חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מתלבט כמה זוויות לשים למדף כבד ?

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: מתלבט כמה זוויות לשים למדף כבד ?

הודעהעל ידי הנגר הערום » 12 אוגוסט 2020, 15:14

שלום,
לפני הכל כנס לאתר הישראלי mytad (דיבל בגרמנית ומיתד בעברית), תמצא שם פירוט מלא לכל סוגי המיתדים לכל סוגי הקירות.
יש דיבל אדום שנקרא "רוזט" (כנראה האדום שיש לך זה לא זה), הוא מתאים לעומסים גבוהים לתלית מסכי טלוויזיה גם על קיר בטון וגם בלוקים.
שתי תמיכות תספקנה. מקם אותן באופן סימטרי כלפי המרכז כך שהמרחק ביניהם יהיה כ-80 ס"מ.
יש גם זויות תליה גרמניות ללא תמיכה אלכסונית, עדויות פח בחתך שמעניק להן כושר נשיאה של עשרות קילוגרמים.
להזכירכם, מהסתובבות בנגריות לומדים הרבה, גם על נושא ההתקנות, גם תאוריה וגם מעשי.
סמל אישי של המשתמש
הנגר הערום
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 13 אוגוסט 2020, 08:49

בניגוד לדעת רעי המכובדים, מנסיוני האתגר המשמעותי יותר הוא שליפה ולא גזירה - ראיתי בימי חלדי כמה מקרים של מדפים שנפלו, ותמיד הבעיה היתה שהברגים נשלפו מהקיר (עם הדיבלים, כמובן) ולא שהם נשברו. אלו גם תמיד הברגים העליונים במתלה, בגלל המומנט שמפעיל המדף על המתלה.
מסיבה זו, חשוב מאוד להקפיד על קידוח בקוטר שמתאים לדיבל. אם זה דיבל בקוטר 7 מ"מ - יש לקדוח עם מקדח 7, לא 7.5 ולא 8. הכלל הוא שאם הדיבל נכנס בקלות - הוא גם יצא בקלות. הוא צריך להכנס בהפעלת לחץ פיזי לא לגמרי מתון, ולפעמים בעזרה קלה של פטיש.
אני חושב שדיבל ג'מבו הוא אוברקיל היסטרי למשימה (וממה שאני זוכר, גם מתאים יותר לקירות בלוקים, לא בטון). דיבל 7 אמור להספיק, ואם רוצים ללכת על בטוח - קבל את ההמלצה שנתנו פה לדיבלים שמתאימים לתלית טלוויזיה. אם זה מחזיק טלוויזיה על מתקן עם זרוע (המרחק מהקיר מגדיל פי כמה את המומנט על המתלה), אז זה יספיק גם למדפים שלך. רק וודא שראש הבורג לא גדול מדי למתלה שלך (לא פוגע בראש הבורג השני, או בשדרה שיש לפעמים במרכז המתלה למטרות חיזוק).
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי lyuv » 13 אוגוסט 2020, 09:20

עוד נקודה חשובה מאוד, שקצת ניזנחה בדיון - כמה ברגים (ודיבלים) יש בכל זוית?
דיבל בגודל X עשוי להיות "חלש" כשהוא יחיד. אבל מה שחשוב הוא החוזק המיצרפי.

וסתם רעיון - אם זה מדף לספרים, וחשוב להמנע מזויות נראות לעין - אולי להשתמש בזויות תליה? ככה אפשר יהיה לשים יותר זויות (ודיבלים), והן יהיו מוסתרות בין ומאחורי הספרים. בתור בונוס, הן יכולות לשמש כחוצץ המונע נפילת ספרים (הצידה), כשמוציאים חלק מהם.
lyuv
סופר משתמש

הודעהעל ידי ofir1977 » 13 אוגוסט 2020, 09:41

מעבר למה שנרשם מעליי, גם מבחינה הנדסית זוית למעלה עדיף כי המומנט שנוצר דוחף את המדף לכיוון הקיר.
כאשר זויות התמיכה מתחת למדף המומנט בכיוון של שליפת המדף החוצה מהקיר. תמונה

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
ofir1977
סופר משתמש

הודעהעל ידי robad » 13 אוגוסט 2020, 09:54

טוב, אז קודם כל תודה לכולם על העצות המחכימות. לא משנה מה אעשה בסוף, למדתי מהדיון הזה המון.

