חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

איך לשמור ולתחזק מקצועות יד לאחר כל שימוש?

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

איך לשמור ולתחזק מקצועות יד לאחר כל שימוש?

הודעהעל ידי lahav79 » 06 מרץ 2019, 07:47

בהמשך לפוסט הזה
viewtopic.php?f=1&t=12255
הסתדרתי מצויין בסוף עם המקצועות והעבודה הייתה כל כך מהנה שאני כבר לא יכול לחכות לפעם הבאה שאקציע.
לא דימיינתי שזה יהיה כל כך כיף.
רציתי לשאול, מה אתם עושים עם המקצוע בסיום העבודה? איך אתם מניחים אותו?
כי לאחר שסיימתי לעבוד הזזתי את הלהב אחורה שלא יבלוט ואת המקצועה אני מיח בתוך הקופסה שאיתה היא הגיעה
כמובן שקצת ניקיתי אותה משבבים עם חולצה ישנה אבל זהו. האם הייתי צריך לאחר הניקוי למרוח שוב מעט שמן מחדש?
האם לבנות מתקן שיחזיק את המקצוע אנכית כך שלא אצטרך כל פעם לכוון את הלהב מחדש?
lahav79
משתמש ותיק

Re: איך לשמור ולתחזק מקצועות יד לאחר כל שימוש?

הודעהעל ידי הרואה » 06 מרץ 2019, 10:51

מניחים ישר בלי להכניס את הלהב פנימה, אין מה להסתבך.
הרואה
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 06 מרץ 2019, 12:28

שימון זה לא רע, כל עוד הוא במידה. הסטת הלהב לאחור היא רעיון טוב, אם אתה לא יודע איפה תניח את המקצוע. אם אתה מניח אותו על עץ, לא צריכה להיות שום בעיה. מציע לך לבנות למקצועות שלך מתלה יפה (אם יש לך את המקום לכך) כמו למשל זה:

ולא לשכוח להשאיר קצת מקום לחדשים :)
תמונה
יש מהדרין שמגביהים את החלק הקדמי של המקצוע מעט כדי שהלהב לא יגע במשטח העץ.

אם אתה רוצה עוד רעיונות לאחסון נגיש חפש "hand plane rack"

ובעיקר כיף לשמוע שמחה שכזו :)
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי אמיר ח. » 07 מרץ 2019, 18:41

מרגישים את השמחה שלך.. עבור הרבה אנשים, עבודה עם מקצוע ידני היא מעין תרפיה והרגשה של סיפוק עצמי.
להלן סרטון קצר ונחמד שנותן קצת מוטיבציה לעבודה עם מקצוע ידני: Why Do People Love Hand Planes

נכון שבעיקרון אין צורך כל פעם למשוך את הלהב אחורה.. אבל לי אישית יש הרגל כזה להחזיר את הלהב לתוך גוף המקצוע, כסימן לסיום העבודה לאותו יום. הרי סביר להניח שבפעם הבאה שתשתמש במקצוע, תצטרך לכוונן אותו מחדש, כך שיתאים למשימה החדשה שתרצה לבצע.

בקשר לשימון, אם אתה נמצא באיזור שבו חלודה מהווה מטרד עבורך, אז כדאי לבדוק את השיטה של פול סילרס, שנקראת Rag in a can Oiler שזה פשוט מאוד פיסת חולצה בתוך קופסא ספוגה בשמן, שיש לה שתי מטרות: לשמן את הסוליה של המקצוע (ושל כלים אחרים כמו מסור ידני וכו') ע"מ להפחית את החיכוך ולגרום למקצוע להחליק על פני המשטח בנוחות. והמטרה השניה היא שימון גוף המקצוע (וכלים אחרים) כדי למנוע חלודה.

לבסוף, הנה עוד סרטון קצר שמכיל טיפים לעבודה עם מקצוע ידני. שים לב לטיפ מס' 4 שזה מריחת שעווה של נר על הסוליה של המקצוע, דבר שעושה הבדל עצום ומשפר את רמת הביצועים, וכמובן מוסיף להנאה והסיפוק העצמי :)
אמיר ח.
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Itzik33 ו־63 אורחים