חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

איך אפשר לייצר פלטה גדולה (מבחר כלים דל)

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: איך אפשר לייצר פלטה גדולה (מבחר כלים דל)

הודעהעל ידי wood_works » 11 יולי 2020, 04:41

אני לא קונה עץ ממחסן עצים בד"כ מאחר שיש לי את כל הכלים ע"מ לייצר בעצמי (אני משתדל להמנע כמה שאפשר מרכישה של עצים אקזוטים, אבל לפעמים אני כן נאלץ לקנות פה ושם)
במקרה כזה, אני נותן לעץ "להתאקלם" לסדנא שלי, לפחות שבוע, כך שאוכל לבחון את הנטייה הטבעית של העץ, ואני ממליץ לך לעשות את אותו הדבר. אני לא ממש מתמצא במה מוכרים בארץ, אבל גם כאן (ארה"ב) S4S לא מבטיח עץ ישר, לפעמים הוא bowed, curved או שניהם לכן, כשאתה בוחר את העץ, תנסה לבחור את הישרים ביותר שאתה יכול
מכל מה שנאמר כאן עד כה אתה נחשף לקשת הכלים שנדרשת ע"מ להיות יותר פרודקטיבי, והמלצתי לך זה לא להתייאש, כולנו התחלנו היכן שהוא עם מעט כלים ושאיפה to tackle פרוייקטים גדולים ומורכבים, אבל לעיתים תדרש לcompremises פה ושם
wood_works
סופר משתמש

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 11 יולי 2020, 11:12

עוד תרומה קטנה לדיון - מדיון מצויין שהיה כאן לפני הרבה שנים (איזה יופי שהכל נשמר וניתן לחיפוש בקלות!)
viewtopic.php?f=1&t=355&hilit=%D7%92%D7%9C%D7%A8%D7%99%D7%94
אוסיף רק, כי סמוך לאותו זמן בניתי שולחן של 180X110 ס"מ, שעומד מחוץ לבית, אמנם במקום מוצל, באיזור השרון שהלחות בו רבה - ובכל השנים האלה לא היתה שום תזוזה של הלוחות. אורן, לוחות עץ גלריה מודבקים אחד לשני, בלי שום חיזוק רוחבי ביניהם פרט לדבק וכליבה בכליבות-צינור. הקפדה על היפוך כיוונים: לוח אחד עם טבעות-הצמיחה בקימור כלפי מעלה, והבא אחריו בקימור כלפי מטה. שיוף במלטשת סרט. צילום עדכני מצ"ב.
קבצים מצורפים
שולחן (1).jpg
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 11 יולי 2020, 12:43

eran. כתב:משתמע שלא ניתן לקנות עץ קשה ב-S4S, אלא רק אורן, נכון?
באופציה 2 התכוונת לברגים שנכנסים מהצד, כלומר אם קורה ברוחב 10ס"מ, אז הבורג כ-15ס"מ אורך?
התוכנית הנאיבית שלי הייתה לעשות את כל החיבורים כפוקט הולס כתחליף קליבות יחד עם דבק. כשאתה אומר שפוקט הולס לא חזקים מספיק לחבר את קרשי הפלטה אתה מתכוון שכח ההצמדה לא ייצור הדבקה מוצלחת בשיטה הזאת?
גם השיטה של הדיבלים (4) נשמעת מעניינת. אחקור קצת על ג'יג קדיחה כזה (לא מעט פעמים הרושם שלי שבשביל להכין ג'יג שיחסוך מכשיר יקר, צריך מכשיר יקר...). וגם אחקור על מה שקראת לו אמצעי קליבה אלטרנטיביים.

לגבי שמירה על יישר, גרמת לי לחשוב על שיטה נוספת של הברגת פלטת סנדוויץ על פני כל תחתית הפלטה בזמן ההדבקה, ובסיומה לפרק את הסנדוויץ. אפשר עם מסקינג טייפ ביניהם כדי שהסנדוויץ לא יידבק לפלטה. זה פתרון אפשרי?

