חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

בניית מקצועה ידנית Jointer Plane

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

בניית מקצועה ידנית Jointer Plane

הודעהעל ידי אמיר ח. » 17 מאי 2020, 17:03

שלום לכולם,

מקצועה ידנית מסוג Jointer משמשת ליישור משטח גדול (כמו פלטה של שולחן), וכן ליישור הצדדים של הקורות והכנתם להדבקה.
המקצועה יעילה ליישור משטחים גדולים בגלל שהסוליה הארוכה שלה עוזרת להקציע רק את הנקודות הגבוהות עד שהמשטח כולו נהיה בגובה אחיד.

את המקצועה הזו בניתי מעץ קרוליינה. כידוע, מקצועות ידניות בונים מעץ קשה, אך מאחר ואני בינתיים משתמש אך ורק בעץ אורן, ומאחר שעץ קרוליינה קשה יותר מעץ אורן "רגיל", אז אני מניח שמקצועה זו תשרת אותי כמה חודשים.

זו היא הפעם הראשונה שאני בונה מקצועה לפי השיטה המסורתית, כאשר הטריז נכנס לתוך מגרעת בשני הצדדים. נעזרתי בספר המדהים שנקרא Making Traditional Wooden Planes.

אשמח לקבל ביקורת והערות.
בברכה.
קבצים מצורפים
Pic (1).jpg
הכל התחיל מבלוק באורך 50 ס"מ, רוחב וגובה 7 ס"מ
Pic (2).jpg
פורסים את הבלוק לשניים
Pic (4).jpg
גילוף המגרעות של הטריז שמחזיק את הלהב
Pic (5).jpg
Pic (7).jpg
Pic (8).jpg
Pic (12).jpg
Pic (15).jpg
בהדבקה
אמיר ח.
סופר משתמש

Re: בניית מקצועה ידנית Jointer Plane

הודעהעל ידי אמיר ח. » 17 מאי 2020, 17:06

המשך תמונות...
קבצים מצורפים
Pic (17).jpg
Pic (19).jpg
Pic (21).jpg
Pic (22).jpg
Pic (25).jpg
Pic (26).jpg
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי atzmonster » 17 מאי 2020, 17:33

לי זה נראה בכלל פלא
מקסים
יכול לפרט קצת על הלהב ואיך השגת אותה? ואיך השחזת?
סמל אישי של המשתמש
atzmonster
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 17 מאי 2020, 18:33

עבודה נהדרת
כל הכבוד!!
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 17 מאי 2020, 19:26

יפים מאוד: העבודה, המוצר והתיעוד!
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

הודעהעל ידי Eliyahoo » 17 מאי 2020, 21:51

מרשים !

קטע שאתה נותן לו את הצורה *לפני* שאתה מדביק את שני החצאים.... אף פעם לא ראיתי מישהו שעושה ככה.

דבר נוסף, לקרולינה לרוב אין עיניים, אבל שפרסת אותו ראו עין ענקית. בטוח שזה קרולינה ?

בעבר, אני חושב שזה אתה שפרסם פה מקצוע אחר בבניה עצמית, גם מאורן ואז דובר על זה שכנראה זה לא אופטימאלי לבנות מקצוע מאורן. אתה משתמש בו ? איך הוא מחזיק ?

לגבי המקצוע הזה, אתה מצליח להגיע למצב שהלהב מקביל במאה אחוז לסוליה ? הוא נותן חיתוכים קונסיסטנטים ודקים ?

בכל מקרה, עבודה מאוד יפה. הוא נראה דוגמן. הייתי חופשי שם כזה דבר לתצוגה בסלון.
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

הודעהעל ידי אמיר ח. » 18 מאי 2020, 00:30

תודה רבה למגיבים, אני מעריך את העידוד שלכם.

