חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

פרוייקטים בסדנא

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

פרוייקטים בסדנא

הודעהעל ידי Se7eN » 18 אפריל 2018, 17:13

כמה פרוייקטים קטנים מהתקופה האחרונה:
שיפוץ מקצועות סטנלי ישנים, כולל ידיות חדשות
מלחציים למקחת עמוד
ודקר קטן וחמוד

תמונה תמונה תמונה תמונה
Se7eN
מנהל פורום

Re: פרוייקטים בסדנא

הודעהעל ידי dudi » 19 אפריל 2018, 02:34

נראים יפה התוצרים.
כחסיד של בניה עצמית, מיחזור ושיפוץ חבל לי שאתה לא מפרט עליהם קצת יותר.
מה כולל שיפוץ המקצועות (אולי אפילו מה הסיפור שלהם איך התגלגלו לידיך)
מאיזה חומרים הדקר...
המלחציים נראות אפקטיביות. אני הייתי שוקל לעשות להן "לחיים" שאפשר להחליף ואז מכין זוג שטוח, זוג עם חריץ V מאונך וזוג עם חריץ מאוזן לתפוס חומר גלילי.
סמל אישי של המשתמש
dudi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 19 אפריל 2018, 11:00

תודה דודי :)
אני אף פעם לא יודע אם זה מעניין אנשים פשוט...

אז הנה הסיפורים:

מקצועות:
הגדול (מס'. 5) נקנה בארה"ב מאיביי, הקטן (מס' 4) קיבלתי במתנה מחבר של ההורים ששמע שאני מתעסק בעץ, הוא אנגלי במקור וסיפר לי שיש לו מקצוע שקנה לפני שנים רבות שם, ועומד ללא שימוש. אז הוא היה במצב מצוין, אבל יחסית חדש ולכן עם ידיות פלסטיק. האמריקאי בערך בן 80 אם אני זוכר נכון, היה במצב סביר מבחינת ידיות (רוזווד) אבל הייתה חלודה והוא לא היה ישר.
שיפוץ בסיסי, לפי מגוון מדריכים ביוטיוב, הסרת חלודה, יישור סוליה, צביעה מחדש, מירוק של חלקי המתכת החשופים, ואז החלטתי שאם כבר אז כבר ואני אכין ידיות מעץ. בשביל האחידות הכנתי לשניהם. יש אגב מקצוע שלישי בדרך, שבסוף תהליך השיפוץ, אבל הוא יהיה מקצוע סקראב (גס מאוד) אז יהיו לו ידיות בצבע אחר כדי להבדיל. את הידיות הקדמית על המחרטה, את האחוריות לפי שבלונות של וריטאס (שימושי מאוד), קידוחים בחלקים העגולים, קידוח לבורג, חיתוך לקו המתאר עם מסור סרט, ואז בערך שעה לכל אחת של שיוף עד להגעה לצורה המבוקשת. כל הידיות מבוק.
הבעיה היחידה שלמקצוע האמריקאי חסר הבורג הקטן של הידית, ועד היום לא מצאתי כזה. משתמש באחד שלא בדיוק מתאים. הייתי בכמה חנויות ברגים אבל מסתבר שזה תבריג לא סטנדטי בעליל, הפסיעה לא תואמת את הקוטר. אם למישהו במקרה יש אחד כזה, זה יהיה אדיר :)

מלחצי מקדחה:
נטו בשביל להשתמש לפעמים, לא חשבתי שהמחיר של אלו שעשויות מתכת שווה, וגם אני כמעט אף פעם לא קודח בצורות עגולות, ו/או במתכת. הגוף מבוק, חתיכה אחרי חתיכה הדבקה ואז ברגים מלמטה. הבורג המוביל נקנה מאיביי, זה בורג ACME שנפוץ מאוד בגלל מדפסות תלת מימד, בעל הברגה טרפזית ופסיעה מהירה מאוד. יש רק בקטרים קטנים (בעיקר 8-10 מ"מ) אבל לפרוייקט כזה זה פשוט מושלם. ידית מאלון, מודבקת עם איפוקסי.
על חריץ V חשבתי אחרי שחיברתי את השפה הקבועה, אז כבר ויתרתי בשלב הזה, אבל זה בהחלט רעיון מצוין להכין שפתיים חיצוניות.

דקר:
באמת כלי שפשוט היה חסר לי, והחלטתי במקום לחדד מברג זול, להכין משהו קצת יותר ראוי :)
החלטתי על פרופיל עגול ולא ריבועי, אז לקחתי בורג ובסיבוב עם מקדחה השחזתי אותו על המלטשת לשפיץ, ואח"כ עם ניירות עדינים כדי להגיע לקצה ממש חד. תכלס לא באמת כזה קריטי. בגלל שהתחלתי מבורג, חשבתי שיהיה נחמד לפרק אותו כדי להשחיז שוב עם המקדחה במקרה הצורך, אז החלטתי להשתמש באום ארוך שיודבק לידית. האום הוא קצת מיוחד, מסוג כזה:
תמונה
אז קדחתי אותו מהצד השטוח, והשתמשתי בו הפוך למעשה. אגב, הקידוח נעשה כשהאום תפוס במלחציים, השימוש הראשון שלהם :)
ידית מאגוז אפריקאי על המחרטה, טבעת מצינור נחושת, קידוח בשביל האום ההפוך ואז הדבקה עם איפוקסי.
עובד כמתוכנן :)

חג שמח לכולם!
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי dudi » 19 אפריל 2018, 12:43

Se7eN כתב:אני אף פעם לא יודע אם זה מעניין אנשים פשוט...

שמחתי בתאורים. זה הופך את התוצרים למשהו שאני מתחבר אליו הרבה יותר מסתם תמונה של כלי.

בטוח שלא את כולם זה מעניין אבל ככה זה כשהפורום הוא כזה כוללני ומשרת מגוון גדול של צרכים.
אני, ואני בטוח שיש עוד כמותי, שכבר לא כל כך מענינות אותי קניות וגם לא צריך שיעשו לי.... מתייחס לפורום כפורום יותר חברתי ולכן מענינים אותי סיפורים, רעיונות, דיונים...
לגבי הבורג של המלחציים. אני סופר חסכן :oops: ואפילו במכונות 3D שאני בונה אני שם 8ממ רגיל.
למלחציים אני משתמש בבורג של עמודי פיגומים ישנים מצאתי שלושה כאלו באיזה ג'נקיה.
קבצים מצורפים
Leg.JPG
כזה
סמל אישי של המשתמש
dudi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 19 אפריל 2018, 16:35

וואלה נראה מגניב... אני אזכור את זה.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי אמיר ח. » 19 אפריל 2018, 21:50

עבודה יפה, כל הכבוד.
אני אישית תמיד מחפש סרטונים ומדריכים לשיפוץ כלים ישנים, במיוחד מקצועות ידניים וסכינים.. יש בזה הרגשה רבה של סיפוק עצמי, ושביעות רצון מכל התהליך.. זה מאתגר, וזה יוצר הרגשה של הישג וגאווה.
למרות שעד היום לא נפל בחלקי לשפץ אף כלי ישן (בצורה רצינית, כמו שעשית), אך אני תמיד עוקב ולומד את הנושא.
אז תודה רבה לך על התמונות ועל הפירוט, פשוט תענוג לקרוא ולראות :)
אמיר ח.
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־68 אורחים