גיליתי היום שיטה נוספת וחשבתי שאולי אצליח להתגבר על המרווח בין הקרשים עם מקצוע יד (מעולם לא השתמשתי בכזה...)
https://www.youtube.com/watch?v=9SAXVTnMEEM&t=9m45s
אבל אחרי קריאת התגובה שלך SeVen אני מתרשם שהבעיה שלי היא לא רק דופן ההדבקה, אלא גם שהעובי של הקרשים יהיה אחיד. כנראה שהקצאה בנגריה זו אופציה הכרחית

אנסה לענות על השאלות לפי הסדר:
1. אני לא מכיר מקום שמחזיק מלאי של עץ מהוקצע, אבל כן יש מקומות שיקציעו לך עץ שתקנה על המקום (או תוך יום יומיים). בכל מקרה זה עדיף כי עץ שהוקצע במדינה אחרת וטייל בספינה עד פה, כמעט אף פעם לא יישאר ישר ומקביל.
2. הברגים יכולים להיות 15, אבל גם פחות, אם למשל תקדח חור בקוטר ראש הבורג של 5 ס"מ קודם, ואז תבריג לתוכו, תצטרך רק בורג 10.
3. פוקט הולס כאמצעי כליבה - נשמע מעניין מאוד, לא ניסיתי בעצמי אבל נראה לי שיכול לעבוד. האתגר כמו שהבנת הוא לשמור על הלוחות בדיוק ישרים תוך כדי ההדבקה ולפני חיבור הברגים, במידה והם מתקמרים מעט (לא משנה אם במישור השולחן או במישור הניצב)
4. לחבר זמנית דיקט מלמטה: קודם כל רעיון מקורי ביותר, אף פעם לא פגשתי. יש כמה בעיות: דיקטים בעצמם לא נוטים להיות ישירים בצורה מושלמת, וגם הם דקים מדי ככה שיש סיכוי שהפלטה עדיין תהיה מכופפת. בגדול אם העץ ישר לחלוטין והדיקט ישר באופן סביר, אז ההצעה שלך כן תגרום להם להיות באותו מישור. פשוט אתה עדיין צריך משהו שילחץ אותם זה לזה, ואני לא בטוח אם הצמדה ביד ואז הברגה מלמטה יעשו זאת. לכן עדיין צריך פתרון ללחץ בכוון ההדבקה, הבעיה שהתחלנו איתה.
5. ליישר עם מקצוע יד זה פתרון אפשרי - אבל אם אין לך מקצוע (וניסיון איתו) צפה לסיוט רציני שבכלל לא בטוח שבסיומו הפלטה תהיה מישורית. זה דורש למידה וניסיון, ומשטח כזה גדול הוא לא התחלה כדאית לדעתי

ואופציה אחרונה, אם יש לך עץ מהוקצע וצריך רק כליבות, אולי תוכל להגיע לאחד מחברי הפורום ולהדביק אצלו... אני מציע את עצמי אם תרצה, נמצא ליד ירושלים
Se7eN
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 11 יולי 2020, 13:08

שלום,
בנוסף לכל העצות הנפלאות שהחברים העלו לפניי, ישנה עוד שיטה זולה ועתיקת יומין להדבקת פלטה המורכבת מקורות, והיא שימוש בטריזים (Wedges). אני השתמשתי בשיטה הזו הרבה פעמים בכדי ליצור פלטות מודבקות, ללא שימוש בקליבות.

להלן תוצאות חיפוש רלוונטיות מגוגל, שמסבירות את השיטה.
להלן סרטון להדבקת פלטה לשולחן בעזרת השיטה הנ"ל.

אפשרות שניה (וזה מה שאני עשיתי אחרי שהתעייפתי משיטת הטריזים) היא לבנות קליבות ביתיות. ישנם הרבה סרטונים לבניית קליבות כאלה. אתה יכול לבנות קליבות שיתאימו ספציפית לשולחן שאתה מתכוון לבנות, או לחילופין אפשר לבנות אותן כך שיתאימו גם לגדלים אחרים.

