חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

חיבור רגלי ספסל עם דיבל עץ ודבק, איך כדאי?

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

חיבור רגלי ספסל עם דיבל עץ ודבק, איך כדאי?

הודעהעל ידי שוקו » 18 פברואר 2019, 20:39

היי,
אני בונה ספסל עץ שמורכב ממסגרת עליונה (מושב), מסגרת חתונה (מדף) עם גלגלים, ורגליים שמחברות ביניהן, מצרף תמונה להמחשה.
את המסגרת העליונה חיברתי בעזרת ברגים ודבק למעין מסגרת תומכת שנמצאת בחלק התחתון של המושב (מסומנת בכחול בתמונה), כדי שתתמוך ברגלים ותגביל תנועה לצדדים.
אני מעוניין לחבר את רגלי ספסל למסגרת התחתונה בשימוש בדיבל ארוך ודבק עץ, ישירות, בלי להוסיף מסגרת תומכת, גם כדי שתהיה לגישה למדף וגם משיקולי מראה.
מידות הרגלים 35*3*11 ס"מ.
עובי המסגת התחתונה בפאות שמחתברות לרגל הוא 5 ס"מ, מורכב מ 3 קורות דקות יותר שהדבקתי יחד.
חשבתי להשתמש בשלושה דיבלים ארוכים לכל רגל, כך שיעברו דרך המסגרת התחתונה עד לעומק הרגל, מסומנים בתמונה באדום.
בעצם לקדוח במסגרת התחתונה ב 90 מעלות כשהספל הפוך (מקווה שזה מובן).
ובנוסף דבק בין המסגרת לרגל.
השאלה שלי האם זה חיבור חזק מספיק למנוע נדנוד של הספסל, ואם לא איך כן מומלץ לחבר את המסגרת לרגלים מבלי לשנות את העיצוב ובלי כלי עבודה מיוחדים.
שאלה שנייה, האם דיבל 10 ממ מתאים ולאיזה אורך לחתוך את הדיבלים כדי שיצרו הדבקה טובה?
תודה
ספסל.png
שוקו

Re: חיבור רגלי ספסל עם דיבל עץ ודבק, איך כדאי?

הודעהעל ידי Ronst » 18 פברואר 2019, 21:13

שוקו שלום,
חיבור בעזרת דיבל עץ הוא אחד הפחות חזקים שיש.
בנוסף - חיבור רגליים לספסל דורש מחבר חזק במיוחד שיעמוד בעומסים של כיפוף הרגליים לצדדים.
נדרש חיזוק נוסף, בתור פתרון מהיר ופשוט הייתי מוסיף ברגים ארוכים מהחלק התחתון של הבסיס לתוך הרגל (לאחר קידוח מקדים של קדח בבסיס שהקוטר שלו שווה לקוטר הבורג).
סמל אישי של המשתמש
Ronst
סופר משתמש

הודעהעל ידי Eliyahoo » 19 פברואר 2019, 09:42

לעניות דעתי שלושה דיבלים ארוכים בקוטר שציינת (10 ממ) בכל רגל בתוספת דבק זה חיבור מאוד חזק.

כמה ארוכים אתה שואל ? הכי ארוך שאתה יכול לקדוח ב90 מעלות בתוך הרגל. זאת לא משימה פשוטה לקדוח קדח ארוך וב90 מעלות בתוך קצה של רגל.

בנוסף ידידי, עצה קטנה, אם כבר אתה כל כך משקיע בשרטוט ובתיאור הבעיה, למה לא להקל על עצמך ? תוריד ותשקיע טיפה זמן בלימוד של תוכנת Sketchup. היא מאוד קלה לשימוש ומייצרת שרטוטים בתלת מימד שמהם מאוד קל להבין מי נגד מי.

בהצלחה, שלח צילומים שאתה מסיים.
סמל אישי של המשתמש
Eliyahoo
מנהל פורום

הודעהעל ידי שוקו » 20 פברואר 2019, 20:06

תודה רבה לשניכם על התשובות והטיפים.
שוקו

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־56 אורחים