בסופו של דבר קניתי דיבלים ג'מבו, כי יש ילדים קטנים בבית שמסתובבים ליד המדפים הללו, ואני ממש ממש מפחד.... אולי עם הזמן ועם נסיון אבין שזה באמת "אובר-קיל".
לגבי זויות למעלה אני מסכים שזה באמת יותר אסתטי גם, וגם לא מפריע לספרים [כי יהיו 3 מדפים אחד מתחת לשני] , אבל כמובן שלא תמיד הגבר בבית הוא המחליט על העיצוב :) . מצאתי זוויות יפות מאד מלמטה.
לכל זווית יש 3 חורים למדף ו3 חורים לקיר.

הזוויות בצבע שחור, והג'מבו כסוף, כך שאני חושב לרסס את ראש הג'מבו ואת העיגול בספריי שחור.

שוב מודה לכולם על כל העצות שבאמת עוזרות להבין. עצות מקצועיות ממש.
אם למישהו יש עוד משהו להוסיף כמובן שאשמח לשמוע.
כל טיפ עוזר לאחד מתחיל כמוני.

אולי משהו לגבי הצד בזוויות שיתחבר למדף עצמו. יש משהו ספציפי להקפיד עליו ? [אשתמש בברגים באורך 2.0]. עדיף לתת קידוח מקדים ממש קטן לפני כן ?
robad

הודעהעל ידי ofir1977 » 13 אוגוסט 2020, 10:14

כדאי לקדוח בשני שלבים.
לעשות קידוח ראשוני עם מקדח בקוטר יותר קטן קצת.
לדוגמא אם הג'מבו בקוטר 5/16 שזה מקביל לשמונה ממילימטר אז לקדוח עם מקדח 6 ואחר כך להרחיב את החור בעדינות וללא רטט עם מקדח 8.

ofir1977
סופר משתמש

הודעהעל ידי הנגר הערום » 13 אוגוסט 2020, 10:45

ofir1977 כתב:כדאי לקדוח בשני שלבים.
לעשות קידוח ראשוני עם מקדח בקוטר יותר קטן קצת.
לדוגמא אם הג'מבו בקוטר 5/16 שזה מקביל לשמונה ממילימטר אז לקדוח עם מקדח 6 ואחר כך להרחיב את החור בעדינות וללא רטט עם מקדח 8.

שלום,

כאשר מגדירים ג'מבו 5/16 מתכוונים לקוטר/מידת הבורג ויש לקדוח עבורו 11 מ"מ ולא כפי שהמלצת!

חשוב שתתקן לך עוד דבר חשוב: קודם כל לא סימנת את כל הברגים באופן זהה לגבי כיוון התומך.
בהנחה שיש שני ברגים בלבד לצורך החיבור, אחד שהוא קרוב יותר לפינת הזוית ואחד רחוק יותר, באופן מעשי, מומנט לשליפת המיתדים יפעל על שנתי נקודות החיבור כאשר הזויות פונות כלפי מעלה סביב פינת הזוית, דבר די רע. בנוסף לסוד הזויות כפי שתוארו יהיה צורך לחבר את המדפים מלמטה עם ברגים יחסית קצרים שזה אומר שחוזק חיבור הזויות אל הקיר הופך להיות בעל חשיבות מישנית.
לעומת זאת, התקנת הזויות כלפי מטה תסבול מהפעלת מומנט על המיתד הקרוב לפינת הזוית בלבד כשציר הסיבוב הוא הבורג שקרוב לקצה רגל הזוית.
סמל אישי של המשתמש
הנגר הערום
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 13 אוגוסט 2020, 10:54

ofir1977 כתב:מעבר למה שנרשם מעליי, גם מבחינה הנדסית זוית למעלה עדיף כי המומנט שנוצר דוחף את המדף לכיוון הקיר.
כאשר זויות התמיכה מתחת למדף המומנט בכיוון של שליפת המדף החוצה מהקיר.