החששות שלך לגבי הפינות העגולות הן מוצדקות. אם תדביק את הקורות מבלי להוריד קודם את הפינות העגולות, אז תקבל משטח עם חריצים ניכרים לעין, ואני חושש שיהיה קשה מאוד להורידם עם המלטשת. לכן כדאי מאוד לפני ההדבקה לדאוג לכך שהקורות יהיו מוקצעות וישרות, לפי עצותיהם של החברים.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי הנגר הערום » 11 יולי 2020, 13:30

עוד דבר שלא תאהבו לקרוא כיוון שהיא האמת הערומה אבל יעזור לכם להבין מאיפה העצים "צומחים" בארץ. אני מאד מקורב לנגריה בה מתנהלים החיים האמיתיים בניגוד לרובכם שבעיקר משערים ומנחשים דברים. אם הייתם מבקרים יותר בנגריות היה עושה לכם רק טוב.
הנה העובדות/האמת: לא מגיע לארץ שום סוג עץ שעבר הקצעה בחו"ל. מגיע עץ בוק מלוטש.
מה שהמתגורר באמריקה מגדיר 4S4 זו הגדרה שמתאימה בארץ לעץ אורן של פרגולות ומתבצעת במפעלי הקצעה בתוך הנמל או במקום סמוך מאד לנמל. הכוונה למכונות שלאחר ניסור העץ, מקציעות את ארבעת הפאות בו זמנית עם 4 סכינים ולרוב עם 6 כדי ליצור את הפינות העגולות. בשיטה כזאת אין שום סיכוי לייצר קורה שהיא לא מעוותת אך מתאימה לבנית פרגולות. יצא לי להכין פלטות מחומרים כאלה ואז השתמשתי בקורות של "2 עובי כדי לקבל פלטה של 3-3.8 ס"מ אחרי הקצעה וישור לפני הדבקה.
כדי לדעת לבחור עץ ושיטה ליצור פלטה, צריך לדעת את הדברים האלה ואז הכל קל יותר אבל את זה לומדים רק בשטח תוך התחכחות בבעלי מיקצוע ובעיקר בטובים שביניהם.
סמל אישי של המשתמש
הנגר הערום
סופר משתמש

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 11 יולי 2020, 14:53

הנגר הערום כתב:עוד דבר שלא תאהבו לקרוא כיוון שהיא האמת הערומה אבל יעזור לכם להבין מאיפה העצים "צומחים" בארץ. אני מאד מקורב לנגריה בה מתנהלים החיים האמיתיים בניגוד לרובכם שבעיקר משערים ומנחשים דברים. אם הייתם מבקרים יותר בנגריות היה עושה לכם רק טוב.

ואללה?
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

הודעהעל ידי wood_works » 11 יולי 2020, 19:37

אני קצת לא מסתדר עם הכינוי "זה שמתגורר באמריקה", אבל תחת ההנחה שאתה אכן מסוגל לקרוא מעט אנגלית - https://thewoodwhisperer.com/articles/s ... hat-gives/
וזה אגב S4S ולא 4S4
wood_works
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 11 יולי 2020, 20:05

הנגר הערום כתב:עוד דבר שלא תאהבו לקרוא כיוון שהיא האמת הערומה אבל יעזור לכם להבין מאיפה העצים "צומחים" בארץ. אני מאד מקורב לנגריה בה מתנהלים החיים האמיתיים בניגוד לרובכם שבעיקר משערים ומנחשים דברים. אם הייתם מבקרים יותר בנגריות היה עושה לכם רק טוב..

אתה באמת לא מבין מה הבעיה בגישה שלך?
מה הבעיה להסביר את כל מה שהסברת, בלי הפתיח המתנשא הזה?!

אם אתה באמת מתעסק בנגרות רק כתחביב (אני מתחיל להטיל ספק), אז אני שמח בשבילך שיש לך את הזמן והאפשרות לבלות בנגריות, הלוואי והיה לי, אבל אם כבר חיים אמיתיים, זה משהו שיש פה לרוב האנשים, ולכן הנגרות עבורם היא תחביב, שמצליחים להשחיל אולי שעה-שעתיים בשבוע של הנאה ביצירה, אז אם נדבר לרגע בפשטות - בחייאת, שחרר. הבנו. יש לך ידע מטורף וניסיון בשמים, סבבה, מעולה. תחלוק אותו בכיף ובנעימים, או שתחסוך אותו, ברצינות...נעים, זה לא.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי הנגר הערום » 11 יולי 2020, 20:11

כמובן s4s, טעות הקלדה שלי.
כל היתר נכון ועם כל הצער, אין בארץ עץ מהוקצע למעט אורן.
סמל אישי של המשתמש
הנגר הערום
סופר משתמש

הודעהעל ידי eran. » 18 יולי 2020, 00:47

תודה על התגובות שלכם!
נהנה מאוד מתהליך הלמידה וחשיבה על כל הרעיונות המצויינים.