atzmonster כתב:יכול לפרט קצת על הלהב ואיך השגת אותה? ואיך השחזת?
את הלהב קניתי מחנות "דאבטולס". הלהב ברוחב 1.75 אינצ', תוצרת Ron Hock, והוא מיועד במיוחד לבניית מקצועות שנבנו לפי שיטת ג'יימס קרינוב. אך כאמור אני לא בניתי לפי שיטת קרינוב (כאשר הטריז מוחזק ע"י דיבל שעובר מצד לצד) אלא בשיטה המוסרתית כפי שרואים בתמונות.
לגבי ההשחזה, אני משחיז את כל המפסלות וכל להבי המקצועות שלי עם אבן אחת ויחידה. אבן מים דרגה 1000 ולאחריה סטרופ (פיסת בד\עור טעונה במשחה הברקה). אני משחיז ידנית. האמת שלהב כזה קל להשחיז מאחר וה- Bevel שלו די גדול, אך אפשר כמובן עם מוביל השחזה.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 18 מאי 2020, 00:38

Eliyahoo כתב:מרשים !
קטע שאתה נותן לו את הצורה *לפני* שאתה מדביק את שני החצאים.... אף פעם לא ראיתי מישהו שעושה ככה.
אתה צודק, בד"כ בונים את המקצועה ורק בסוף חותכים לפי הצורה הרצויה. אך בגלל שאני עובד עם כלים ידניים בלבד, ולאחר בניית כמה מקצועות, הרגשתי שזה קשה מאוד לגלף את הצורה הסופית עם כלים ידניים, זה לוקח די הרבה זמן ובעיקר הרבה מאמץ. אז הפעם הקדמתי תרופה למכה וגילפתי שני חצאים צרים, ומה שנשאר לאחר הדבקה זה הנגיעות הסופיות להגעה לצורה אחידה. כידוע, לרוב חותכים את הצורה הסופים בעזרת מסור סרט!

דבר נוסף, לקרולינה לרוב אין עיניים, אבל שפרסת אותו ראו עין ענקית. בטוח שזה קרולינה ?
כל הכבוד על תשומת הלב, איזה עין חדה! צודק לחלוטין, הקטע האמצעי זה חתיכת עץ אורן רגיל שהוספתי כדי להגיע לרוחב הרצוי. הצדדים החיצוניים מקרוליינה, והחלק האמצעי מאורן רגיל.

בעבר, אני חושב שזה אתה שפרסם פה מקצוע אחר בבניה עצמית, גם מאורן ואז דובר על זה שכנראה זה לא אופטימאלי לבנות מקצוע מאורן. אתה משתמש בו ? איך הוא מחזיק ?
כן זה אני, וזה קישור לפוסט שפירסמתי בו מקצועה מסוג Jack Plane, ובו גם העלאתי את דעתי האישית לגבי בניית כלים ידניים. בקשר למקצועה עצמה, בהתחלה היא תפקדה מצויין, אך לא החזיקה מעמד להרבה זמן, אחרי חצי שנה הסוליה נשחקה ולכן הפסקתי להשתמש בה. הבעיה העיקרית שלה הייתה שהיא קלת משקל. הייתי מעדיף מקצועה כבדה יותר, במיוחד כשמדובר ב- Jack Plane. לכן הפעם החלטתי לעשות "קפיצת מדרגה" ולבנות מעץ קרוליינה. אני עדיין מתאמן ועושה ניסיונות לפני שבסופו של דבר אבנה לי סט מקצועות מכובדות מעץ מכובד יותר.

לגבי המקצוע הזה, אתה מצליח להגיע למצב שהלהב מקביל במאה אחוז לסוליה ? הוא נותן חיתוכים קונסיסטנטים ודקים ?
כן, אני מכוונן את הלהב עם פטיש קטן, עד שהלהב מקביל לסוליה, והתלתלים יוצאים אחידים ובעובי הרצוי.

תודה רבה.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 18 מאי 2020, 08:29

זה נראה מדהים, העץ שבחרת מאוד בעייתי, מתעוות בחום כפי שלא ראיתי מאף עץ אחר.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי shahars » 18 מאי 2020, 13:34

נראה יפה מאוד.
אני צריך לעבד מושב של כסא, חשבתי לבנות מקצוע מעוגלת, יש בספר הוראות למקצועה מעוגלת?
shahars
משתמש ותיק

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־63 אורחים