חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

הלבנת כתמים שחורים בעץ

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

הלבנת כתמים שחורים בעץ

הודעהעל ידי elguru » 17 יוני 2018, 11:24

חברים שלום רב,
אני חדש כאן .אשמח לקבל יעוץ .
במטבח שלי יש משטח עץ בוצ'ר של איקאה ולא שייש. למרות ששימנתי אותו לפני שנה וחצי במקומות שנחשפו לרטיבות יש כתמים שחורים . הבנתי שמדובר בפטריה. מה הדרך הנכונה והטובה לטפל בבעיה.
קניתי מלטשת אבל לפני השימוש בה, הואיל ואיני יודע עד איזה עומק נפגע העץ ,האם כדאי קודם לטפל/להלבין את המקומות הללו? ראיתי כמה סירטונים מחו"ל שיש חומרים כאלה. האם קיימים גם בחנויות בארץ?
מצרף תמונות לצורך המחשה של הבעיה.

המון תודה!
קבצים מצורפים
20180616_184724.jpg
20180616_184704.jpg
elguru

Re: הלבנת כתמים שחורים בעץ

הודעהעל ידי Alex Milch » 17 יוני 2018, 12:29

שלום רב גם לך וברוך הבא!

בתמונות נראה כאילו זה אזור שסבל ממים באופן תדיר ומחזורי, אולי תמידי, אולי מקום של מייבש כלים. במיקרה כזה, מומלץ מאד להניח את המייבש על מגש ולהקפיד לנגב בקביעות מתחת למגש. אני מאד בעד משטח עץ אך צריך לדעת את המיגבלות ודרישות לשימוש/טיפול. היה לי דבר דומה במטבח הראשון שבניתי לי (לפני 35-40 שנים). הגימור היה עם לקה דור של טמבור (זה הכי טוב שהיה אז) ב-7 שכבות. החזיק מצוין קרוב ל-10 שנים עד שפרקתי.
לא ברור לי מה כוונתך בשימון את המשטח, יהי זה שמן כל שיהי, זו לא הגנה כלל לסוג כזה של משטח ונראה שהתוצאות מדברות בעד עצמן. החומר שהיית אמור לצפות זה חומר שמגינים על חלקי עץ של ספינות/סירות. גם זה לא מספיק לאורך זמן. המים שלנו מכילים מינרלים למיניהם שעם הזמן מטפטפים לאותה נקודה ולא מנגבים, הלקה נפגעת ומתחילות הצרות. לנגב כל הזמן! זו הנחיה שאני מעביר ללקוחות שאצלם התקנתי משטחי עץ במקלחת. המקפידים מודים לי.
תיקון של כתם כזה הוא בלתי אפשרי אלא אם תפרק את המשטח ותעביר אותו במקצוע או שיוף מאד אגרסיבי כיוון שהכתם חדר לעומק. להלבין אפשר לנסות עם כלור ומי חמצן. נסה לדמיין את התוצאה בצורה של כתם חדש בגוון שונה. זו תהיה תוצאה של כל טיפול כימי או שיוף לא מספיק אגרסיבי.
משטח עץ פעיל בסביבה של לחות מתמדת דורש גם התיחסות וטיפול מתמידים, לא הרבה, רק לנגב את המים.
זו עדות לשימוש ויחד עם זה אני מבין שיש כאלה שזה מפריע להם.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי elguru » 17 יוני 2018, 13:35

אלכס תודה על התייחסות.
אכן זה המקום בו היה מייבש כלים על מגש. השתדלתי לנגב כל הזמן אבל זה כנראה לא מספיק בהתייחס לטיפול הראשוני שבוצע בעץ ולאור מה שכתבת.
זו דירה שכורה ואלו הנחיות שקיבלתי מבעל הדירה שהביא לי את השמן וביקש לשמן מספר פעמים.
אחרי שאעשה שיוף איזה טיפול אתה מציע לעשות שהדבר לא יחזור על עצמו. אגב קניתי מדיח כלים כך שמייבש כלים יורד מהמשטח.

תודה
elguru

הודעהעל ידי Alex Milch » 17 יוני 2018, 14:28

זה נראה קצת יותר מורכב מלתת עצה חד משמעית.
אם פעלת לפי הנחיותיו של בעל הנכס, אפשר להגיד שזו "בעיה שלו" כיוון שזו תוצאה של בלאי טבעי.
אם אתה רוצה או חייב להיות נחמד, רק לנסות...
בלי לדעת איזה שמן ולאיזה עומק חדר, רק לנסות שיוף/ליטוש יסודי עד שתניח כי הגעת לתחתית "כד השמן" ואז מספר שכבות של לקה לפרקטים על בסיס מים, קל מאד ליישום.
הבעיה שיכולה להיות היא מצב שהלקה לא תתחבר עם השמן, לכן כתבתי - לנסות.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי elguru » 19 יוני 2018, 10:28

אחלה , ניסיתי לשייף טיפה עם נייר זכוכית. לא נראה לי שזה עמוק. לגבי הלקה- אנסה. תודה רבה!
elguru

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], Google Adsense [Bot] ו־56 אורחים