החדשות הטובות - גיליתי שיש לי דבק נגרים :) (ושהוא שורד שנים) וגם קיבלתי ראוטר יד שנייה (בלי ביטים).

עדכונים נוספים מהשבוע -
עשיתי כמה ניסיונות לייצר שפת הדבקה ע"י קליבת שני חלקי אורן באורך של כ-30ס"מ וניסור השפה של שניהם במכה אחת עם המסור העגול (כמו ביוטיוב ששלחתי פעם שעברה). נכון להיום יש לי קליבה בודדת מהקיט של הפוקט הולס. השיטה הזו "מבטלת" את הזווית של המסור שמוחזק ביד. את ה"קליבה" של שלב ההדבקה ביצעתי עם הפוקט הולס (בכל זאת כשיש פטיש הכל נראה כמו מסמר...). על הדרך גם הורדתי את הפאזה של האורן. יצא סביר מבחינת חוזק ויצירת משטח יחסית ישר, אבל הייתי צריך למלא את פס ההדבקה בערבוב דבק ונסורת כדי להסוות את החריץ שלא היה צמוד לכל האורך. ייתכן שג'יג למסור העגול ישפר קצת, אבל לא יצאתי בטוח שהשיטה הזו תהיה טובה למשטח גדול.

כמו כן ביקרתי בשני מחסני עצים כדי להתרשם, להכיר ולבנות לעצמי החלטה... והגעתי למסקנה שכדאי שאגיע לשם אחרי שאת ההחלטה אבצע כבר.

הבנתי שיש לי כמה משימות:
1. איך לבחור את סוג העץ

2. איך להכין את העצים להדבקה

3. איך להדביק ולקלוב

4. איך ליישר את התוצר

לגבי 1 - פתחתי שרשור ייעודי. מקווה שמתאים לאופי הפורום!

יאיר, גרמת לי לחשוב שאולי לא נכון לפסול אוטומטית את האורן עקב היותו soft wood. גם לא הכרתי לפני כן את האופציה של הגלריה.
בחיבור בין קרשי גלריה הם מייצרים שפה עליונה ישרה? ראיתי בשרשור הישן שהM&T שלהם לא מי יודע מה מדוייקים.
במקרה שלי השימוש יהיה בתוך הבית. תוכל לפרט מה אופי השימוש בשולחן, איזה גימור שמת לו, ואיך פני השטח שרדו את השנים?

לגבי 2 -
אם אני מבין נכון האופציות שלי הן או הקצעה במחסן העצים, או לקנות גלריה.
או רעיון חדש שנתקלתי בו, שהוא שימוש בראוטר ליישור הקצה אל מול קצה ידוע (factory edge). מה דעתכם?
https://www.youtube.com/watch?v=g8pVGyFu6PQ&t=4m49s

לגבי 3 -
אמנם יש לי חלופה "סבירה" - שהיא שימוש בפוקט הולס בשביל קליבה + 2 coles עם 4 קליבות קטנות בשביל לחבר ישר. וגם הצעה של אמיר על שימוש בטריזים (מעניין!). כלומר אני חושב שאוכל להסתדר... אך מאוד אשמח לעשות את עבודת ההדבקה אצל אחד מחברי הפורום (במגבלות המצב הנוכחי). אם יש קליבות ארוכות זה מעולה, אבל לעבוד בנוכחות של מישהו עם ניסיון זה priceless.
תודה רבה (!) על ההצעה Se7eN, אני מאזור השרון

לגבי 4-
אני חושב להשתמש בג'יג לראוטר כפי שהוצע קודם

הנגר הערום - אתה צודק לחלוטין שאין לי ניסיון בנגריות! אשמח שתעשיר אותנו בניסיונך, אני בטוח שיש לי הרבה מה ללמוד. מה הכוונה ב"בוק מלוטש"? מה דרגת ההקצעה של המוצר הזה?

ואם חוקי הפורום מקנים לפותח השרשור זכויות יתר, אז אבקש שלא נשוחח כאן על תרבות דיון.
eran.

הקודםהבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: e-r-a-n, Google [Bot], Majestic-12 [Bot] ו־20 אורחים