 ספטמבר 2020, 20:43

רחוק שנות אור מיצור המוני של ''קופסאות'', אבל לקרג יש את השולחן היעודי לקידוח של החורים האלה, שאיתו זה יותר מהיר בהרבה מקידוח ידני של חור מוביל (יש הרבה ערוצים ביוטיוב שמשתמשים בו). בהתחשב בזה שלאחר מכן, לא צריך חור מוביל בלוח השני, אז כל שנשאר זה להצמיד ולהבריג, לא מוצא שזה יותר איטי במקרה הזה.

שמדובר על יצור המוני, או אפילו פשוט עסק שצריך לסיים פרויקט כמה שיותר מהר בשביל הלמשיך לפרויקט הבא, אין ספק שסיכות מהירות בהרבה, ונכנס גם נושא העלות - סיכות זולות משמעותית גם מהברגים היעודיים לפוקט-הול.

לתחביב, אישית בגלל שיש רק את הג'יג הרגיל הידני שצריך ''לקלוב'' (בספק אם זו מילה...), אין לי את הסבלנות להשתמש בו אם זה לא נדרש, אז רוב מה שבניתי עד היום, כולל ''קופסאות'', היה עם ברגים מהצד.
המקרים הבודדים שהשתמשתי בקרג, היו שלא היתה גישה מהצדדים.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הקודםהבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־57 אורחים