חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

ארון נמוך - דלתות, צירים וחוזק

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

ארון נמוך - דלתות, צירים וחוזק

הודעהעל ידי rondadon » 07 יוני 2020, 14:33

מכל מלמדי השכלתי, אז לפני שאני מתחיל לחתוך ולחבר, אשמח לשמוע כמה דעות / תובנות לגבי בניית ארון קטן.

יש לי עליית גג, ואני רוצה לבנות ארונות נמוכים (עד גובה 1.2) שירוצו לאורך החלק הנמוך של הקיר (בחלק הנמוך של השיפוע של הגג).
חשבתי לבנות בעצם "קבינות", בגודל 2 דלתות, ואז אוכל ליצור מספר קבינות ולחבר אותן אחת לשנייה (ולהוסיף עוד בהתאם לצורך בעתיד).
באופן גס, גובה כ-115 ס"מ, רוחב 120, עומק 55. המטרה להכניס כל קבינה כזו ב-2 פלטות סנדוויץ כולל הדלתות (חוץ מהגב שיהיה ממזונית או דיקט דק).
מצורף שירטוט ממודל שהכנתי. הסנדוויץ שישמש אותי הוא אוקומה 17 (שבפועל הוא בערך 16 מ"מ)

מספר שאלות שעלו לי תוך כדי התכנון:

1) האם יש העדפה באופן החיבור של הצדדים לחלק העליון והתחתון? כרגע יהיה חיבור "BUTT JOINT" שהצדדים הם לכל הגובה, והחלק העליון תחתון "תחומים" בינהם. האם זה המצב המועדף או להפוך כלומר הצדדים תחומים בתוך החלק העליון תחתון).
2) הדלתות שאני רוצה לעשות, הן לא פנימיות - אלא מחוץ למסגרת. הלכתי לאיבוד בבחירת הצירים...חצי קנט, קנט מלא, ישר, כפוף...איזה צירים אני צריך? האם יש העדפה לקנט מלא או חצי (מעבר להיבט העיצובי)? האם 2 צירים יספיקו לדלת של בערך 110 על 60?
3) האם יש סטנדרט לגובה / עומק של "צוקל" (TOEKICK) של ארון? פה עשיתי 6 ס"מ גובה וכ-3 ס"מ עומק, אבל אקראי לחלוטין...
קבצים מצורפים
Annotation 2020-06-07 141537.png
rondadon
סופר משתמש

Re: ארון נמוך - דלתות, צירים וחוזק

הודעהעל ידי atzmonster » 07 יוני 2020, 23:20

קבל סירטון של סטיב ראמזי המסביר בצורה פשוטה כיצד לבנות "ארון בסיסי
https://www.youtube.com/watch?v=4sTSYWCvS4A

שווה לחפש בערוץ שלו - יש שם דוגמאות והסברים לבניית "קבינות" במספר רמות
סמל אישי של המשתמש
atzmonster
סופר משתמש

הודעהעל ידי הרואה » 09 יוני 2020, 04:09

כתבתי מפורט ונמחק אז אקצר
1. לא משנה
2. ציר כפוף זה כשרוצים 2 דלתות משני צדדים של דופן אחת, אם לא אז ציר ישר
מספר צירים תבדוק באתר היצרן, זה משתנה מחברה לחברה
3. סוקל פלסטיק בא בגדלי סטנדרט 8 10 12 15, עץ תעשה מה בא לך
הרואה
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 09 יוני 2020, 13:53

רב תודות לכם

אחת מהבעיות שלנו זה החוסר בתיאום שמות מול חברינו בארה"ב...גיליתי שהם קוראים לצירים הנ"ל EURO HINGES, ומשם כבר היה קל יחסית למצוא סירטונים שמסבירים על ההבדלים בין הסוגים השונים.

אז אחרי מס' תיקונים קטנים בשירטוטים, עבודה ראשונה עם צירים בדרך, רשמים ותיעוד בהמשך
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 21 יוני 2020, 20:04

אז לאחר כמה ימי עבודה, הארונות סוף סוף מוכנים.

סה''כ משימה יחסית פשוטה, וגם הצירים שהיו נראים לי מאיימים, הלכו דיי חלק (בארון אחד יותר מהאחר, צירים שונים מהמלאי של אבא).

