חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שולחן נגרים - בניה עצמית

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שולחן נגרים - בניה עצמית

הודעהעל ידי חובב צפוני » 14 יולי 2020, 15:32

אני מתכנן לבנות שולחן נגרים לצרכי האישיים, אחרי הרבה זמן עם שולחנות מזדמנים ומטים ליפול.
ראיתי הרבה מאוד חומר ברשת ובפורום הזה על הבניה, האפשרויות, הסוגים השונים וכו'.
נראה לי שאני יודע מה אני רוצה לפי צרכי. יש לי כמה התלבטויות שאשמח לקבל פידבקים מאנשים שכבר עברו את הפרויקט הזה...
נושא 1:
חשבתי על אפשרות לבנות את הפלטה של השולחן מהדבקה של כמה עצים של 10X10 לכדי פלטה.
האם מישהו ניסה דברכזה?
האם דבק נגרים חזק ומסגרת רצינית תספיק? עוד חיזוקים אחרים?
איך מפלסים ומיישרים כזו פלטה? שיוף?
נושא 2:
אני רוצה שהשולחן יהיה נייד, משיקולי מקום ונוחות. מצד שני ברור לי שגלגלים לא תורמים ליציבות של שולחן כזה שהיא קריטית לעבודה.
האם מומלץ לחבר גלגלים מסיבים עם מעצור מובנה או גלגלים שמתרוממים לצד ובעצם "נעלמים" בזמן עבודה.(חושש שזה יהיה כבד מאוד להרים את השולחן כדי להוריד את הגלגלים)
נושא 3:
אני חושב לבנות את המחלציים המובנים בשולחן בעצמי.. האם זה יומרני מדי? האם מישהו ניסה לבנות כזה בעצמו?
ראיתי מנגנונים שעולים הרבה מאד כסף... (אני מבין גם למה, אבל זה מוריד לי את הכיף לקנות כזה מוכן..)

בנוסף אשמח לשמוע כל עצה מחכימה בנושא בניית השולחן מחברים אחרים...
תודה
חובב צפוני
סופר משתמש

Re: שולחן נגרים - בניה עצמית

הודעהעל ידי Se7eN » 14 יולי 2020, 15:47

קודם כל הרבה בהצלחה. השולחן הוא הכלי החשוב ביותר בסדנא לטעמי, ואני מאחל לך בנייה מהנה ומוצלחת.

משטח עליון מקורות 10*10 זו אחלה אופציה. חשוב להקפיד שהקורות ישרות כי בעובי כזה יהיה קשה מאוד להדביק אותן ישר אם הן לא. מציע גם לשקול split top.
אגב לא חייבים כ"כ עבה, גם 7 מספיק לגמרי.

הדבקה בלבד מספיקה לחלוטין, אם המשטחים ישרים ומתאימים היטב זה לזה וההדבקה נעשתה כמו שצריך.
בשביל לפלס בסוף נהוג להקציע עם מקצוע יד, אם תחפש סרטונים תראה הרבה דוגמאות איך עושים זאת.
לגבי גלגלים אז שתי אפשרויות - או כמו שהצעת גלגלים שניתן להרים ולהוריד, או פשוט לבנות עגלת עזר עם גלגלים שתכניס מתחת לשולחן ותרים בעזרתה. זה דורש טריק כמובן אבל אפשרי. מתיאס וונדל בנה משהו כזה.
לגבי מחלציים - היה פה שרשור בפורום לא מזמן, כדאי מאוד לקרוא, ורק אח"כ להחליט.

בנוסף מציע לך לצפות בסרטונים של פול סלרס על בניית שולחנות עבודה, יש לו כמה דגמים ואת כולם הוא בונה בתור חובב שאין לו שולחן ובכלל מקום סביר לעבוד.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי Israelgrn4 » 14 יולי 2020, 18:04

ערב טוב חובב צפוני.
לפני שאתה מחליט על סוג השולחן אתה צריך להבין 2 דברים.
1. האם אתה עובד יותר בכלים ידניים. ?
2. האם אתה עובד יותר בכלים מכניים/ חשמליים ?
לכל צורת עבודה יש צורך בשולחן מעט שונה.
3. האם אתה יודע מה גודל השולחן שנדרש ?
האם אתה יודע מה יהי משקל השולחן אם תבצע את משטח העבודה בפרופילי עץ 10/5 או 10/10.
באם תוכל לפרט מה אתה רוצה לעשות עם השולחן נוכל בקלות לייעץ לך,כי כל נגר חושב על העבודה
שהוא מבצע. לא על העבודה שאתה חושב לבצע.
אם תפרט נוכל לעזור בדיוק, לא ליד, לא אולי.
Israelgrn4
סופר משתמש

הודעהעל ידי wood_works » 14 יולי 2020, 19:09

את התרומה שלי לדיון אני אוסיף עם לינק ל-Pask Makes, בחור אוסטרלי חביב שבנה משהו דומה למה שאתה מכוון - https://www.youtube.com/watch?v=ybWrsqUA0HA
את שלי בניתי מעץ מלא שממש כפי שתארת - בנוי מהדבקה של הרבה מאוד חתיכות, לצערי אין לי תמונות שלו מאחר שהשארתי אותו בארץ, אבל כולו נבנה מעץ ממוחזר. החלק העליון הורכב מכמה עשרות יחידות בעובי של 2-1/2" עם loose tenon מסיבים (חצי אינטש בעובי), ע"מ לייצר משטח ישר ככל האפשר, חילקתי לכמה חלקים "קטנים", שיכולים להכנס ל-planer שלי, בערך 15", ואחכ שוב הדבקה עם loose tenons
הtop יצא ממש מוצלח ולמען האמת, הייתי מופתע כמה ישר ואחיד זה יצא, לא נדרשה הרבה עבודה עם ה-belt sander
בשלב מסויים שקלתי להוסיף גם ניידות, ואף קניתי casters מתאימים למשקל אבל בפועל זה לא היה מאוד מעשי כי השולחן היה ממש כבד
wood_works
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 14 יולי 2020, 21:41

שלום,
החברים כבר דיברו על רוב הנקודות החשובות ונתנו עצות טובות מאוד.

