חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

גדר גינה - מגוון אפשרויות

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

גדר גינה - מגוון אפשרויות

הודעהעל ידי rondadon » 22 יולי 2020, 23:07

אז הגדר הקיימת כבר דיי הרוסה, אומנם בנויה מקורות איפאה שעדין במצב מעולה, אבל הקורות אורן המקשרות שמחזיקות את כל המבנה כבר הרוסות לחלוטין.

החלטנו לנצל את ההזדמנות ולבנות גדר חדשה שתהיה גבוהה יותר (הגדר הנוכחית היתה כשקנינו את הבית, ולא היה לנו את הזמן / הכסף להחליף).
אז אחרי השוק הראשוני מהמחירים שקיבלנו על גדר אלומינום מטרלידור ודומיהם, עשיתי חישוב מהיר ויוצא שאם אני מכין לבד מעץ אני חותך את העלות ב-75% בערך, זה היה מאד קל לשכנע ככה את הגברת שאני צריך לנסר דברים...

המטרה היא להגיע לגדר שדומה במראה שלה לגדרות אלומינום הסטנדרטים (עמודים 9*9, קורות 15*2 + 10*2 אופקיים), צביעה אטומה.
התחלתי לחקור קצת בחיפוש פה וגם ברשת, והלכתי לאיבוד.

ראיתי עמודי גדר "קוקו" (או U, תלוי בחנות שמוכרת). על פניו פתרון יעיל, פשוט משחילים את הקורות האופקיות עם ספייסרים וזהו. החיסרון - לא אהבתי את המראה שלהם, אז חשבתי על רעיון של "לחפות" אותם מהצדדים עם קורות 10*3.5.

חשבתי על קורות 95*95 ולחבר עם פירזול פרגולות (בסיס 95*95 מוברג לחומה). העניין שבשביל להשיג את המראה האופקי ככה, אני צריך לחרוץ (צד אחד או 2) בקורות. לא אמור להיות סיפור מבחינה טכנית (כמה מעברים עם המסור שולחן לכל חריץ), השאלה האם עמודים כאלה יהיו מספיק יציבים לגובה שאני צריך (1.3 מטר)?

אופציה נוספת שחשבתי, שחוסכת את החירוץ, זה לבנות עמוד כזה "לבד" ע"י הדבקה של 3 קורות (3.5*10 + 2*5 + 3.5*10), יחסוך את החירוץ וגם יספק חריץ עם "אפס" משחק, שבתקווה ישמור על הקורות האופקיות ישרות (או שאולי דווקא עדיף לא אפס, כדי לאפשר תזוזה של העץ?).

האם יש העדפה לסוג מסויים מבחינת חוזק? "אורך חיים"? שמירה על הקורות האופקיות ישרות?
למיטב הבנתי אין צורך באורן מחוטא, כיוון שאין שום מגע עם אדמה והעץ יהיה צבוע לחלוטין (צבע FLOOD אטום), האם אני צודק?

מצרף שירטוט של החומה וסקיצה לגדר (החלקים הגבוהים של הגדר יהיו בגובה 1.3, החלקים הנמוכים 0.5, מרווח בין עמוד לעמוד כ-1.2 מטר)
וגם סקיצה של הרעיונות שעלו לי לגבי העמודים ואיך שאני רוצה לשים את הקורות האופקיות.

אשמח לכל תובנה, הערה והמלצה.
קבצים מצורפים
wall.png
מבנה חומה
wall_size.png
מידות חומה
kuku-explode.png
קוקו מפורק
kuku.png
קוקו מחובר
fullbeam.png
קורה 95*95 חירוץ
glued.png
קורה בנויה מהדבקה
full example.png
דוגמה למקטע גדר
rondadon
סופר משתמש

Re: גדר גינה - מגוון אפשרויות

הודעהעל ידי lyuv » 23 יולי 2020, 11:35

אני לא יודע מהם "גדרות אלומניום סטנדרטיות", ולא הבנתי מה בדיוק תכננת. אבל קבל עוד רעיון, של גדר פשוטה מאוד לביצוע, שבניתי פעם (התמונה לא שלי).

עמודי ברזל, עם פלטה מרותכת כבסיס. בפלטה 4 חורים להצמדה לקיר עם דיבלים. אפשר לקנות עמודים כאלה מוכנים, מגלוונים וצבועים. את הראש אפשר לסגור עם פקק פלסטיק סטנדרטי.
קורות עץ צרות (כמובן שאפשר בכל רוחב, אבל לטעמי צרות יפות יותר). צבועות בשכבה נדיבה של לכה/צבע מגן לתנאי חוץ (ורנית וכד'). מחזיק יפה מאוד הרבה שנים, בלי צורך בחידוש. מחברים אותן לעמודים עם ברגים קודחים - מהיר וקל. ולמרות שזה "פוצע" את הברזל והעץ, בפועל ראיתי שאחרי 10 שנים, לא רואים ריקבון.
קבצים מצורפים
גדר.jpg
(8.7 KiB) הורד 59 פעמים
lyuv
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 23 יולי 2020, 13:31

דוגמה לגדר אלומיניום טיפוסית

תמונה

אם הבנתי נכון, הכוונה שלך היא לעמודי ברזל סטנדרטים (פשוט פרופיל 40*40 מחובר לבסיס), ואז ההברגה של הקורות היא ישירות לעמוד. כמו בתמונה הבאה:

תמונה

זה הפתרון הפשוט ביותר, אבל החסרון לטעמי הוא שבצד אחד של הגדר רואים את העמודים עצמם, ואני מנסה להגיע למראה זהה מ-2 הצדדים של הגדר.
דגומה לסוג העמוד שאני מנסה להגיע אליו הוא זה:

תמונה
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי e-r-a-n » 23 יולי 2020, 15:58

שאלה כללית - לא עדיף קרשים לגובה מבחינת תחזוקה? מים לא יעמדו על הקרשים בחורף בין הגשמים ככה
e-r-a-n
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 23 יולי 2020, 16:17

רגע, שאלה אחרת - מה אתה מתכוון לעשות עם כל קורות האיפאה, שאמרת שהן במצב מצוין?
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 23 יולי 2020, 16:41

הייתי חוזר לאלומיניום, חפש ספקים של פרופילים והרכב לבד, להתעסק עם אלומיניום קל כמו עם עץ והתחזוקה שונה לגמרי, אצלנו בשכונה כל גדרות העץ נראות זוועה אחרי זמן.
מסור גרונג רגיל, מברגה עם ברגים קודחים וזהו.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 23 יולי 2020, 20:51

ערב טוב
אולי צריך לחשוב מחוץ לקופסה.
מה דעתך ליצור קופסאות/ ארגזים במקום גדר, להושיב אותם על החומה,
ולהניח בתוכם בחלק העליון אדניות עם צמחיה והשקיה.
סתם, כך עולה בדמיוני.
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 24 יולי 2020, 10:33

e-r-a-n כתב:שאלה כללית - לא עדיף קרשים לגובה מבחינת תחזוקה? מים לא יעמדו על הקרשים בחורף בין הגשמים ככה

יכול להיות שזו סתם מחשבה שלי ואני טועה, אבל דווקא נראה לי שקורות אנכיות בגדר (בהנחה שאין משהו בחלק העליון ש״אוטם״), דווקא יהיו רגישות יותר, כי הקצה של הסיבים החשופים (end grain) יהיה למעלה והמים ישבו עליו, בעוד שבקורות אופקיות, גם אם ישבו מים הם ישבו לאורך הסיבים, וגם ככה מעל 2-3 שכבות של צבע חוץ אטום.

avian כתב:רגע, שאלה אחרת - מה אתה מתכוון לעשות עם כל קורות האיפאה, שאמרת שהן במצב מצוין?

עדין לא החלטתי. בגדול יש לי ערוגה לצד הבית, שהפכה פשוט לבית שימוש של כל החתולים והכלבים ברחוב, ואני מתכנן לכסות אותה. חשבתי על אבן משתלבת, אבל עכשיו אני משתעשע ברעיון של דק מהקורות איפאה (ערוגה של 5*1 מטר).

Edi כתב:הייתי חוזר לאלומיניום, חפש ספקים של פרופילים והרכב לבד, להתעסק עם אלומיניום קל כמו עם עץ והתחזוקה שונה לגמרי, אצלנו בשכונה כל גדרות העץ נראות זוועה אחרי זמן.
מסור גרונג רגיל, מברגה עם ברגים קודחים וזהו.

נשמע לי משימה גדולה עלי. בשביל להגיע לצורת גדר שאני רוצה, אני צריך פרופילים מיוחדים או לחלופין לרתך חלקים. בריתוך אני לא טוב, ואין לי מושג אפילו אם אפשר לרתך אלומיניום עם רתכת רגילה, ומבחינת עלות בדקתי אפשרויות של גדרות אלומיניום להרכבה עצמית, אבל גם אלו יוצאות יקרות משמעותית מעץ (סדרי הגודל היו כ-700-800 שקל למ״ר טרלידור ודומיהם, 500-550 שקל למ״ר הרכבה עצמית, 150 שקל למ״ר עץ ועבודה עצמית).

Israelgrn4 כתב:מה דעתך ליצור קופסאות/ ארגזים במקום גדר, להושיב אותם על החומה,
ולהניח בתוכם בחלק העליון אדניות עם צמחיה והשקיה.

המצב הנוכחי היום, הוא שיש גדר בגובה 90 ס״מ רק בחלקים הנמוכים של החומה (גובה החומה שם רק 60 ס״מ), וחלק מהרצון שלנו זה גם לפרטיות טובה יותר (זו גדר שפונה לרחוב), ולכן אנחנו רוצים גדר גבוהה יותר וגם להוסיף גדר על החלקים הגבוהים יותר של החומה. אכן מחשבה מקורית, אבל לצערי כנראה לא מעשית, גם מבחינת הנפח הסופי של כל האדניות וגם התחזוקה תהיה הרבה יותר גובהה מגדר עץ סטנדרטית, ולא בטוח שאשיג את הפרטיות שאני רוצה.
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי יאירכ » 24 יולי 2020, 12:26

פתרון אפשרי שראיתי היום ברחוב.
קצת בזבזני מבחינת חומרים, אבל יעיל מבחינת עבודה.
קורות 10 על 10 עומדות מחוברות לרצפה/גדר עם פרזול. ביניהן קורות 2 על 10 מאוזנות עם איזשהו ספייסר, ולכל קורה 10 על 10 יש ב4
צדדים קורות 5 על 5 שהמיקום שלהם יוצר את החריצים שדוברו פה קודם בקורות האנכיותתמונהתמונהתמונהתמונה

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
יאירכ
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 24 יולי 2020, 17:01

קניתי לפני כמה ח׳ סוכך בפרגולנד ראיתי אצלו פרופילי אלומיניום למגוון שימושים במחיר זול מאוד, נסה לברר.
תסתובב וחפש גדר עץ בת כמה ש׳ שנראית טוב, בשמש הישראלית כל עץ שנמצא במצב ורטיקלי ולא מטופל באופן שוטף נראה זוועה.
Edi
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־68 אורחים