הרשמים העיקריים:

1) חובה, אבל ממש חובה, למצוא פתרון ל out feed של המסור שולחן. ניסור של חצי פלטה עליו הוא משימה לא נעימה. כנראה שאבנה חמורים בגובה מתאים.
2) הכנתי לא מזמן מזחלת, אבל לא יצאה לי מדוייקת וצריך לבנות אותה מחדש (הגדר התעוותה לפני ההרכבה). לצורך חיתוך cross של פלטות גדולות, הכנתי אז מהר מזחלת פשוטה ביותר (panel sled) מדלת ארון איקאה. יצאה מדוייקת ונוחה לשימוש, אם כי גם פה, הבעיה היא תמיכה של החומר (פאנל 115*55, חיתוך לאורך ה 55, כלומר הרבה מאד חומר באוויר).
3) אם יש מקדחת עמוד (ויש במקרה שלי), לא להתעצל ולקחת את הדלתות אליה לקידוח 35 מ''מ לציר. לא משנה כמה חזק החזקתי את המקדחה הנטענת, תמיד ''ברח'' לי קצת.
4) באמת אין דבר כזה מספיק קליבות...והרכבה של ארון גדול לבד היא משימה מאתגרת.
5) הדבקתי קנט פורניר ליבנה (זה מה שהיה לי) עם מגהץ. השילוב של אוקומה וליבנה דווקא יצא נחמד לדעתי, אז גם לגימור עשיתי רק שכבה דקה של לכה שקופה. הדבק עם המגהץ לא יצא חזק מספיק, למרות שהקפדתי מאד בזמן ה''גיהוץ'' לעבור לאט, לעבור עם רולר אחר כך, לעבור גם בזווית על הצד...עדין, נקודות קטנות נפתחו לאחר החיתוך יתרות והשיוף.
תמונהתמונהתמונהתמונהתמונה

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
נערך לאחרונה על ידי rondadon בתאריך 25 יוני 2020, 14:30, נערך פעם אחת בסך הכל.
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 21 יוני 2020, 20:53

המזלחת הפשוטהתמונה

rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 21 יוני 2020, 21:49

יופי - גם המוצר, גם התיעוד (שחסך לנו לראות בן אדם מסמן, מנסר, קודח...) שריכז את כל הנקודות החשובות מבחינת העבודה והטכניקה, ואת המסקנות האופרטיביות!
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

הודעהעל ידי atzmonster » 21 יוני 2020, 22:34

יפה מאוד
הערה קטנה שלמדתי מטיוברים וותיקים: את הפנל האחורי הם חותכים לגודל המתאים, רק אחרי בניית הארון, אני חושש שלא עשית כך.
אני עדיין לא בניתי ארון - עשית לי חשק
סמל אישי של המשתמש
atzmonster
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 22 יוני 2020, 09:54

תודה רבה

את הפאנל האחורי חתכתי למידה לאחר ההרכבה, פשוט כ 2 חתיכות שחופפות חצי-חצי על החלק האמצעי. הארון יצא 115 לגובה (כולל סוקל) על 120 לרוחב, עשיתי rabbet (אין לי שמץ מה השם העברי, מחסרונות עולם היוטיוב) בדפנות על חצי עובי הסנדוויץ' ועומק 3 מ''מ, ואת החלק האמצעי חתכתי 3 מ''מ קצר יותר, ואז הרכבתי 2 חתיכות דיקט 4 מ''מ (שפועל יצא 3.4 בערך) בגודל המתאים שכל אחת מכסה חצי מהחלק האמצעי.

החיתוך של הפלטות לחצי לאורך, זה פשוט על מנת שאוכל להוביל אותן ברכב, אז אני חותך אותן במחסן עצים, וכל התוכניות חיתוך שלי (בתוכנה, maxcut) מבוססות על חצי פלטה (244*60.8) תמיד, אומנם יוצר יותר בזבוז בטוח, אבל אילוצים לוגיסטיים מתעלים על החיסכון פה (כי הובלת משאית מהמחסן עולה כמו עוד פלטה).

rondadon
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google Adsense [Bot] ו־59 אורחים