אני אישית קצת נזהר מהרעיון של לבנות את הפלטה העליונה מקורות 10X10, במיוחד אם מדובר בשולחן הראשון שאתה בונה.
כמו ש- Se7en ציין, ע"מ להדביק קורות 10X10 הן צריכות להיות ישרות לגמרי, כי זה קשה מאוד ליישר אותן בעזרת הקליבות בזמן ההדבקה. לעומת זאת, בקורות 5X10 יש יותר גמישות, כך שאפילו אם הן לא ישרות, עדיין אפשר להדק אותן עם מעט לחץ בעזרת הקליבות.
עוד סיבה שאני חושב עליה, ככל שהפלטה מורכבת מיותר חתיכות, כך היא יציבה וחזקה יותר. תחשוב אם קורה של 10X10 נסדקת או רוצה להתעוות פתאום, ההשפעה של זה על הפלטה כולה תהיה יותר גדולה מאשר סדק או התעוותות של קורה אחת של 5X10.
אני מאמין שיש סיבה משכנעת מדוע רוב האנשים בונים את הפלטה העליונה מקורות 5X10 ולא מקורות 10X10.

רציתי להעלות את הנקודה הנ"ל כחומר למחשבה\דיון.
בהצלחה רבה עם הפרוייקט הכי מרתק, כייפי ומלמד בדרכו של חובב הנגרות.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי חובב צפוני » 14 יולי 2020, 22:54

תודה על התגובות.
לגבי השאלות של Israelgrn4 אני אנסה לענות -
רוב העבודה שלי היום היא עם כלים מכניים / חשמליים, לא ידנית.
גודל השולחן הנדרש הוא 80 על 150 (ה150 גמיש לפי העצים שאבחר, אבל באזור הזה, ה80 הכרחי כדי שיכנס למחסן ויצא בקלות בדלת של 83)
למשקל עוד לא הגעתי כיוון שטרם החלטתי על המבנה הסופי ודרך יצור הפלטה. אני מניח שלכל משקל שאגיע (בהנחה שיהיה סביר) יימצא פתרון ניידות מתאים.

את פול סלרס אני מכיר וצפיתי בחלק מהסרטונים שלו - בהחלט עבודה מדהימה.
ומקצוע ידני אין לי, לא יודע אם זו ההזדמנות להתחיל...

ראיתי את הסרטון של האוסטרלי, הלוואי שהיה לי חצי מהסדנא שיש לו :).. נראה לי שללא כל הציוד הזה זה תהליך מאוד קשה..
אני מכוון למשהו הרבה יותר פשוט.

אמיר - לגבי הקורות 5X10 אתה מתכוון להדק אותן אחת לשניה בצד של ה10 או בצד של ה5?
חובב צפוני
סופר משתמש

הודעהעל ידי wood_works » 14 יולי 2020, 22:59

אגב, מצאתי תמונה של השולחן, אם תגדיל מעט, תוכל לראות את כמות החלקים שהשתתפו ביצירת ה- top
קבצים מצורפים
IMG-20190303-WA0005.jpg
wood_works
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 14 יולי 2020, 23:17

חובב צפוני כתב:אמיר - לגבי הקורות 5X10 אתה מתכוון להדק אותן אחת לשניה בצד של ה10 או בצד של ה5?
להצמיד אחת לשניה בצד של ה- 10, כך תשתמש ביותר קורות ושטח ההדבקה יהיה גדול יותר.
אמרת שעוד אין לך מקצוע ידני, קח בחשבון שלקורות יש פינות עגולות, כך שאחרי ההדבקה תתקבל פלטה עם חריצים, אז כדאי לחשוב איך להוריד את הפינות העגולות עוד לפני ההדבקה.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 14 יולי 2020, 23:22

לקורות לא מוקצעות אין פינות מעוגלות, ונראה לי שמכיוון שהמשטח במילא יעבור שפע שיופים וליטושים בדרך למוצר הסופי, חבל על ההשקעה בקורות מוקצעות. אבל ללא ספק תידרש ברירה קפדנית במחסן העצים כדי למצוא קורות ישרות...
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 15 יולי 2020, 00:23

הערה קטנה - לעניות דעתי רוחב 80 זה די מיותר, רוב השולחנות פחות מזה, לכוון ה-60.
השטח העודף נוח אם אתה עובד על הרכבה של דברים גדולים מאוד על השולחן, אבל זה לא הייעוד שלו. לעבודה שוטפת קשה לראות צורך בזה, ורוב הסיכויים ששאר השטח יתמלא בכלים ושאריות. אני בניתי 60 ס"מ ותאמין לי שגם בזה אני בקושי משתמש, מבחינתי היום (כמובן לצרכים שלי) 40 זה הרוחב השימושי.
יחסוך לך גם כסף, גם עבודה (במיוחד ביישור...) וגם משקל
Se7eN
מנהל פורום

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google Adsense [Bot] ו־39 אורחים