שלום אופיר,
אני לא בטוח שאני מסכים עם הטענה שלך - מהניסיון האישי שלי אבל גם מצד התאוריה.
ראשית כל, ונראה לי שעל זה יסכימו כולם, הכח הבסיסי הוא כלפי מטה, ונובע ממשקל המדף וכח הכבידה (ימח שם ניוטון!). הכח הקווי הופך למומנט סיבובי בגלל העובדה שיש מרחק אופקי בין מרכז הכובד של המדף (לשם הנוחות, נניח שזה באמצע המדף, בערך 12 ס"מ מהקיר במקרה הזה) לבין נקודת העיגון לקיר (בשאיפה במרחק 0 ס"מ מהקיר). כך נוצר מומנט סיבוב שנקודת הציר שלו היא בקו אחד עם הקיר. כך שבכל מקרה המומנט הזה לא לוחץ את המדף אל הקיר, כמו שטענת.
האמת שאם זה היה נשאר ברמת התאוריה, עם נקודת ציר צמודה לקיר, כנראה שמתלה תחתון היה דווקא עדיף, כי המומנט היה לוחץ את המתלה אל תוך הקיר, בעוד שבמתלה עליון הוא היה מנסה להרחיק אותו מהקיר (שולף את הברגים מהקיר). אבל במציאות המדף נשלף רק אחרי שנוצר כח אופקי החוצה מהקיר, וזה קורה בדרך כלל רק אחרי שהמדף כבר מתחיל לנטות למטה כי המתלה התעקם.
אגב, לא במקרה רב המדפים בעולם נתמכים מלמטה - הסיבה היא כמובן שאז אתה לא תלוי בכח השליפה של הברגים שמחזיקים את המדף למתלה, כמו במתלה עליון. כך שלתליין החששן דווקא מתלה מלמעלה הוא המפחיד יותר.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי הנגר הערום » 13 אוגוסט 2020, 11:14

robad כתב:טוב, אז קודם כל תודה לכולם על העצות המחכימות. לא משנה מה אעשה בסוף, למדתי מהדיון הזה המון.

בסופו של דבר קניתי דיבלים ג'מבו, כי יש ילדים קטנים בבית שמסתובבים ליד המדפים הללו, ואני ממש ממש מפחד.... אולי עם הזמן ועם נסיון אבין שזה באמת "אובר-קיל".
לגבי זויות למעלה אני מסכים שזה באמת יותר אסתטי גם, וגם לא מפריע לספרים [כי יהיו 3 מדפים אחד מתחת לשני] , אבל כמובן שלא תמיד הגבר בבית הוא המחליט על העיצוב :) . מצאתי זוויות יפות מאד מלמטה.
לכל זווית יש 3 חורים למדף ו3 חורים לקיר.

הזוויות בצבע שחור, והג'מבו כסוף, כך שאני חושב לרסס את ראש הג'מבו ואת העיגול בספריי שחור.

שוב מודה לכולם על כל העצות שבאמת עוזרות להבין. עצות מקצועיות ממש.
אם למישהו יש עוד משהו להוסיף כמובן שאשמח לשמוע.
כל טיפ עוזר לאחד מתחיל כמוני.

אולי משהו לגבי הצד בזוויות שיתחבר למדף עצמו. יש משהו ספציפי להקפיד עליו ? [אשתמש בברגים באורך 2.0]. עדיף לתת קידוח מקדים ממש קטן לפני כן ?

שלום,

1. ממליץ שתקרא את תגובתי ל-ofir1977.
2. ממליץ שתקדיש זמן לעיין כאן: https://www.mytad.co.il/productscatlog/ ... 29--1.html
3. המלצתי לך על דיבל "רוזט", הרגיל לא דגם "לייט", טכנאים של חברות טלוויזיה משתמשים בהם לתלית מסכי טלוויזיה על קירות בטון ובלוקים.
4. מנסיוני האישי אני יכול להעיד כי יצא לי להתקין גופים מאד כבדים עם מיתד מסוג "פרופיל", ראה תמונה מצורפת. המיתד הכחול מיועד לקידוח 8 מ"מ, הנסיון מלמד לקדוח 7 מ"מ בלבד ולתקין עם בורג סיבית 4.5 מ"מ כאורך בתוספת 5-10 מ"מ. אורך מיתד מומלץ למיקרה שלך הוא 70 מ"מ, כתבת שיש ילדים בבית אחרת הייתי אומר 50 מ"מ.

בהצלחה!
קבצים מצורפים
IS141_BGXXA.jpg
נערך לאחרונה על ידי הנגר הערום בתאריך 13 אוגוסט 2020, 16:36, נערך פעם אחת בסך הכל.
סמל אישי של המשתמש
הנגר הערום
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 13 אוגוסט 2020, 11:30

דיבל רוזט למיטב ידיעתי מיועד לקירות גבס, אולי יתאים גם לבלוק בגלל הדמיון מבחינת הצורת אחיזה שתיווצר בקצה אם אכן נכנסים לתוך ה''חלל'' של הבלוק.
לדעתי פחות מתאים לבטון בגלל האופן שבו הוא אמור ''להתפס'' מאחורי החור, ולא באמצעות יצירת לחץ ונפח בתוך החור עצמו.

rondadon
סופר משתמש

הקודםהבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־66 אורחים